Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Stanovanje vs hiša

Stanovanje vs hiša

Nedvomno hiša. Ne glede na sosede, imaš v hiši več zasebnosti kot v stanovanu, ni ti treba pazit kako na glas govoriš, poslušaš glasbo, ko stopiš ven si v naravi. Zame neprecenljivo.

300€ za 224m2 ogrevanje 24/7 na 24 stopinj?
V čem je keč?[/quote]
No, to tudi mene zanima. Imam novejšo hišo 136 m2, dobro izolirano (20 cm izolacije fasade, streha 40 cm, okna trislojna zasteklitev,… – blizu pasivni),ogrevanje na zemeljski plin, letno porabimo 600 EUR za ogrevanje, kuhanje in toplo vodo + še malenkost za klimo, ki jo uporabljamo za gretje v prehodnem obdobju – tam nekje do 100 EUR max.). Temperatura je 22 stopinj (v spalnicah, v kuhinji, dnevni in jedilnici pa ob kuhanju oz. bivanju seveda več. Pa se mi zdi čisto ok cena ogrevanja. Verjetno bi bila drva cenejša, ampak spet ne toliko (če želiš imeti 24 stopinj seveda). Torej kje je res keč?

300€ za 224m2 ogrevanje 24/7 na 24 stopinj?
V čem je keč?[/quote]
No, to tudi mene zanima. Imam novejšo hišo 136 m2, dobro izolirano (20 cm izolacije fasade, streha 40 cm, okna trislojna zasteklitev,… – blizu pasivni),ogrevanje na zemeljski plin, letno porabimo 600 EUR za ogrevanje, kuhanje in toplo vodo + še malenkost za klimo, ki jo uporabljamo za gretje v prehodnem obdobju – tam nekje do 100 EUR max.). Temperatura je 22 stopinj (v spalnicah, v kuhinji, dnevni in jedilnici pa ob kuhanju oz. bivanju seveda več. Pa se mi zdi čisto ok cena ogrevanja. Verjetno bi bila drva cenejša, ampak spet ne toliko (če želiš imeti 24 stopinj seveda). Torej kje je res keč?[/quote]

V lastni šumi morti, ali pa da drva dobiš od staršev, ki imajo šumo in jim pomagaš….
No mi smo šumo kupili poleg parcele, ni bila draga, je bilo pa pogojeno, da kupimo vse. Nevede je bil nakup te šume moja najboljša naložba v zadnih 10 letih. 1 Ha šume za hišo, dostopna in bogata z bukovino, ker se v njej ni nič podiralo zadnjih 30 let.

Tole s parcelo in dovoljenji vred?
V Lj in okolici je samo parcela + dovoljenja vsaj 1,5x toliko…

Glede stanovanj v blokih in rezervnih skladov – vplačila so odvisna od starosti bloka in predvidenih potreb. Za cca. 80 let star blok je rezerv sklad npr. nekje okrog 40 – 50 Eur, če naj krije vsa potrebna popravila – dokler ni vse obnovljeno.

300€ za 224m2 ogrevanje 24/7 na 24 stopinj?
V čem je keč?[/quote]
V žaganju in kalanju drv. 🙂
Tudi, če nimaš lastnega gozda, kupiš kamion hlodov in pljuneš v roke.

300€ za 224m2 ogrevanje 24/7 na 24 stopinj?
V čem je keč?[/quote]
V žaganju in kalanju drv. 🙂
Tudi, če nimaš lastnega gozda, kupiš kamion hlodov in pljuneš v roke.[/quote]

10 kubikov za ogrevanje 224m2 na 24 stopinj vsak dan celo sezono?
No way.

Kje pa piše, da ima 24 ur 24 stopinj ?
Če zakuriš le popoldan in kupiš drva po 40 evrov, ti v teh milih zimah znese 300 evrov.
Treba je še upoštevati, da kubik hlodov ni enak kubiku razkalanih drv.

Kubik hlodov je koliko? 30€?
Piše, da ogrevajo na 24 stopinj, sklepam da cel dan, ker če ogrevaš le popoldan nekaj ur, to potem niti ni neko ogrevanje, ampak crkavanje.
Mile zime pa, kakor kje. V Ljubljani se skoraj do konca novembra nismo greli, zdaj pa hajcamo, ker je megla in je mraz, kljub temu, da termometer kaže par stopinj nad nulo.

Kubik hlodov je koliko? 30€?
Piše, da ogrevajo na 24 stopinj, sklepam da cel dan, ker če ogrevaš le popoldan nekaj ur, to potem niti ni neko ogrevanje, ampak crkavanje.
Mile zime pa, kakor kje. V Ljubljani se skoraj do konca novembra nismo greli, zdaj pa hajcamo, ker je megla in je mraz, kljub temu, da termometer kaže par stopinj nad nulo.[/quote]
Daj ne pretiravaj. Kakšno crkavanje ?
Misliš, da smo ljudje cele dneve le doma ?
Pa še danes, ko smo cel dan doma, sem zakuril šele okrog enih, ker je bilo 20,8 stopinj in je brezveze kurit, pa nihče ni crknil zaradi tega.
Pa vsi ne živimo v zasmrajeni in megleni Lj. Pri nas imamo po cel dan sonce.

V zasmrajeni Ljubljani smo danes ob 12 nehali kurit, ker se je pokazalo sonce in je bilo toplo, smo ponovno zakurili šele po 17. uri.

Ne živimo vsi na Primorskem ali kje že, verjetno je ena Koroška hladnejša kot Sežana, se ti ne zdi?

300€ za 224m2 ogrevanje 24/7 na 24 stopinj?
V čem je keč?[/quote]
No, to tudi mene zanima. Imam novejšo hišo 136 m2, dobro izolirano (20 cm izolacije fasade, streha 40 cm, okna trislojna zasteklitev,… – blizu pasivni),ogrevanje na zemeljski plin, letno porabimo 600 EUR za ogrevanje, kuhanje in toplo vodo + še malenkost za klimo, ki jo uporabljamo za gretje v prehodnem obdobju – tam nekje do 100 EUR max.). Temperatura je 22 stopinj (v spalnicah, v kuhinji, dnevni in jedilnici pa ob kuhanju oz. bivanju seveda več. Pa se mi zdi čisto ok cena ogrevanja. Verjetno bi bila drva cenejša, ampak spet ne toliko (če želiš imeti 24 stopinj seveda). Torej kje je res keč?[/quote]
Debelina zunanjih sten 40 cm + 30 cm izolacije. Debelina izolacije strehe 80 cm (izolacija konoplja premium).
Posebna izolacija tal, okna, vrata za pasivno hišo. Hiša brez toplotnih mostov (tudi brez balkonov in podobnega). Ogrevanje tople vode s solarnim sistemom na strehi, ko posije sonce, se voda takoj začne segrevati in imaš pravzaprav v trenutku vodo segreto od sonca. Ogrevanje s toplotno črpalko , cevi za ogrevanje v zemlji, prisilno prezračevanje- okna odpiramo samo ob čiščenju, prezračevati in s tem hladiti hiše nam ni treba. V bistvu gre za pasivno gradnjo. Le nekaj malenkosti je, zaradi katerih hiša ni pasivna, ampak se nismo želeli odreči udobju. Recimo dostop v kletne prostore iz pritličja in še kakšna malenkost.

Še to. Temperatura v hiši je praktično stalno enaka. Imamo talno ogrevanje. Toplota se akumulira in ne moreš hiše kar tako ohladiti.
Solarni sistem na strehi je namenjen tudi doogrevanju hiše. Ko je tople vode dovolj, gre preostanek toplote v ogrevanje.
Klime nimamo, niti je ne potrebujemo. Tudi poleti pride prav debel ovoj hiše, okna z 0,7 oz. 0,68 in prisilna rekuperacija. Poleti je zajem zraka za hišo od same stavbe oddaljen 30 m, zrak potuje po ceveh v zemlji, se poleti ohladi, pozimi pa dogreva. Kadar je zunanja temperatura prijetna, pa je zajem svežega zraka na hiši.


Ok, potem se res lahko približaš tem 300 EUR. Ampak za razliko v ceni gradnje se lahko potem jaz mirno ogrevam naslednjih ohoho let. Ti si pač dal/-a prej, jaz pa sproti plačujem več (pa se mi tistih 600-700 EUR na leto tudi ne zdi veliko).


Ok, potem se res lahko približaš tem 300 EUR. Ampak za razliko v ceni gradnje se lahko potem jaz mirno ogrevam naslednjih ohoho let. Ti si pač dal/-a prej, jaz pa sproti plačujem več (pa se mi tistih 600-700 EUR na leto tudi ne zdi veliko).[/quote]
Po eni strani res, ampak vseeno ne gre za ohoho let. Nam to odgovarja tudi zato, ker nikoli ne veš, kaj še pride, prihranki lahko skopnijo npr. Vem pa, da nam ogrevanje ne bo predstavljalo finančnega problema. Imamo tudi toplozračni kamin, ki ga praktično ne uporabljamo, bi pa prišel prav, če dlje časa ne bi bilo elektrike. V tej sezoni kamina še nismo zakurili, ker bi bilo v hiši prevroče – projektant se sploh ni strinjal, da kamin imamo, glede na tip gradnje, a smo ga vseeno želeli.
Nekaj smo pri gradnji prihranili tudi s samo obliko zgradbe – kockasta. Vsak balkon in podobno gradnjo občutno podraža, mi smo ta denar namenili v toplotni ovoj, stavbno pohištvo, sistem ogrevanja.
Pa še nekaj. V stari hiši smo morali kar naprej čistiti okna. Tu se skoraj ne umažejo. iz zunanje strani jih ščitijo žaluzije, v hiši ni praha, oken ne odpiramo–in ostajajo praktično čista.
Udobje je neprimerno višje, kot v stari hiši, ki je bila grajena in ogrevana klasično.


O, pa je. Skoz neki stroški in popravila. Hiša stara 35 let, menjali okna, streho, počila cev vode pod ploščicami, spuščala voda zunaj v zemlji, naredili vaško čistilno (spet delo za priklop), košnja….
Za otroke je tudi vseeno, ker so itak največ v hiši pred TV ali računalnikom. Sedaj sem že starejša in bi mi pasalo, da bi imela vse bližje….Za vse se moram vsesti v avto….Še za kavo spit v družbi moram z avtom…
Skratka sem bolj za stanovanje nekje v mestu.

New Report

Close