Stopnja srednješolske izobrazbe??
Stopnje izobrazbe, označene z rimskimi številkami, so izhajale iz prastarega družbenega sporazuma v bivši državi, ki, kakor pravijo nekateri pravniki, v Sloveniji pravzaprav pravnoformalno nikoli ni stopil v veljavo. Zdaj veljavne stopnje so:
– nižja poklicna izobrazba – praviloma dveletna šola (pomočnik živilca),
– srednja poklicna izobrazba – praviloma triletna šola (trgovec),
– srednja strokovna izobrazba, ki jo lahko pridobiš na dva načina: tako, da končaš štiriletno srednjo šolo (ekonomski tehnik) ali tako, da se po končani srednji poklicni šoli (trgovec) vključiš v poklicno-tehniško izobraževanje, ki praviloma poteka v isti stroki (ekonomski tehnik); slednji sistem je morda bolj poznan kot sistem 3 + 2,
– višja strokovna izobrazba, ki nima nič skupnega z nekdanjimi višješolskimi študijskimi programi, ki so jih izvajale fakultete,
– visoka strokovna izobrazba (visokošolski strokovni študijski program strojništva – diplomirani inženir strojništva),
– univerzitetna izobrazba (univerzitetni študijski program strojništva – univerzitetni diplomirani inženir strojništva).
Kako se bosta zadnji dve alinei prevajali v že uzakonjeno prvo in drugo stopnjo, pa bomo še videli, vsekakor se bomo znova navajali na drugačne stopnje na področju visokega šolstva. Stopnje na področju srednjega šolstva zaenkrat ostajajo, kakor so naštete.
Pozdravčki
enčič