Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ta tema ni za tiste, ki ne iščejo dela :-)

Ta tema ni za tiste, ki ne iščejo dela :-)


človeka, ki išče delo zanima višina plače, ne pa jamr direktorja, koliko dnara gre za stroške in DDV
[/quote]

No ja… če razlagam in pojasnilom ob vaših umotvorih rečeš jamranje, potem se ne gre čuditi, kje tiči razlog, da vas toliko visi na socialki ali minimalcu. Ampak… vsak zase.

Večina mikro podjetij v Sloveniji iz področja IT, ima navadno poleg zaposlenega lastnika(ki je tudi direktor) še 2-3 zaposlene. ker gre za zaprt krog “prijateljev”, si večinoma izplačujejo minimalno plačo in preostanek pa v obliki potnih nalogov in nakupov raznih gadgetov. Dodatno h dvigu plač pripomore še crypto scena – ker le-ta trenutn ospec cveti dvigujejo plače celotni industriji.

Na tvojem mestu, bi poskušal najti študenta in ga izobraziti – seveda je drugo vpašanje, če bodo hoteli delati v VBA, Delphiju in ostalih nišnih/starejših tehnologijah.
[/quote]

Kot rečeno: bilance vendar pravijo drugače.

V bistvu me tokrat bolj zanima oni del +20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Ponudba ni niti najmanj čudna. Kdor je kolikor toliko pri sebi, ve da nikoli ne dobi “vsega v paketu”. Zato mora računati tudi s tem, da bo “plačeval režijo in učenje”. Povsem običajno.

Kolikor sem uspelzaslediti oglase v Sloveniji, kisploh imajo objavljeno plačo, so ti večinoma od-do. Meni so bolj čudni oni, ki imajo prevelik razpon (sem videl na SloTech-u tudi enega z razponom od 1.300 do 3.500. Meni to pove: kdorkoli. No, jaz nimam toliko denarja, da bi plačeval “kogarkoli”. Potrebujem približno profiliranega posameznika.

Še nekaj razlage za one, bolj trde, da boste sploh znali kandidirati za službo (ker kot vidim, vas večina tu tega ni ravno vešča). Plača prihaja iz dodane vrednosti (na zaposlenega). P domače: če ima mizar en “hlod”, ga je treba decimirat na plohe, posušit le-te, razrezat, postružit, pobrusit, polakirat,… da nastane stol. Razlika med porabljenimi materiali in ceno stola je dodana vrednost. Iz te dodane vrednosti je treba pokrivat še orodja in opremo, prostor,… vse kar je za neko obrt potrebno… da bi na koncu prišli do stroška dela.

V Sloveniji strošek dela in (bruto) plača niti pod razno nista tako zelo jasna, kot je to npr. v AT in DE (kar nekateri omenjate). Recimo… plačan čas za malico (ne sam regres za malico) nanese skorajda 16 delovnih dni plačane odsotnosti z dela na leto. Oz. 6,25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. K temu dodamo še npr. 25 dni dopusta, pa smo na 41 dnevih. Še kak praznik, pa smo na 50 dnevih. Kar je reci in piši plačane odsotnosti na leto ca. 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Brez morebitnih bolniških.

Potem sta tu še povračilo stroškov prehrane in prevoz. Če se nekdo vozi 25 km proč v službo, je to 9 evrov na dan prisotnosti (50 x 0,18), k temu pa je treba prišteti še omenjeno “malico”. V 200 dneh prisotnostih se tega dvojega nabere za 3.000 evrov (v enem letu, torej). Kar je skoraj 2 evra na uro prisotnosti.

Potem je tu regres v višini okoli 1.700 evrov, ki na uro prisotnosti navrže še en evro. Torej brez plače je strošek delodajalca že 3 evre na uro prisotnosti. Oz. 4.500 do 5.000 evrov na leto.

In sedaj pride plača. Recimo, da ta znaša 2.500 bruto. To je 30 tisoč na leto. Ko prištejemoše dajatve delodajalca, pridemo na t.i. drugi bruto v višini 34.830 (zaokrožil bom na 35 tisoč).

Suma sumarum torej mene kot delodajalca stane en zaposleni z 2.500 evri bruto plače okoli 40 tisoč evrov. Od tega on prejme na račun tam okoli 23-24 tisoč na leto. Preračunano na uro prisotnosti to pomeni, da za vsako uro prisotnosti v službi mene stane okoli 25 evrov oz. prejme na TRR okoli 14,75 netto.

Ne bom se spuščal v opremo, prostor, licence, razliko med efektivnimi urami, urami prisotnosti in knjigovodsko plačanimi urami. Lahko mi verjamete, ali ne. A za vse to je treba ustvariti vsaj 60 tisoč prometa (brez DDV, itd.) po zaposlenem na leto, da se nekdo gre take igre. Kar pa ni več hec, kajne?
[/quote]

Računica v grobem drži, imaš pa problem – futraš ženo, zato si omejen pri plačilih delavcev, ker si jih ne moreš privoščiti, glede na */- sploh ne.
Mogoče bi moral razmišljati v smeri dela preko pogodbe, tam delavci delajo efektivno in manj ur, bolniških ni, “dopustov”, ki niso plačani, minimalno. Če seveda hočeš imeti neko spodobno dodano vrednost in pošteno delo za pošteno plačilo.

nova
Uredništvo priporoča

No ja… če razlagam in pojasnilom ob vaših umotvorih rečeš jamranje, potem se ne gre čuditi, kje tiči razlog, da vas toliko visi na socialki ali minimalcu. Ampak… vsak zase.
[/quote]
erjetno vem več o stroških poslovanja kot pa ti, glede na to, da imam finance naše firme preko
bi pa vsakemu ki išče službo odsvetovala nekoga, ki že pred zaposlitvijo začne jamrat, koliko vse stane in kako visok je DDV, ko se začne debata o plači.

No ja… če razlagam in pojasnilom ob vaših umotvorih rečeš jamranje, potem se ne gre čuditi, kje tiči razlog, da vas toliko visi na socialki ali minimalcu. Ampak… vsak zase.
[/quote]

“Nas” je? Kje pa bi bila tvoja žena, če je ne bi ti zaposlil? V čistilnem servisu še zmeraj. Toliko.

Kar se tiče dela, pa išči med študentarijo, tega tukaj gor ni (kar dobro veš).

Pa še en dodatek. Plača ne prihaja iz dodane vrednost 🙂 Dodana vrednost je dobiček pred davki in amortizacijo, ki ostane potem, ko se plačajo stroški zaposlenega.

Podjetja, ki “posojajo” svoje zaposne v zahodni EU, za posameznega senior zaposlenega računajo med 100 in 150 tisočakov letno + VAT. Seveda morajo s tem denarjem nato pokriti tusi stroške svojega delovanja….

Kakorkoli, vso srečo pri iskanju.
[/quote]

V zahodni EU je dodana vrednost na zaposlenega tudi krepko višja od te v Sloveniji. 100 do 150 tiso za seniorja z vsem rizikom pa ne pomeni, da slednji dobiva toliko plače, temveč, da se s tem pokrije vse stroške (vključno z zagotavljanjem nadomeščanja ob odsotnostih, itd.). Ne mešaj jabolk, hrušk in klopnega meningitisa.

“Nas” je? Kje pa bi bila tvoja žena, če je ne bi ti zaposlil? V čistilnem servisu še zmeraj. Toliko.

Kar se tiče dela, pa išči med študentarijo, tega tukaj gor ni (kar dobro veš).
[/quote]

Ali pa v finančnem knjigovostvu, kot je bila do pred Lockdownom. Sicer pa ne vem, kaj ima ona s tem.


erjetno vem več o stroških poslovanja kot pa ti, glede na to, da imam finance naše firme preko
bi pa vsakemu ki išče službo odsvetovala nekoga, ki že pred zaposlitvijo začne jamrat, koliko vse stane in kako visok je DDV, ko se začne debata o plači.
[/quote]

Ni videti, da bi imela pojma o čemerkoli, razen v najedanju. Tudi jaz ne bi nikakor zaupal financ nekomu, ki se že pri branju in razumevanju forumske debate iskaže za tako površnega. Ne glede na to, kako nizko plačo bi hotel(-a). 😉

Ali pa v finančnem knjigovostvu, kot je bila do pred Lockdownom. Sicer pa ne vem, kaj ima ona s tem.
[/quote]

odvisno, kaj šteješ za lockdown, letošnji marec sigurno ne, glede na to da že leta skrbi za gospodinjstvo. Ti nihče ne oponaša, samo nehaj žaliti ljudi, ker imaš doma enako “perlo”.

V zahodni EU je dodana vrednost na zaposlenega tudi krepko višja od te v Sloveniji. 100 do 150 tiso za seniorja z vsem rizikom pa ne pomeni, da slednji dobiva toliko plače, temveč, da se s tem pokrije vse stroške (vključno z zagotavljanjem nadomeščanja ob odsotnostih, itd.). Ne mešaj jabolk, hrušk in klopnega meningitisa.
[/quote]

Ne jokaj o dodani vrednosti, obešeni na davke na plačo, ker dobro veš, zakaj si odprl podjetje v SLO in katera zadeva je pri nas precej manj obdavčena kot v DE. Ti pomagam?

Računica v grobem drži, imaš pa problem – futraš ženo, zato si omejen pri plačilih delavcev, ker si jih ne moreš privoščiti, glede na */- sploh ne.
Mogoče bi moral razmišljati v smeri dela preko pogodbe, tam delavci delajo efektivno in manj ur, bolniških ni, “dopustov”, ki niso plačani, minimalno. Če seveda hočeš imeti neko spodobno dodano vrednost in pošteno delo za pošteno plačilo.
[/quote]

Jaz nimam problema. Zgolj izhajam iz tega, da če je dodana vrednost v IKT v Sloveniji okoli 55 k na zaposlenega, potem to zadošča za ca. 35 tisoč stroškov dela (+/-). Glede na to da sem obelodanil podatke… prenesel sem, kot se vidi, za ca. 10 tisoč prometa na mesec na slovensko firmo. Kapitala je dovolj, da stvar zalaufa. Pravljicam o bajnih plačah in šenkavanju pa se ogibam. Na trgu sem že dve desetletji in poznam razmere.

Govora je o tedenski plači? 1600 eur je čisto povprečna postavka za remote delo nekoga , ki ima 5+ let izkušenj.
[/quote]

… in prevzame ves riziko, ter vse stroške nase. Prekarno delo. Kar ni isto, kot biti zaposlen.

… in prevzame ves riziko, ter vse stroške nase. Prekarno delo. Kar ni isto, kot biti zaposlen.
[/quote]

In zakaj ti skrbiš za to, kakšne stroške bi imel delavec, gre za specifično panogo in prekarnega dela je v tej panogi ogromno – tudi v tujini – in nihče ne jamra. Čez čas lahko celo ponudiš delež v podjetju, če naletiš na sposobnega človeka.
Ne vem, zakaj bi bil to problem? Aja, ni subvencij.

In zakaj ti skrbiš za to, kakšne stroške bi imel delavec, gre za specifično panogo in prekarnega dela je v tej panogi ogromno – tudi v tujini – in nihče ne jamra. Čez čas lahko celo ponudiš delež v podjetju, če naletiš na sposobnega človeka.
Ne vem, zakaj bi bil to problem? Aja, ni subvencij.
[/quote]

Nič “ne skrbim za to”. Sem prej napisal, da me honorarci in s.p. sploh ne motijo, dokler se držijo časovnih okvirjev. In ja, potem takšni zneski ob ustreznem produktu nido problem.

Sem pa pojasnil, da teh zneskov ne gre inačiti s plačo. Bo šlo razumeti? Vraga… 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vas, ki sodelujete v temi, kot je zapisal nekdo prej, res zgleda podpovprečno sposobnih osnovne komunikacije. Obup! 🙁

odvisno, kaj šteješ za lockdown, letošnji marec sigurno ne, glede na to da že leta skrbi za gospodinjstvo. Ti nihče ne oponaša, samo nehaj žaliti ljudi, ker imaš doma enako “perlo”.
[/quote]

Prejšnjega marca je bila pa res še doma. S februarjem se ji je iztekla “porofniška”. Da, skrbi za gospodinjstvo, njen primarni poklic je soproga, mati in gospodinja. Včasih pa gre še malo delat. Te zanima kaj? Putzfrau ca. eno leto. FRS skorajda dve leti. Dispečerka v odpremi ca. 1 leto (se delno prekriva). Potem 3 leta porodniške in potem spet FRS eno leto. Zdaj je pa ca. pol leta spet doma. 8 let je pa tu. Zadoščeno tvoji radovednosti? :-)))

V zahodni EU je dodana vrednost na zaposlenega tudi krepko višja od te v Sloveniji. 100 do 150 tiso za seniorja z vsem rizikom pa ne pomeni, da slednji dobiva toliko plače, temveč, da se s tem pokrije vse stroške (vključno z zagotavljanjem nadomeščanja ob odsotnostih, itd.). Ne mešaj jabolk, hrušk in klopnega meningitisa.
[/quote]

Nič ne mešam, samo dajem popolno sliko morebitnim kandidatom. Nisi prvi ne zadnji, ki bi rad prodajal po zahodnih cenah in kupoval po sloveskih. Samo dejstvo je, da za ta denar dobrega razvijalca preprosto ne boš dobil. Za podobno plačo je mogoče delati v ekipi, s precej manj stresa. Kdor bi rad delal full remote, bo raje delal za 2x plačo direktno za ameriške naročnike. Ni slučaj, da head hunterji računajo 10k-20k za takšne profile.


dodana vrednost je kosmati donos iz poslovanja minus stroški blaga,materiala in storitev minus drugi odhodki iz poslovanja. ali dobiček pred davki plus plače plus amortizacija plus obresti
tako da ja visoka plača pomeni tudi visoko dodano vrednost
[/quote]

Dodana vrednost je v bistvu razlika med nabavno ceno osnovnih materialov ali storitev ter prodajno ceno končnega izdelka ali storitve. Če smo nekoliko natančnejši, je dodana vrednost seštevek bruto plač, nadomestil in drugih osebnih prejemkov zaposlenih nekega podjetja, davki državi ter amortizacija in dobiček, ki ostaneta podjetju.

Ne jokaj o dodani vrednosti, obešeni na davke na plačo, ker dobro veš, zakaj si odprl podjetje v SLO in katera zadeva je pri nas precej manj obdavčena kot v DE. Ti pomagam?
[/quote]

Nima veze, ko je govora o zaposlenem. Ta predstavlja realni strošek in ne knigovodskega. Ja, seveda pa sem si z veseljem izplačal dnevnice in kilometrino. 2.500 km nekajkrat na leto in dnevnice so lep denar, ni pa to nekaj, na čemer bi človek gradil. Bi bil pa nor, če bi ne izkoristil možnosti, ki so na razpolago. Slabih sto tisoč čistega je že skorajda dovolj za eno stanovanjce. 😉

Ampak, ko pride(-jo) zapisleni, to odpade. Jebiga. Škoda.

Nič ne mešam, samo dajem popolno sliko morebitnim kandidatom. Nisi prvi ne zadnji, ki bi rad prodajal po zahodnih cenah in kupoval po sloveskih. Samo dejstvo je, da za ta denar dobrega razvijalca preprosto ne boš dobil. Za podobno plačo je mogoče delati v ekipi, s precej manj stresa. Kdor bi rad delal full remote, bo raje delal za 2x plačo direktno za ameriške naročnike. Ni slučaj, da head hunterji računajo 10k-20k za takšne profile.
[/quote]

Nima se smisla pregovarjati z njim, ker takoj skoči v luft in nas zmerja s socialci in bralno nesposobnimi, povrh megli še s pojmom dodana vrednost.

Saj če ne bi človek delal kje drugje kot pri nas na minimalcu, bi mogoče še kupil njegove razlage…. Tako pa…. DE prek pogodbe pod 10K sploh nihče ne bo prsta dvignil, pod 5K s pogodbo tudi ne. zato pa išče tu, eno leto, da povleče subvencije, minimalca primakne država, razliko on….I tata bi sine.

Saj ne, da je s tem kaj narobe, ampak realno pa ni, on bi nekoga ki obvlada, namesto nekoga, ki štarta… no go

Dodana vrednost je v bistvu razlika med nabavno ceno osnovnih materialov ali storitev ter prodajno ceno končnega izdelka ali storitve. Če smo nekoliko natančnejši, je dodana vrednost seštevek bruto plač, nadomestil in drugih osebnih prejemkov zaposlenih nekega podjetja, davki državi ter amortizacija in dobiček, ki ostaneta podjetju.
[/quote]

Tako nekako. Kar sem napisal (v zelo poenostavljeni obliki – s primerom s stolom) tudi jaz, kakor tudi ona po definiciji iz SRS. Sama točna definicija v tej debati morda niti no toliko potrebna. Bistvo je predstaviti: če hočemo “dobivati plačo”, moramo zaslužiti precej več. kot nanese sama plača. Gledano z netto ostanka v žep, velja v dejavostih tega tipa nekako faktor 2 in pol. Torej če hočem 2 jurja “v žep” ali na TRR, bo treba ustvariti za nekih 5 čukov produkta. Oz. drugače… okoli 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vsega skupaj, kar ustvarimo, nam kapne v žep. Za splošno razumevanje dovolj dober približek.

Nima se smisla pregovarjati z njim, ker takoj skoči v luft in nas zmerja s socialci in bralno nesposobnimi, povrh megli še s pojmom dodana vrednost.

Saj če ne bi človek delal kje drugje kot pri nas na minimalcu, bi mogoče še kupil njegove razlage…. Tako pa…. DE prek pogodbe pod 10K sploh nihče ne bo prsta dvignil, pod 5K s pogodbo tudi ne. zato pa išče tu, eno leto, da povleče subvencije, minimalca primakne država, razliko on….I tata bi sine.

Saj ne, da je s tem kaj narobe, ampak realno pa ni, on bi nekoga ki obvlada, namesto nekoga, ki štarta… no go
[/quote]

Obstaja kak takprogram, o katerem govoriš? Videlsem sicer subvencije v smislu “zaposlovanje mladih pod 30” in “zaposlovanje nad 50”, ampak ne eno ne drugo pri meni ne pride v poštev.

In mimogrede… Slovenska bruto plača 2.500, kot sem opisal pomeni po nemškem razumevanju plačo okoli 3 tisoč. Če upoštevamo še podatek, da so stroški življenja v Nemčiji v povprečju okoli 140{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} slovenskih, smo potem na tem, da 5 tisoč pomeni neko spodobno plačo za seniorja – ki pa s tem denarjem živi v Nemčiji nekako primerljivo, kot živi Slovenec z omenjenoplačo 2.500.

Je treba tudi znati interpretirati podatke, ne pa samo vpiti, da imajo nemški seniorji plače tam med 50 in 75 tisočaki – odvisno od branže, velikosti podjetja, itd.

Obstaja kak takprogram, o katerem govoriš? Videlsem sicer subvencije v smislu “zaposlovanje mladih pod 30” in “zaposlovanje nad 50”, ampak ne eno ne drugo pri meni ne pride v poštev.

In mimogrede… Slovenska bruto plača 2.500, kot sem opisal pomeni po nemškem razumevanju plačo okoli 3 tisoč. Če upoštevamo še podatek, da so stroški življenja v Nemčiji v povprečju okoli 140{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} slovenskih, smo potem na tem, da 5 tisoč pomeni neko spodobno plačo za seniorja – ki pa s tem denarjem živi v Nemčiji nekako primerljivo, kot živi Slovenec z omenjenoplačo 2.500.

Je treba tudi znati interpretirati podatke, ne pa samo vpiti, da imajo nemški seniorji plače tam med 50 in 75 tisočaki – odvisno od branže, velikosti podjetja, itd.
[/quote]

1. zakaj ne pride v poštev?
2. zdaj si že pri 2500B, na začetku si pisal o plači 1600-2400B.

Daj se zjasni.
Pa zakaj na vsak način želiš pogodbo o delu?

Med nekom, ki obvlada in nekom ki štarta je širok diapazon. Moj opis, ki sem ga konkretno podal, kaže na to, da želim nekoga, ki je vsaj približno vpeljan. Torej ima kako leto (recimo 1 do 5) delovnih izkušenj. Zakaj? Ker za začetnike preprosto nimam časa. Sem premajhen in v tej situaciji – ustvarjanje pisarne v Sloveniji – bi bila to nespametna poteza. Šele ko bo vsaj eden v celoti vpeljan v delo, bo slednji (morda) v stanju supportirati začetnika.

Dajmo se pogovarjat smiselno, ljudje božji no. Če se že oglasite v takšni temi, se vprašajte, kaj lahko prispevate kvalitetnega, ne pa da kracate neumnosti, kar vam pač pade na pamet. Če že, pa to tudi naglasite. V smislu: sicer brez tehtnega premisleka, ampak kaj pa …

1. zakaj ne pride v poštev?
2. zdaj si že pri 2500B, na začetku si pisal o plači 1600-2400B.

Daj se zjasni.
Pa zakaj na vsak način želiš pogodbo o delu?
[/quote]

Plačo se poda okvirno. Morda sem res premalo jasno napisal, zato jasno: želim nekoga, ki ima dovolj znanja, da upraviči bruto plačo nekje na ravni med 2.000 in 2.500 evri.

Zaposlitev ni pogoj. Še tretjič: ničesar nimam proti honorarcem in s.p.-jem, oz. proti tem oblikam sodelovanja. Je pa vsebinsko v tej fazi zaposlitev bolj smotrna, saj želim nekoga, ki bi sčasoma postal “moja desna roka” in bi prevzel tudi vodenje ekipe, ko jo vzpostavim(-o).

Prioriteto ima torej ta trenutek “prvi med enakimi”. Seveda pa se lahko pogovarjam tudi s kom, ki bi delal “manj časa”, bolj odprto. Tudi premostitve bom(-o) zelo verjetno potreboval(-i).

Če gledam iz lastnega stališa se mi zdi tvoj oglas idealen za nekoga, ki je ravno končal fax ali pa ga končuje, da ima izkušnje in namen delati z MS Windows platformo in C# (Visual Studio IDE). Zahteve niso visoke, zato se mi zdi iz tega okvirja tudi plača precej dobra. Treba se je zavedati, da je bilo podjetje ustanovljeno šele pred kratkim in da imaš kot 1. zaposleni možnost ogromne rasti, tako po izkušnjah kot pri plači. Glede na to da je šef par tisoč kilometrov stran, je velika verjetnost, da boš glavni pri kadrovanju – sam si izbiraš sodelavce. Naročniki naj bi bili v Nemčiji, kar je ugodno zaradi časovnih pasov.

New Report

Close