Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Slovenski kmet, le kdo bo tebe ljubil ?

Slovenski kmet, le kdo bo tebe ljubil ?

No tale je pa bosa. Vidim, da se bodo morali v Sloveniji še navaditi, da TUDI kmetje prodajajo hrano brez okusa in ne, domače kupljeno neposredno od kmeta ni vedno dobro, še zdaleč ne, enako zastrupljeno in prešpricano je kot tisto v Tušu ali Mercatorju, tako da tudi višja cena pač ni (vedno) upravičena.

Sam presneto dobro razumem, kaj je želel povedati. Zadnjič je na POP-u nek kmet (Grosuplje če se prov spomnim) razlagal, da samo še direktno prodaja svoje pridelke. Prej jih je Merkatorju, ki mu je za kilo solate plačal 50 centov, nato pa jo prodajal po 1,50 evra. No, ta kmet je povedal, da jo zdaj on prodaja po 1,50 evra. Ne razumem logike: če bi jo prodajal po 1 evro, bi imel še vedno profit in sigurno ogromno strank, tako pa je enostavno pogolten. Če prideš direktno k kmetu, ni nič cenejše, kot če bi isti (ne enak, isti pri istem kmetu) produkt kupil na tržnici, na primer. Oziroma, je isti proizvajalec (kot primer zgoraj), pa dobiš njegovo robo v Merkatorju za isto ceno oz. ceneje, kot bi jo kupil pri njem doma. Za to (NE)logiko gre.

Še to: moja sestra je dolgo hodila k kmetu s certifikatom za ekološko pridelavo na dom. Kupovala je razna žita, moke, … Drago. Je rekla, eko je eko, kvaliteta super. Nakar gre enkrat v Kalček in vidi isti izdelek (isti proizvajalec, embalaža, isti skratka) po 15 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} nižji ceni, kot pri kmetu doma. Od takrat še vedno redno kupije njegove izdelke, a v Kalčku in ne več pri njem doma. Pa dobro, kdo je potem tu na zgubi? Požrešnost?

V Mercatorju prodajajo n-izdelkov in kujejo velike dobičke od kupcev s polnimi vozički,
kmet pa bi moral na stojnici z nekaj izdelki prodajati pod ceno, ves dan, na soncu…
Zakaj že? Zato, da se bo bo en meščan pripeljal mimo po 3 kile češpelj…
Če Mercator ali Kalček v “šusu” vzame kamion solate, so potem tudi cene drugačne. Včasih v trgovinah tudi dumpinške.

Si predstavljate koliko je dela s tremi kilogrami sliv skozi celo leto? Kmet pa bi jih moral na pol šenkovati?

Takim stiskačem predlagam, da kupujejo sadje in zeljenjavo v Lidlu in Hofru, tam je vse ceneje. Samo nemške novice slovenskih napihnjencev, ki znajo le še angleško, sploh ne dosežejo. Tamkajšnji testi resnih inštitutov (npr. Greenpeace) že leta kažejo, da je ravno v teh verigah, ki najbolj zvijajo proizvajalce, največ sadja in zelenjave, ki vsebuje velike količine pesticidov.

Cena je seveda lahko drugačna, če ves čas uporabljaš pesticide in dodajaš umetna gnojila, saj na hektaru brez motike pridelaš tudi do 5x več pridelka.

Kmetje s takimi cenami v Sloveniji bodo kmalu vsi po vrsti propadli, pa naj bo cena 80 centov, en euro ali pa 1,5.

Zgrazaj se kolikor hoces, ampak meni se zdi nemoralno to, da so kmetje tako prekleto pogoltni. Pred trgovci ocitno kleceplazijo, ostale bi pa radi ozeli do zadnjega centa. Prav, ampak jaz pri njih ne bom vec kupovala. Bom raje NJIHOVO sadje precej ceneje kupila v trgovini. So si pac sami krivi, da bodo imeli toliko manj dobicka. Na kraj pameti pa mi ne pade, da bi pri njih kupovala drazje kot stane njihova roba v trgovini in jim potem se tringelt dala za povrhu, ker so me tako fajn okoli prinesli, kot pise ena zgoraj.

Tale Mojca zgoraj je lep primer, kako površno se bere oziroma se sploh ne bere. Škoda komentarja, če ne razume poante. Tudi o tem, kako deluje trg, ni poučena. Ker sem sam sin kmeta, natanko vem, kako posluje kmetija. Vseeno hvala za skrb.

Če je ta Katarina73 na kmetiji doma in kot piše kako ima sadje pa grozdje pa ohhhhh in splohhhh sem jaz PAPEŽ!!!
Osebno jaz sem v mestu oz. živim v mestu in sem rojen blokovc. Ampak vsakemu priporočam, da naj gredo delati na kmetijo kot je ena zgoraj omenila pri 40-tih stopinjah vroče. Okopavajte krompir, koruzo in vse ostalo okopavajte ročno kot so včasih pa bote videli kakšne boge roke imajo kmetje, in kako krvavo si prislužijo ta denar. Pomislite malo, da vsi kmetje nimajo vse priključke in traktorje kot si nekateri lahko privoščijo, tudi na to gledajte. Veliko je še takšnih starih kmetov, ki morajo vse ročno delati in nimajo denarja, da bi koga plačali, če jim pride kdo z traktorjem oz. priključkom kaj narediti….. Če ne bi bilo kmetov bi mi bili sedaj lačni, ne bi pametovali tukaj na MON-u……….

danes je bilo to sadje dražje, kot je v Mercatorju.
Pa je bilo tudi včeraj dražje? Bo tudi jutri dražje?

Zapiknil si se v eno akcijo, kjer cene trajajo par dni, načeloma so pa višje cene.

Se mi zdi, da dosedaj še nisem videla sliv pod 1,49.

Se morda kdo vpraša, koliko mora slovenski kmet prodati za preživetje? Mar mislite, da kmetje nimajo položnic, da jim vsa hrana zraste na polju, da ne skrbijo za čistočo, da se še vedno vozijo s konji in vozovi? Ob predpostavki, da za pokritje mesečnih stroškov kmetija potrebuje 1500 eur (kar je le minimalna plača dveh zaposlenih), mora za to prodati letno za 18000 eur pridelkov. To pomeni 72000 kg tolikokrat omenjenih breskev po 0,25 eur. In v letih, ko toča ali zmrzal ali suša pobere večino pridelka, živi pa od…. česa?

Sem obupala nad omejenostjo nekaterih zgoraj pišočih, ki se zgražajo nad tem, da bi jim kmet prodal nekaj za normalno ceno, ne zgražajo pa se nad tem, da mora kmet, ki nekaj pridela, to prodati zadrugi ali večjemu odkupovalcu po mizernih cenah, ki niti pod razno ne pokrijejo stroškov.
Vseeno bi vsem tem priporočala, da si preberejo članek z naslovom “Vsak dan propadejo 3 slovenske kmetije”, pa čeprav je iz populističnega časopisa: http://slovenskenovice.si/novice/slovenija/vsak-dan-propadejo-tri-slovenske-kmetije

Seveda je delo na kmetiji trdo in traktorji dragi, a poanta je v tem, da ti kmetje podpirajo trgovce, ko jim prodajajo pridelke skoraj zastonj, posameznikom pa navijejo ceno.

Se morda kdo vpraša, koliko mora slovenski kmet prodati za preživetje? Mar mislite, da kmetje nimajo položnic, da jim vsa hrana zraste na polju, da ne skrbijo za čistočo, da se še vedno vozijo s konji in vozovi? Ob predpostavki, da za pokritje mesečnih stroškov kmetija potrebuje 1500 eur (kar je le minimalna plača dveh zaposlenih), mora za to prodati letno za 18000 eur pridelkov. To pomeni 72000 kg tolikokrat omenjenih breskev po 0,25 eur. In v letih, ko toča ali zmrzal ali suša pobere večino pridelka, živi pa od…. česa?

Sem obupala nad omejenostjo nekaterih zgoraj pišočih, ki se zgražajo nad tem, da bi jim kmet prodal nekaj za normalno ceno, ne zgražajo pa se nad tem, da mora kmet, ki nekaj pridela, to prodati zadrugi ali večjemu odkupovalcu po mizernih cenah, ki niti pod razno ne pokrijejo stroškov.
Vseeno bi vsem tem priporočala, da si preberejo članek z naslovom “Vsak dan propadejo 3 slovenske kmetije”, pa čeprav je iz populističnega časopisa: http://slovenskenovice.si/novice/slovenija/vsak-dan-propadejo-tri-slovenske-kmetije%5B/quote%5D

Še zate posebej: kmet torej s tem, da po minimalni ceni prodaja trgovcem, podpira trgovce, ki prodajajo njegove proizvode po trikratni ceni. Zakaj potem hoče pri posameznikih mastno služiti?
Zato pa je pri nas tako kot je. Čeprav ima Slovenija vse pogoje za kmetijstvo, imamo pri nas samo trgovino.

jaz sem doma na kmetih ja, sama pa nimam kmetije, ampak ogromen star sadovnjak. imam tri vsaj 20 m visoke orehe, ki vsako leto rodijo preko 50 gajbic. misliš, da jih prodajam? poberem jih, posušim in če jih kdo hoče mu jih po pošti pošljem. brez odkupnine.
imam tudi več kot 5 starih jablan, si more mislit koliko je to jabolk, ki jih niti slučajno trije ne moremo pojest, pa če jih vsak dan pojemo kilo. jih mečem na kup, za živali, jasno. enako je s hruškami, slivami. vse mi gnije, ker je vsega preveč. ampak moje je eko, ne špricam, niti vinske trte ne – imam tisto temno rdečo, iz katere se dela sok. kar zrase zrase in vedno zrase ogromno. kdorkoli se ustavi si lahko nabere, zastonj, ker smatram da zato, ker je tehnično na mojem, še ni “moje”.

kar se pa mojih sosedov tiče pa ja, imajo druge sorte sadnih dreves in jih redno špricajo, tudi vinograde. kolikor sicer vidim se noben od njih – sami kmetje – ne pretegne od dela, ne delajo ročno, vse je strojno, tako da jim res ni hudega. očitno imamo slovenci še vedno v glavah kmete izpred 100 let, ko so orali z voli, ročno sejali, ročno želi, itd.

pred časom sem v tušu kupovala paradižnik. tisti iz italije je bil po 0,99 eur/kilo, tisti iz prekmurja pa 2 eur/kilo. oba pridelana intenzivno, umetno. zakaj bi že dala 2 eur, če lahko dam 0,99?

Žal nimaš prav. Kmet ne spusti cene, nikakor, raje vrže stran. Zakaj? nimam pojma, ampak očitno mu ni hudega.

Včasih si na tržnici ob koncu delovnega dne, recimo v soboto tam od enih, pol dveh, dveh naprej dobil cenejše, prav ponujali so, vzemite, samo da ne vozimo domov, prodali itak ne bomo.

Zdaj tega ni več, raje vržejo stran kot znižajo ceno. In tega ne razumem.

Edini, ki ima logiko, da je bolje, da proda po znižani ceni, kot da vrže stran je žal Hofer, kjer dobiš v soboto popoldne znižano sadje in zelenjavo za katerega se točno ve, da do ponedeljka zjutraj ne bo zdržalo.

Katarina
Imaš sadovnjak, ki ti sam od sebe daje obilo sadežev, pa ti ni potrebno tega prodati, ker imaš očitno drug dohodek. Bodi vesela, ko boš odvisna od sadovnjaka, boš začela razmišlati drugače in boš videla mizerno vrednost pridelkov, ki jih sedaj dobrodelno ponujaš naokoli.
V Sloveniji je mnogo preveč fovšije, samo zato gre. Že nekaj let poslušamo samo to, kaj vse kmetje imajo – traktorji, stroji, poslopja. Ja, imajo. Tisti, ki obsojate, ste jim kaj dali? Problem ni samo pri slovenskemu kmetu, je tudi pri sosedovem Lojzetu, ki je mehanik in ima ful keša, jaz pa mu zanalašč ne dam popravit avta, ker ne bo služil na moj račun…itd. Čedalje več ljudi razmišlja, kot avtor posta. Raje kupi ceneje pa večinoma ni toliko pomembna kakovost, poreklo pa še manj. Ste se kdaj vprašali, kdo kupuje izdelke podjetja v katerem ste zaposleni. Večinoma o tem ne razmišljamo. Kupovanje domače hrane pomeni tudi podporo domačim proizvajalcem – boljše poslovanje in upanje da bo nekoč bolje.

kam pa naj s sadjem? ga dam v gajbe in peljem v ljubljano? halo, jaz sem na podeželju, v prlekiji, kjer ima vsaka hiša svoj sadovnjak, oreh, zelenjavni vrt … kdor tega nima nima zato, ker noče imet, ker zato ker nima prostora. jaz zelenjavnega vrta še nimam, ker nimam časa zanj, pa grem v trgovino po zelenjavo ali k sosedi, pa si izmenjava stvari, ki jih ona kupi za zelenjavo, ki jo jaz rabim. definitivno pa ne grme kupim paradajza po 2 eur samo zato, ker je zrasel v slovenski zemlji. se hecaš al kaj?

Nimaš časa za vrt? Torej imaš zaposlitev in dohodek s katerim živiš. In nisi kmet. In ne moreš komentirati na način kot si. Kmet prodaja svoje pridelke za preživetje, veš koliko stanejo mesečne položnice. Koliko je potrebno pridelati in prodati, da mu ne izklopijo npr. samo elektrike? Jaz nisem kmet, je pa moj svak. Na srednje veliki kmetiji – 30 krav molznic – se s težavo prebija. In položnica za elektriko znese 400 evrov mesečno, kje so še ostali stroški?
Vsakdo od nas ima izbiro, kaj bo kupil in za koliko. Zakaj so pridelki cenejši iz uvoza pa se tudi ve.

če bi hotla bit kmet bi bila kmet. tvoj svak to hoče bit in to je. če se s težavo prebija .. veš kako rečejo delavcu? zamenjaj šiht, uči se, da boš več zaslužil, ipd. če jaz nisem kmet še ne pomeni, da ne vidim kako sosedje okoli mene živijo. nobenemu ni hudo, postavljajo si elektrarne na strehe, ročno delajo ama nič, razen hrano živi in pospravljanje izpod nje. če se kmetu ne splača imet molznic jih pač nima. moj sosed proda vse mleko zadrugi, meni ga ne bi dal liter za 1 eur, sem ga že spraševala. ima tudi prašiče, zakolje, proda, ima vinograd, ima njive … vse je odvisno od organizacije in pohlepa.
jaz imam njivo sivke, on ima njivo pšenice. moja sivka bo tam 18 let, on pa kolobari. razlika je očitna, se ti ne zdi. ampak on lahko pšenico nese v mlin, jaz pa sivke ne morem, se moram drugače znajt in jo prodajat. on ima vinograd zase, prav tako sadovnjak, pri meni pa vse leži na tleh, poberem kolikor potrebujem. orehe sem pred leti ponujala prijateljicam pa so rekle, da gredo raje v mečkator, kjer so že olupljeni in zmleti. prav, potem pa nič. pa dajte 4 eur za pol kile orehov, namesto da bi jih dobile 15 kil zastonj. :)))

Jaz sploh ne rabim več hoditi do kmetov ali pa na tržnice, ker večino slovenskih domačih izdelkov lahko kupim po zelo normalnih cenah kar v Tušu. Pa tudi na tržnicah pri branjevkah večina stvari ni več domače vzgojena zelenjava ali pa sadje, ker sem že dostkrat naletel da je bla kupljena v trgovinah in pol se prodaja na tržnici. Tolk o tem.

Poglej, tale zadnji stavek o orehih. Jaz imam tudi 3 orehe pri hiši. In lani so rodili, kot še nikoli. In sem jih ponudila sodelavkam, v lupini. Nobena jih ni rabila. Ko sem jih sama sušila in zluščila, sama več kako to pri orehih gre, potem bi jih pa “kupile”. Same so tudi postavile ceno, 7 – 8 evrov za kg. Nisem jih prodala, čeprav sem jih naluščila čez 40 kg. Ker svoje delo cenim.In cenim tudi delo drugih.
Verjetno sva iz zelo različnih koncev Slovenije, pri nas so hribi. Obdelovanje ni enostavno. Stroji za obdelovanje so dragi, se kvarijo, amortizirajo… Moj svak še vztraja, sestra je že šla v službo. Otroci zagotovo ne bodo kmetovali. Prav zato, ker je vsakdo to kar hoče biti, propade vsak dan kakšna kmetija, pa ne na ravnini. In potem bomo res lahko kupovali uvoženo hrano, od nje bomo odvisni, cena pa tudi ne bo več ugodna

ah, če se jih bom jaz lotila luščit bom nesla v mlin, da mi naredijo olje iz njih. 🙂

pri nas je ravnina in nekaj nižjih hribov. prijazno okolje za kmetovanje. vsaj nam na podeželju pa ne bi bilo treba kupovat zelenjave, če bi imel doma vsak svoj vrt. jaz ga imam namen naredit letos, pa naslednje leto začet z delom na njem. ker pa nočem samo sezonske zelenjave, te se itak dobi pri sosedih dovolj, si bom kupila skrinjo prav zato, da si naredim ozimnico. samo za sezonsko se mi zdi vrt nesmiseln, za ozimnico pa vsekakor koristen.

Slovenskega kmeta treba popljuvati do konca, vse drugo je samo človek ne. Letos je bil v spomladanskem času mraz in je slovenskim sadjarjem vzel vsaj polovico pridelka. Kmet seveda pridela pol manj, vendar mora vsa dela opravljati enako (rez, škropljenje, obiranje, košnja nasadov, poletna rez, redčenje,…), kot pa če je letina normalna.
Vsi slovenski sadjarji so vključeni v program ali v integrirani ali v ekološki program. In ne “špricajo” vse povprek, saj je to vse kontrolirano. V integrirani pridelavi s katero imam izkušnje in ker imamo sami doma nasade jablan in višenj, nam vsako leto pridejo kontrolirat škropilni načrt, gnojilni načrt, vzamejo plodove, ti plodovi gredo na analizo, da ugotovijo ostanke FFS. Tako, da ne pršimo vse povprek, kot nekateri to govorijo. V veliki količini vode na hektar vsebuje ta škropilna brozga, majhno količino FFS sredstev. Potem takem, zakaj vi greste takoj, ko začutite prehlad v lekarno in rečete naj vam da eno škatlo lekadola. Mi jablane na nek način isto zdravimo in pomagamo, da so plodovi lepi, kakovostni in kljub temu še zelo zdravi. Vsi kupci gledate, da je jabolko brez napake, zdrava, debela, zato si sadjarstva brez pršenja ne moremo predstavljati.
Glede cene… Ko jabolka daš v jeseni v izvoz ali v velike hladilnice je cena od 0.20 € – 0.35 €, odvisno od sorte. Ko tovornjak naložiš, odpeljejo v velike hladilnice, dobiš za teden dni klic in sicer, jabolka niso bila dovolj obarvana, bile so predebela/predrobna, ni bilo dovolj kislin, sladkorja,… in ti ceno takoj zbijejo, kljub temu, da vse te jabolka na koncu pristanejo na policah. Velike hladilnice v Slovenije tudi uvažajo jabolka, pa vam v trgovinah piše poreklo Slovenijo… ja hladilnica je slovenska, jabolka pa NE…
Ker imamo doma hladilnico vozimo tudi v različne trgovine, ne bom našteval katere,…vam pa lahko zaupam cene, ki se gibljejo od 0.40 € – 0.60 € (odvisno od sorte), trgovci pa si nastavijo cene od 1.20 € navzgor. Ljudje se boste morali navadit, da se splača po sadje priti na kmetijo, kjer dobite sveže, SLOVENSKO, integrirano pridelano, okusno, zapeljivo,… In morali boste bolj ceniti kmete, mi se tudi trudimo za svoj kruh, želimo vam pridelati varno sadje glede zdravja in dostopno za vse v cenovni obliki.
Glede teh subvencij pa to kaj nam spodnašate pa si skoraj vsaki slovenski kmet pokrije stroške, da je na “pozitivni nuli” in se ne more razvijat, ne more vlagat v proizvodnjo, trgovino, stroje,… zato je naša samooskrba majhna. Ne zagovarjam pa tistih kmetov, ki imajo veliko hektarjev, da dobijo lepe subvencije, pridelajo minimalno, ne obdelujejo zemlje,… Vsak, ki pa govori, da je kmetom najlepše in bla bla bla, lahko kupi zemljo, stroje in začne in bo presodil, če se splača ali ne.
Če imate kakšno vprašanje pa nas lahko najdete na facebooku pod Sadjarstvo Meško ali na spletni strani.

Spoštovani.

Tudi na naši kmetiji pridelujeml nekaj krompirja. Smo iz primorskih koncev, osrčja brkinov. (Harije 16 pri Ilirski Bistrci). Krompir je zaradi podnebnih razmer ter odvračanju kemijskih pripravkov polnejšega okusa. Za skladiščenje prav tako ne uporabljamo kemijskih sredstev ampak se poslužujemo starega znanja o spravilu krompirja.

Trenutna cena krompirja na naši kmetiji je: 0,35€/kg.

Možnost ogleda pridelave krompirja in zelenjave v času sezone. Krompir in ostalo si lahko naberete tudi sami. Pridelujemo in prodajamo svoj krompir ter svojo zelenjavo (paradižnik, paprika, zelena solata, jačevci, bučke,…) ki je pridelana na naših njivah.

Več informacij na:
[email protected]
031/457-535 (Janez)
http://delavnica16.wix.com/krompir

New Report

Close