Službene poti
Spoštovani,
Zgodila se mi je sledeča situacija:
Na službeno pot sem odšel zvečer ob 18. uri in sicer z letalom v tujino. Pri tem je delodajalec zahteval, da dopoldne opravim celotni delovnik, torej osem ur. Plačan je normalen delovni dan in delež dnevnice, ki mi pripada za službeno potovanje.
Vrnil sem se čez nekaj dni sredi noči, spal tri ure in morali biti naslednje jutro spet na delovnem mestu.
Zanima me, če obstaja kakšen pravilnik, ki podobne situacije ureja, ker je stvar precej naporna. Predstavljal bi si, da bi v primeru popoldanske službene poti lahko vsaj kakšno uro prej zapustil delovno mesto. Poleg tega bi rad vedel kako se obračunajo ure za tisti dan, ko opraviš osem delovnih ur in še šest ur službenega potovanja od 18. do 24. ure. Vse skupaj me zanima predvsem za državno upravo.
LP, Klemen
V Uredbi o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino so določeni le zneski, ki kot povračilo stroškov pripadajo delavcu, ki ga delodajalec pošlje na službeno pot. Večkrat pa so že tekle debate ravno o tem, o čemer pišete: delavec za samo pot porabi včasih veliko več časa, kot pa potem za dejansko opravljeno delo v tujini – plačan pa je samo za zadnje. Resda dobi povrnjene vse stroške, le njegovega časa mu nihče ne plača.
Argument za to je, da takrat pravzaprav ne dela (ko npr. sedi na letalu), in da se recimo vsakodnevna pot v službo tudi ne šteje v delovni čas, ampak ta začne teči šele, ko delavec prispe na delovno mesto. Argument proti pa je, da delavec svoj prosti čas (v vašem primeru ves večer in polovico noči) porabi v interesu delodajalca, potem pa zanj niti ni plačan niti teh ur ne more izkoristiti npr. kot proste ure. Kolikor vem, se v praksi sicer pogosto dogaja, da v primeru popoldanskega odhoda na službeno pot delavec lahko nekaj prej odide, da se vsaj pripravi za pot. Vse to pa je stvar dogovora.
V vašem primeru bi prišlo v poštev edinole sklicevanje na določbe zakona o obveznem dnevnem počitku (ki ga očitno niste imeli, če ste prispeli sredi noči, takoj zjutraj pa ste spet morali na delo). Čas, porabljen za samo potovanje, pa ni nikoli plačan. Šteje se edinole v določanje višine dnevnice:
Za službeno potovanje v tujino, ki traja nad 14 do 24 ur, se
obračuna cela dnevnica.
Za službeno potovanje v tujino, ki traja nad 8 ur do 14 ur, se
obračuna 75 odstotkov dnevnice.
Za službeno potovanje v tujino, ki traja nad 6 do 8 ur, se
obračuna 25 odstotkov dnevnice.
Lep pozdrav,
Katarina
Spoštovani,
kot poklicni voznik v mednarodnem tovornem prometu lahko delam na dan določeno število ur-delovni čas.
Zanima pa me ali gre 5 ur vožnje z osebnim vozilom predvsem ponoči do prihoda na delovno mesto v moj delovni čas?
Ni mi interes za plačilo teh petih ur kot moje delo.
Ne zanima me niti odgovor glede potnih stroškov.
Zanima me ali zapade teh 5 ur v delovni čas, kajti zaradi tega se vozim po cesti še celi dan utrujen in obstaja nevarnost, da bi povzročil prometno nesrečo.
V primeru policiske kontrole nihče ne ve, da se je moj delovni čas začel v resnici že ob 2 zjutraj oziroma 5 ur prej kot sem pričel v resnici z delom na tovornem vozilu katerega seveda beleži tahograf.
Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor.
Lep pozdrav.
Pozdravljeni,
Rada bi vas povprašala o mnenju glede zagotavljanja počitka delavca med enim in drugim delovnikom. Moja primer je naslednji:
Na službeno pot sem odšla 4.5. ob 4:00 zjutraj, vrnila sem se 6.5. ob 2:00 zjutraj. 6.5. ob 7:30 sem bila že nazaj na delovnem mestu. Več kot očitno nisem imela možnosti za 12 urni počitek, kot ga predvideva Zakon o delovnih razmerjih. Delodajalec mi je dejal, da mi po Zakonu o delovnih razmerjih res pripada počitek in bi lahko v službo prišla ob 14 ih popoldan, vendar bi morala v tem primeru koristit svoj dopust oziroma višek ur.
Kaj vi menite o opisanem primeru?
Zahvaljujem se vam za odgovor in vas lepo pozdravljam,
Suzana Gianfrate
dober dan
jaz pišem seminar o službenih potovanjih mene zanima
kako to poteka kaj delaš itd::.
kaj je delodajalec dolžan dati ipd
potem službeno potovanje po državi ter potni nalog help someone pls ?
Forum je zaprt za komentiranje.