Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Slovenija na Vrhu po DEBELOSTI v Evropi?

Slovenija na Vrhu po DEBELOSTI v Evropi?

https://www.youtube.com/watch?v=dMN-pjcchrE

Na vprašanje o stradanju bom podala moje opažanje iz otroškega igrišča: mi gremo tja brez malice, ker otroke med enim in drugim obrokom stradamo, nekateri pa jim kar naprej tlačijo v usta žemljice, banane, rozine, smokije, datlje, piškote, čips, bonbone in kaj jaz vem kaj še. Meni se to zdi popolnoma nepotrebno, niti se prav nič ne sekiram, če otroci kakšnega obroka ne pojedo, čeprav so vsi po vrsti zelo suhi.

Potrebe po hrani so zelo različne, dejstvo pa je, da nam večini ne bi bilo hudega, če bi pojedli malo manj. Toliko o količinah in sestradanosti, drugo je pa to, KAJ jemo, kot so opozorili že drugi.


Se popolnoma strinjam, da je večina otrok danes debelih oziroma izredno špehatih. V mojih časih je bil eden, izjemoma dva na razred debela, ostali smo bili normalno suhi. Danes pa imajo punčke že trebuh in šlavfke okrog trebuha. No, tudi fantje nič ne zaostajajo. Res, vsakič, ko grem v šolo, se začudim nad trebuhi in špehom. Pa ne vem, če količinsko ti otroci toliko pojejo. Definitivno pa precej manj kot moja dva. Ok, nekaj je genetika (pač večji delež mišične mase, ki jo imamo pa res v družini), drugo pa najbrž res premalo gibanja (čeprav tudi tisti, ki trenirajo kaj, niso kaj bistveno boljši glede špeha), predvsem pa zanič hrana in pijača? Sama sem bila v otroštvu izredno zbirčna, nisem jedla nobene zelenjave, sladkarij vseeno precej, pa sem bila vseeno suhica. Gibala sem se pa res ogromno. Ne vem, je danes res ta naša hrana tako zanič, ali kaj?
Še glede prigrizkov na igriščih – ti so res večinoma čisto odveč. Razen če niste tam pol dneva. Podobno je s hranjenjem v avtomobilih. Če otrok (ne dojenček) ne more zdržati dve uri v avtu brez hrane, potem gre samo za hranjenje iz čistega dolgčasa.

S tovrstnimi predlogi lahko pride samo nekdo, ki s CSD-jem in njegovimi prijemi še ni imel opravka.

Moj brat se je s svojo ex-ženo ribal preko CSD-ja ravno zaradi hrane s katero je futrala otroka (ni imel kosil, cel dan je lahko preživel od čipsa ali čokoladnih kornfleksov ali kruha z nutelo). Otrok je imel zaradi tovrstne prehrane že zelo konkretne, opazne in dokazljive zdravstvene težave, bil je že relativno predebel (kožna guba na nadlahti 18mm, čeprav je imel maso še kar OK), migrenski glavoboli in pa povišan krvni tlak.

Ampak CSD (gre za t.i. primestni CSD blizu Ljubljane) ni imel nobenih problemov s tovrstno prehrano, ki jo je bil deležen otrok. Sistematično in dolgotrajno nepravilno prehranjevanje otroka pri nas CSD-ji ne štejejo za zanemarjanje otroka. Kje pa. Raje so se v bratovem primeru ukvarjali s tem, da gre v tem primeru za postločitvene težave staršev, nepredelan partnerski odnos in “nasilje” mojega brata z vtikanjem v življenje ex. Ne samo to, čisto resno se je ta CSD šel postopek nasilja v družini, ker je moj brat svojega takrat 7 letnega sina dal na kolo in ga peljal na eno lagano mestno vožnjo po ravnem v dolžini 3 km, ki jo je moja hči zmogla, ko je imela 4 leta, pa ga je bivša prijavila za nasilje nad otrokom, ker takrat še zdrav otrok (vendar že zelo zaležan) ni zmogel ture in je pol poti prejokal.

Zadeva se je končala zelo tragično. Bratova ex je umrla zaradi raka na prebavilih, skrbnik takrat še mladoletnega nečaka pa je postal moj “nasilni” brat in tisti CSD, ki se je šel tovrstne postopke zoper njega tut muksnil ni.

Opažanje mojega brata je bilo, da so vse zaposlene na CSD, ki so se ukvarjale z njegovim primerom zanemarjanja otroka (kronična nepravilna prehrana je zanemarjanje) imele same težave s težo, skratka, da so bile zelo verjetno podoben kaliber mater kot njegova ex.

Pa še to, vse (do tedaj kronične) zdravstvene težave nečaka so izzvenele kakih 10 mesecev po smrti njegove mame, ker se je gibalni in prehranjevalni režim povsem spremenil.

Toliko o CSD-jih in njihovi kompetentnosti reševanja problema debelosti pri otrocih. Zelo verjetno marsikatera zaposlena na CSD na povsem enak način zanemarja svojega otroka in sama proti lastnim napačnim principom ne bo ukrepala.

smo trije, midva 40+, sin 14 let.

jemo vse od kraja, tudi slane in sladke stvari. Dnevno pa sezonsko zelenjavo, ki jo pridelamo, sadje kupujemo, ker ga je pozeba vzela.
nama zadostuje vsakemu kos mesa, solata, priloga, medtem ko sin poje krat tri + dva krožnika juhe, + vsaj kilo sadja, + svežo zelenjavo za grizljanje med obroki.
moji in moževi kg so še ravno v mejah normale, medtem ko ima sin 183 cm in 70 kg…
gibamo se povprečno, ne šibamo nekega športa, se pa 3x tedensko s kolesi vozimo cca 2 uri..
sin pa po večerih nabija žogo s prijatelji.
mislim, da je ogromno odvisno od genetike, pa čeprav se iz tega delate norca… moja stara mama je dočakala 89 let, živela dobesedno od kislega mleka in suhega kruha, fizično delala vse življenje, imela pa krepko čez 80 kil. spomnim se, da je velikokrat rwkla: moj oča so bili debeli in mati, jaz ne morem biti suha…
se kar strinjam z njeno modrostjo…saj je tudi moj sin kopija mojega očeta, visok ,suh čeprav poje veliko.

lp


Kako ženske ne športajo, če pa v svojim profilih omenjajo, da so športno aktivne in vse hočejo le športno aktivne moške ?
[/quote]

Narobe si razumel. V postu pišem o ženskah, ki imajo može. Torej poročenih materah, Te bolj malo športajo. POročeni možje visijo na spletnih portalhi za spoznavanje,

Ja, drugače pa opažam, da samske ženske veliko športajo in ja, iščemo športne tipe. Samskim moškim pa večinoma ni do športanja.
Očitno ali športni moški dobijo ženske, nešportni pa ne,. Ali pa, ko ženska ni več samska, neha športat, moški pa začne športat. Ne vem,
[/quote]
In ja, če samske ženske veliko športate, kako je potem možno, da vas je le še peščica vitkih ?
Tudi na portalih za samske, bolj ali manj vse, za tip postave označite “srednji”. Le redkokatera je vitka.
Srednji tip postave zame pomeni, da nisi suh in nisi debel. Da imaš nek normalen ITM. V realnosti pa srednji tip pomeni od 10 do 20 kil viška. Kot je nekdo tu enkrat napisal, se je srečal z neko žensko, ki je označila srednji tip, ko pa jo je videl, pa je imela 20 kil viška.
Športno aktiven človek zame pomeni, da je vitek ali da ima atletsko postavo. Ne pa vsaj 10 kil viška. To obsedeno omenjanje športanja je kot nek modni trend, ker vsak hoče izapsti zdrav, vitek, poln energije….V resnici pa služi le za eno samo zavajanje in laganje.

Narobe si razumel. V postu pišem o ženskah, ki imajo može. Torej poročenih materah, Te bolj malo športajo. POročeni možje visijo na spletnih portalhi za spoznavanje,

Ja, drugače pa opažam, da samske ženske veliko športajo in ja, iščemo športne tipe. Samskim moškim pa večinoma ni do športanja.
Očitno ali športni moški dobijo ženske, nešportni pa ne,. Ali pa, ko ženska ni več samska, neha športat, moški pa začne športat. Ne vem,
[/quote]
In ja, če samske ženske veliko športate, kako je potem možno, da vas je le še peščica vitkih ?
Tudi na portalih za samske, bolj ali manj vse, za tip postave označite “srednji”. Le redkokatera je vitka.
Srednji tip postave zame pomeni, da nisi suh in nisi debel. Da imaš nek normalen ITM. V realnosti pa srednji tip pomeni od 10 do 20 kil viška. Kot je nekdo tu enkrat napisal, se je srečal z neko žensko, ki je označila srednji tip, ko pa jo je videl, pa je imela 20 kil viška.
Športno aktiven človek zame pomeni, da je vitek ali da ima atletsko postavo. Ne pa vsaj 10 kil viška. To obsedeno omenjanje športanja je kot nek modni trend, ker vsak hoče izapsti zdrav, vitek, poln energije….V resnici pa služi le za eno samo zavajanje in laganje.
[/quote]
Kakšen tip postave imaš pa ti? Posušen? :-))))


In ja, če samske ženske veliko športate, kako je potem možno, da vas je le še peščica vitkih ?
Tudi na portalih za samske, bolj ali manj vse, za tip postave označite “srednji”. Le redkokatera je vitka.
Srednji tip postave zame pomeni, da nisi suh in nisi debel. Da imaš nek normalen ITM. V realnosti pa srednji tip pomeni od 10 do 20 kil viška. Kot je nekdo tu enkrat napisal, se je srečal z neko žensko, ki je označila srednji tip, ko pa jo je videl, pa je imela 20 kil viška.
Športno aktiven človek zame pomeni, da je vitek ali da ima atletsko postavo. Ne pa vsaj 10 kil viška. To obsedeno omenjanje športanja je kot nek modni trend, ker vsak hoče izapsti zdrav, vitek, poln energije….V resnici pa služi le za eno samo zavajanje in laganje.
[/quote]
Kakšen tip postave imaš pa ti? Posušen? :-))))
[/quote]

Bolje biti presuh, kot pa debel. Če si suh naravno, poznam par frendov, pojejo vse in nič ne dobijo gor, so za cca. 10-20kg presuhi, če bi imeli normalen metabolizem bi zagotovo bili mega debeluhi 🙂


In ja, če samske ženske veliko športate, kako je potem možno, da vas je le še peščica vitkih ?
Tudi na portalih za samske, bolj ali manj vse, za tip postave označite “srednji”. Le redkokatera je vitka.
Srednji tip postave zame pomeni, da nisi suh in nisi debel. Da imaš nek normalen ITM. V realnosti pa srednji tip pomeni od 10 do 20 kil viška. Kot je nekdo tu enkrat napisal, se je srečal z neko žensko, ki je označila srednji tip, ko pa jo je videl, pa je imela 20 kil viška.
Športno aktiven človek zame pomeni, da je vitek ali da ima atletsko postavo. Ne pa vsaj 10 kil viška. To obsedeno omenjanje športanja je kot nek modni trend, ker vsak hoče izapsti zdrav, vitek, poln energije….V resnici pa služi le za eno samo zavajanje in laganje.
[/quote]
Kakšen tip postave imaš pa ti? Posušen? :-))))
[/quote]
Seveda. To je menda že vsem znano.
Kot je znan tvoj tip pameti: Zblojen. 🙂

Narobe si razumel. V postu pišem o ženskah, ki imajo može. Torej poročenih materah, Te bolj malo športajo. POročeni možje visijo na spletnih portalhi za spoznavanje,

Ja, drugače pa opažam, da samske ženske veliko športajo in ja, iščemo športne tipe. Samskim moškim pa večinoma ni do športanja.
Očitno ali športni moški dobijo ženske, nešportni pa ne,. Ali pa, ko ženska ni več samska, neha športat, moški pa začne športat. Ne vem,
[/quote]
In ja, če samske ženske veliko športate, kako je potem možno, da vas je le še peščica vitkih ?
Tudi na portalih za samske, bolj ali manj vse, za tip postave označite “srednji”. Le redkokatera je vitka.
Srednji tip postave zame pomeni, da nisi suh in nisi debel. Da imaš nek normalen ITM. V realnosti pa srednji tip pomeni od 10 do 20 kil viška. Kot je nekdo tu enkrat napisal, se je srečal z neko žensko, ki je označila srednji tip, ko pa jo je videl, pa je imela 20 kil viška.
Športno aktiven človek zame pomeni, da je vitek ali da ima atletsko postavo. Ne pa vsaj 10 kil viška. To obsedeno omenjanje športanja je kot nek modni trend, ker vsak hoče izapsti zdrav, vitek, poln energije….V resnici pa služi le za eno samo zavajanje in laganje.
[/quote]

Robi, te citiram: Športno aktiven človek zame pomeni, da je vitek ali da ima atletsko postavo.

To lahko pomeni zate, v resnici pa ima lahko športno aktiven človek tudi 30 kg viška. Kot je lahko športno neaktiven človek popolnoma suh.

Oni rečejo, da so močni, in kaj pa, če zboli revež in par kil shujša? Če je debelcan, ima vsaj rezervo, itd … Pa lažje mu je vreči tiste smokije, čokoladke, pa naj je, samo da je tiho in ne sili na igrišče, pa s kolesom, pa z rolerji …

Fantje so pri teh letih suhi – če so normalno prehranjeni – ker še rastejo. Ko nehajo rasti, se še malo razširijo – če se normalno hranijo. Če pa že pri 14 štartajo s širino, bodo kot odrasli debeli.
Ne vem sicer, kaj si hotela povedati s svojim zapisom. Ampak normalno bi bilo, da so fantje te starosti pajkci. Moj sin ima 185 cm in 70 kg. Ker ima kronično bolezen in je stalno na kontrolah, ti lahko povem, kaj pravi zdravnica na te mere: da ima idealno postavo. Je pa, kar se tiče percentil, pri višini med višjimi, pri teži je pa ravno na sredini.

Imate kak konkreten predlog za to, da bi otroci to zdravo hrano, ki bi jim bila v šolah ponudili tudi dejansko pojedli? Ker je gre ogromno v nič. Ko jim ponudiš pa pico, ki se je med tem že pohladila (se pravi je po mojem skromnem mnenju neužitna) ne ostane nikoli niti košček. Saj šola in zdravstvo lahko (in morata) ozaveščata, ampak na koncu je vedno odgovoren vsak posameznik sam.

Fantje so pri teh letih suhi – če so normalno prehranjeni – ker še rastejo. Ko nehajo rasti, se še malo razširijo – če se normalno hranijo. Če pa že pri 14 štartajo s širino, bodo kot odrasli debeli.
Ne vem sicer, kaj si hotela povedati s svojim zapisom. Ampak normalno bi bilo, da so fantje te starosti pajkci. Moj sin ima 185 cm in 70 kg. Ker ima kronično bolezen in je stalno na kontrolah, ti lahko povem, kaj pravi zdravnica na te mere: da ima idealno postavo. Je pa, kar se tiče percentil, pri višini med višjimi, pri teži je pa ravno na sredini.
[/quote]

Moj sin je res pajk, ker je čisto presuh. Ima pa pri 190 cm težo 77 kil (je pa star 18). Je aktiven športnik, ampak res čisto presuh. Po ITM je kao normalne teže, samo ko ga pogledaš, pa vidiš, da je to čisto premalo. In tudi res je za svojo konstitucijo (sestavo telesa, kar so merili na pregledih za registracijo) tam za ene 15 kil prelahek. Tako da ne, niso samo številke pomembne. Je celotna konstitucija.


Kakšen tip postave imaš pa ti? Posušen? :-))))
[/quote]

Bolje biti presuh, kot pa debel. Če si suh naravno, poznam par frendov, pojejo vse in nič ne dobijo gor, so za cca. 10-20kg presuhi, če bi imeli normalen metabolizem bi zagotovo bili mega debeluhi 🙂
[/quote]

Pravzaprav je bolje biti malo pretežek, kot pa presuh. Je bolje celo za zdravje. Lahko poiščeš študijo, ki je prišla do te ugotovitve.

Tudi jaz nisem imela take navade ne žemljice v vozičku, ne malice na igrišču, samo vodo. Isto poleti na plaži, ničesar razen tekočine, ostali pa cele piknike za tiste tri ure, ko so bili tam. In ja, nisem fasala živčnega zloma, če kak dan ni bilo malice in podobno, poznam pa mame, ki otroke futrajo na uro, tudi malčke, pa če so lačni ali ne.
Zdaj imam najstnike in seveda veliko pojedo, ampak če jih navadiš na zmerne količine, ne pojedo zavitka piščančjega mesa, kot piše ena malo više.

Tudi jaz nisem imela take navade ne žemljice v vozičku, ne malice na igrišču, samo vodo. Isto poleti na plaži, ničesar razen tekočine, ostali pa cele piknike za tiste tri ure, ko so bili tam. In ja, nisem fasala živčnega zloma, če kak dan ni bilo malice in podobno, poznam pa mame, ki otroke futrajo na uro, tudi malčke, pa če so lačni ali ne.
Zdaj imam najstnike in seveda veliko pojedo, ampak če jih navadiš na zmerne količine, ne pojedo zavitka piščančjega mesa, kot piše ena malo više.
[/quote]
Enako sem jaz počela – brez nekih prigrizkov, pa sedaj taisti najstnik komot poje cel zavitek piščanca. Pa še je lačen. Suh pa tudi.

Enačba CSD:
Moški=čisto zlo
Ženska=nedolžna, dobra
Otroci=lastnina države

Promotorji te ogabne organizacije na tem portalu so ali tam zaposleni, ali pa iz Ljubljane.

Debelost je itak v razvitem svetu že epidemija, ampak v Sloveniji res še ni tako hudo. Mogoče je v primerjavi s stanjem pred 30 leti, ni pa hudo v primerjavi z drugimi državami. Pejte mal po svetu. Danci in Angleži nas daleč šišajo po debelosti, v južni iItaliji komaj vidiš kakšnega suhega otroka …

New Report

Close