SMUČARJI ….vprašanje
Kupujem carving smuči in na vas se obračam z vprašanjem-koliko dolge naj kupim.Visoka sem 168 cm.Danes sem cel dan hodila po trgovinah in sem zelo razočarana nad trgovci,ne znajo svetovati,da o prijaznosti ne govorim-kupovanje po sistemu postrezi si sam:-((
Rada bi vedela,kaj si o tem mislite vi,naj mi smuči segajo do brade,ali naj bodo dolge 170 cm.Trgovci so mi pod nos pomolili smuči od 150-170 cm???
HVALA ZA VAŠ ČAS IN MNENJE :-)))
Nikakor nisem strokovnjak za to, a sem se pred tremi leti soočila z enakim problemom.
No, končno sem iz vsega svetovanega prišla do nekega zaključka (za katerega pa ne trdim, da je res strašen nasvet:) ) in si glede na to kupila dilce. In nisem razočarana.
Ker dobro smučam in sem pri telesni višini 159cm prišla iz dilc višine 185cm, so rekli, da naj ne grem na več kot 30cm krajše – imam dolge 155.
Moja mama, ki je povprečen smučar (enako velika kot jaz) je iz 175cm prišla na 150 cm.
Toliko, če ti ta primerjava kaj pomaga. Vem, da kaj dosti najbrž ne.
Bi ti pa svetovala, da stopiš v kakšno manjšo privat športno trgovino kje na periferiji mesta. Tam se ponavadi kar spoznajo na to. Saj ni treba, da kupiš tam (lahko, da tudi ne bodo imeli), a boš vsaj vedela pri čem si. V velikih centrih je skoraj tako, kot bi ti jaz svetovala:)
Jaz imam pri 168 cm carving smucke dolge 152 cm in se krasno smuca. Polcarving so lahko malo daljse, tako med brado in nosom, carving pa krajse.
Najprej je odvisno od tega, kaksno je tvoje smucarsko znanje. Temu potem sledi, kako trdo oz. mehko smucko bos kupila. In glede na to, potem dolocas dolzino. Ce kupijes mehko smucko – za povprecne rekreativne smucarje, lahko vodljivo, je nekje optimalno, da ti sega od nosu do vrha glave, daljse ne. Ce si zelo dobra smucarka, potem bos najbrz kupila trso smucko z manjsim radijem, tam nekje okoli 14m, kar pa pomeni, da mora biti krajsa. Seveda je pa pomembna tudi tvoja kilaza. Ce si pretezka na mehki smucki, se lahko hitro zgodi, da ti tvoja teza smucko “odnese”, kar lahko pomeni hud padec.
Ce pobrskas po internetu ima vsaka firma, ki proizvaja smuci tudi test, kamor vneses svoje podatke od dnevov smucanja, visine, zahtevnosti smucanja in ti potem glede na vnesene podatke priporoca, kaksen rang smucke ti ustreza!
Uspesen nakup!
I.
Smuči izbiramo glede na naše znanje in sposobnosti. S pojavom nove, zarezne tehnike (carvinga), so se v zadnjih letih spremenile tudi smuči, ki smučarju omogočajo lažje spremembo smeri in s tem bolj prijetno smučanje. Te smuči imajo bolj poudarjen stranski lok, ki se pri zavoju bolj upognejo ter z robnikom zarežejo v sneg. Najlažje bi carving smuči primerjali s snowboardom, ki ima podobne lastnosti. Od kvalitete in modela smuči pa je odvisno, ob kolikšnem pritisku na robnike se bo smučka upognila do želene mere. To za rekreativne smučarje pomeni predvsem to, da pri nakupu novih (ali rabljenih) smuči upoštevajo svoje predznanje. Tekmovalne smuči so trše in smučar rekreativec z njimi ne bo dosegal takih rezultatov pri osvajanju in nadgradnji tehnike, kot bi jih pri bolj primernih (rekreativnih) smučeh. Glavna prednost/slabost teh smuči in nove tehnike pa je predvsem ta, da ni več oddrsavanja smuči in s tem pogojene manjše hitrosti. Smučar, ki smuča po robniku, tako dosega večje hitrosti in tako je tudi užitek/nevarnost večja.
Pri izbiri dolžine smuči velja najprej poudariti, da so časi, ko smo kupovali smuči, ki so bile 20 cm daljše od telesne višine »uporabnika«, minili. Dolžina smuči je odvisna od njihove namembnosti, vendar pa za povprečnega smučarja, ki kupuje povprečne rekreativne smuči s poudarjenim stranskim lokom velja formula TV (telesna višina) – 10 cm. Smučar, visok 180 cm naj se tako odločil za nakup smuči, dolgih 170 cm. Smučar, ki pa se bo odločal za smuči z bolj izrazitim stranskim lokom (11 – 12m) pa se bo najverjetneje odločil za dolžino 160 – 165cm. Dejavniki, ki jih torej moramo upoštevati pri izbiri smuči, so znanje smučanja, telesna višina, telesna teža in nekateri drugi.