Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Starost v domu

Starost v domu


Torej prodaj vse svoje borno imetje in ajd po svetu. Kjer te bo zadelo, tam boš ostal! Simpl!

V Domu je tako kot povsod dandanes. Če imaš denar (ali tvoji svojci), da sproti podmazuješ osebje in upravo, delajo s tabo kot s kraljem/kraljico. Če si suh in od tebe ne pade nič, te odložijo kot kup dreka (dobesedno usran in uscan čakaš na previjanje pol dneva). Zato je treba že prej poskrbeti, da odideš tja (ali te odpeljejo) pripravljenega t.j. da imaš polno rokico s katero spuščaš v žepe.

Zanimivo kaksen odpor do domov za ostarele imate. Razumem da bi to nekdo mislil ki je sedaj star 90 let, zaradi stare vzgoje, predsodkov, ampak tu ste mlajsi ljudje . No moja tasca ima 83 let in je na cakanju za dom, vlogo je dala , ko bo potreba, pa se prijavi. In komaj caka da gre, ker ima znanke v domu in pravijo da se imajo lustno, kegljajo, imajo skupne prostore, se druzijo. V bistvu jo mi bremzamo da naj bo se malo doma, dokler se z lahkoto rihta 🙂 Tudi moja mama se je odlocila za dom in se bo vpisala na listo, ko bo treba pa bo sla v dom.

Oh kakšno sajenje rožic. Oprosti, ampak v slovenskih domovih JE grozljivo. Ti lahko potrdi morje ljudi, da je tako. Našopajo te s pomirjevali, da imajo mir pred tabo, v lastnin smradu in dreku ležiš kar nekaj časa. Malo berite članke in teme po forumih kaj se dogaja v domovih.
[/quote]

Ne berem člankov. Sem pa hodila na obisk k teti, ki je bila na zaprtem oddelku, dementna in nepokretna. Nikoli ni ležala v dreku. V času obiska sem tudi videla, da so negovalke hitro šle preobleč kakšnega starčka, če so opazile, da je pokakan. Čeprav imajo določeno, kolikokrat na dan se to dela. Verjetno so svojci prinesli dodatne plenice.
Če bi ti kdaj skrbela za kakšno zelo nemirno dementno osebo, bi tudi na dajanje pomiril drugače gledala. Ker takšna oseba ne moti samo zaposlene, ampak predvsem še ostale stanovalce. Da ti vse noči kriči ali poje ali še kaj razbije, če je zmožen gibanja.
Večina ljudi, ki ima ali je imela svojce v domu in jih jaz poznam, ni imela posebnih pripomb. Iz katerega foruma si ti potegnila tvoje “morje ljudi”, veš sama.
Je pa res, da je osebja malo, oskrbovancev pa veliko. Zato ne morejo biti vsi postreženi tako, kot si želijo in tudi zaslužijo. Pretiravati pa ni treba.

Daj ne nakladaj.

Drugače je kot je bilo včasih.
Včasih so si otroci kaj prizidali ali predelali podstrešno stanovanje.
Otroci so hodili v službe in babice so vnučke pomerkale in skuhale kosilo, dedek pa jim je kaj prebral, so šli na travnik in jim je kaj pokazal…
in na stara leta, če so še starši zmogli skuhali, da ko so tamladi prišli domov, so se hitro posedli in pojedli, odpeljali otroke po dejavnostih ijn šli z avtom v trgovino in nakupili vse tudi za starše, jih peljali k zdravniku…
Zdaj so otroci odseljeni in ko ob 5h pridejo iz službe spotoma poberejo otroka v vrtcu začnejo kuhati kosilo, ob 6h “pokosijo” peljejo otroka na kako dejavnost ali pa tisi sestanki v vrtcu ali šoli potem hitra večerja, tuš zobe in padejo v posteljo…ne da se jim voziti še do staršev

Ob vikendih pospravljanje in večji nakup za cel teden, letijo k staršem za par uric…in je sobote konec. v nedeljo pranje in malo počitka pred novim delovnim tednom…

Težko skrbijo še za starše, ki so dlje cca pol ure in pol ure nazaj, pa še za svoje otroke skrbet.
Če pa so blizu v domu, pa jih obiščejo parkrat na teden za kako urico in med vikendom pripeljejo k sebi, da pokosijo…

Težko je tudi mladim, še posebno če imajo otroka ali dva…

Tempo je drugačen, mladim primanjkuje časa, strejšim počasi mineva in obisk ene ure se jim zdi kot da se prideš samo pofočkat in greš…
Ne za ene ne za druge ni prijetno

Heh…
Čist mimogrede, opazujem medijski pomp okoli knjige “Kako izgoreti” našega marketinškega guruja, ki nasmejan in speglan gleda iz njene naslovnice… A tako zgleda izgorelost?? Kot medijski in tržni uspeh? Je to šala??
Hočem povedati – še v temi, kjer bi moral opazovalec zavzeti kritično držo, se ustaviti, razmisliti… da(!), še tam je treba odrezati grdote, odklone, padce, speglati resničnost v nekaj bolj prebavljivega in kupljivega.
Izgorelost ali starost. Lahko, a pod pogojem, da sta lepi in nemoteči. 😉
[/quote]

Ko sem gledala to knjigo v izložbi, sem rekla: “A kako izgoreti? Zlahka! “

O hudo na kakšno ignoranco sem naletela. Hodim po domovih in se pogovarjam z ljudmi. V enem domu imam kolegico, v drugem sestrično. Poznam razmere. Vidim in slišim marsikaj. Če vi verjamete, da je vse lušno in vse poštimano v domovih, potem je za vas ok. Kar nočeš videti, ne obstaja. Važno, da imate lastne riti preskrbljene in vam je udobno. Kaj se dogaja z vašimi starci pa ni pomembno. Ne ne, se imajo prav fletkano, a ne? Se imajo ja, vendar ne v vsakih domovih, naj bo to na HR ali SLO.. Isto je z vrtci. Potem pa šok, ko pridejo posnetki o zlorabah ven.
Nekateri boste potem razmišljali in se s tem ukvarjali? Ne, vi ne. Vaše frocovje se bo. Vprašanje, če vas bodo sploh lahko strpali kam zaradi prezasedenosti oz. si boste sploh finančno privoščili dom. Morda pa vam bo le uspelo priti noter. Domov ne boste smeli več. Stiskali boste zobe in se smejali, ker ne boste hoteli nabijat krivde svojcem.
Šparajte si za stroške pogreba, ker vaši froci ne bodo navdušeni, če bo to njihov strošek. Bodo pa veseli zapuščine. Aja, ne bo je…z nečem bo treba pokrit stroške doma. Morda vas bodo primorani imeti doma. Delali bodo po cele dneve, vnuki vas bodo fektali za penzijo, vam pa bodo delale družbo mačke in smrdeli boste po urinu. Če bo tako, bo še super.

Ne berem člankov. Sem pa hodila na obisk k teti, ki je bila na zaprtem oddelku, dementna in nepokretna. Nikoli ni ležala v dreku. V času obiska sem tudi videla, da so negovalke hitro šle preobleč kakšnega starčka, če so opazile, da je pokakan. Čeprav imajo določeno, kolikokrat na dan se to dela. Verjetno so svojci prinesli dodatne plenice.
Če bi ti kdaj skrbela za kakšno zelo nemirno dementno osebo, bi tudi na dajanje pomiril drugače gledala. Ker takšna oseba ne moti samo zaposlene, ampak predvsem še ostale stanovalce. Da ti vse noči kriči ali poje ali še kaj razbije, če je zmožen gibanja.
Večina ljudi, ki ima ali je imela svojce v domu in jih jaz poznam, ni imela posebnih pripomb. Iz katerega foruma si ti potegnila tvoje “morje ljudi”, veš sama.
Je pa res, da je osebja malo, oskrbovancev pa veliko. Zato ne morejo biti vsi postreženi tako, kot si želijo in tudi zaslužijo. Pretiravati pa ni treba.
[/quote]

Dementni ljudje tudi doma vpijejo in norijo, če nimajo prave terapije. Ampak če to počnejo v domu, je nesprejemljivo, če pa to počnejo doma, je pa očitno ravno to tisto, za kar si prizadevamo in kar naj bi bil cilj naše družbe, če poslušam Milesa in še nekaj somišljenikov.

V domovih niso samo dementni in nemočni, so tudi še popolnoma bistri ljudje, tudi kaka zelo samozavestna oseba, ki niti v sanjah ne bi stiskala zob in ne zinila, kaj jo moti.
Me prav zanima, kako izgleda ta tvoj “hodim po domovih”. Škoda, da se ne oglasi kaka prostovoljka RK ali Karitasa, ki prav tako hodijo k starim ljudem, ampak ne v dom, temveč na dom, da bi oni povedali, kakšna kalvarija je lahko šele to.

V domovih niso samo dementni in nemočni, so tudi še popolnoma bistri ljudje, tudi kaka zelo samozavestna oseba, ki niti v sanjah ne bi stiskala zob in ne zinila, kaj jo moti.
Me prav zanima, kako izgleda ta tvoj “hodim po domovih”. Škoda, da se ne oglasi kaka prostovoljka RK ali Karitasa, ki prav tako hodijo k starim ljudem, ampak ne v dom, temveč na dom, da bi oni povedali, kakšna kalvarija je lahko šele to.
[/quote]

Pravilno. Če že, naj bo starostni dom res dom, ne pa odložišče za starce, ki so breme in odveč. Pa večkrat jih obiščite, ne samo za praznike.

Pravilno. Če že, naj bo starostni dom res dom, ne pa odložišče za starce, ki so breme in odveč. Pa večkrat jih obiščite, ne samo za praznike.
[/quote]

Če sklepam po zasedenih parkirnih prostorih (zaposleni parkirajo na posebnem parkirišču), je v času obrokov pri svojih najbližjih okoli 60 ljudi. V domu, ki ima cca 300 stanovalcev. Podobno težko je parking dobiti med 16. in 18. uro popoldne.


Ne seri.
Kdaj se je šlo pri 50 v pokoj?
[/quote]

Ja, se je šlo. Pred 70 leti.

Kaj si mislim o starosti? Da bo treba imeti dovolj penezkov, da ne bo treba drugim zame skrbeti (da si bom lahko plačala dobro oskrbo v domu, če bo treba).

No, v našem domu je kar nekaj strickov, ki so se dovolj vitalni, da jim ne bi bilo treba biti v domu sploh! So na toplem, imajo tople obroke, lahko si tudi sami skuhajo. Plačujejo toliko, da jim od penzije ostane 120 EUR, ostalo jim pa plačuje obcina, ker pač nimajo svojcev. Kot v hotelu! Če bi jim bilo tako zelo hudo, bi se že zdavnaj izpisali!

Ja, se je šlo. Pred 70 leti.
[/quote]
…še enkrat: zakaj lazes, ponovim, 15-20 let nazaj se je po 35 oddelanih letih slo v zasluzen pokoj. No, ti bo uspela osnovna matematika?

Izhajam iz družine, kjer je več generacij skupaj in starejši ostanejo v domači oskrbi. Zanje se prilagodi stanovanje (npr dostop z invalidskim vozičkom, tuš kabina, nič stopnic, dostopna postelja z dvigalom..) in ko nismo več zmogli sami, smo imeli najeto pomoč iz zavoda.
Tudi dementna in nepokretna oseba, je bila v domačem okolju prijetna, vesela družbe otrok in živali, četudi nas večkrat ni spoznala, je pa poznala domače okolje.
Sem mnenja, da če imaš doma prostor za normalno življenje vseh vpletenih, se da vse lepo organizirati in tudi stroškovno znese.

Sem tudi pristaš skupnega življenja več starostnikov, ki so še sposobni samostojnega življenja, npr da skupaj najamejo večje stanovanje, vsak svojo sobo, z večjo dnevno sobo, vrtom in njim prilagojeno kopalnico. Vsak se lahko umakne v svojo sobo, ko želi mir, a hkrati je v družbi, če jo želi. Pa da imajo zunanjo pomoč otrok, vnukov: trgovina, zdravnik, izleti….
Ker samotno življenje v velikih in dragih hišah je tudi katastrofalno za dušo človeka.

Je pa dobro, če se s starejšo osebo že dosti prej pogovarjate o tem, kako in kje si želi biti. Tudi odnos pred starostjo je važen. Obojestransko spoštovanje in zaupanje, pa je temelj dobrega življenja.

Moja tasca je rekla da bo sla v dom, da noce da kdorkoli dozivi to, kar je ona. Namrec tast je domov pripeljal onemoglo mamo. V domu ni bilo tako na hitro prostor. Ko ji je uslo, je v wc vrgla spodnje hlace, pa je vse bilo zamaseno, cela bajta poplavljena s fekalijami. Potem je bila dementna, so jo iskali okoli. Prizgala svecke in pozabila, emkrat je prislo do pozara , a so ga pogasili tako da ni bilo neke hude skode, le lokalno pohistvo v sobi. Dementen clovek je kot tempirana bomba. Tasca je takrat ze bila v pokoju, a je skoraj znorela. To je strasno breme . Na koncu so jo na hitro dali v dom kjer je tudi umrla. Tast in tasca sta prijavljena v dom, ko bo potreba, bosta sla v dom. In isto bom jaz naredila. Ne mores biti v breme otrokom. Da ti menjajo plenice. Jaz tega ne bi hotela.

Fhv, podpišem. Imam kroničnò obolenje, ki napreduje in sem že nekaj let prijavljena v domu. Ne morem in ne želim obremenjevati domačih, vesela bom obiskov in tudi varčujem za to. Partner razmišlja prav tako, čeprav si res stojiva ob strani.

S takimi k imajo demenca je težko delat, vem iz lastnih izkušenj.

New Report

Close