Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Stroški družine

Stroški družine

Pri nas sta s približno vajinimi prihodki 2 otroka (vrtec in prva triada oš), imamo lastno stanovanje ter dva avta-nuja zaradi službe za oba. Poleti 2tedna morja, pozimi teden smučanja, kak podaljšan vikend na morju spomladi in jeseni. Dokler sva bila sama, je s temi plačami čist lepo zneslo jn sva celo uspela kupit in odplačat 2ss v Ljubljani (sicer starejše in locirano v delu Lj, ki je malo cenejši). Zdaj pa źivimo tako nekako srednje lagodno-v trgovini sicer ne gledam na ceno vsakega artikla v košarici, vendar pa pošteno povem, da ne prišparamo pa nič. Recimo: vrtec in šolska prehrana naneseta slabih 400 eur, položnice 300-350, bencin 100-200 eur, hrana za čez mesec 500-600 eur (smo v bloku in moramo vse kupit), higiena in čistila 100 eur, obšolske in popoldanske dejavnosti 100 eur, kak izlet 1-2x mesečno pride vsaj 50 eur stroškov… Potem pa na letni ravno za otroke nekje 500 eur za oblačila in obutev, za naju podobno. In je treba kar malo gledat, da nam potem ostane letno dovolj na kupčku za počitnice. In niti ne moremo razmišljati o nakupu večjega stanovanja, ker ne vem, od kje bi plačevala kredit, razen če za naslednjih 10-15 let ukinemo vse tiste stroške in dejavnosti, ki niso življenjskega pomena. Ampak je to potem res vredno par kvadratov več, da ne moreš nikamor več it..ne vem. Skratka, s temi plačami in dvema otrokoma ne bo luksuza, občasni priboljški pa bodo.


se tole sliš. Torej otrok ne bo pridobil nobenih znanj, izkustev, razgledanosti? Nič otroških igralnic, gledaliških predstavic, muzejev, zoo-ja, drsanja, smučanja, plavanja, bowlinga, tenisa, obisk kina, delavnic..? Današnji otroci so tako pametni, ker se jim nudi več izkustev v otroštvu in zato tvori več sinaps v možganih (in pri tem ne mislim, da zaradi buljenja v ekran).
[/quote]
Brez skrbi, otrok je star komaj dobro leto in mu večina teh stvari niti še ni zanimiva. Svoje vrstnike pa krepko prekaša po bistrosti, ker se z njim ogromno ukvarjamo in ga ne posedemo pred televizijo. Ko bomo ocenili, da bodo razne predstave in muzeji postali zanimivi, bomo seveda plačali vse to in prišparali kje drugje ali pač zmanjšali varčevanje za hišo. Sploh pa se da veliko stvari početi tudi doma, se učiti v naravi, hoditi na izlete, ki ne stanejo veliko in ni potrebno za “dodatne dejavnosti” zapraviti celega premoženja.

Za osnovne potrebe lahko (dolgorocno) stejes za 4 druzinske clane (dva odrasla in dva otroka) nekako 1.600 – 1.700 evrov “all inclusive” stroskov za neko povprecno zivljenje. All inclusive stroski bivanja naj bi znasali nekako 30 – 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} omenjene vsote. Presezek, ki ga imate, ne zadosca za pokrivanje obresti dolgorocnega posojila, zategadelj vam bo kredit zivljenjski standard za nekih 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} znizal.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Za osnovne potrebe lahko (dolgorocno) stejes za 4 druzinske clane (dva odrasla in dva otroka) nekako 1.600 – 1.700 evrov “all inclusive” stroskov za neko povprecno zivljenje. All inclusive stroski bivanja naj bi znasali nekako 30 – 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} omenjene vsote. Presezek, ki ga imate, ne zadosca za pokrivanje obresti dolgorocnega posojila, zategadelj vam bo kredit zivljenjski standard za nekih 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} znizal.
[/quote]

če jima po tvojih izračunih ostane 1000 evrov bosta komot pokrivala tudi kredit.
Morda bo kateri še kaj dodatno zaslužil.
Lahko pa gresta na drugo varianto, štepneta nekaj otrok, nehata delat in živita od sociale.


Brez skrbi, otrok je star komaj dobro leto in mu večina teh stvari niti še ni zanimiva. Svoje vrstnike pa krepko prekaša po bistrosti, ker se z njim ogromno ukvarjamo in ga ne posedemo pred televizijo. Ko bomo ocenili, da bodo razne predstave in muzeji postali zanimivi, bomo seveda plačali vse to in prišparali kje drugje ali pač zmanjšali varčevanje za hišo. Sploh pa se da veliko stvari početi tudi doma, se učiti v naravi, hoditi na izlete, ki ne stanejo veliko in ni potrebno za “dodatne dejavnosti” zapraviti celega premoženja.
[/quote]

Odprli sta zanimivo temo. Sama bi rekla, da imajo današnji otroci še preveč nekih impulzov in dejavnosti non stop. Že samo če otrok hodi v vrtec in nato v šolo vidi veliko predstav, preizkusi različne dejavnosti. Jaz vem, da moji otroci po prihodu iz vrtca in šole rabijo predvsem to, da nimajo več nobenih obveznosti, da se lahko izkričijo na igrišču, natekajo itd. Če se ne, so zelo napeti. Tudi med vikendi je naš prosti čas usmerjen predvsem v gibanje in to, da smo čim več časa zunaj v naravi. Gremo na okoliške hribčke, gledat živali na kmetijo ali recimo na sankanje, poleti na kopanje. Vse to je praktično zastonj, enako kot knjige iz knjižnice. Tam je tudi veliko brezplačnih prireditev, ki jih včasih obiščemo, a je težko najti čas zanje, če nočeš, da bi imel otrok prenatrpan urnik – otroci rabijo predvsem veliko prostih popoldnevov ter poleg gibanja na prostem tudi časa za to, da počnejo popolnoma nenačrtovane dejavnosti, se zaigrajo, zatopijo v sestavljako ali knjigico, pomagajo kaj pospravljati itd.

Kar pa se tiče teme: z enim otrokom so se nam izdatki povečali za precej več kot za tretjino, pri drugem otroku pa manj kot za tretjino. Torej prištejta vsaj tretjino k temu, kar porabita sedaj na enega otroka.

Mislim, da je ob danih predpostavkah ta predlog na mestu.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

najpreje začnita šparati, da vidita koliko lahko stisneta ….
3/5 mesečnega našparanega je enako, kot si bosta lahko privoščila obrok kredita.

Se strinjam glede dejavnosti. Naša je stara 5 let, zadnje leto pred šolo in sedaj večkrat potoži, da ne bi šla na dejavnosti, da bi se raje prosto igrala do 16:00, ko pridem po njo. Tako ima samo plesne dvakrat tedensko. Prej je hodila skoraj vsak dan na nekaj, saj si je sama želele in v vsakem primeru je v vrtcu do 16:00, če gre na dejavnost ali ne.

To je životarjenje…

Pri nas je šolska položnica ca 80-100 Eur/otroka, tako da je tvoj podatek malo čuden…..

Hahaha, tako dobrega vica pa že dolgo ne….vprašj če lahko dobi Zoisovo štipendijo, ko tako izstopa….


se tole sliš. Torej otrok ne bo pridobil nobenih znanj, izkustev, razgledanosti? Nič otroških igralnic, gledaliških predstavic, muzejev, zoo-ja, drsanja, smučanja, plavanja, bowlinga, tenisa, obisk kina, delavnic..? Današnji otroci so tako pametni, ker se jim nudi več izkustev v otroštvu in zato tvori več sinaps v možganih (in pri tem ne mislim, da zaradi buljenja v ekran).
[/quote]

Tudi jaz sem najprej pomislila na otroke, ki so v tej situaciji za marsikaj prikrajšani. Gre za širjenje obzorij, nove izkušnje, samozavest in lepe spomine na otroštvo, ki jih pridobijo, če kam gredo, kaj vidijo in spoznajo, tudi na izletih in potovanjih oblikujejo svojo osebnost. Dokazano vse to pripomore k boljšemu umskemu razvoju. Ampak ne; nekateri v situaciji iz rok v usta rajši naštepajo še enega, pa čeprav so brez lastne strehe nad glavo.

To je životarjenje…
[/quote]

Če pride 5 kmalu pomeni, da en velik {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} položnice za vrtec in šolo plača država.

Če pride 5 kmalu pomeni, da en velik {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} položnice za vrtec in šolo plača država.
[/quote]

Potem pa naj še to napiše koliko dobi od države in naj se neha reveža delat in v nič druge dajat….

Hahaha, tako dobrega vica pa že dolgo ne….vprašj če lahko dobi Zoisovo štipendijo, ko tako izstopa….
[/quote]

Tole se sicer sploh ne tiče teme, ampak nisem nobena novodobna mamica, pač v primerjavi z drugimi otroki vidim, koliko več stvari zna, pa tega ne opazim samo jaz, ampak tudi marsikateri zunanji opazovalec. Motorično je pa vedno zadnji, tudi shodil pri 15 mesecih še ni. 😉 Pa dobiva dovolj spodbud doma na vseh področjih razvoja. Tako da hvala za skrb. 😉

Tole se sicer sploh ne tiče teme, ampak nisem nobena novodobna mamica, pač v primerjavi z drugimi otroki vidim, koliko več stvari zna, pa tega ne opazim samo jaz, ampak tudi marsikateri zunanji opazovalec. Motorično je pa vedno zadnji, tudi shodil pri 15 mesecih še ni. 😉 Pa dobiva dovolj spodbud doma na vseh področjih razvoja. Tako da hvala za skrb. 😉
[/quote]

Da se greste pred 15 mesecem primerjati intelektualno, mora biti nekaj hudo narobe s starši. Da niste mogoče tista Nataša Šram ali kaj?

Ne bom niti odgovarjala na originalno vprašanje, ker so to tako subjektivne stvari, da je enostavno brez veze. Kar je nam minimum, je drugemu nedosegljiv luksuz in tretjemu povprečje. Skratka brez veze.

Me je pa v oči krepko zbodel predlog, ki se pojavi kar nekajkrat, in mi ni jasno, kakšno funkcionalno nepismeno tele moraš biti, da predlagaš kaj takega?! Kredit na čim daljše obdobje?!!!!

A je kdo od teh telet kdaj računal višino obresti pri isti glavnici na dobo 5, 10 in 20 let? Ko vidiš enkrat te številke, ti nikakor ne more biti v interesu odplačilo na čim daljšo dobo.

In če odmislimo višino obresti, se z daljšo dobo odplačila veča tudi verjetnost, da gre kaj narobe (bolezen, nesreča, izguba službe ipd.)

Skratka, za kredit se stisne, da se ga odplača ASAP!

Večina slovencev je še vedno finančno nepismenih…..doba odplačila v pogodbi in dejanski čas odplačila sta 2 različna pojma.

Večina slovencev je še vedno finančno nepismenih…..doba odplačila v pogodbi in dejanski čas odplačila sta 2 različna pojma.
[/quote]

Seveda. En tak primerek si ti. Ker ne veš, da ko začneš odplačevat kredit, najprej odplačuješ – obresti!
Pa tudi junakov, ki predčasno odplačajo kredit, ni prav v izobilju.

Seveda. En tak primerek si ti. Ker ne veš, da ko začneš odplačevat kredit, najprej odplačuješ – obresti!
Pa tudi junakov, ki predčasno odplačajo kredit, ni prav v izobilju.
[/quote]

Ko bereš te “finančne nasvete”, ni čudno da ljudje imajo take težave s financami.

Zmeraj plačuješ obresti od preostanka glavnice + en del glavnice. Če imaš viška denarja, ga pač sproti nakazuješ na račun.

V kolikor ne boš mogel predčasno odplačati kredita, boš imel pri krajši dobi odplačevanja (KOT PREDLAGAŠ TI – “FINANČNI STROKOVNJAK”) velike težave, kajne?

Z daljšo dobo odplačevanje se samo izogneš težavam ob morebitni izgubi prihodka, saj bo tvoja mesečna obvenost nižja in ne bo treba prosit na banko za podajlašnje dobe.

Pa za otroke je treba razmišljat 10 let vnaprej. Kdor ni sposoben dobit 20+letnega kredita, tud otroka ne bi smel imet… kredit je precej cenejša stvar dolgoročno, brez hudih zapletov, pa te banka praktične sleče, preden te “požegnajo” da dobiš denar…. otroke pa vsi “kar tako” štancajo, potem pa “naj država poskrbi” za vse.


5 članov cca 1300€ na mesec. Tu sta 2 avta, vrtec, šola, operativni stroški, hrana, pijača kak izlet, ni pa kredita tu vštetega.

Hvala za odgovore. Predvsem sprašujem po izkušnjah posameznih družin in ne po nasvetu kakšen kredit se mi najbolj splača, s tem se ukvarjam v službi. Nimam pa izkušenj ali zaenkrat prijateljev ki bi že bili v podobni situaciji. Jasno mi je da vsak živi na svoj način in po svojih standardih, vseeno pa me zanimajo izkušnje čim več ljudi 🙂

Po predpostavki, da imaš svojo nepremičnino, kot si spraševala boste zlahka shajali. Ni ti treba skrbeti. Lahko imaš tudi štiri. 😉
Sem vprašal moja kaj jim je najbolj všeč od dejavnosti, dopustov, izletov…pa sta mi rekla, da večerno žgečkanje… !) Kvalitetno, sproščeno preživljanje skupnih trenutkov je za otroke največje bogastvo. Na to se osredotoči. Denarja je vedno ravno prav…pa naj bo to 600 ali 10 000 000 evrov… 😉

Da se jaz še malo oglasim… v mojih 1500€ mesečno je všteto že vse, tudi to kar se dobi od države. Ok izpustil sem brezplačno kosilo v šoli…če bi še to bilo za plačevat bi bila položnica za šolo vsaj 50€ večja.
Itak da sem še marsikateri izdatek izpustil. Npr. avto tudi je en pri hiši trenutno. Dodatnega zavarovanja noben ne plačuje. Zaenkrat nismo rabil.

Zakaj pa ne gremo v nakup stanovanja? Razmišljal seveda sem. Denarja ni torej ostane kredit. Če odplačujem isti obrok kot stane najemnina sedaj, bi odplačal 100k v 20 letih. Ampak banka itak vzame svoj kos in dobil bi kvečjemu kakih 75k. Kaj pa dobiš za ta denar? 2-sobno v LJ kjer smo izjemno teško. Mogoče 1 sobno. Pa kdo mi garantira, da se v 20. letih nič ne bo pokvarilo?

Da životarimo se vsaj meni ne zdi. Hodimo na dopust, hodimo na izlete,…se dogaja velik, brez skrbi.

New Report

Close