Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Slab zobozdravnik ali imam le smolo z zobom?

Slab zobozdravnik ali imam le smolo z zobom?

Tako kot medicina gre tudi dentalna medicina naprej. Doktrina, ki so se je zobozdravniki učili na faksu 20, 30 let nazaj, danes mogoče ne velja več.

Je pa odvisno od zobozdravnika ali te trende in nova odkritja spremlja, se izobražuje, ali pač vztraja na tistem kar se je naučil na faksu, trideset in več let nazaj.

Že pri samem odnosu do živosrebrnih plomb so med zobozdravniki ogromne razlike. Nekateri pri njihovem odstranjevanju tako sebe kot pacienta skoraj oblečejo v skafander, toliko zaščitne opreme uporabijo in na drugi strani zobozdravnike, ki pacienta sploh ne zaščitijo, sebe pa v najboljšem primeru z navadno masko. Drugi pravijo, da prvi pretiravajo, kdo ima prav?

Podobno je, ko je govora o mrtvih zobeh. Seveda noben ne bo šel ven pulit zob, tudi če so mrtvi, če ne povzročajo težav. Vendar je na drugi strani vsakomur je jasno, da se mrtev organ iz telesa odstrani, samo pri zobeh se v ustih puščajo mrtvi organi. Ker vsak zob posebej je organ zase, s svojim krvožiljem, limfnim sistemom, živčevjem, da se lahko brani prev vdorom bakterij v ustni votlini. Res ni nobenih posledic, če ga kar odklopimo od telesa?

Ena zgoraj pravi, da saj je implantat tudi mrtev, da ni noben rezlike. Razlika je ogromna. Implantat je iz inertnega materiala, ki je seveda odporen na bakterije. Kovina oz. keramika implantata se ne moreta vneti, v njem oz na njem se ne morejo naseliti bakterije, tako kot se lahko naselijo na korenini mrtvega zoba.

Pa še nekaj slik vnetji, ki so nastala na mrtvih “zdravljenih” zobeh:

http://naturaldentistry.us/1676/why-are-root-canals-bad/

A ti te implantate prodajaš ali kaj? Tako kot se lahko zakomplicira z mrtvim zobom, tako se lahko tudi z implantatom. Kakšno sranje imaš šele potem. A ti je še jaz kako lepo slikico nalepim?
Doktrina se ni prav nič spremenila. jaz imam mladega zobarja.

Res je, da je tak zob tempirana bomba – to je tudi meni rekel zobozdravnik – ampak v kontekstu, da se zobe trudijo ohranit žive za vsako ceno. Ne, da jih bodo zdaj kar pulili. Bohpomagi, no. To so pa take polresnice, ki jih ljudje prinesejo od dohtarjev. Ko poslušajo samo z enim ušesom. Če pa tak zob začne nagajat, če se gnoji, se ga še zmeraj rešuje in se ga nikakor ne da ven. Šele če zdravljenje ni možno, če vpliva na kostnino, potem pa pride na vrsto puljenje. Imela tako izkušnjo. Mrtev zob že 20 let, je začel nagajat, so lepo spucali kanale in dodali novo polnilo. In zdaj je mir. Najbolje, da mi povzročijo za jurja stroškov, ja, za nekaj, kar mogoče sploh ne bo uspelo.
[/quote]

Ne padaj na odgovore tega.. To je trol.. več kot očitno. Preskoči

Tole je žal bistvo.

ALi greš na klasični postopek iz stare šole na roke, pa v čakalno vrsto na ZZZS napotnico ( lahko tudi več kot 2 leti čakaš), ali pa se odločiš, da boš zaupal novim uporabnim in koristnim trendom v dentalni medicini ( pa s tem mislim implantate na zadnjem mestu).

Že to, da ZZZS ne krije slikanja CT 3D rentgena vsakemu posamezniku, ki se odloča za protetiko, je velika napaka. Vsi novodobni zdravniki, tisti, ki so se šolali zadnjih 15 let in se izpopolnjujejo, se tega zavedajo.

Pa da naprimer metode CAD CAM Cerec za računalniško izmerjeno, spremljano stanje pred izdelavo, med testiranjem ( provizoriji kljub klasičnemu vosek odlitku) in pred dokončno izdelavo in narejeno protetiko niti ne omenjamo. S tem se izognejo marsikateri napaki, neptočni namestitvi protez, mostičkov – ko žuli, boli, pa se nikakor ne “vsede”. Ne moreš protetike naredit tako natančno “peš”, kot dandanes s pomočjo sodobne tehnologije. Žal.

Je pa res, da je to pri nas še vedno predrago in samoplačniško. In to je velika žalost, da je večini nedostopno preko ZZZSja večini, ker se smatra kot nadstandard. Nazadnjaško, zelo.

Ne vem če si spregledala moj post, bom še enkrat napisala: po zdravljenju in plombiranju 3 koreninskega zoba nimam nobenih problemov več, ker je granulom (bakterije so povzročile pod koreninami vnetje, kar je bilo lepo vidno na rtg sliki zoba- pod koreninami so bili vidni kar veliki zatemnjeni deli) do danes še “ozdravljen”. Tega je že 4 leta in pol- HVALA BOGU!
Veliko je vredno, da ohraniš svoj zob!

Na drugi strani čeljusti spodaj, so mi šestko spulili pri 19 letih (takrat se je rajši izpulilo, kot da bi se ukvarjali z zdravljenjem), in se mi je na mestu manjkajočega zoba, zobna kost znižala in sosednja zoba sta se mi premaknila (nekako malo visita proti mestu kjer so mi ga izpulili), dlesen ki je okoli teh dveh zob se mi je tudi znižala za skoraj 0,5 mm.

Na zgornjem loku, pa se mi je zob, ki je točno nad izpuljenem zobu, premaknil navzdol za približno 0,3 mm nekako visi navzdol, ker ga spodaj ne podpira nobeden zob.

In stanje se mi iz leta v leto slabša, tako da samo čakam kdaj bom tudi ob te 3 zobe.
[/quote]

Sem videla oba tvoja posta, samo čas me je malo povozil. Sem imela nekaj opravkov, pa takoj zmanjka časa za tipkanje.

Hvala, ker si delila svojo izkušnjo. Vidim, da nisem edina s težavami in upam, da pri meni ne bo tako hudo.

Načeloma sem navezana na svoje zobe in bi jih z veseljem obdržala, četudi so mrtvi, le da si s tem ne delam škode na dolgi rok. Ko berem tvojo zgodbo, pa še bolj upam, da mi zob ostane. Držim pesti, da se tudi tebi izide čimbolje.

Pa tudi izkušnje vseh ostalih me opozarjajo, na kaj biti pozorna. Upam, da z vašo pomočjo rešim na najboljši način.

Super. Upam, da bom čez 20 let tudi jaz ocenila delo zobozdravnika kot uspešno. Tudi mene nič ne boli, razen 2 dni po tem, ko mi brska po zobu, kar je menda normalno.

Res je, da je tak zob tempirana bomba – to je tudi meni rekel zobozdravnik – ampak v kontekstu, da se zobe trudijo ohranit žive za vsako ceno. Ne, da jih bodo zdaj kar pulili. Bohpomagi, no. To so pa take polresnice, ki jih ljudje prinesejo od dohtarjev. Ko poslušajo samo z enim ušesom. Če pa tak zob začne nagajat, če se gnoji, se ga še zmeraj rešuje in se ga nikakor ne da ven. Šele če zdravljenje ni možno, če vpliva na kostnino, potem pa pride na vrsto puljenje. Imela tako izkušnjo. Mrtev zob že 20 let, je začel nagajat, so lepo spucali kanale in dodali novo polnilo. In zdaj je mir. Najbolje, da mi povzročijo za jurja stroškov, ja, za nekaj, kar mogoče sploh ne bo uspelo.
[/quote]

Lepo je prebrati, da drugim zdržijo sanirani zobje 20 let. Mi daje upanje, da vsi ti obiski niso pri zobozdravniku niso zaman. Upam!!!

Imam relativno mladega zobozdravnika. Ocenjujem, da ima cca 40 let. Upam, da obvlada tudi novejša dognanja.

Tole je žal bistvo.

ALi greš na klasični postopek iz stare šole na roke, pa v čakalno vrsto na ZZZS napotnico ( lahko tudi več kot 2 leti čakaš), ali pa se odločiš, da boš zaupal novim uporabnim in koristnim trendom v dentalni medicini ( pa s tem mislim implantate na zadnjem mestu).

Že to, da ZZZS ne krije slikanja CT 3D rentgena vsakemu posamezniku, ki se odloča za protetiko, je velika napaka. Vsi novodobni zdravniki, tisti, ki so se šolali zadnjih 15 let in se izpopolnjujejo, se tega zavedajo.

Pa da naprimer metode CAD CAM Cerec za računalniško izmerjeno, spremljano stanje pred izdelavo, med testiranjem ( provizoriji kljub klasičnemu vosek odlitku) in pred dokončno izdelavo in narejeno protetiko niti ne omenjamo. S tem se izognejo marsikateri napaki, neptočni namestitvi protez, mostičkov – ko žuli, boli, pa se nikakor ne “vsede”. Ne moreš protetike naredit tako natančno “peš”, kot dandanes s pomočjo sodobne tehnologije. Žal.

Je pa res, da je to pri nas še vedno predrago in samoplačniško. In to je velika žalost, da je večini nedostopno preko ZZZSja večini, ker se smatra kot nadstandard. Nazadnjaško, zelo.
[/quote]

To, da plačujemo za nekaj, potem pa, ko rabimo, dobimo nekaj napol, mi gre najbolj na živce. Se oklepam zobozdravnikov, ki jih plačujem vsak mesec, ko dobim plačo, ker doslej res nisem imela nekih težav, ki bi zahtevale izjemno dobrega zobozdravnika in tehnologijo. Opažam pa na splosno v našem zdravstvu, da “zastonj” dobiš le osnovne zadeve. Takoj, ko je kaj bolj konkretno narobe, moraš iti privat ali pa čakaš 10 let na javno zdravstvo, da prideš na vrsto, in hkrati upaš, da naletiš na dobrega zdravnika, ker sicer bo tako ali tako treba iti privat. Žalostno.

Hvala za tvoj komentar.

Seveda se lahko na implantatu naselijo bakterije. Površina implantata je razgibana na mikroskopski ravni, tam je polno špranj, kamor se naselijo bakterije. Do vnetja pri implantatu pride še prej in še prej to prizadane kost. Mrtev zob ima ohranjeno pozobnico s čutilnimi celicami in obrambnimi celicami, implantat tega nima. Tam gre vnetje direktno na kost, mrtev zob brani pozobnica.Tudi mrtev zob se ne vname, ker nima pulpe, ki bi se vnela, vname se kost okoli njega, tako kot se vname kost okoli implantata. Kar malo pobrskajte termin perimplantni mukozitis in periimplantitis.

Odgovor na objavo uporabnika
ah ja, 30.05.2018 ob 08:11

Tako kot medicina gre tudi dentalna medicina naprej. Doktrina, ki so se je zobozdravniki učili na faksu 20, 30 let nazaj, danes mogoče ne velja več.

Je pa odvisno od zobozdravnika ali te trende in nova odkritja spremlja, se izobražuje, ali pač vztraja na tistem kar se je naučil na faksu, trideset in več let nazaj.

Že pri samem odnosu do živosrebrnih plomb so med zobozdravniki ogromne razlike. Nekateri pri njihovem odstranjevanju tako sebe kot pacienta skoraj oblečejo v skafander, toliko zaščitne opreme uporabijo in na drugi strani zobozdravnike, ki pacienta sploh ne zaščitijo, sebe pa v najboljšem primeru z navadno masko. Drugi pravijo, da prvi pretiravajo, kdo ima prav?

Podobno je, ko je govora o mrtvih zobeh. Seveda noben ne bo šel ven pulit zob, tudi če so mrtvi, če ne povzročajo težav. Vendar je na drugi strani vsakomur je jasno, da se mrtev organ iz telesa odstrani, samo pri zobeh se v ustih puščajo mrtvi organi. Ker vsak zob posebej je organ zase, s svojim krvožiljem, limfnim sistemom, živčevjem, da se lahko brani prev vdorom bakterij v ustni votlini. Res ni nobenih posledic, če ga kar odklopimo od telesa?

Ena zgoraj pravi, da saj je implantat tudi mrtev, da ni noben rezlike. Razlika je ogromna. Implantat je iz inertnega materiala, ki je seveda odporen na bakterije. Kovina oz. keramika implantata se ne moreta vneti, v njem oz na njem se ne morejo naseliti bakterije, tako kot se lahko naselijo na korenini mrtvega zoba.

Pa še nekaj slik vnetji, ki so nastala na mrtvih “zdravljenih” zobeh:

http://naturaldentistry.us/1676/why-are-root-canals-bad/

Vecina mladih pa tudi starejsih zobarjev prav komaj caka, da bodo naredili root canal, nima pa noben od teh “naj bi bili pametni tisti, ki studirajo medicino” zadostnega IQja, da bi vedeli, da je nekaj mrtvega v telesu imeti zelo slaba odlocitev. Tudi če ni tezav pri mrtvih zobeh, verjemite, tihe tezave se vam dogajajo pri tem mrtve zobu, tudi, ce cutite, da je vse v redu. Nekaj let mrtev zob pripelje do hudih vnetij v telesu, kronicnih tezav… Pazite komu verjamete 🙂

New Report

Close