Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Spanje v vrtcu

Spanje v vrtcu

Pa saj se ne vprasa otrok ali bodo spali ali ne (seveda bo vecina izbrala ne-spanje). Vprasa se starse – ce otrok se spi doma, ce potrebuje spanje In preko opazovanja otrok. Ker otroci so pac razlicni in prihajajo v vrtec razlicno zgodaj, ostajajo razlicno dolgo itd.
Pocitek po kosilu nobenemu ne bo skodil. Pocitek. Z branjem pravljice, poslusanjem glasbe. Tisti, ki pa ne zaspijo – seveda se jim ponudi taka igra, ki ne moti specih.
Ja, sem zalostna, ko berem, da so se vedno skupine, kjer se vse otroke po spisku tisci spati.
Se dobro da je nasa imela razumevajoco sico. Ker je prenehala spati po kosilu kmalu po drugem letu.

To je nekako tako, kot če bi morali vi odrasli vstajati vsak dan ob treh zjutraj in nadaljevali s spanjem ob pol petih. Vsak dan. Kako bi se tega držali me prav zanima. S tem da otrok ne razume, čemu mora tam negibno ležati.
Vam ni problem za eno uro in pol drnjohat, če bi pa tega bili prenažrti pa bi bil problem. Naj jih raje zmatrajo v igri da bodo potem lahko spali.

Saj otroci ne grejo v vrtcu spat po eni uri in pol – po zajtrku.
Niti ne grejo spat , ampak počivat.Počitek je koristen za telo, da se umiri po dopoldanskih interakcijah.
Če otroci ne grejo počivat, so po drugi uri še bolj tečni in razdraženi.Kot ose so že itak.Bolj gre ura proti popoldnevu in staršev še ni , bolj so nemirni.
Ker starši niste tam, tega ne vidite in ne občutite.Zato tudi ne morete o tem podajati mnenja.
Je pa res, da nikoli ne more biti super in za vse enako dobro.Na žalost ali na veselje.
Sicer pa – tisti , ki komplicirate – otroka lepo izpišite in ga dajte v privat varstvo!

zakaj odgovarjaš ljudem, ki so se pogovarjali 11 let nazaj? eni niti živi niso več

Mislim da so časi diktature minili. Mi ga izpišemo, vi pa se pojdite solit.

Tudi naša sedaj 3,5 letnica ne potrebuje opoldanskega spanca vsaj že kakšno leto. Ok, ko je bila v skupini 1-3 sem nekak razumela, da pač gredo vsi spat (ker so res vsi spali – naša se je pač mučila tudi do pol ure da je zaspala. Pa sem hodila ponjo po kosilu. Ker se mi je res bedasto zdelo, da v vrtcu spi, pol pa hodimo (Z njo vred) ob 23.00 spat.

letos, ko je pa v starejši skupini (3-6) pa vem, da 6 letniki ne gredo spat, pa sem prosila, če je en bi dajali spat. In odgovor? Ja, 15 minut morajo na miru ležat, kdor zaspi, zaspi, kdor pa ne se gre pa po 15 minutah igrat.

S tem, da sem delala v vrtcu in vem da se teh 15 minut skoraj vedno podaljša. In seveda otrok zaspi, tudi če ni zaspan. In ker letos ne morem več hoditi prej po njo, pač kompenziramo tako, da zjutraj prej vstajamo, namesto ob pol 8, vstanemo ob 6.00.

Pač … se mi zdi butasto do konca, ampak se mi ne da pregovarjati z vzgojiteljicami.

Delala si v vrtcu in si vedno podaljšala teh 15 minut , zdaj pa od drugih zahtevaš, kar sama nisi naredila?
V privat varstvo jo daj, tam bo manj otrok in vse bo tako, kot boš želela ti.
Menda imajo v privat vrtcih mape , kamor vpisujejo vse želje staršev.Potem pa vsak dan odkljukajo.Pa kamere imajo tudi, tako da vsak dan dobiš 10 MMS -ov od svojega otroka, kako se ima super lepo.

Tudi jaz sem delala v vrtcu. Morali so lezati, jaz sem jim brala pravljice. V 10 do 15 minutah so vsi spali. Zgoraj ena pise, da je otrok zaspal, ceprav ni bil zaspan. Lahko razlozis, kako je to mogoce? Da nisi zaspan, a vseeno zaspis?

Mame, drzava vam nudi odlicno uslugo v obliki vrtca. Vem, ker sem videla, kaj se nudi v nekaterih drugih drzavah. Ve bi rade za minimalno in krepko subsidirano ceno dobile nivo privatne, solane varuske. Ja, potem se ponuja samo ena resitev: izpisite otroka iz vrtca in posteno placajte za privatni tretma. Najemite varusko, ki je diplomirala na angleskem Norlande Collegu in boste imele tako po meri varstvo kot ga ima za svoje otroke Dutchess of Cambridge.

Ne razumem staršev, kako jim ni jasno, da v vrtcu v skupini ni samo njihov otrok, ampak da je to skupina otrok. Zato morajo biti določena pravila, smernice, da lahko skupina sploh funkcionira.

Če prevedem, na cesti imajo vozila tudi različne zmogljivosti, toda pravila so neka splošna, za vse enaka. V dobro vseh.

Prav imate zagovorniki spanja in tudi tisti, ki ste proti spanju. En red mora biti za vse, se strinjam, a tudi sama sem doživljala začaran krog. Otrok je v vrtcu zaspal, zato je zvečer rogovilil do 23.00 ali še dlje, zjutraj sem ga ob 6.30 komaj naredila živega, zato je seveda spet veselo smrčal v vrtcu dve uri in zvečer ni zaspal pred 23.00……… In tako naprej. Med vikendom ali počitnicami je zjutraj okrog 7.30 vstal, po kosilu ni šel spat in je zvečer ob 20.30 zaspal. In spal do 7.30, ko je vstal naspan in dobre volje, za razliko od vrtčevskih dni, ko je zjutraj jokal in sitnaril in uničen komaj dočakal počitek v vrtcu.

Po drugi strani je spet res, da ne morejo vsakemu posebej izpolnjevati vseh želja in potreb. Če bi najprej bila možnost odločitve spati ali ne spati, bi se hitro pojavile dodatne želje, v stilu moj mora spat točno ob 12.30, moj pa pred 13.00 nikakor ne, moj mora spat dve uri, moj maksimalno pol ure in nastala bi zmešnjava in pol. V našem vrtcu je premalo prostorov, da bi v enem spali, v drugem bili budni, pa tudi bi to pomenilo, da sta vzgojiteljici ob 30 minutni odmor, ker bi vsaka morala paziti svojo skupino. Tako pa je ena z otroki, druga gre na pavzo, čez pol ure se zamenjata.

Idealno bi bilo, če bi bil zagotovljen prostor, kamor bi odšli tisti, ki po določenem času na ležalniku niso zaspali in dovolj osebja, da bi se lahko izmenjavale v varstvu in odmorom. To pa seveda ni v rokah samih vzgojiteljic, ampak vodstva. V večjih vrtcih je to še nekako izvedljivo, če je volja, v manjših pa težko, ker, kot sem že omenila, primanjkuje prostora in osebja.

Če je vse butasto , pa ti naredi kaj inovativnega, da ti bodo vse mame ploskale.
Najavi se pri ravnateljici na razgovor in ji prikaži tvoje ideje, kako naj se ta problematika reši , da bodo zadovoljne ČISTO VSE MAME iz vrtca. Da bo vse po želji, kot si zamišljaš ti in ostale mamice.
Lahko greš tudi k županu, naj da v proračun, da se naredi prizidek še za tri ali štiri skupine otrok, pa naj se hodijo otroci med počitkom tja igrat.Pa bo treba še kakšno dodatno osebje plačat – ker vzgojiteljice in pomočnice imajo med počitkom pavzo – vsaka zasluženo pol ure!
Med počitkom potekajo tudi kdaj sestanki, kolegiji in podobno.Treba je vpisati dokumentacijo v dnevnik – imena v pohvale, knjižice, se zmenit, kdaj se bo šlo v gledališče in kdo bo šel zraven za spremljevalca.
Sitne in tečne mame ste ene , pojma nimate, kako delo v vrtcu poteka , vidite samo svoje otroke in lastno rit!

…pa ne more, zaradi tečne avtoričine hčere, ki dela galamo. Pa ima vso pravico do tišine, miru in spanja.

Pri nas je pa tako, da gredo vsi počivat za 20 minut. Tisti otroci, ki ne zaspijo, gredo v “bedeči” oddelek.

New Report

Close