škrlatinka-
Moja 2 letnica je prebolela škrlatinko. V vrtcu je bila edini primer, drugi so imeli angino. Slišala pa sem, da obstaja tudi angina z osipom. Nekako se mi zdi da bi sama sebe rada prepričala da je šlo tudi pri njej samo z angino z osipom.
Torej zanima me, če katera ve kje je razlika med angino z osipom in škrlatinko. Danes je šla po 14 dneh v vrtec in me je fullll strah, da bo kmalu ponovno zbolela zaradi oslabljenega imunskega sistema.
sorry za napake hvla
Škrlatinka je nalezljiva bolezen, ki jo povzroča bakterija beta-hemolitični streptokok skupine A. Streptokok izloča eritrogeni toksin – strup, ki povzroča nastanek izpuščaja pri neimunih bolnikih. Inkubacija je kratka – 1 do 4 dni, le redko dlje. Bolezen se prične hitro z mrzlico, povišano telesno temperaturo, bolečinami v žrelu, bolečimi, oteklimi bezgavkami. V hujših primerih in pri otrocih bolezen spremljata tudi slabost in bruhanje. Izpuščaj se pojavi 12 do 48 kasneje in je najpogostejši v področju pazduh, spodnjega dela trebuha, notranjih delov stegen in na upogibnih straneh okončin. Izpuščaj je v majhnih točkah; če je zelo gost, lahko izgleda koža kot opečena od sonca, na otip nekoliko hrapava. Izpuščaj ne zajame kože obraza. Lica so zaripla, ob ustnih kotih se pojavi bel trikotnik. V fazi okrevanja opazimo luščenje konic prstov, dlani, podplatov; lahko pa tudi delov telesa, kjer je bil izpuščaj najbolj izražen.
Streptokokna angina je nalezljiva bolezen, ki jo povzroča bakterija beta-hemolitični streptokok skupine A. Poznamo več kot 80 različnih tipov te bakterije. Bolezen se prične nenadno z mrzlico, povišano telesno temperaturo, bolečinami v žrelu, bolečimi, oteklimi vratnimi bezgavkami.
EPIDEMIOLOGIJA
Za škrlatinko in streptokokno angino najpogosteje obolevajo otroci od 5-12 leta starosti, v kolektivih tudi 3-5 let stari otroci v hladni polovici leta. Pred drugim letom starosti sta bolezni redki. Prebolela škrlatinka zapušča imunost, ki pa je specifična in se nanaša le na tip eritrogenega toksina, ki je povzročil okužbo. Bolnik lahko torej večkrat preboli škrlatinko, če jo povzročajo streptokoki, ki izločajo različne toksine. Za streptokokno angino lahko človek zboli mnogokrat.
Vir okužbe: bolnik ali klicenosec. Med akutno boleznijo so povzročitelji v visokem številu prisotni v nosu in žrelu obolelega. Pri nezdravljeni okužbi so lahko v visokem številu prisotni celo več tednov, čeprav klinična slika bolezni traja le nekaj dni. Streptokoki skupine A pogosto poseljujejo tudi žrelo zdravih ljudi, ki ob tem nimajo simptomov. Nosilstvo v žrelu pri predšolskih in šolskih otrocih se spreminja v odvisnosti od klimatskih pogojev, sezone in bivanja v določeni geografski širini; lahko je celo 15-20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Med odraslimi je delež nosilcev bistveno nižji.
Način prenosa: okužbo prenaša bolnik ali klicenosec kapljično s tesnim stikom z zdravo osebo preko večjih delcev žrelnega izločka. Možen je prenos preko okuženih predmetov (npr. igrač, dud, stekleničk). Bakterijo lahko raznesemo tudi preko okužene hrane.
Vstopna vrata: nos, usta, lahko tudi preko poškodovane kože.
PREPREČEVANJE
· Če v vrtcu ali šoli otrok nenadoma zboli z visoko temperaturo, mrzlico, bolečinami v žrelu, ga izoliramo. Takoj obvestimo starše. Predmete in igrače, s katerimi je bil v kontaktu, odstranimo in operemo. Osebe, ki so bile v stiku z obolelim, si morajo temeljito umiti roke. Prostore, kjer se je nahajal bolnik, temeljito prezračimo.
· O pojavu posamičnih, zlasti pa več primerov škrlatinke, je treba takoj obvestiti pristojni Zavod za zdravstveno varstvo. Ob pojavu več primerov Zavod izvede ogled vrtca/šole, uvede ustrezne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni in se odloči za morebitno 10–dnevno antibiotično zaščito za neposredne kontakte obolelih.
· O pojavu škrlatinke v vrtcu je vedno potrebno obvestiti tudi starše.
· Starše ponovno opozorimo, da je potrebno dosledno sporočati vzroke odsotnosti otrok.
· Otrok iz različnih skupin ne združujemo.
· Prostore pogosto zračimo. Otrokom omogočimo čim več gibanja na prostem!
· Med ležalniki zagotovimo minimalen razmak 30 centimetrov. Otroci naj bodo pri počitku nameščeni tako, da imata sosednja otroka skupaj glavo in noge. Zagotovimo pogostejšo menjavo perila (prevleke na ležalnikih). Otrokom pri spanju podložimo glavo s pleničko ali podobnim materialom, ki jo po spanju zamenjamo.
· Igrače in predmete iz blaga, ki jih ni mogoče stalno mokro čistiti, začasno umaknemo iz uporabe.
· Otroke nadzorujemo pri umivanju rok. Uporabljamo le papirnate brisače za enkratno uporabo.
· Izredno pomembno je nadzorovati otroke pri usekovanju! Poskrbimo, da bodo nosovi in njihova okolica vedno čisti! Ko otroku obrišemo nos, si natančno umijemo roke. Otroke moramo stalno opozarjati ali jih z igro naučiti, kako si pravilno obrišejo nos, dajo papirnati robec pred usta, kadar kihajo, kašljajo.
· V predšolskih skupinah začasno prepovemo umivanje zob.
· Enaki ukrepi kot ob pojavu škrlatinke veljajo ob pojavu streptokoknih angin v kolektivu.
Pripravila: Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.