Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Sončne celice DA ali NE

Sončne celice DA ali NE

prosim za mnenje ali se splača ali ne?

Če grem v ta projekt me bo koštal cca. 25-30K. To je investicija za 10 let, ker po 10 letih je potrebna spet obnova in dodatni denarni vložek v to.

Mesečno me položnica za štrom pride od 80-100 Eur to je v 10 letih nekje od 115K. Torej imam v 10 letih to itak več kot pokrito.

Ne vem pa ali je potrebno kljub lastnim sončnim celicam, kaj komu plačevati kakšen prispevek?

Potem sem od večih slišal, da je to tudi veliko sevanja. Da si tudi štrom ni tako močan in so lahko težave, če imaš veliko naprav. Mi imamo še eletrične avte, ki jih vsak dan filamo celo noč.

Zanimajo me vaša mnenja, izkušnje…

Odgovor na objavo uporabnika
Sončnica965, 15.03.2023 ob 10:32

prosim za mnenje ali se splača ali ne?

Če grem v ta projekt me bo koštal cca. 25-30K. To je investicija za 10 let, ker po 10 letih je potrebna spet obnova in dodatni denarni vložek v to.

Mesečno me položnica za štrom pride od 80-100 Eur to je v 10 letih nekje od 115K. Torej imam v 10 letih to itak več kot pokrito.

Ne vem pa ali je potrebno kljub lastnim sončnim celicam, kaj komu plačevati kakšen prispevek?

Potem sem od večih slišal, da je to tudi veliko sevanja. Da si tudi štrom ni tako močan in so lahko težave, če imaš veliko naprav. Mi imamo še eletrične avte, ki jih vsak dan filamo celo noč.

Zanimajo me vaša mnenja, izkušnje…

115 K (115000)??????????

12*100=1200

10*1200=12000

?115K?

100 evrov mesečno je v desetih letih 12.000.

Glede na to, kako ti gre matematika, te bo nategnil vsak mimoidoči.

Računat pa ne znaš :  100 eur na mesec x 12 mesecev x 10 let = 12.000 Eur, če zelo poenostavimo račun.

 

Tudi investicija je približno pol manjša ter rok trajanje je precej daljši.

 

Svetujem ti, da se boljše pozanimaš, zame je največje tveganje eventuelni požar na strehi.

Imamo položnice caa 120 eur – hiša z 2 stanovanjema.

14k nas je prišla lani elektrarna.

2k subvencija.

Sedaj plačujem geniju pavšal 15 eur mesečno pa še to mislim, da so bo ob obračunu pokrilo.

Porabo smo povečali, ker smo priklopili ogrevanje na elektrarno.

Prej smo se greli z drvmi, sedaj imamo električno peč – mislim, da je prišla caa 500 eur.

V najhujši zimi planiramo dodatno tudi kurjavo na drva, če ta peč ne bi zmogla.

Februarja je folgala.

Nimamo fasade.

 

Mi smo jih dali, poleg še toplotno črpalko. Če narediš še to, poleg elektrike, odbij še stroške ogrevanja. Kolikor oddajamo v omrežje, bi komot polnili še avtomobil. Moč ni nič manjša kot prej. Mesečno se plačuje omrežnino.

Seveda boš še naprej priklopljena na električno omrežje. Tako da smatraj sončno elektrarno kot način za znižanje računa. Ne pa, da bo 24/7 in ob vsakem letnem času pokrivala celotno tvojo porabo. Na to pozabi. Ko/če se baterije dovolj pocenijo (Tesla Wall, ipd.), potem pa bi verjetno šlo furati tudi samooskrbnost.

Moje mnenje je, da se sigurno splača, sploh v navezi s toplotno črpalko za ogrevanje in če imaš še električen avto. Zna pa biti težava, ker menda elektro omrežje ne folga več vseh teh malih sončnih elekrarn in neradi izdajajo dovoljenja. Malo se pozanimaj tudi glede tega v vašem okolišu.

Ma 15K sem mislil, ne 115K to je tipkarska napaka!

Glej… najprej – življenska doba solarnih panelov (če je prekrivna plastika primerno kvalitetna) je vsaj 30 let. Osebno preverjeno na manjšem panelu, ki OK deluje že več kot 25 let.

ALi se splača… je zelo na meji. Če ti je pomembno vse to živciranje glede stroškov in spremenljivih cen… se splača že zato, ker to odpade. Pri tvoji omenjeni porabi in električnem avtu se tudi finančno splača – če imaš primerno veliko in prav orientirano streho, da s lahko paneli (oz njihovo proizvodnjo) pokriješ približno svojo porabo – na letni ravni.

Če imaš možnost, zadevo predimenzioniraj – če boš dobil soglasje za priklop te povečane moči. Soglasja so pa odvisna od tvoje oddaljenosti od transformatorske postaje in števila morebiti že priklopljenih na tem vozlišču.

Če imaš soglasje do konca 2023 boš lahko ostal v net-metering sistemu, kar pomeni, da ti bo omrežje igralo vlogo baterije – in kar boš čez dan več proizvedel, boš lahko iz omrežja počrpal ponoči (v slabih dneh, pozimi, ipd). Ker je ta sistem prezahteven do elektro omrežja in ne-ravno-pošten zaradi na minuto spreminjajočih se cen in elektro viškov se ukinja in na bo več dolgo. Potem boš za izravnavo ali pa komplet odklop od sistema potreboval baterije – npr Tesla wall – kar te bo stalo tudi okrog 7-20K.

In ja – v net metring sistemu še vedno plačuješ priklopno moč/omrežnino, ne pa tudi elektrike. Dokler je ne porabiš več, kot si jo proizvedel.

P.S. Sevanje ne vem od česa naj bi bilo. Sam nisem nič nenavadnega opazil oz izmeril pri solarnih panelih.

Moč si moraš pa seveda izračunati in vsaj približno uskladiti predvideno proizvodnjo s porabo na vašem števcu. Že na računu ti piše kolikšno imate porabo. Upoštevaj na letni ravni.

Odgovor na objavo uporabnika
Sončnica694, 15.03.2023 ob 10:53

Ma 15K sem mislil, ne 115K to je tipkarska napaka!

 

 

Kako 15k manjši račun več kot pokrije 30k investicije?

Zakaj nobeden ne računa dodatnih stroškov, zavarovanje, okvare, financiranje investicije. Pa tudi ali veste da se kvalitete panelov zelo razlikuje, nekateri so že po 5 letih  na -40% zmogljivosti. Po prihajajoči shemi, se ne bo nobenemu splačalo investirati. Glede na ohlajanje gospodarstva, pa lahko pričakujemo samo nižje cene elektrike.

Smiselno bi bilo počakat na te večje solarne farme, ki jih Golob napoveduje in tam zakupit kakšen m2. Če ima kdo info kaj se v zvezi s tem dogaja naj deli.

Odgovor na objavo uporabnika
Zakaj622, 15.03.2023 ob 12:15

Zakaj nobeden ne računa dodatnih stroškov, zavarovanje, okvare, financiranje investicije. Pa tudi ali veste da se kvalitete panelov zelo razlikuje, nekateri so že po 5 letih  na -40% zmogljivosti. Po prihajajoči shemi, se ne bo nobenemu splačalo investirati. Glede na ohlajanje gospodarstva, pa lahko pričakujemo samo nižje cene elektrike.

 

Kateri so na -40% zmogljivosti, me prav zanima

Odgovor na objavo uporabnika
da te slišimo, 15.03.2023 ob 13:21

 

Kateri so na -40% zmogljivosti, me prav zanima

Mene tudi.

Morebiti flexi paneli s slabo kvaliteto vrhnje plasti, ki na UV svetlobi porumeni in razpoka. A to je tista poceni roba, ki itak ni za realno uporabo.

Odgovor na objavo uporabnika
m2942, 15.03.2023 ob 12:28

Smiselno bi bilo počakat na te večje solarne farme, ki jih Golob napoveduje in tam zakupit kakšen m2. Če ima kdo info kaj se v zvezi s tem dogaja naj deli.

 

trenutno se s farmami dogaja nekaj podobnega kot z erjavčevimi 1000 eur penzije.

Kako sploh preživite vse to sevanje?

Kako preživite zimo, ko sevajo vsi radiatorji. Pa tuš, vroča voda, … samo sevanje!

Koliko se plačuje omrežnine?

Za koliko se povečajo zavarovanja?

Za koliko ste povečali investicije v električne naprave – ker imate višek elektrike in je nočete šenkat?

Koliko krat vam – poleti – zaradi viškov v omrežju elektrarna neha delat?

Koliko si vas je naredilo res točen izračun kdaj se vam investicije povrnejo?

 

Odgovor na objavo uporabnika
Odpoved tv, 15.03.2023 ob 14:53

Koliko se plačuje omrežnine?

Za koliko se povečajo zavarovanja?

Za koliko ste povečali investicije v električne naprave – ker imate višek elektrike in je nočete šenkat?

Koliko krat vam – poleti – zaradi viškov v omrežju elektrarna neha delat?

Koliko si vas je naredilo res točen izračun kdaj se vam investicije povrnejo?

 

 

Investcija se vrne čez ca 7 let, s tem, da je precej verjetno, da bodo šle cene elektrike gor in se bo še hitreje vrnilo. Katera investicija pa ti še prinaša 14% donos?

Da vsekakor.

Imamo jo od leta 21.

 

No – Tv dela  – Tvoj izračun ne drži…

Povprečno (lansko letne položnice) mesečno plačamo 130 €  Grejemo se na TČ

Torej v sedmih letih 11.000. Za 11.000 ne dobimo sončne elektrarne.

Po investiciji mi še zmeraj ostane omrežnina. Poveča se mi zavarovanje hiše…. Torej še enkrat a si je kdo izračunal, kdaj se mu investicija povrne – in ne samo v elektrarno, ljudje okrog mene potem nabavljajo še seveda toplotne črpalke, električne avte, klime….najemajo kredite in plačujejo še obroke in obresti…

Tale omrežnina, o kateri je toliko govora, meni sploh ni jasna.

Ali ni tako, da omrežnino plačuje kupec in ne proizvajalec? Omrežnino bi torej moral plačevati tisti, ki od tebe jemlje elektriko.

Koliko omrežnine pa potemtakem plačujeta TEŠ in NEK?

Omrežnino plačuješ ker se elektrika, ki jo sončne elektrarne proizvedejo pošilja -preko kablov – obstoječega omrežja – v elektro sistem… Seveda pa potem po tem omrežju tudi ti prejemaš elektriko – pa makar svojo, ki jo proizvajajo sončne celice….

Odgovor na objavo uporabnika
Odpoved tv, 15.03.2023 ob 15:42

No – Tv dela  – Tvoj izračun ne drži…

Povprečno (lansko letne položnice) mesečno plačamo 130 €  Grejemo se na TČ

Torej v sedmih letih 11.000. Za 11.000 ne dobimo sončne elektrarne.

Po investiciji mi še zmeraj ostane omrežnina. Poveča se mi zavarovanje hiše…. Torej še enkrat a si je kdo izračunal, kdaj se mu investicija povrne – in ne samo v elektrarno, ljudje okrog mene potem nabavljajo še seveda toplotne črpalke, električne avte, klime….najemajo kredite in plačujejo še obroke in obresti…

No… dobrih 9 kW solarna elektrarne pride cca 12.500 Eur. To ni tako bistveno več od omenjenih 11 K.

Dodaš sicer lahko še predelavo hišne elektro napeljave – a to ni nujno potrebno, če ni hiša / napeljava že precej stara.

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 2614, 15.03.2023 ob 15:48

Tale omrežnina, o kateri je toliko govora, meni sploh ni jasna.

Ali ni tako, da omrežnino plačuje kupec in ne proizvajalec? Omrežnino bi torej moral plačevati tisti, ki od tebe jemlje elektriko.

Koliko omrežnine pa potemtakem plačujeta TEŠ in NEK?

Ne vem ko je v predpisih, nekako logično mi je pa, da jo plačujemo vsi, ki uporabljamo elektro distribucijski sistem – torej kable do naših priklopnih mest – števcev. V eno ali drugo smer, pa v odvisnosti od priklopne moči, kar je povezano s ceno (debelino in kvaliteto) potrebnih kablov.

New Report

Close