Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek So boljši ogljikovi hidrati ali proteini za vegetarjance?

So boljši ogljikovi hidrati ali proteini za vegetarjance?

GLAVNO VPRAŠANJE:

Slišal sem, da se ogljikovi hidrati nalagajo v maščobo, ker telo predvideva, da jo bo vegetarjanec potreboval. In vegeterjanec se redi. Nato ko je ta vegetarjanec športno aktiven telo NE začne kuriti maščobe, ker predvideva, da jo bo potreboval ampak začne pridobivati energijo iz mišic in jim jemati energijo in šele, ko so mišice izčrpane začne telo pridobivati energijo iz maščobe in jo kuriti.

Torej dvakrat več se moraš matrati, da shujšaš, ker traja preden začne telo kuriti maščobo.

Medtem ko pa proteini se ne nalagajo v maščobo, ampak v mišice in telo gradijo.

Torej če zmanjšaš ogljikove hidrate in povečaš proteine začneš hujšati. Mimogrede dvakrat do trikrat na teden sem športno aktiven.

 

JE TO RES???

 

 

Še par stvari me zanima:

Brskati po internetu nima smisla, ker vidiš, da znanost kdaj podpira način prehranjevanja z ogljikovimi hidrati, drugič pa s proteini. Tako da odgovorov ne dobiš.

Menda ljudje, ki jejo več ogljikove hidrate dalj živijo. Tisti, ki pa več jejo proteine(slovensko beljakovine) pa prej umrejo. Predvsem če jejo proteine/beljakovine živalskega izvora. Tisti, ki pa jejo beljakovine/proteine rastlinskega izvora pa dlje, a še vedno krajše kot tisti, ki jejo ogljikove hidrate.

Jaz bi si itak kupil proteine v prahu rastlinskega izvora. Pa pustimo to, da te stvari niso zdrave in da dajo notr nevem kakšne kemikalije. Mene zanima učinkovitost.

 

Svetovano mi je bilo naj proteine zaužijem vsak dan(ob zmanjšani količini ogljikovih hidratov), torej tudi tiste 4 ali pet dni, ko nisem telesno aktiven.

Je smisel v temu?

Saj beljakovine/proteini niso isto kot maščobe? Torej bi se redil manj ob proteinih kot od ogljikovih hidratih?

Če jih jemljem tudi dneve ko nisem telesno aktiven ali imajo nasprotni učinek in redijo? Ampak redijo manj kot ogljikovi hidrati?

 

Priporočate, da jih jemljem le tiste dva, tri dni v tednu, ko sem telesno aktiven, saj takrat pomagajo k gradnji mišic? Tudi k izgubi maščobe?

Ni važno, ali si vegi ali mesojedec. načeloma je boljše, da ješ več proteinov, ker to gradi mišice. odvisno je pa tudi od dugih dejavnikov, predvsemm telesne aktivnosti. če se ukvarjaš veliko s športom, kjer predvsem veliko ‘švicaš’ (tek, kolesarjenje), je dobro jesti (kvalitetne in zdrave) ogljikove hidrate za energijo. če pa napenjaš mišice, npr dviguješ uteži, pa daj poudarek na proteine.

odvisno je tudi od tvojih ciljev.. če želiš shujšat, je glavno, da zaužiješ manj kalorij kot jih porabiš (napiši calorie calculator na google, kjer ti zračuna, kok je treba pojest glede na teži in višino). pri hujšanju so tudi zelo pomembni proteini in malo manj ogljikovi hidrati!

overall je važno, da ješ pestro in pa zdravo, neprocesirano hrano. ogljkovi hidrati so tudi sladkorji, tega se izogibaj. načeloma imajo OH tudi več kalorij, kot proteini. največ kalorij imajo maščobe.

če si vegi, dobiš proteine predvsem v kakšnih fižolih, grahu, soji, čičeriki. če pa si mesojedec pa v mesu in ribah. to je edina razlika 🙂 ampak je zmeraj bolje, da poješ proteine od OH, če si lačen, za malico, ker te tufi bolj nasiti.

to pa da telo kao nekaj prepozna je pa larifari

Preveč je nasprotujočih si informacij.

nova
Uredništvo priporoča

“ni važno ali si vegi”,

potem za tek in kolesarjenje mi priporočaš ogljikove hidrate? Potem mi kakšen proteinski prašek z visoko vsebnostjo proteinov niti ne bi koristil med tekom ali kolesarjenjem pri hujšanju?

Ker jaz sem oseba, ki sem predvsem na ogljikovih hidratih. Torej to ni res, da počasneje izgubim težo, ker mi prvo začne telo krasti energijo iz mišic in ko se te izčrpajo pa mi šele začne jemati energijo iz maščob? Če pa spremenim prehranjevanje iz ogljikovih hidratov na proteine pa bom začel prej hujšati, ker mi bo telo prej začelo kuriti maščobo?

To pol ni res?

.

Odgovor na objavo uporabnika
Kokoši 👹👹👹👹👹👹👹, 29.11.2022 ob 13:28

“ni važno ali si vegi”,

potem za tek in kolesarjenje mi priporočaš ogljikove hidrate? Potem mi kakšen proteinski prašek z visoko vsebnostjo proteinov niti ne bi koristil med tekom ali kolesarjenjem pri hujšanju?

Ker jaz sem oseba, ki sem predvsem na ogljikovih hidratih. Torej to ni res, da počasneje izgubim težo, ker mi prvo začne telo krasti energijo iz mišic in ko se te izčrpajo pa mi šele začne jemati energijo iz maščob? Če pa spremenim prehranjevanje iz ogljikovih hidratov na proteine pa bom začel prej hujšati, ker mi bo telo prej začelo kuriti maščobo?

To pol ni res?

.

Pokveka zaostala gnusna, nehaš pa nikoli, ne?😆😆😆

 

hujšaš le, če ješ manj kalorij, kot jih porabiš. ni važo načeloma, od kje te kalorije dobiš, ampak je boljše, da iz proteinov, ker te bolj nasitijo in ti gradijo mišice. če veliko tečeš in kolesariš, porabiš veliko kalorij za to telesno aktivnost in je dobro, da to malo nadomestiš (mišljeno po vadbi). seveda lahko tudi s proteinskim shakeom!

ampak to ne pomeni, da če kolesariš, moraš zato čez cel dan OH jest! poskusi si malo prilagodit jedilnik, tako da namesto belega kruha, testenin itd poješ kak grški jogurt z malo maščobe, stročnice, jajca, sadje in zelenjavo… izogibaj se sladkim pijačam in sladkarijam, čipsu, ipd.Taka hrana ima namreč zelo veliko kalorij in te praktično ne nasiti, le zasvoji te.

npr. če si vegi, je super ideja za kosilo tofu z zelenjavno prilogo, solata s čičeriko, ipd. obstajajo tudi testenine iz grahove, čičerikine in lečine moke 🙂 meni je to zelo okusno.

še enkrat pa poudarjam, da je za hujšanje važno poznati kalorije in šteti. ker se lahko zrediš tudi, če poješ ful preveč ‘zdravega’, ker se nabere pač surplus kalorij… ampak zdrava hrana je manj kalorična in se zato npr bolj naješ od določene količine kalorij brokolija, kot od iste količine kalorij čokolade (če razumeš)

je na netu dosti calorie calculatorjev, ki ti zračnajo to. in to naj bo osnovno vodilo za hujšanje, ker če imaš v mislih samo da ne smeš jest določene hrane ti to dolgoročni škodi in lahko vodi do bingeanja

“ni važno ali si vegi”,

Zdaj sem se pa spet zmedel.

zardi tega ko si napisal:

“ampak to ne pomeni, da če kolesariš, moraš zato čez cel dan OH jest! poskusi si malo prilagodit jedilnik, tako da namesto belega kruha, testenin itd poješ kak grški jogurt z malo maščobe, stročnice, jajca, sadje in zelenjavo… “

Ker prej si napisal, da če samo tečem in kolesarim je dobro pred tekom jesti kvalitetne OGLJIKOVE HIDRATE, potem pa si napisal naj pred tekom jem “grški jogurt, stročnice in jajca”, kar so pa PROTEINI.

Torej v vsakem primeru je bolje jesti PROTEINE kot pa OGLJIKOVE HIDRATE. Pred in po teku? 

Naprimer če so ogljikovi hidrati priporočlivi potem jem pred tekom polnozrnate špagete, ki praktično nimajo maščob, imajo pa ogromno ogljikovih hidratov. Ampak praviš da je še vedno bolje bolje, če se za proteine pred športno aktivnostjo odločim, kot za ogljikove hidrate?

 

Odgovor na objavo uporabnika
Kokoši 👹👹👹👹👹👹👹, 29.11.2022 ob 14:31

“ni važno ali si vegi”,

Zdaj sem se pa spet zmedel.

zardi tega ko si napisal:

“ampak to ne pomeni, da če kolesariš, moraš zato čez cel dan OH jest! poskusi si malo prilagodit jedilnik, tako da namesto belega kruha, testenin itd poješ kak grški jogurt z malo maščobe, stročnice, jajca, sadje in zelenjavo… “

Ker prej si napisal, da če samo tečem in kolesarim je dobro pred tekom jesti kvalitetne OGLJIKOVE HIDRATE, potem pa si napisal naj pred tekom jem “grški jogurt, stročnice in jajca”, kar so pa PROTEINI.

Torej v vsakem primeru je bolje jesti PROTEINE kot pa OGLJIKOVE HIDRATE. Pred in po teku? 

Naprimer če so ogljikovi hidrati priporočlivi potem jem pred tekom polnozrnate špagete, ki praktično nimajo maščob, imajo pa ogromno ogljikovih hidratov. Ampak praviš da je še vedno bolje bolje, če se za proteine pred športno aktivnostjo odločim, kot za ogljikove hidrate?

 

pred vadbo se ni dobro napokat s špagti, ker ti bo slabo. načeloma je boljše v celotni prehrani imeti večji delež proteinov, ker bo tudi telo lepše zgledalo zarad mišič (seveda je treba zraven tud moč vsaj malo trenirat)

to ne pomeni, da ne smeš jest OH. OH so dobri predvsem takrat, ko pokuriš veliko, npr. da greš na nek hrib, ali pa rundo kolesarit. proteini pa so priporočljivi predvsem po vadbi za moč, ker se takrat mšice ‘raztrgajio’ in bodo proteini 30min po vadbi najbolj delovali..

da ti odgovorim – jej kar ti paše po vadbi! sploh, če se ful prešvicas, ni nič narobe s testeninami. Ampak glej, da ne pretiravaš z OH čez cel dan. dobro pa je tudi imeti obroke, ki so bogati tako proteinsko kot s kvalitetnimi OH.

od enega obroka ni nič odvisno, ne glede na to kdaj ga ješ. glej prehrano čez cel dan oz. teden

Nima veze kaj si. Vedno telo najprej porabi energijo shranjeno v mišicah in šele čez čas začne kuriti maščobe.

https://www.wellneo.si/clanki/aerobna-in-anaerobna-vadba

Odgovor na objavo uporabnika
robi9, 29.11.2022 ob 14:53

Nima veze kaj si. Vedno telo najprej porabi energijo shranjeno v mišicah in šele čez čas začne kuriti maščobe.

https://www.wellneo.si/clanki/aerobna-in-anaerobna-vadba

ne, obratno je. najprej se kuri maščoba (pod pogojem, da ješ manj kot dejansko pokuriš)

v mišicah je zaloga, ko je maščobe premalo za funkcionirat normalno, npr pri anoreksikih.

 

Pri tebi je šlo nekaj narobe. Najprej ti je skurilo možgane. Kokoši se pa itak niso razvili, tako da je vseeno.

Odgovor na objavo uporabnika
Pri tebi je, 29.11.2022 ob 14:57

Pri tebi je šlo nekaj narobe. Najprej ti je skurilo možgane. Kokoši se pa itak niso razvili, tako da je vseeno.

Za robija9

“ni važno ali si vegi”,

 

Aha, zdaj malo bolje razumem.

Torej naj skrbim za uravnoteženo prehrano, od katere dobim vse potrebne stvari tudi ogljikove hidrate. Načeloma pa se naj raje držim s proteini bogate prehrane.

Če grem torej za mene običajen tek ali kolesarjenje, naj kar pojem z proteini bogat obrok. Saj nekaj moram prej pojesti, ker ko grem tečt se vedno zapletem v neke dogodivšine, spoznam nove ljudi, kam gremo(jaz nič ne jem, pijem le vodo) potem spet tečem do doma in nakoncu pridem domov čez 5, 8 ali 12 ur.

V primeru, da grem pa na daljše kolesarjenje npr.70 kilometrov pa se splača pojesti OGLJIKOVE HIDRATE, npr polnozrnat kruh ali pa polnozrnate testenine(saj mi nikoli ni slabo po njih) zaradi energije?

 

In ko pridem domov je brezveze, da sploh kaj jem proteinskega, ker so mi itak večinoma samo noge delale in ne druge mišice. In to kolesarjenje, hoja, tek ni bila vadba za moč, tako brezveze, da spet kaj jem. To bolj v primeru fitnesa.

Odgovor na objavo uporabnika
Kokoši 👹👹👹👹👹👹👹, 29.11.2022 ob 15:02

“ni važno ali si vegi”,

 

Aha, zdaj malo bolje razumem.

Torej naj skrbim za uravnoteženo prehrano, od katere dobim vse potrebne stvari tudi ogljikove hidrate. Načeloma pa se naj raje držim s proteini bogate prehrane.

Če grem torej za mene običajen tek ali kolesarjenje, naj kar pojem z proteini bogat obrok. Saj nekaj moram prej pojesti, ker ko grem tečt se vedno zapletem v neke dogodivšine, spoznam nove ljudi, kam gremo(jaz nič ne jem, pijem le vodo) potem spet tečem do doma in nakoncu pridem domov čez 5, 8 ali 12 ur.

V primeru, da grem pa na daljše kolesarjenje npr.70 kilometrov pa se splača pojesti OGLJIKOVE HIDRATE, npr polnozrnat kruh ali pa polnozrnate testenine(saj mi nikoli ni slabo po njih) zaradi energije?

 

In ko pridem domov je brezveze, da sploh kaj jem proteinskega, ker so mi itak večinoma samo noge delale in ne druge mišice. In to kolesarjenje, hoja, tek ni bila vadba za moč, tako brezveze, da spet kaj jem. To bolj v primeru fitnesa.

ja, tako nekako. edino pri zadnjem odstavku – proteini niso brezveze, če nisi nič za moč delal.. vseeno jih vsi potrebujemo!

so pač le toliko bolj pomembni za ljudi, ki imajo za cilj rast mišič in veliko vadijo za moč. taki pojejo tudi večjo količino, kot je priporočena za povprečnega človeka. ampak noben ekstrem ni ok! 🙂

Po vadbi takoj uživaj beljakovine. Zatem oboje OH in beljakovine.

Pri tebi nobeno pisanje ne vzdrži. Pisal si, da si od vseh zlorab toliko pohabljen, da nisi več zmožen nobenega dela. Zdaj pa nalagaš o treningih, teku in kolesarjenju 70km?

To kar nekaj pišeš, samo da piseš?

Odgovor na objavo uporabnika
ni važno, ali si vegi, 29.11.2022 ob 15:06

ja, tako nekako. edino pri zadnjem odstavku – proteini niso brezveze, če nisi nič za moč delal.. vseeno jih vsi potrebujemo!

so pač le toliko bolj pomembni za ljudi, ki imajo za cilj rast mišič in veliko vadijo za moč. taki pojejo tudi večjo količino, kot je priporočena za povprečnega človeka. ampak noben ekstrem ni ok! 🙂

Ja ja sej to razumem, fora je samo v temu, da jih jaz kot tekač in kolesar ne rabim po vadbi. Raje naj nasplošno vedno jem obroke, ki temeljijo bolj na proteinih kot pa na ogljikovih hidratih.

Pred vadbo moram nekaj pojesti, da nisem lačen, ker me dolgo ne bo domov. Po vadbi pa jih jaz praktično ne potrebujem, ker nisem fitneser. Je tako?

Še bolje, če nič ne jem po vadbi, bom vsaj bolj shujšal. Je tako?

Odgovor na objavo uporabnika
Kokodajs479, 29.11.2022 ob 15:13

Pri tebi nobeno pisanje ne vzdrži. Pisal si, da si od vseh zlorab toliko pohabljen, da nisi več zmožen nobenega dela. Zdaj pa nalagaš o treningih, teku in kolesarjenju 70km?

To kar nekaj pišeš, samo da piseš?

Jaz ne vem kaj si s tabo dogaja, da si kar domišljaš neke stvari? Tukaj sem že pisal o svoji službi in zakaj sem dal odpoved. In ja, še zlasti poleti grem pogosto na vožnje 70 kilometrov.

Odgovor na objavo uporabnika
ni važno, ali si vegi, 29.11.2022 ob 14:56

ne, obratno je. najprej se kuri maščoba (pod pogojem, da ješ manj kot dejansko pokuriš)

v mišicah je zaloga, ko je maščobe premalo za funkcionirat normalno, npr pri anoreksikih.

 

Debilno, najprej se porabijo zaloge v mišicah. Če bi najprej kurili maščobe, nihče ne bi bil debel.

 

Odgovor na objavo uporabnika
Kuhanček, 29.11.2022 ob 15:09

Po vadbi takoj uživaj beljakovine. Zatem oboje OH in beljakovine.

Ampak zakaj, če so beljakovine potrebne najbolj po vadbi za moč, ko se gre za obnovo raztrganih mišic pri kakšnih fitneserjih?

Potem je bolje če bečljakovine po vadbi jemljem le če bom v fitnes hodil. Tako pa bo najbolje, da grem lačen spat, če sem samo kolesaril ali tekel.

Odgovor na objavo uporabnika
Kokoši 👹👹👹👹👹👹👹, 29.11.2022 ob 15:17

Ja ja sej to razumem, fora je samo v temu, da jih jaz kot tekač in kolesar ne rabim po vadbi. Raje naj nasplošno vedno jem obroke, ki temeljijo bolj na proteinih kot pa na ogljikovih hidratih.

Pred vadbo moram nekaj pojesti, da nisem lačen, ker me dolgo ne bo domov. Po vadbi pa jih jaz praktično ne potrebujem, ker nisem fitneser. Je tako?

Še bolje, če nič ne jem po vadbi, bom vsaj bolj shujšal. Je tako?

Torej “ni važno ali si vegi” napisal si:

“ja, tako nekako. edino pri zadnjem odstavku – proteini niso brezveze, če nisi nič za moč delal.. vseeno jih vsi potrebujemo!”

In to bom upošteval, ampak raje jih bom jedel za kosilo in PRED športno aktivnostjo, ker rabim nekaj pojesti, ker me dolgo ni domov ko grem teči, kolesariti saj si vmes med tekom dam opravka še z drugimi stvarmi.

Torej hotel sem samo reči, da jih jaz ker se pri meni ne gre za vadbo moči(fitnes) ne rabim, ko preneham s tekom, kolesarjenjem? Ker tako imam en obrok manj, ki sem se mu odrekel. To bi rad samo potrjeno?

Vem da so pomembni PROTEINI, samo zame ne toliko po vadbi, ker se ne grem fitnesa? Jem jih naj splošno ko imam obroke, obrok po kolesarjenju, teku pa lahko kar spustim.

Da vidim če sem te prav razumel.

Odgovor na objavo uporabnika
robi9, 29.11.2022 ob 15:43

Debilno, najprej se porabijo zaloge v mišicah. Če bi najprej kurili maščobe, nihče ne bi bil debel.

 

Robi, debeli ste zato, ker jeste preveč kalorij. To pomeni preveč dodatne energije, ki se shranja kor zaloga te energije v obliki maščobe (slaufkov)

Ko začnete hujšati, to pomeni, da kurite več energije, kot je telo porabi. Energijo se kuri skozi cel dan, največ pa pri športu, zato je priporočeno sportati. Zato telo ne dobi dosti energije od zaužite hrane, in gre po zaloge v slaufke, kjer je ta odvečna energija

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 2020, 29.11.2022 ob 15:59

Robi, debeli ste zato, ker jeste preveč kalorij. To pomeni preveč dodatne energije, ki se shranja kor zaloga te energije v obliki maščobe (slaufkov)

Ko začnete hujšati, to pomeni, da kurite več energije, kot je telo porabi. Energijo se kuri skozi cel dan, največ pa pri športu, zato je priporočeno sportati. Zato telo ne dobi dosti energije od zaužite hrane, in gre po zaloge v slaufke, kjer je ta odvečna energija

Poprava:ko hujšate, kurite več energije kot jo zaužijete s hrano

Odgovor na objavo uporabnika
Kokoši 👹👹👹👹👹👹👹, 29.11.2022 ob 15:59

Torej “ni važno ali si vegi” napisal si:

“ja, tako nekako. edino pri zadnjem odstavku – proteini niso brezveze, če nisi nič za moč delal.. vseeno jih vsi potrebujemo!”

In to bom upošteval, ampak raje jih bom jedel za kosilo in PRED športno aktivnostjo, ker rabim nekaj pojesti, ker me dolgo ni domov ko grem teči, kolesariti saj si vmes med tekom dam opravka še z drugimi stvarmi.

Torej hotel sem samo reči, da jih jaz ker se pri meni ne gre za vadbo moči(fitnes) ne rabim, ko preneham s tekom, kolesarjenjem? Ker tako imam en obrok manj, ki sem se mu odrekel. To bi rad samo potrjeno?

Vem da so pomembni PROTEINI, samo zame ne toliko po vadbi, ker se ne grem fitnesa? Jem jih naj splošno ko imam obroke, obrok po kolesarjenju, teku pa lahko kar spustim.

Da vidim če sem te prav razumel.

Kokoši zaužitje beljakovin po vadbi je bolj za mišice in lepo oblikovano telo pri fitneserjih. Ker ti ne sprašuješ za fitnes trening bo bilo popolnoma ustrezno zate, da po kolesarjenju nič ne ješ.

Odgovor na objavo uporabnika
Kokoši 👹👹👹👹👹👹👹, 29.11.2022 ob 12:27

GLAVNO VPRAŠANJE:

Slišal sem, da se ogljikovi hidrati nalagajo v maščobo, ker telo predvideva, da jo bo vegetarjanec potreboval. In vegeterjanec se redi. Nato ko je ta vegetarjanec športno aktiven telo NE začne kuriti maščobe, ker predvideva, da jo bo potreboval ampak začne pridobivati energijo iz mišic in jim jemati energijo in šele, ko so mišice izčrpane začne telo pridobivati energijo iz maščobe in jo kuriti.

Torej dvakrat več se moraš matrati, da shujšaš, ker traja preden začne telo kuriti maščobo.

Medtem ko pa proteini se ne nalagajo v maščobo, ampak v mišice in telo gradijo.

Torej če zmanjšaš ogljikove hidrate in povečaš proteine začneš hujšati. Mimogrede dvakrat do trikrat na teden sem športno aktiven.

 

JE TO RES???

 

 

Še par stvari me zanima:

Brskati po internetu nima smisla, ker vidiš, da znanost kdaj podpira način prehranjevanja z ogljikovimi hidrati, drugič pa s proteini. Tako da odgovorov ne dobiš.

Menda ljudje, ki jejo več ogljikove hidrate dalj živijo. Tisti, ki pa več jejo proteine(slovensko beljakovine) pa prej umrejo. Predvsem če jejo proteine/beljakovine živalskega izvora. Tisti, ki pa jejo beljakovine/proteine rastlinskega izvora pa dlje, a še vedno krajše kot tisti, ki jejo ogljikove hidrate.

Jaz bi si itak kupil proteine v prahu rastlinskega izvora. Pa pustimo to, da te stvari niso zdrave in da dajo notr nevem kakšne kemikalije. Mene zanima učinkovitost.

 

Svetovano mi je bilo naj proteine zaužijem vsak dan(ob zmanjšani količini ogljikovih hidratov), torej tudi tiste 4 ali pet dni, ko nisem telesno aktiven.

Je smisel v temu?

Saj beljakovine/proteini niso isto kot maščobe? Torej bi se redil manj ob proteinih kot od ogljikovih hidratih?

Če jih jemljem tudi dneve ko nisem telesno aktiven ali imajo nasprotni učinek in redijo? Ampak redijo manj kot ogljikovi hidrati?

 

Priporočate, da jih jemljem le tiste dva, tri dni v tednu, ko sem telesno aktiven, saj takrat pomagajo k gradnji mišic? Tudi k izgubi maščobe?

Isto, kot bi vprašal, če je za živo bitje boljša voda ali zrak.

New Report

Close