Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Si upate priznati da ste sociopat?

Si upate priznati da ste sociopat?

sociopat ni diagnoza. Anti socialna osebnostna motnja je diagnoza. in dokler moja osebnost ne vpliva na kvaliteto mojega zivljenja se ne more diagnosictirati kot motnja 😉

Najbrž res. Se nisem nikoli poglabljal.
Torej je “sociopat” kaj? Karakterna oz. osebnostna oznaka brez vrednostne oznake?

Ja, vsekakor.
To sem tudi mislil – ponos na sposobnost manipulacije/upravljanja drugih. A mislim da ker večinoma svoje lastnosti vidi kot pozitivne jih najbrž ne povezuje s pojmom “sociopat” – ker le ta nosi negativno vrednostno oznako.

Jaz sem doživljenjsko vezana na eno bližnjo osebo (nimam vesti, da bi jo na stara leta zapustila), ki misli, da je v vsem superiorna (ima najboljši okus za obleke, najbolje kuha, največ ve, je najbolj načitana itd., itd.). Vedno mora biti v središču pozornosti, drugih ljudi ne posluša oziroma jih prekinja. Do tujih ljudi je zelo prijazna (in zato velja za prijazno osebo), bližnje kritizira in žali (milo rečeno), v resnici je psihološko nasilna). Četudi sem v njeni družbi samo deset minut, mi bo povedala kaj slabega o meni. Prepričana je v svoj prav – če se pogovarjaš z njo (če ti uspe kaj reči), ti nasprotuje oz. sploh ne razume, kaj si ji hotel reči (in itak to pozabi). Dogodke si zapomni zgleda selektivno – zanika, da so se nekatere stvari zgodile oziroma jih opiše popolnoma drugače, kot je bilo v resnici (direktno rečeno – laže). Čeprav bi mi morala želeti dobro, mi želi slabo (hoče, da me usoda kaznuje, ker ne sledim njenim navodilom, čeprav ne počnem nič posebnega). V resnici me sploh ne pozna in ne ve ničesar o meni in je niti ne zanima – kot bi imela neko svojo sliko o meni, o mojih sposobnostih, ki ni resnična (npr. ležijo mi jeziki, ona pa trdi, da mi leži ekonomija).
Zadnje čase sem s pomočjo neke metode nenasilne komunikacije postala indiferentna do njenih provokacij. Nisem nesramna, ne žalim, samo ne odreagiram več z jokom, me ne razžalosti več. In zdaj zaradi tega kar nekaj joka – nekdo, ki je bil prisoten ob najinem ‘pogovoru’ je pripomnil, da si želi vsakršne pozornosti, tudi negativne (in zdaj je ne dobi in se ji utrga). Se pravi – prav uživa, če me prizadene, če sem jokala, se mi je smejala.
Kaj bi rekli o takšnem človeku? Žal sem kljub vsemu čustveno navezana na to osebo.

Da me spominja na mojo mamo.

Da me spominja na mojo mamo.
[/quote]
Nisem hotela direktno napisat, ampak – sva že dve :-).


Nisem hotela direktno napisat, ampak – sva že dve :-).
[/quote]

Je bilo jasno, ko si napisala, da se boriš s čustvi. Na eni strani jo ljubiš, ker je tvoja mama, na drugi imaš odpor do nje zaradi njenega egoizma, narcisizma, manipuliranja. Tudi jaz sem šla čez ta nihanja v svojih čustvih do nje. Vse od ljubezni do strahu in do sovraštva in nazaj do ljubezni. Se mi je celo zgodilo, da sem se začela tresti na poti do nje, a sem nadaljevala pot iz čuta dolžnosti. Po eni strani mi je pomagala pri nekaterih stvareh, po drugi me je s svojo posmehljivo superiornostjo popolnoma zatrla. Zdaj ko gledam nazaj, vidim, da mi je želela dobro, a tega zaradi svojega karakterja ni bila zmožna pokazati.

No, sociopatin in psihopati se običajno niso sposobni tega vprašati, tako da je to že prvi pokazatelj, da se oziraš sama vase in izprašuješ svojo vest. Verjetno le nisi v stiku s seboj in svojimi željami. Druge razumemo šele preko sebe.

To kar si napisala glede pozabljanja preteklih dogodkov me je spomnilo na borderline motnjo. Ali ima tudi huda nihanja v razpolozenju, Crno bel pogled na svet (npr. Vse je krasno ali vse je grozno, ko spozna koga je na zacetku najboljsi ampak mnenje se kmalu spremeni in je ta oseba nekaj najslabsega na svetu), ali ima hude strahove da bo ostala sama in je zato posesivna do bliznjih ali pa ljudi odreze iz zivljenja brez pravega razloga. Si kdaj namislja da ji je kdo kaj grdega rekel ce se je narobe izrazil? Je kdaj zelo zalostna ali jezna brez dobrega razloga?…. Mogoce trpi za to motnjo in potrebuje pomoc

Tako je. Ne da se niso sposobni vprašati, ampak se tega nikoli ne vprašajo. Še več, sami zase so 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prepričani, da so najboljši in vse v vsem premagajo.
Če jim drugi rečejo ali celo dokažejo, da so eno ali drugo, tega nikoli ne bodo priznali.

To kar si napisala glede pozabljanja preteklih dogodkov me je spomnilo na borderline motnjo. Ali ima tudi huda nihanja v razpolozenju, Crno bel pogled na svet (npr. Vse je krasno ali vse je grozno, ko spozna koga je na zacetku najboljsi ampak mnenje se kmalu spremeni in je ta oseba nekaj najslabsega na svetu), ali ima hude strahove da bo ostala sama in je zato posesivna do bliznjih ali pa ljudi odreze iz zivljenja brez pravega razloga. Si kdaj namislja da ji je kdo kaj grdega rekel ce se je narobe izrazil? Je kdaj zelo zalostna ali jezna brez dobrega razloga?…. Mogoce trpi za to motnjo in potrebuje pomoc
[/quote]

Meni se tudi smili, ker dejansko ni več zares povezana z nikomer (ljudje so šli, ker niso prenesli kontrole). Razpoloženje ji pa v bistvu ne niha, ker ima omejen spekter čustvovanja- jezi jo, če zgubi kontrolo nad nekom, je vesela, pogosto, ampak na en tak afektiran način. Vprašanje, kako bi sprejela pomoč, saj sama vse ve in ve, kaj je dobro zanjo in kaj ne – kako ti lahko nekdo pomaga, če vse že itak sam veš in mu s tem ne priznavaš kompetence?
Sicer je zelo karizmatična, ko sem bila majhna sem jo oboževala – kreativna, nadarjena, lepa, vesela, vedno urejena, dejansko marsikaj obvlada, težava pa je v tem, da misli in odkrito reče, da je nezmotljiva, da ima vedno prav, da hoče samo najboljše (ampak, če hoče, in to vedno hoče, doseči svoje, ne izbira besed). Razen tega nikoli npr. nikogar ne sovraži, ni jezna nanj, ampak jih označi za nerazsodne.

To zveni kot da je ta človek tipični narcis – ne pa sociopat.

Ce je tako je pa nima smisla poskusati spreminjati. Sploh v starejsih letih. mogoce je pa narcisoidna 🙂

Meni se tudi smili, ker dejansko ni več zares povezana z nikomer (ljudje so šli, ker niso prenesli kontrole). Razpoloženje ji pa v bistvu ne niha, ker ima omejen spekter čustvovanja- jezi jo, če zgubi kontrolo nad nekom, je vesela, pogosto, ampak na en tak afektiran način. Vprašanje, kako bi sprejela pomoč, saj sama vse ve in ve, kaj je dobro zanjo in kaj ne – kako ti lahko nekdo pomaga, če vse že itak sam veš in mu s tem ne priznavaš kompetence?
Sicer je zelo karizmatična, ko sem bila majhna sem jo oboževala – kreativna, nadarjena, lepa, vesela, vedno urejena, dejansko marsikaj obvlada, težava pa je v tem, da misli in odkrito reče, da je nezmotljiva, da ima vedno prav, da hoče samo najboljše (ampak, če hoče, in to vedno hoče, doseči svoje, ne izbira besed). Razen tega nikoli npr. nikogar ne sovraži, ni jezna nanj, ampak jih označi za nerazsodne.
[/quote]

Narcisistična osebnostna motnja.

A se ti kdaj odločiš?
Bi fukala pa ga ne bi vtknla…


Ti po moje nisi sociopatka, ker si mi z odgovori res pomagala, hvala. So pa verjetno ljudje, ki se v določenih situacijah odzovejo hladnokrvno (pomagaš, pa ne jokaš zraven) bolj koristni od onih, ki jokajo. Ne vem, če ti to kaj pomaga, ker te ne poznam. Meni so taki ljudje všeč.

Hvala 🙂 mogoce sem samo delno

New Report

Close