Ste toliko ekološko osveščeni,
da bi recimo nazaj v trgovine nesli prazne plastenke? Tako spotoma, kot smo nekoč nosili nazaj prazne steklenice? Jaz bi in to z veseljem!
Kaj pa vi? Se vam zdi dobra zamisel, da bi v vseh velikih trgovskih centrih organizirali odjem in odvoz plastenk?
Verjetno niste vsi tako pridni, da nosite plastenke v namenske zabojnike, ali pa se motim?
Povejte svoje mnenje? Kako še zmanjšati zasvinjanost s temi nesrečnimi plastenkami?
Živjo! Mi imamo 6 letnega ekologa, ki poskrbi, da nobena plastenka, embalaža od mleka ali soka, nobena prazna baterija, noben plastičen pokrovček, noben časopis,…. ne konča v smeteh. Vse nosimo na tisto zbirno mesto, kamor spada. Včasih jaz ali mož vrževa kaj kar v smeti, pa jih takoj slišiva, da to pa res ni za sem!!!!
In sem prav vesela, da je tako skrben in samostojen. Ter ga pri tem 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} podpiramo.
Tudi olje je samo še v plastiki.
Jaz vse nosim na ekološki otok in bi tudi v trgovino, če bi sprejemali.
Me pa zelo moti, zakaj v nekaterih primerih prav pretiravajo z embalažo, kjer to sploh ni potrebno. Zadnji moj primer je bil danes, ko sem kupila v Hoferju bodije in trenirkice za otroka. Vsako oblačilo je najprej zloženo na karton, potem je še en karton, na katerem je narisan izdelek in številka itd, vse skupaj pa je zavito še v eno zelo močno vrečko iz zelo debele plastike. Ali je res to potrebno? Oblačila pa res lahko kupimo brez vsega tega. No, toliko ravno nisem osveščena, da izdelka samo zaradi tega ne bi kupila, me pa prav srce boli, ko vidim to onesnaževanje po nepotrebnem.
Pa takih primerov je malo morje.
Treba bi malo spremeniti zakonodajo, take stvari bi morale biti zelooo obdavčene, pa bi proizvajalci že gledali, da ne bi onesnaževali. Dokler pa ni tako, pa jim je važno, da prodajo. In seveda lažje prodajo, če je embalaža pisana, velika, da v oči pade, itd.
Po moje Slovenci glede ravnanja z odpadki še nismo dovolj osveščeni. Dober pokazatelj je namreč že to, da nikjer ne dobiš košev za smeti za ločevanje odpadkov. V Merkurju tega nimajo, v Bauhausu imajo enega samega, ki je ful majhen in ima samo dve posodi, vgraden, ki je malo boljši pa stane 400 EUR. Skratka, katastrofa! Če pa kdo ve kje se dobijo koši za smeti, taki kot jih imajo Avstrici (več posod v enem), bom hvaležna za informacijo.
Pri nas ločeno zbiramo plastenke, tetrapake in steklo, ki ga nato odnesemo na ekološki otok.
Časopis, reklame in revije zbiramo v škatli in jih enkrat mesečno odnesemo v šolo, kjer poteka zbiralana akcija za šolski sklad.
Papirnate ostanke iz gospodinjstva (škatle od živil…) pokurimo v moževi delavnici.
Organski ostanki iz gospodinjstva gredo na kompostnik.
Tako roma le še malo stvari v koš in nato na deponijo. Odkar smo letos začeli s takim načinom ločevanja odpadkov – ki pa je dokaj lahek – smo zmanjšali količino smeti ki gredo na deponijo za več kot pol.
Na Hrvaškem so plastenke začeli odkupovati, ker so bili kronično onesnaženi z njimi…. Tako nameravajo vsaj malo počistiti. Menda so nekateri ljudje s tem obogoateli, vsaj tako je nam razlagal “gazda” na morju. Nekateri hodijo od kontejnerja do kontejnerja s sklumpanim avtom, ki ga imajo samo v ta namen, in pobirajo plastenke. Menda si lahko v letu, dveh, s tem denarjem kupijo hišo… Tako je on rekel. On je imel posebno vrečo na dvorišču, kamor smo jih metali gostje, in jih je dvakrat na mesec vozil v odkup – je rekel, da s tem kešom poravna račun za elektriko.
tudi meni se toži po steklenicah. Zadnjič sem prav z veseljem popila Cockto iz stekleničke. Sploh mleko bi ful rada kupovala v steklenicah.
Sicer pa pri nas ločujemo odpadke in jih potem nosimo na ekološki otok. Bio smeti imamo posebej, koš za običajne smeti posebej, vse ostale pa še v enem košu (steklo, plastenke, kartonska embalaža), ki jo potem na otoku presortiramo. Tudi naš šestletnik že ve, kam kaj sodi, in tja tudi odvrže. Smeti po tleh pa nikakor ne, še celo jabolčnega ogrizka enkrat v gozdu ni hotel odvreči na tla, čeprav sem mu rekla, da to pa lahko :-))