Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Šolske malice??

Šolske malice??

Spodaj je že ena tema glede šolskih malic in mi je padlo na pamet tole vprašanje. Recimo sama sem se rodila 83′ leta in hodila v OŠ v 90tih letih in takrat recimo smo imeli normalno malico 1x v dnevu v šoli. Kakšen čaj, kruh + namaz, sem in tja je bila viki krema + kruh pa kakšne pizze ampak to je bilo tam 1x mesečno. Pa od nas noben ni bil lačen, mislim nam je zadostovalo pa sem imela tudi odsotne starše pa doma nikoli nisem bila lačna kosilo je bilo vedno na mizi.

Ne razumem zakaj je sedaj tak problem postal glede teh šolskih malic? A otroci hočejo sedaj še kosilo jesti? Dajte mi obrazložiti?

Jaz sem po končani šoli šla domov in me je čakalo kosilo na mizi, moja mama je delala el po 4 ure popoldan in tako je bilo vedno kosilo. Pri mojih sošolscih pa vedno doma kakšna stara mama, ki je skuhala.

Zdaj so otroci povečini na OŠ zaradi starševskih služb pa tudi zaradi natrpanih interesnih dejavnosti tudi do 17 ure ali več. Logično, da ne more živet od enega kosa kruha in jabolka.

A bejž? Do štirih si bila samo na malici? Ker otroci prihajajo domov šele ob treh ali štirih. Če si ti prišla ob enih, si bila izjema.
Normalno, da otroci ob enih rabijo še kosilo, sploh če jih kosilo ne čaka doma ob dveh ali treh, ker enostavno tam ni nikogar.

Ja saj pri meni je bila tudi babica smo skupaj živeli in je ona kuhala pa še moja mami za nas čeprav kot sem že napisala sta bila moja starša precej zaposlena je mami vedno skuhala kosilo za ob 4, 5 pop. smo običajno jedli.

Mah, res bedno da so potem teli revčki od otrok toliko zaposleni kaj imajo potem od otroštva? Nam je bilo bolje se mi zdi, smo imeli bolj preprosto otroštvo.

ne vem no, kako si ti hodila v šolo, jaz sem hodila v šolo v 80 letih, od doma sem šla z avtobusom ob 7ih, domov sem prišla z avtobusom ob 3h, to je 7 ur in v tem času sem imela v šoli tako malico, kot tudi kosilo.

kdaj si ti prišla domov in ob kolikih se je tisto tvoje kosilo znašlo na mizi, je tudi vprašanje. verjetno nisi hodila pozno popoldne in verjetno si ob enih kosilo že pojedla. tako kot jaz v šoli.

in ja, bilo je normalno, da smo imeli vsi šolarji malico in kosilo, ker je večina staršev prišla domov ob treh, pol štirih, preden je bilo kosilo na mizi pa je lahko bila ura tudi več.

je bilo pa par staršev, ki so škrtarili tudi pri hrani svojih otrok. vem da sošolka nikoli ni imela kosila, pa je bil njen oče eden od največjih kmetov na vasi in jim nikoli ni manjkalo denarja za avte, traktorje in podobno, pri otrocih pa je bilo treba vedno šparat. samo malica, saj ne rabi drugega.

Tudi jaz evo kot že rečeno rodila sem se 1983, torej sem obiskovala OŠ od leta 1989 do 1998 takrat sem zaključila, torej večino 90tih let. In tudi sama lahko potrdim da sem hodila v šolo ob 7 zjutraj in običajno sem bila do 13:00 pop. že doma. Starša sta pa bila doma okoli 15:30-16:00 in takrat smo imeli tudi kosilo. Pa še babi je kuhala…

se pravi, ko si prišla domov, si pojedla to, kar je skuhala babi, potem pa še kosilo od mame?
ali si bila cel dan brez hrane?

ker brez zamere, vsaka šola že v 70 letih, kaj šele v 90, je imela organizirano tako malico, kot kosilo.

Sredi 70ih sem šla v Oš in tam imela malico in toplo kosilo. Na gimnaziji pa žal samo malica, kosila ni bilo.

Ja običajno sem bila kar izbirčna včasih sem pri babici kosila včasih pa pri starših. Je pa res ko je šla babica v dom za onemogle sem zadnje pol leta imela kosilo v šoli, ki je bilo res ubogo spomnim se da je bilo res revno se nisem mogla najesti pa sem bila suha kot preklja, no sem še zdaj:)

Ampak se spomnim da so redki otroci kosili, v tisti kuhinji sem videla običajno samo ene 5, 6 otrok.

no, zdaj se je spomnila, da je tudi kosilo jedla v šoli. lol. zdaj si pa obrazloži, kaj je bilo s tabo narobe, da si kar naenkrat hotela še kosilo v šoli jesti… če bi lahko komot jedla doma, kot to trdiš za današnje otroke.

Kosilo sem jedla samo par mesecev, drugače pa od nas v razredu jih je jedlo kosilo samo ene par, kot že rečeno sama sem kosila samo ene 3, 4 mesece v 8 razredu ker je bila babica odsotna takrat..

V bistvu sploh nisem pogrešala kosila, to so mi striktno moji starši organizirali da jaz reva ne bi bila prestradana ker babi takrat ni bilo doma. Sama bi šla pa z lahkoto domov in si tam kaj sama pripravila..ta kosila so bila kot že rečeno uboga in okusi slabi.

Imam 50 let in sem celo OŠ imela v šoli tako malico kot kosilo. Jedli so pa pri nas v šoli kosilo skoraj vsi otroci na šoli. Saj kosilo v šoli je ostanek socialističnih časov, ni to prišlo s kapitalizmom.:)) Velika večina razvitih držav v svetu sploh nima kosila organiziranega v šoli, pač pa učenci s seboj prinesejo pripravljeno kosilo od doma.

In kaj točno ti ni jasno? Saj sama praviš, da si tudi ti zadnje pol leta jedla v šoli, ko ni bilo več babi servisa, da bi imela ob enih kosilo na mizi. Da se ti je pa zdelo tisto kosilo zanič – jah, si bila pač izbirčna, kaj čmo. Saj jih je veliko tudi danes takih.

V OS sem bila od leta 80/81 so 87/88, naslednja stiri pa na gimnaziji.

V OS smo imeli do konca 4. razreda obvezno kosilo, ker smo imeli podaljasno bivanje. Po prvi uri je bila malica, za vozace je bil prej omogocen se zajtrk. Tudi v visjih razredih sem hodila na kosilo, ker po prihodu domov med 14 in 15 kosila doma ni bilo.

Na gimnaziji je bila se malica opcija. Na sreco smo se v bliznji OS lahko dogovorili za kosilo.

Razlika med takrat in danes?

* takrat je bilo doma veliko vec babic in dedkov, ki danes se vedno delajo
* najbolj obicajen delovni cas starsev je bil do 14 ali 15, le redko kdo je delal dlje
* kuhalo se je na soli, zdaj pa zaradi racionalizacije vecina sol nima vec kuhinje, ampak kuha nekdo zunanji, ki gleda na ceno, ne na kvaliteto
* cena kosila v primerjavi s povprecno placo starsa je bila zanemarljiva proti sedanji
* takrat niti pod razno ni bilo toliko otrok iz druzin, ker starsi nimajo za topel obrok doma

Pa še primerjava jedilnika. Imam hci, ki trenutno obiskuje osovno solo, torej govorim iz izkusnje. Niti pod razno nismo imeli toliko sladkarij, sladkih pijac in procesirane hrane. Na nasi soli se je vse striktno kuhalo od zacetka. Vsi pudingi so bili sveze skuhani, ne pa v plastiki iz nevem kaksnega mleka s sumljivo smetano na njem, Mleko je bilo sveze, ne pa za vsakega v tetrapaku, kot je zdaj. Jaz v ceni soli niti enkrat nisem dobila pizze za malico, moja hci jo dobi 2x mescno. Enkrat tedensko je pa malico Frutabela in pakiran nektar sok.

To je zdrava prehrana? Nic cudnega, da je toliko otrok “hiperaktivnih”.

Bila si suha in izbirčna, zato zate ne bi bil noben problem ne jesti v šoli, ampak si doma pripraviti kakšen prigrizek dokler ne pridejo starši domov. Saj je tudi sedaj tako pri marsikaterem otroku. Niso pa vsi otroci suhcani in izbirčni. Imaš fante v 9. razredu, visoke 1.85 (moja dva sta že bila taka), ki pojedo tisto kosilo, želijo še dodatek, ki ga ne dobijo, in pridejo domov ob 15. uri vsi prestradani. Mi smo kuhali kosilo doma vso OŠ okoli 15.30, 16.00, ker sta bila fanta, čeprav suha, sestradana ves čas.

Eno je izbirčna, neješča punca, ki ima s posteljo vred 45 kg, drugo pa odraščajoči mulc, športnik , s kilažo 70 in več, ki pač potrebuje hrano. In če ob 10. uri poješ kos kruha z namazom in čaj, je verjetno normalno, da si ob 14. že krepko lačen, če ne prej.

V šolo se hodila v sedemdesetih letih, malico smo imeli skoraj vsi (razen izbirčni ne), kosilo pa le par sošolcev, čeprav so šolske kuhinje, seveda, obstajale. Kosilo smo jedli doma, večinoma pri babicah ali pa so starši pripravili prej.

No jaz sem začela z OŠ že konec šestdesetih let. In ja, bila so tudi že takrat kosila. Ampak smo imeli doma babico, ki je kuhala, tako da na kosila nisem hodila. Sem si pa strašno želela – čeprav je bila verjetno hrana doma neprimerno boljša kot v šoli.

Jaz sem se vozila v šolo vsak dan 16 km. v šoli sem bila do dveh in imela sem samo malico! V srednji šoli isto, na fakulteti isto. Stara sem 45 let! Pa še sedaj živim in mi nič ne manjka. Tista kosila v šoli so navadno pomije, še pujso ga ne bi jedli. Mojim otrokom ga ne pusti jest. Je malica dovolj!

V OS smo cisto vsi hodili k malici, kos kruha s kakim namazom/rezino salame/sira in skodelica caja/mleka/kakava… vcasih celo pol roziceve poticke 🙂
Kosilo smo imeli po pouku, zacelo se je lahko ze ob dvanajstih, ker smo drugi, tretji in cetrti razred imeli pouk en teden dopoldan in en teden popoldan. Obicajno kaka juha, kos mesa, priloga in solata.’vedno sveze skuhano.
Edina pakirana jed, ki se je spomnim iz OS, je bila mala Viki krema …

V srednji smo imeli odmor za malico po tretji solski uri, dolg je bil eno solsko uro. Na izbiro je bila hladna in topla malica, a so le redki hodili tja…. vecina nas je sla v kak lokal na kavo in sendvc.

Ne jaz ne moji otroci nikoli nismo jedli v šoli.In tudi jaz nisem doma ob 15h. Otroci so zelo hitro toliko veliki ,da sami pripravijo obrok, seveda če jim to starši dovolijo in jih na to tudi pripravijo.Mislim, da je večji problem v tem ,da je večina staršev tako scrkljanih, da se jim to večina ne da.Pika konec .Doma imam tri najstnike in vsi si znajo skuhati kar precej stvari.Samo za to si je pač treba vzeti nekaj časa.To pa se današnjim staršem ne da.Ker je bolj važno, da hodi na sto in en krožek………..

V OŠ hodila od leta 1974-1980.
V višjih razredih sem si malico nosila s seboj, kosila tam nisem jedla.
Prasvzaprav se ne spomnim, da bi v šoli kosila več kot šestina sošolcev.
Največkrat sva z bratom dokuhala kaj, kar je mama napol pripravila zjutraj, ali pa sva si sama prirpavila kaj po najinem okusu.

Zdaj je v šoli hči in jaz vsak dan zjutraj skuham kosilo.
Nekaj zato, da si lahko pogreje hrano, ko pride lačna iz šole, nekaj zato, ker sem popoldan lačna in utrujena in se mi ne ljubi kuhati.
Ne razumem, zakaj bi bili danes otroci v šoli do 17:00 – razen če gre za prvčke, ki jih po službi pobirajo starši. Podaljšano bivanje ni obvezno, izvenšolske dejavnosti ravno tako.
Če pa so otroci nenavajeni biti sami doma, če si ne znajo kaj skuhati ali vsaj pogreti, če ne znajo sami narediti nalog, če ne zmorejo priti peš iz šole (če le ni dlje kot kilometer ali dva) – potem se ve, da so njihovi starši padli na vzgoji.

In v šolo hodijo seveda samo otroci od 10. leta dalje? Aja, pri vas je že vaš petletnik skuhal fešto za 20 ljudi s 15 hodi.

In v šolo hodijo seveda samo otroci od 10. leta dalje? Aja, pri vas je že vaš petletnik skuhal fešto za 20 ljudi s 15 hodi.[/quote]

Pa drugače kdaj tudi poskušaš razumeti prebrano?
Če jaz skuham kosilo in dam 7-lletnemu otroku jasna navodila, kako si hrano lahko pogreje, potem to ni kuhanje fešte za celo žlahto.

In v šolo hodijo seveda samo otroci od 10. leta dalje? Aja, pri vas je že vaš petletnik skuhal fešto za 20 ljudi s 15 hodi.[/quote]

Pa drugače kdaj tudi poskušaš razumeti prebrano?
Če jaz skuham kosilo in dam 7-lletnemu otroku jasna navodila, kako si hrano lahko pogreje, potem to ni kuhanje fešte za celo žlahto.[/quote]

Moja 7 letnica, ki je zelo spretna, niti pod razni dome ne sme uporabljat plina. Nimamo indukcije in ali steklokeramike. Samo zato ne bomo kupovali mikrovalovke.

Moja mama je bila ob polnem delovnem casu redko doma po 15:30. Jaz sem takrat doma le izjemoma, ponavadi pa kasneje.

Strošek ob nakupu mikrovalovke se hitro povrne, če si otrok v njej leto, dve ali več pogreva domačo hrano… (in mu ni treba čakati v šoli), vi pa jo uporabite za gretje, odmrzovanje, zapekanje itd.

Sicer pa – kaj je narobe s plinom, da ga 7-letniki ne smejo uporabljati?
Imate otroke res za nesposobne?

New Report

Close