Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Sprejeti službo ali ne?

Sprejeti službo ali ne?

Imam službo, pa tudi jaz nisem zadovoljna in že kar nekaj časa iščem. Letos sem dobila priložnost za it drugam. Kot delovni izziv bi mi res veliko pomenilo, imela bi samostojno in odgovorno delo na kar višji poziciji, kot jo imam sedaj. Tudi z potencialnim delodajalcem sva se odlično ujela in res sem si po eni strani želela it tja. Po drugi strani pa bi zame to pomenilo:
– ura in pol vožnje v eno smer (zdaj imam pol ure)
– 300 eur nižjo plačo
– delo brez urnika (torej do večera)
– po potrebi delo za vikende.

Načeloma nimam proti delat dlje pa tudi vložit svoj čas čez vikend. Ampak ko pa seštejem dodatno uro vožnje v eno smer, eno do tri ure daljši delovnik in 300 eur nižjo plačo, pa sem ugotovila, da ne samo da otrok sploh ne bom več videla med tednom ampak da nam bo standard tudi lepo padel. Pri meni je to odtehtalo in sem zavrnila. Malce mi je žal, ker bi bilo z vidika izkušenj to zame zelo pozitivno. Po drugi strani pa v službo hodim zato da zaslužim in prav je da je to tisto osnovno, kar na koncu odloči. Seveda po pameti – če je razlika v dohodku velika in če so v obstoječi službi razmere vsaj kolikor toliko normalne.

Sprejmi službo, boš videla kako bo. Upam, da boš zadovoljna. Doma lahko delaš in delaš, vendar plačila ni in ni hvaležnosti. Tudi doma je veliko dela, če ga vidiš. Če hočeš imeti vse v redu, moraš tudi doma delati. Je pa res, da ko si v službi, doma ne more biti tako, kot če si doma. Velika razlika je, če te deset ur ni doma. Vse dobro ti želim in srečno!
Če ne boš zmogla, boš pač ostala doma.

ampak ti službo imaš, in bi ti nova služba pomenila znižanje prihodkov in zmanjšanje prostega časa v zameno za eventuelno večje zadovoljstvo v službi. seveda to ni vredno tega, če ti 300 eur predstavlja velik odstotek plače. če bi ti predstavljal zanemarljiv odstotek plače, recimo zmanjšanje od 2100 na 1800 verjetno ne bi pomišljala.
tale tu pa je brezposelna, služba bi ji nanesla cca 800 eur na mesec več, ker je popolnoma precenila dodatne stroške vrtca… neprimerljiva situacija

Aja, drugače pa kar se plače tiče – jaz imam tudi okrog 1.100 končnega izplačila in se mi zdi to prav lepa plača (potnih stroškov ni, ker živim v kraju, kjer imam službo). Vem tudi, da lahko na otroški dodatek pri dveh takih plačah kar pozabim (pričakujeva prvega otroka).

Za vrtec se uposteva placa brez malice, prevoza in kilometrine. In tvoji prihodki se pristevajo, potem pa,skupaj delijo s stevilom ljudi v gospodinjstvu.

Dvomim, da placa 700€ v skupnem budjetu naredi, kar si napisala.

A si edina v druzini, ki ima placo? Kaj otroka ne more v vrtcu dvignit kdo drug, kaj pa ocka? V vrtcu ti ne bodo pustili, da je otrok v vrtcu vsak dan toliko dlje.

Seveda jemopcija tudi drug vrtec ali pa se je treba preselit.

Ampak jaz bi vzela sluzbo.[/quote]

Pri vrtcu so nama z možem upoštevali tako moje, kot moževe dohodke skupaj s stroški – torej prevozom in malico. Preselili bi se, a si ne moremo privoščiti najemnine. Živimo v hiši staršev, kjer imamo svoje stanovanje.
Ne, po otroka bi lahko hodil le mož, a še to vsak drug teden max. 2 x, drugače prihaja domov še kasneje kot jaz.[/quote]

Nemogoce. Uposteva se neto placa. Z dodatku k placi (za uspesnost, delovno dobo, za nedeljsko delo, …)seveda. Kar poglej malo vajino dohodnino in odlocbo. Drzi pa, da so vama pri izracunu za vrtec upostevali se otroski dodatek.

se pravi, da zdaj ljudjje že razmišljajo, ali sploh vzeti službo s plačo 1100€, ker se jim bolj splača ostati doma, Saj ima sedaj zastonj vrtec, potem bo vrtec npr. 180€, zdaj ima otroške dodatke npr. 200€, potem jih več ne bo. In če tem 1100€ odšteje potne stroške, kilometrino ji znese 800€ (malice nima smisla odštevat, saj najbrž kaj poje tudi če je doma). Potem odšteje tem 800€ še 380€ za vrtec in otroške dodatke, ki jih ne bo več, in ji ostane 420€. Torej 420€ več kot imajo sedaj. Ampak za ta denar pa ona ne bo delala. Se ji ne splača.

Če bi država vsem ukinila otroške dodatke, bi se kar nekaj takih kot je avtorica spravilo delat, ali pa če bi bil vrtec enako drag za vse.


Ne vem, zakaj je treba delati problem iz tega. Če se ji ne splača, naj bo doma.
Bo delal nekdo, ki se mu bo splačalo.

Po izračunu, ki ga je zgoraj naredil nekdo, bi bila po 10 ur od doma za 420 EUR. To kaže, da so soc. transferi nesorzmerni z urno postavko dela. Če ji znese brez 420 EUR, bo lahko udobno živela doma in kvalitetno preživljala čas z družino. Če ne zmore, bo za 420 EUR delala cel mesec ter sobote, čas porabljala z vožnjo namesto z družino, red doma ne bo ena, posledično bo preutrujena, izmučena in z občutkom, da dela za čl. nevredno plačilo.

Plača je 700 evrov, kar dobi za vožnjo, porabi za pot do službe, kar dobi za malico, tudi poje v službi. Doma bi jo hrana prišla manj. Poviša se ji cena vrtca, zniža otroški dodatek. Na vrtu ne bo mogla več pridelovati hrane. Iz teh 1100 evrov je že sama lepo izračunala, da bi imela več kot zdaj samo 500 evrov.

Malo razmišljaj, preden pišeš!

Kaj pa če bi raje zvišali plače zaposlenim? V tujini, s katero kar naprej opletate, imajo otroške dodatke vsi!

ampak ti službo imaš, in bi ti nova služba pomenila znižanje prihodkov in zmanjšanje prostega časa v zameno za eventuelno večje zadovoljstvo v službi. seveda to ni vredno tega, če ti 300 eur predstavlja velik odstotek plače. če bi ti predstavljal zanemarljiv odstotek plače, recimo zmanjšanje od 2100 na 1800 verjetno ne bi pomišljala.
tale tu pa je brezposelna, služba bi ji nanesla cca 800 eur na mesec več, ker je popolnoma precenila dodatne stroške vrtca… neprimerljiva situacija[/quote]

Ja, imaš prav. Ne vem od kje sem razumela, da tudi ona zdaj ima službo??

Potem mi je razmišljanje popolnoma nerazumljivo. Če si brez potem greš delat. Za mali denar če je treba, samo da je služba.

Dobra!!! In čisto prav imaš. Dokler bomo Slovenci razmišljali tako, kot razmišljamo, bomo hlapci. Delamo voluntersko, samo da dobimo izkušnje in da lahko opravljamo str. izpit, delamo za 600 EUR, čeprav je jasno, da s tem niti položnic ne moreš plačat, kje pride šele hrana, oblačila ipd., izkoriščajo nas kot konje, ne upamo se na bolniško, kaj šele na nego za bolnega otroka, samo da ne bi izgubili službe, peščica ljudi pa bogati in bogati. Žalostno, res. Če bi VSI stopili skupaj in se uprli, bi se nekaj spremenilo, ob takšni miselnosti pa se pač ne more.

Avtorica, jaz bi bila v takšni situaciji tudi v veliki dilemi. Otroci niso večno majhni in ta čas je za vedno izgubljen, če upoštevaš še ostale minuse (nižji otroški, višji vrtec, nižja kakovost življenja) pa sploh ni kaj za razmišljat. Seveda, če nimaš eksistencialnih problemov.

Če sedaj z moževo plačo solidno živite, jaz ne bi sprejela službe. Sploh, ker tudi mož pozno prihaja domov. Čas, preživet s tako majhnim otrokom, je zame neprecenljiv. In še ostali pomisleki, ki jih imaš glede kuhe, pospravljanja,… se strinjam. Tempo življenja bi postal hud, finančno pa ne bi bili skoraj nič na boljšem.
Mi je pa jasno, da večina ljudi v tem svetu razmišlja drugače.

Še nasvet: v bodoče se prijavljaj na prosta dela, ki so bližje tvojemu domu, da ne bo več takih dilem. Jaz ne bi sprejela dela, če bi se morala vozit več kot 20-30 min. To je zame popolnoma izgubljen čas. Pa spet vem, da danes večina razmišlja drugače.

Srečno!

Saj si se itak že sama odločila. Itak vidiš milijon razlogov zakaj dela ne bi sprejela, tako, da ga resnično raje prepusti nekomu, ki si ga bo bolj želel kot ti.

Če pa že hočeš moje mnenje pa takole: otrok hitro zraste, desci se pa slej ko prej naveličajo žensk, ki čepijo doma. Službo je danes res težko dobit in takrat ko boš mogoče hotla delat, je ne bo nikjer. Ornk razmisli, še vedno lahko službo pustiš, če res ne bi šlo.

OK, hvala. 🙂 Ti dam kontakt? Jo prepuščam tebi.

Drugače pa nisem nikjer govorila, da mi je hudo. Bi pa rada delala! A ne za vsak denar. Nihče ni ravno vesel minimalca. Hodijo delat, dokler ni boljše službe. A redki so srečni in zadovoljni z minimalcem, če imajo doma še obveznosti – otroka/e.[/quote]
ženska draga, 700 neto na mesec ni minimalc, s tako plačo se mora zadovoljit skoraj polovica delovnih slovencev. podatek o povprečni plači je namreč zavajajoč..

se strinjam, če ti je neto izplačilo 1000 eur mesečno v rangu minimalca, da je bolje, da ostaneš doma[/quote]

…točno, če je zate 700 eur + minimalec, ne veš kolikšen je minimalec…
kot je bilo rečeno, očtno ti je prelepo – naj traja…

Ja, in ta polovica Slovencev plačuje to, da ima ona (kakor vidimo) vrtec praktično zastonj, da dobi otzroške dodatke.

Jaz ti svetujem, da ostaneš doma, lepo si si preračunala in prišla do pravilnega zaključka. V tej državi se ljudje vse preveč prodajajo za prenizko ceno. Samo da imaš službo, to nekaj pomeni. ni važno ali imaš plačo ali ne, samo da je služba. Jaz te miselnosti res ne razumem.

Ojoj, koliko odgovorov! 🙂 Takšnih in drugačnih. Ker pač ne morem vsakega posebej komentirati, lahko komentiram na splošno.

Nekdo je pisal o 1100 € plače – naj si še enkrat prebere, kaj bi to bilo. In ja, pri plačilu za vrtec so pri nama upoštevali tudi nadometilo za malico in stroške prevoza na delo.

Tako je, nisem rekla, da nama gre hudo, a bi vseeno radala delala, A NE ZA VSAK DENAR! Tudi to je denar, če ti vsak mesec ni potrebno plačati vrtca 150 € (NE, NIMAMO ZASTONJ VRTEC), ali pa 300 ali celo več (razlika v ceni tudi zato, ker ima mož višjo plačo, kot jo je imel leta 2011, kateri podatki so se upoštevali pri plačilu vrtca). Pa prevoz bi bil plačan manj (računam, da bi za skoraj tank bencina zmanjkalo in bi mogla sama doplačat), kot bi porabila samo bencin, kje je še amortizacija avtomobila in ne vem če sem omenila, da si moram zamenjati avto? Sedaj imam ne ravno varen majhen star avto…

In ja, STARŠI me razumete, da je čas, ki ga kvalitetno preživiš z otrokom (1,5 leta) neprecenljiv in kvaliteta življenja neprimerno boljša, če imaš več časa zanj (in za moža – zato pa ste ene tako {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}&#”{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}# ali kaj – očitno je treba tudi v postelji dati kaj od sebe, ne le v službi). Ker imam res občutek, da ste razne bedarije pisali samo tisti, ki ali nimate otrok, ali so te že večji, ali pa imate doma babice in dedke, ki vam kuhajo, hodijo po otroke v vrtce, šole… Ne vem – le ugibam, ne obtožujem. Ima pa vsak pravico do svojega mnenja.

Pa lep večer.

… Zakaj potem sploh sprašuješ. Takoj bi rekla nebom vzela saj mnenja tako ne poslušaš nobenega. Bodi doma, uživaj, ampak ne potem jamrati.

A se ne gremo brainstominga? 😉 Drugače sem pa dobila dober nasvet:

mamca mamica
Re: Sprejeti službo ali ne?

15.12.13 15:59
Če sedaj z moževo plačo solidno živite, jaz ne bi sprejela službe. Sploh, ker tudi mož pozno prihaja domov. Čas, preživet s tako majhnim otrokom, je zame neprecenljiv. In še ostali pomisleki, ki jih imaš glede kuhe, pospravljanja,… se strinjam. Tempo življenja bi postal hud, finančno pa ne bi bili skoraj nič na boljšem.
Mi je pa jasno, da večina ljudi v tem svetu razmišlja drugače.

Še nasvet: v bodoče se prijavljaj na prosta dela, ki so bližje tvojemu domu, da ne bo več takih dilem. Jaz ne bi sprejela dela, če bi se morala vozit več kot 20-30 min. To je zame popolnoma izgubljen čas. Pa spet vem, da danes večina razmišlja drugače.

Srečno!

Tako da hvala, “mamica mamica”. Očitno sem res precenila svoje sposobnosti in bom službo iskala v oddaljenosti največ pol ure vožnje.

Eni delajo za 530,44 bruto in to tri izmene….ti pa še razmišljaš, če bi sprejela službo????

z novim letom bo potrebno poleg plač na rek obrazcih poročati tudi izplačilo malice, prevoza, odpravnine, jubilejne nagrade, tako, da bodo ostala izplačila ala otroški še manjša…. zlata naša država 🙂

LENUHINJA SI, V TEM JE FORA, MOŽ TE NE BO DOLGO PRENAŠAL

Se sedaj bolje počutiš – ko žališ ljudi, o katerih niiiiič ne veš? Te moti to, da ti delaš za minimalca? Ali te moti, da imam moža, otroka? Kdo pa pravi, da nič ne delam?

Kaj je to češplja? A je to tisto, kar na sadnem drevesu zraste?

Misliš neto? Drugače pa smo, kjer smo. Ker imamo študentsko delo, pa na faksu so nam predavali profesorji, ki bi morali biti že kakšnih 5, 10 let v upokoju.. in ker imamo tisoče in tisoče ljudi, ki so pripravljeni delati (morajo, ker ni bolje plačanih služb, ker večina slovenskih delodajalcev NE ceni delavca in ga zato tako malo plača, da potem hodi v službo in živi pod pragom revščine) za vsak denar. Ne le za dobrih 500 € ampak tudi manj.

New Report

Close