Najdi forum

Splash Forum Recepti.Over.Net Prehrana in kulinarika Star kruh – ideje?

Star kruh – ideje?

Ostalo mi je veliko kruha, ki bo danes že precej suh. Naredila bom kruhove cmoke, sprašujem pa se ali obstaja še kakšen zanimiv recept, kjer se da uporabiti star kruh?

Kako lahko kruhove cmoke še izboljšam?

Hej!

Jaz rahlo poprazim na panceti cebulo, cez to polijem malo mleka,da se prepoji in ohlajenemu dodam se petersilj,cesen,jajcek, premesam in oblikujem.Skuham kot ti in moji imajo zelo radi, da jih se malo popecem v pecici s kosckom masla ali rezino pancete;vcasih potresem na koncu se parmezan.Cmoki imajo potem lepo skorjico. To sem zacela delati,ko so zaradi neprimernega kruha bili cmoki malo premokri.

Za ostalo uporabo starega kruha je pred meseci bilo veliko postov na to temo.Zdaj nimam casa iskati;ce vpises v iskanje,dobis.
Lep dan Babi

Grmada!

Pa pohane šnite!

Pa narastek iz kruha:
rezine kriha pomočimo v mleko v katerega smo vmešali jajce,
polagamo v plasteh v namaščen pekač, med plasti polagamo rezine sira, lahko
posipamo z zališči, na vrhnjo plast pa nekaj kosmičev masla in v pečico, dokler se zlatorumeno ne zapeče!

Zraven pa skleda zelene solate!

O, hvala, hvala, koliko idej:)))
Hvala tudi za link, meni iskalnik ni deloval…

Hej,Aja!

Se opravicujem-se mi je mudilo in prvi stavek je pomanjkljiv.Verjetno si ze ugotovila, da manjka : …nato popecem se kocke starega kruha in cez vse prelijem mleko. Lp Babi

Kruh lahko tudi posušiš in nato zmelješ, pa ti jih ni potrebno kupiti v trgovini !

Lp

Odlično se obnese, če odstraniš skorjo, narežeš kruh na koščke in jih namočiš v mleku, v katerem je raztopljen med(samo toliko, da je kruh pokrit, ne sme se preveč “razčoftati!). Potem v skodelice po plastez zlagašta kruh, puding in čežano. Prima za majhne otroke !

Pri nas pa star kruh namočimo v mleko in ga zložimo v pekač, nanj naložimo naribana jabolka in čez prelijemo kuhan puding (čokoladni ali vanilni) ter spečemo. Ponavadi imamo to na jedilniku, kadar je za kosilo kakšna enolončnica in potem imamo to kot sladico (še toplo). Dobro pa je tudi mrzlo. Nikoli nič ne ostane.

Hm…Doma imam kup starega kruha. Za kosilo je mineštra. Skoraj,skoraj bi to provala. Le brez jabolk, ker jih nekateri ne jejo. Bo vseeno dobro?

Jzst mene pa zanima nekaj čisto mimo prehrane – namreč berem tvoje poste in velikokrat napišeš besedo “provala”. Najprej sem mislila da si se zmotila in hotela napisati “probala”. Pa se ta beseda vztrajno ponavlja, zato predvidevam, da gre za narečje – zanima pa me kakšno? Sem pa fibrčna, priznam ;-))
Sončen pozdrav.

Pri nas doma so največkrat na jedilniku “šnite”. Star bel kruh narežeš na kose, kot za jest. Namočiš jih v mleku, pa ne preveč, da ti ne bodo razpadle. Kose kruha nato ocvreš v olju. Zraven ponudi kakršen koli kompot.

Lep dan…

Preden jih ocvreš, jih moraš “prevleči” še s stepenimi jajci – to si pa verjetno pozabil dopisati 🙂
LP

Meni je prav fino, ko nekatere pišejo po domače.

Ugibam, da je jzst z Goriške. Ene napišejo sma šla – Štajerke.

Prav zabavno. Čakam na jzstin odgovor.

Natassa

Zala, pri nas pa jajca in mleko kar skupaj stepemo in namočimo rezine!

JA, tako je še bolj enostavno, če ne je veliko možnosti da ti tisti napojen kruh razpade…

Nisem z Goriške, ne, pač pa iz okolice Kopra. Res pomeni po slovensko poizkusila, ker pa izhaja naše narečje iz italijanščine “provare” mi rečemo provala. Probala je pa v bistvu samo še bolj popačeno.
Lep pozdrav

kar nekaj vode je preteklo , odkar sem se pridružil spletu –
tudi nekaj “kropa ” , da sem Vas – nas spoznal .
redni bralci – ke , vedo , da sem pristaš SLOVNIČNE SLOVENŠČINE ,
če mi le uspe , nismo si krivi , da imamo v tako majhni državici , toliko
dialektov že na 10 – 20 kilometrov . TOLIKO ZA JZST ,KI NE MORE
NAPISATI – JAZ ali n.n.

tema – suhi kruh
kot prvo , pazi da ne splesni v pvc vrečki – uporabi papirnate
ko je že suh – drobljiv ,pa svetujem :
nareži na kocke – namesto zakuhe juhe
nareži na trakove – čudovita priloga za namakanje v golaž in vse ostale goste omake , oboje omenjeno nareži na 2 centimetra in popeči v
pečici , da malo porjavi (10 – 15 min na 200 stopinjah , vrata naj bodo
odprta , drugače bo ČRN ) , OMENJEN JE BIL TUDI RECEPT PODOBEN ,
tistemu pecivu , ki sem ga imel zelo rad . Izrazil se bom lokalno ,
(zg.omenjeno) – ŽEMELJŠEK ?
Vem , da so bile namočene – v mleku , žemlje ali beli kruh , od ostalih
sestavin pa : jajca , skuta ali smetana in ??? BILO je DOBRO , ko je
prišllo iz pečice na mizo .

Hvala za novo informacijo. Mi dolenjci rečemo kar “probati” – verjetno smo preveč oddaljeni od Italije in je do nas prišla že zelooo popačena verzija ;-)).

Meni je všeč uporaba narečnih besed, ni pa mi všeč pisanje v smislu “slenga” – tega kar težko preberem, ker manjka pol črk ;-)).

Ne, besedea “probati” ni tako zelo popačena, pravzaprav sploh ni – prihaja namreč iz nemščine iz besede “probieren”, ki pomeni poskusiti, probati 🙂
In uporabljamo jo tako korošci, ki smo blizu te meje, in tudi dolenjci, ker so se nemci tam spodaj med vojnami potikali 😉

LP

Oj, sem mimo usekala. Odrasla sem v Piranu, kar ni prav daleč, vendar se ni tako govorilo. Imela pa sem kolegico z Vrtojbe, ki se mi zdi je tako govorila. zato sem tako sklepala.

Natassa

Pa tud Štajerci, ki smo nekje vmes.

Zala popolnoma prav imaš – sama se nemško nikoli nisem učila, zato sem tak “teleban” na tem področju. Namesto nemšine so nam v srednji šoli podtaknili francoščino….
Lep dan želim ;-))

Jojmene joj, se opravičujem. Jajčke so mi kr ušle. Hvala za popravek, drugače bi bile pa res za en d…!

New Report

Close