Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek sodexo v šoli

sodexo v šoli

Vegeto zahtevajo, ker si jih nanjo navadila. Ce je ne bi poznali, je ne bi zahtrvali. Ce je v solskih kosilih, je resitev preprosta: hrano naj nosijo od doma ali pa starsi zahtevajte spremembe.

Bruhanje je zelo mozno pri masovni prehrani. Prav tako drike.

Malca ni obvezna. Se enkrat preberi prvi stavek pod organizacijo v linku, ki si ga sama dala.

Le kje si ti zivela, da si bila ob 13h doma, in da je mama ob 13h ze imela skuhano kosilo.

V moji generaciji smo doma pojedli malenkost zazajtrk ali spili salco mleka. Potem je bila sola, najprej ob 7:30, kasneje ob 8h. Malica je bila 10:15 do 10:30. Obicajno smo dobili
kos kruha s pasteto, salco caja ali
kos kruha in tunin namaz, bela kava ali
los kruha in jogurt.

Domov smo v nizjih razredih prislei pred eno, ce je bil kdo doma, sicer si sel v podaljsano bivanje ali h kaksni sosedi (v prvih razredih). Kosilo je v soli jedlo mogoce 15 do 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} otrok. Vecina ne. Po petem razredu smo domov prisli okoli pol dveh (pouka konec ob 13:05). Mama je bila v sluzbi, oce tudi. Smo si vzeli kaj iz hladilnika ali pa tudi ne. Kosilo je bilo med 15h in 16h. Ce je bil krompir, je mama hotela, da ga dam kuhat, da je bil na pol pripravljen, ko je prisla domov. Solato je bilo tudi treba oprat. Dokoncala je mama.

2 leti sem jedla v soli, ki je imela svoje kuharice. Brez konzervansev kot danes, brez ojacevalcev okusa. Preprosta domaca kosila. glavni hod, solata, kompot ali kaj podobnega. Vcasih enoloncnica in sladica. Nikoli vec kot en meni na izbiro. Ali si vzel, kar so ponudili, ali pa si ostal lacen. Najveckrat je bilo za prste obliznit, sem in tja sem pa zajela le enkrat in vse pustila, ker mi pac ni bilo vsec. Doma sploh nisem povedala, da nisem jedla, Starsi se ni razburjali za vsako figico kot danes, ceprav so morali prav tako placati kosilo.

Se pa strinjam s slabo oceno industrijske hrane. Sole je uporabljajo, ker je navidezno cenejsa, zahteva manj organizacije, manj osebja. V resnici so stroski visji zaradi zunanjega izvajalca in ker mora privatna firma zasluziti se profit. V starih casih se je solska hrana prodajala za ceno stroskov, ker je bila sola neprofitna organizacija. In seveda, taka industrijska hrana je vedno, brez izjeme, manj kakovostna.

Le kje si ti zivela, da si bila ob 13h doma, in da je mama ob 13h ze imela skuhano kosilo.

V moji generaciji smo doma pojedli malenkost zazajtrk ali spili salco mleka. Potem je bila sola, najprej ob 7:30, kasneje ob 8h. Malica je bila 10:15 do 10:30. Obicajno smo dobili
kos kruha s pasteto, salco caja ali
kos kruha in tunin namaz, bela kava ali
los kruha in jogurt.

Domov smo v nizjih razredih prislei pred eno, ce je bil kdo doma, sicer si sel v podaljsano bivanje ali h kaksni sosedi (v prvih razredih). Kosilo je v soli jedlo mogoce 15 do 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} otrok. Vecina ne. Po petem razredu smo domov prisli okoli pol dveh (pouka konec ob 13:05). Mama je bila v sluzbi, oce tudi. Smo si vzeli kaj iz hladilnika ali pa tudi ne. Kosilo je bilo med 15h in 16h. Ce je bil krompir, je mama hotela, da ga dam kuhat, da je bil na pol pripravljen, ko je prisla domov. Solato je bilo tudi treba oprat. Dokoncala je mama.

2 leti sem jedla v soli, ki je imela svoje kuharice. Brez konzervansev kot danes, brez ojacevalcev okusa. Preprosta domaca kosila. glavni hod, solata, kompot ali kaj podobnega. Vcasih enoloncnica in sladica. Nikoli vec kot en meni na izbiro. Ali si vzel, kar so ponudili, ali pa si ostal lacen. Najveckrat je bilo za prste obliznit, sem in tja sem pa zajela le enkrat in vse pustila, ker mi pac ni bilo vsec. Doma sploh nisem povedala, da nisem jedla, Starsi se ni razburjali za vsako figico kot danes, ceprav so morali prav tako placati kosilo.

Se pa strinjam s slabo oceno industrijske hrane. Sole je uporabljajo, ker je navidezno cenejsa, zahteva manj organizacije, manj osebja. V resnici so stroski visji zaradi zunanjega izvajalca in ker mora privatna firma zasluziti se profit. V starih casih se je solska hrana prodajala za ceno stroskov, ker je bila sola neprofitna organizacija. In seveda, taka industrijska hrana je vedno, brez izjeme, manj kakovostna.[/quote]

Vse lepo in prav: nekaj moraš pa vseeno razumeti:. danes sta normativ in cena po obroku, ki jo določi Ministrstvo za šolstvo&Co alarmantna . Torej čimceneje priti skozi s (še vsaj kolikotoliko) za brbončice okusno hrano. Otroci še nimajo okvarjenih brbončic z nikotinom, alkoholom in drugimi substancami kot nekateri odrasli, zato je toliko težje in je treba marsikaj zakriti ( naprimer ojačevalci okusov). In tudi zato potem ostane toliko kosil, malic za v pomije. Ker za tako nizek znesek je težko čarati, ker izjemno kavalitetne sestavine ravno niso. Naprimer preslana in mastna pečenica za kosilo je daleš od kvalitetne sestavine kosila – ker je goveji zrezek pač predrag..
Kar pa z ne toliko kvalitetnimi sestavinami, kot kvalitetnimi pred 10, 20, 30 leti žal dandanes ne gre več brez dodajanja kemije v hrano…. Tudi v obratih, kjer kuhajo za šole in pripeljejo v razdelitev. Žal. Pa tudi zato, ker gre še vedno vsaj četrtina hrane po razdeljenih kosilih in malicah v smeti, pomije. Dokumentiral eden od naših otrok v OŠ cca. 3 mesece, ker je delal eno raziskavo na to temo. in Jasno, a bodo metali pripravljeno hrano iz top sestavin ali iz malo manj top sestavin? Če pa nekateri otroci ne jedo čisto nič drugega kot pomfri, dunajca, ribje palčke, burek, pizzo za kosilo, pa naprimer zelenjavni ali skutin namaz, med in maslo za malico na kruh jim je bljak? Oni bi burek. Multikulti vpliva tud na prehrano, pa veliko burekarnic in kebabčnarnic, 24h na dan odprtih pekarn kruha tudi. Tržna niša zadnjih 20 let, pa tudi zato, ker Slovenci takooo pridno kupujejo in so se navadili na tovrstno prehranjevanje in sploh ne znajo več že otroci ceniti skuhanega kosila, kot je kupček zelenjave, pire krompir, pa govedina iz juhe naprimer 🙂

Če bi se bolj ukvarjali s kvaliteto izobraževanja kot s prehrano, bi bilo bolje za vse.

Poslušano samo – hrana v OŠ, hrana v SŠ, boni za študente …

Zakaj so uvedli tople obroke v SŠ? Pojma nimam.

Ad1)
Dokler nekateri starši plačujemo polno ceno malic in kosila v OŠ ( nimamo subvencij) imajo naši otroci vso pravico jest kvalitetno hrano, predvsem pa dovolj za ta denar, ne pa odškrtnjenih porcij, ker zadnjo uro deljenja “naj bi že” zmanjkalo. Ne sme zmanjkat, nikakor, saj dobijo plačano, pošteno iz pošteno zasluženega denarja! Seveda imajo enako pravico tudi tisti otroci, ki jedo subvencionirano OŠ prehrano.

Ad2)
Si že slišala za srednješolce – vozače? Ko so od doma od 6h zjutraj do 18h naprimer – in ja, vmes rastočemu mlademu organizmu še kako ne samo paše ampak je zanj nujen topli obrok…..Pa tudi “nevozači” so po 10 ur od doma in v tem času je zdravo pojest en topel obrok….Zato raje ne trosi svojih neumnih misli.

Ad1)
Dokler nekateri starši plačujemo polno ceno malic in kosila v OŠ ( nimamo subvencij) imajo naši otroci vso pravico jest kvalitetno hrano, predvsem pa dovolj za ta denar, ne pa odškrtnjenih porcij, ker zadnjo uro deljenja “naj bi že” zmanjkalo. Ne sme zmanjkat, nikakor, saj dobijo plačano, pošteno iz pošteno zasluženega denarja! Seveda imajo enako pravico tudi tisti otroci, ki jedo subvencionirano OŠ prehrano.[/quote]

Tu se strinjam s tabo. Vendar nikakor ne razumem, zakaj se s tem toliko ukvarjamo. Kot da je poslanstvo šole prehrana in ne izobraževanje. To velja za vse nivoje od OŠ do fakultete. Kar naprej beremo, kako ubogi otroci “stradajo”, o kakovosti izobraževanja pa nič.

Ne samo da sem slišala, tudi sama sem bila vozač v srednji šoli. Od doma sem bila minimalno 10 ur, včasih še več. Nujen topel obrok? Daj no daj … Sem ga imela, ko sem prišla domov, velikokrat sem ga morala še sama skuhati. V teh 10 urah praviloma nisem jedla ničesar. In kaj mi danes manjka? Nič.

Le kje si ti zivela, da si bila ob 13h doma, in da je mama ob 13h ze imela skuhano kosilo.

V moji generaciji smo doma pojedli malenkost zazajtrk ali spili salco mleka. Potem je bila sola, najprej ob 7:30, kasneje ob 8h. Malica je bila 10:15 do 10:30. Obicajno smo dobili
kos kruha s pasteto, salco caja ali
kos kruha in tunin namaz, bela kava ali
los kruha in jogurt.

Domov smo v nizjih razredih prislei pred eno, ce je bil kdo doma, sicer si sel v podaljsano bivanje ali h kaksni sosedi (v prvih razredih). Kosilo je v soli jedlo mogoce 15 do 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} otrok. Vecina ne. Po petem razredu smo domov prisli okoli pol dveh (pouka konec ob 13:05). Mama je bila v sluzbi, oce tudi. Smo si vzeli kaj iz hladilnika ali pa tudi ne. Kosilo je bilo med 15h in 16h. Ce je bil krompir, je mama hotela, da ga dam kuhat, da je bil na pol pripravljen, ko je prisla domov. Solato je bilo tudi treba oprat. Dokoncala je mama.

2 leti sem jedla v soli, ki je imela svoje kuharice. Brez konzervansev kot danes, brez ojacevalcev okusa. Preprosta domaca kosila. glavni hod, solata, kompot ali kaj podobnega. Vcasih enoloncnica in sladica. Nikoli vec kot en meni na izbiro. Ali si vzel, kar so ponudili, ali pa si ostal lacen. Najveckrat je bilo za prste obliznit, sem in tja sem pa zajela le enkrat in vse pustila, ker mi pac ni bilo vsec. Doma sploh nisem povedala, da nisem jedla, Starsi se ni razburjali za vsako figico kot danes, ceprav so morali prav tako placati kosilo.

Se pa strinjam s slabo oceno industrijske hrane. Sole je uporabljajo, ker je navidezno cenejsa, zahteva manj organizacije, manj osebja. V resnici so stroski visji zaradi zunanjega izvajalca in ker mora privatna firma zasluziti se profit. V starih casih se je solska hrana prodajala za ceno stroskov, ker je bila sola neprofitna organizacija. In seveda, taka industrijska hrana je vedno, brez izjeme, manj kakovostna.[/quote]

Vse lepo in prav: nekaj moraš pa vseeno razumeti:. danes sta normativ in cena po obroku, ki jo določi Ministrstvo za šolstvo&Co alarmantna . Torej čimceneje priti skozi s (še vsaj kolikotoliko) za brbončice okusno hrano. Otroci še nimajo okvarjenih brbončic z nikotinom, alkoholom in drugimi substancami kot nekateri odrasli, zato je toliko težje in je treba marsikaj zakriti ( naprimer ojačevalci okusov). In tudi zato potem ostane toliko kosil, malic za v pomije. Ker za tako nizek znesek je težko čarati, ker izjemno kavalitetne sestavine ravno niso. Naprimer preslana in mastna pečenica za kosilo je daleš od kvalitetne sestavine kosila – ker je goveji zrezek pač predrag..
Kar pa z ne toliko kvalitetnimi sestavinami, kot kvalitetnimi pred 10, 20, 30 leti žal dandanes ne gre več brez dodajanja kemije v hrano…. Tudi v obratih, kjer kuhajo za šole in pripeljejo v razdelitev. Žal. Pa tudi zato, ker gre še vedno vsaj četrtina hrane po razdeljenih kosilih in malicah v smeti, pomije. Dokumentiral eden od naših otrok v OŠ cca. 3 mesece, ker je delal eno raziskavo na to temo. in Jasno, a bodo metali pripravljeno hrano iz top sestavin ali iz malo manj top sestavin? Če pa nekateri otroci ne jedo čisto nič drugega kot pomfri, dunajca, ribje palčke, burek, pizzo za kosilo, pa naprimer zelenjavni ali skutin namaz, med in maslo za malico na kruh jim je bljak? Oni bi burek. Multikulti vpliva tud na prehrano, pa veliko burekarnic in kebabčnarnic, 24h na dan odprtih pekarn kruha tudi. Tržna niša zadnjih 20 let, pa tudi zato, ker Slovenci takooo pridno kupujejo in so se navadili na tovrstno prehranjevanje in sploh ne znajo več že otroci ceniti skuhanega kosila, kot je kupček zelenjave, pire krompir, pa govedina iz juhe naprimer :)[/quote]

Napaka.
Desetletja nazaj so Vegeto uporabljali praktično v vseh jedeh.
Otroci so bili ravno tako izbirčni, kot so zdaj.
Malice: ko je bil za malico navadni jogurt in kruh, je ostala. Ko je bil sadni jogurt in kruh, je ostal kruh. Ko je bil kruh s pašteto in jabolko, so ostala jabolka. Ko je bilo za malico pecivo, ni ostalo nič
Kosila: ko je bil za kosilo ričet, jota, špinača, obara z žganci, kakšna zelenjavna jed, je ostalo. Ko je bilo makaronovo meso, polpeti, čufte v omaki, kakšno pecivo, ni ostalo nič.

Ojačevalci okusov pa so bili pred leti še bolj prisotni, kot so zdaj.

Otroci pa so enaki, kar jedo doma, jedo tudi v šoli in ko sem spraševala otroke, ki so se ves čas pritoževali na hrano, je bil odgovor enak: doma jedo kosmiče, makarone, pice, pleskavice in čevapčiče… Takšni seveda v šoli ne jedo ničesar, kar odstopa od domačega jedilnika.

A vi berete jedilnik iz 2012?

Ad1)
Dokler nekateri starši plačujemo polno ceno malic in kosila v OŠ ( nimamo subvencij) imajo naši otroci vso pravico jest kvalitetno hrano, predvsem pa dovolj za ta denar, ne pa odškrtnjenih porcij, ker zadnjo uro deljenja “naj bi že” zmanjkalo. Ne sme zmanjkat, nikakor, saj dobijo plačano, pošteno iz pošteno zasluženega denarja! Seveda imajo enako pravico tudi tisti otroci, ki jedo subvencionirano OŠ prehrano.[/quote]

Tu se strinjam s tabo. Vendar nikakor ne razumem, zakaj se s tem toliko ukvarjamo. Kot da je poslanstvo šole prehrana in ne izobraževanje. To velja za vse nivoje od OŠ do fakultete. Kar naprej beremo, kako ubogi otroci “stradajo”, o kakovosti izobraževanja pa nič.

Ne samo da sem slišala, tudi sama sem bila vozač v srednji šoli. Od doma sem bila minimalno 10 ur, včasih še več. Nujen topel obrok? Daj no daj … Sem ga imela, ko sem prišla domov, velikokrat sem ga morala še sama skuhati. V teh 10 urah praviloma nisem jedla ničesar. In kaj mi danes manjka? Nič.[/quote]

Žal mi je – si oseba ki so jo v otroštvu, mladoletnosti starši zanemarjali kar se redne prehrane v času intenzivne rasti tiče- to je kaznivo. Danes te lahko za to prijavijo, če isto počneš svojim otrokom tako….

Zanemarjali so me? Ker 10 ur nisem jedla? Ker nisem žvečila na vsaki dve uri? Noro, kam gre ta svet …

Mogoče mi sarkazem detektor ne deluje in ne dojamem, da gre za provokacijo.

Ne zadošča ti?Pa sediš v šoli več ur.2 uri telovabe?Pa ni dovolj?A športniki jedo vsake dve uri?Otroci,ki se ukvarjajo s športom intenzivno,jedo na 2 uri?Poštimaj si malo glavo.Zjutraj jej doma.To ni za verjet kaj pišeš.Verjetno si ekstremno debela,da misliš med športom na hrano.Zdaj bo pa komentar,da si suhica?..Si se kdaj postila en dan?Če ti ne zadošča hrana,si jo kupi naknadno.Če se ne naješ odpovej kosilo?V čem je keč? V tvoji glavi.Piščanca si lahko spečeš sama,solato tudi sama naredi.Vzemi s sabo.Polno rit imaš vsega,pa ne več kaj bi še napisala.[/quote]

Mater si nesramna. dej se enmal zamisli nad sabo.

Zanemarjali so me? Ker 10 ur nisem jedla? Ker nisem žvečila na vsaki dve uri? Noro, kam gre ta svet …

Mogoče mi sarkazem detektor ne deluje in ne dojamem, da gre za provokacijo.[/quote]

morda si tudi zaradi pomanjaknja pravilnega ritma prehranjevanja in ustreznih hranil v tvoji fazi intenzivne rasti v tvoji mladosti tako nesramna in zadirčna, ti je pustilo posledice? Vprašaj se… Nobena provokacija ni.

Ds ti malo obrazložimo: maldoistnikovo telo v dobi od 10.do nekje 16. leta starosti intenzivno raste in se razvija – in če ni hranil, da si ti 10 ur na “stradanju” ( pa ali če te starši zanemarjajo, ali pa ko si od doma se sama odločiš za anoreksično odrekanje hrani), potem je škoda narejena. Velika.

Očitno pa že sama nimaš rada svojega telesa, si ohrna inkruta do njega, da mu nisi privoščila in mu morda tudi sedaj ne, da si ga tako prizadela, če si se 10 ur “stradala” v svojim mladostniških letih. Resnica, žal.

Mi ni treba nič probat, kuham iz osnovnih sestavin že kar nekaj let in ne uporabljam vegete in kock, tudi konzervirane hrane ne, razen občasno kakšne ribe iz konzerve, fižola ali koruze. Predpripravljene hrane ne kupujem itd. Ravno zaradi tega je hrana bistveno cenejša. Če ne verjameš, poskusi. Aja, tvoji ne jedo, če ni Vegete. Meni bi vsaj takrat dejansko pozvonil alarm. No, je pa res, da uporabljam začimbe in zelišča in nimam na izbiro razen Vegete samo soli.
Tole o pogrevanju ne bo šlo skozi. Ker kosilo, pripeljano v jutranjih urah iz neke enote v drugo in postreženo med malo po 11 in tja do okoli 14. ure, se pač mora pogrevat oziroma se cmari nekje na toplem po pol dneva.[/quote]

Ne pretiravaj. Od Vegete otroci že ne bruhajo.
Kar se tiče pogrevanja hrane – a misliš, da v restavracijah dobiš pa svež krompir, gobovo, govejo juho, kuhano zelenjavo? Vse je že skuhano in samo pogreto za par minut…. Včasih je kuhano že tudi že kakšen dan prej.[/quote]

Sem kje napisala, da kdo bruha zaradi vegete?
V oštarijah jem manj kot 1x mesečno, česar ne moreš primerjati z vsakodnevnim prehranjevanjem šolskih otrok npr.

brezvezne polemike,dejstvo je.da je sodexo ena sama štala.

New Report

Close