Šotor ali prikolica na svojem zemljišču
na svojem lahko delaš kaj češ. če ti ne bi dovolili, si postaviš to kar je dovoljeno. torej neko lopo. pač leseno hiško. kjer je volja je pot. postaviš si kr veliko lepo leseno lošpo. montažno. mobilčno hiško. in je noter lopa za orodje kao. saj gre. saj se da. hahahaah delaš lahko kaj češ. kaj ti uporabljaš za orodje je tvoj problem. lahko imaš tudi tovornjak z orodjem. avtodom, lahko imaš boing parkiran pa imaš not orodje, jahto, pasaro. delaj kaj češ. ne sprašuj veliko. postavi si leseno kontrukcijo in noter fukneš prikolo. ne kompliciraj. delaj kaj tebi paše.
Moje kmetijsko zemljišče na morju Šotor ali prikolica, 19.04.2025 ob 10:32
Ali lahko postavim registrirano prikolico na kmetijsko zemljišče in občasno prespim ?
Lahko postaviš in spiš, postaviš zraven še kamp ali hotel…. Dokler te ne dobijo, potem bo pa kazen!
Kajti kljub temu da je tvoje zemljišče ne smeš nič….
Mora biti še kakšna finta? Morda ni dovoljeno, če parcela nima naslova oz hišne številke? Ali pa infrastrukturne urejenosti?
Tako mislim zato, ker sicer bi moral biti prekršek tudi, če na vrtu pred hišo postaviš šotor za otroke – ki parkrat potem tudi prespijo v njem?
Ali pa če imaš na vrtu pospravljeno kamp prikolico, ki jo občasno npr izkoristijo kolegi za prespanje, ko se zabava zavleče predolgo v noč…
V Sloveniji je zakonodaja glede postavitve prikolice ali šotora na lastnem kmetijskem zemljišču precej stroga, saj kmetijska zemljišča sodijo med varovana območja. Tukaj je povzetek, kaj je dovoljeno in kaj ne:
1. Prikolica na kmetijskem zemljišču
Daljša postavitev (npr. več dni, tednov ali stalno):
Če prikolico postaviš za daljše obdobje, se to lahko šteje kot gradnja oz. postavitev objekta, za kar potrebuješ gradbeno dovoljenje, tudi če gre za “premičen” objekt. Na kmetijskih zemljiščih gradnja ni dovoljena brez spremembe namembnosti zemljišča.
Kratkotrajna postavitev (npr. občasno kampiranje):
V praksi bi za zelo kratkotrajno uporabo (npr. vikend kampiranje nekajkrat na leto) morda šlo brez večjih težav, vendar to ni izrecno dovoljeno in je lahko predmet inšpekcijskega nadzora, sploh če pride do prijave.
2. Šotor na kmetijskem zemljišču
Začasna uporaba:
Postavitev šotora za osebno, občasno rabo (npr. en vikend) je v praksi bolj tolerirana, saj gre za začasno strukturo brez temeljev. Vendar pa tudi to ni izrecno dovoljeno, razen če gre za kampiranje na za to določenem območju ali če občinski prostorski akti to dovoljujejo.
Če se šotor postavlja pogosto, dlje časa ali za komercialne namene, velja enaka omejitev kot za prikolico.
Kaj lahko narediš?
Preveri občinski prostorski načrt (OPN): Vsaka občina ima svoj OPN, kjer je določeno, kaj je dovoljeno na posameznih zemljiščih.
Občasno kampiranje: Če gre res za zelo redko in kratkotrajno bivanje, je verjetnost za težave majhna – a uradno to še vedno ni “dovoljeno”.
Legalna rešitev: Ena možnost je pridobitev statusa “objekta za potrebe kmetijstva” (npr. lope, barake), a tudi tukaj so potrebna dovoljenja.
Mi brazilci lahko postavimo kar nam paše in kjer nam paše. Niti ni treba da je naša zemlja, ni problema ali je njiva ali je travnik, in noben nam nič ne more. Čez nekaj časa si uredimo štrom, pol nam pa še občina zaradi teženja NVO napelje vodo.
Mislim da na ta način lahko če nimaš stalnega prebivališča, oziroma je tvoja samo njiva in gor postaviš.