Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek SLOVENŠČINA – UPORABA V MEDIJIH

SLOVENŠČINA – UPORABA V MEDIJIH

Razlago česa, Žogica?

Hja, imamo najprej en zelo osnovni problem, kot je že namignila 255. Najprej zato, ker “se uporablja” ni trpna oblika glagola uporabljati, ampak je tvorna. Trpna je “biti uporabljen”, torej “dvojina ni uporabljena, gnila jabolka niso uporabljena”.

Primer ena: Gnilih jabolk se ne uporablja.

Primer dve: Gnila jabolka se ne uporablja.

Če stavek obrneš, dobiš v drugem primeru še večji fonetični absurd:

Primer ena: Ne uporablja se gnilih jabolk.

Primer dve: Ne uporablja se gnila jabolka.

V vseh štirih primerih so gnila jabolka predmet, ne osebek. V stavku “gnila jabolka niso uporabljena” gre pa res za osebek.

Nicesar vec nisem razumela. Bom raje vse skupaj preskocila, ker je bolje, da se drzim tistega, kar vem. Enkrat sem se tako zapletla v debato, prisla ven z napacnim zakljuckom, se zmedla in ves teden narobe pisala … Kajpak se potem morala popraviti vse za nazaj.

************************************************************************************************** Your fifteen minutes are almost up. Mine have lasted a lifetime. (Denny Crane)

Janis, gre za, kako se že temu reče, neosebni trpnik (ne, ne reče se v resnici tako). Podoben primer je na primer: išče se, kjer se vprašaš “kdo ali kaj” se išče, in ne “koga ali kaj” se išče. Torej: Išče se Janez Drnovšek (ko ravno nihče ne ve, kje je), in ne Janeza Drnovška.
Kar zadeva tvoj primer … Seveda je napačno reči: “Gnila jabolka se ne uporablja.” Ker so jabolka v množini. Torej: “Gnila jabolka se ne uporabljajo.”

Cakaj, potem sem jaz napisala prav?

Enkrat sem imela taksno tezavo. Napisala sem nekaj prav, nekdo je rekel, da mora biti zraven U. Cetudi se je zadeva potem razpucala, sem se teden dni pisala tisti U, ki ga prej nikoli nisem. In na sreco sem pravocasno ugotovila … Cim zacnem razmisljat, nastanejo tezave. Je prav tako, kot sem napisala sprva in brez razmisljanja?

Sicer mi je cudno, da sem tukaj ze nekajkrat prebrala, da sem nepismena. Ko mi besedila lektorirajo cenjene lektorice, je v njih izjemno malo napak. Na forumu pa mi je nekaj obozevalk napisalo, da sem povsem nepismena in da ne znam slovenscine.

************************************************************************************************** Your fifteen minutes are almost up. Mine have lasted a lifetime. (Denny Crane)

Dopuščam možnost, da je kakšna pametna glava vmes že pisala drugačna pravila, ampak tudi če jih je, je najprej logika jezika, potem avtoritete. Kot povsod 🙂

Ta neosebni trpnik ne more biti trpnik (že po obliki ne), ampak tvornik, samo da oseba ni točno definirana.

“Ne uporablja se dvojina in ne išče se bel mačkon ” ni slovenščina. Vsak z malo posluha za jezik bo to takoj opazil. Me ne bo nihče prepričal, da je razlaga z imenovalnikom v duhu logike tvorjenja slovenskih stavkov, tudi če je slučajno kje celo uradno potrjena.

“Ta neosebni trpnik ne more biti trpnik (že po obliki ne), ampak tvornik, samo da oseba ni točno definirana.

“Ne uporablja se dvojina in ne išče se bel mačkon ” ni slovenščina. Vsak z malo posluha za jezik bo to takoj opazil. Me ne bo nihče prepričal, da je razlaga z imenovalnikom v duhu logike tvorjenja slovenskih stavkov, tudi če je slučajno kje celo uradno potrjena.”

Hm … kaj naj ti rečem? Ja, cenjene glave so ugotovile, da je prav imenovalnik. 🙂

Ignoriram cenjene glave 🙂

Bom pa naslednjič ob enakem primeru napisala, da so cenjene glave na njihovi strani, jaz se pa borim za reformo 🙂

New Report

Close