Skloni in vprašalnice …
Kakteri sklon uporabimo v naslednjih v primerih:
Zoe izve, da je Clayton na sestanek v Boston povabil Katherine.
– sestanek v Boston,
– sestanek v Bostonu?
Če se po podčrtanem vprašamo s KAM – ali odgovorimo s “fiksno besedno zvezo” SESTANEK V BOSTONU (ker je sestanek tam – kje – v Bostonu – mestnik)?
Ali pa odgovorimo z “NA SESTANEK V BOSTON” in imamo v tem primeru takorekoč dvojno vprašalnico KAM[sup]1[/sup] KAM[sup]2[/sup]?
1 = na sestanek
2 = v Boston 🙂
V priponki vam pošiljam seminarsko nalogo.
Je to pravilno? Ker po podčrtanem se vprašamo s KJE; ali lahko z “V PRIPONKI” odgovorimo tudi na vprašanje KAKO? Ali pa moramo na vprašanje KAKO, NA KAKŠEN NAČIN v tem primeru odgovoriti z rodilnikom:
S PRIPONKO vam pošiljam seminarsko nalogo.
Hvala.
Pri sestanku sta pravilni obe različici, imata pa malce različen pomen. Če vabimo na sestanek v Boston, vabimo v Boston, kjer bo sestanek. Če vabimo na sestanek v Bostonu, se predvideva, da smo v Bostonu in bomo imeli sestanek. Gre torej za nekakšno pomensko varianto, če temu lahko tako rečem. Svetujem, da izberete tisto, ki vam pomensko najbolje ustreza glede na sobesedilo.
Glede priponke se ne strinjam, uveljavilo se je, da pošiljamo priponke in da nekaj pošljemo v priponki, kar pomeni ‘priloženo pripeto k temu sporočilu’. Če bi rekla, da sem nekaj poslala s priponko, bi to razumela, da je poslana priponka, zraven pa še seminarska, kar ni smiselno, ker je oboje priponka, torej dve priponki.
Ne glede na morda različen pogled na to ali različno razumevanje te zveze se mi zdi ključno ostati pri zvezah, ki so se uveljavile v slovenščini. Uvajanje novih zvez poleg ustaljenih je običajno slab pristop, ker bega, odpira nova vprašanja, predvsem pa je vprašanje, ali res prinese nekaj boljšega, če ne samo novega.