Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Težave s prebavo na počitnicah

Težave s prebavo na počitnicah

Težko je o tem pisat, ampak mogoče ima še kdo tako težavo in dobim kakšen uporaben nasvet. Vedno, ko kam grem dobim drisko. Ne glede na to, kaj jem, pijem. Vedno pazim da pijem ustekleničeno vodo, sadje, ki se ga olupi in podobno. Verjetno me zdela menjava okolja ali neke vrste potovalni stres in ima zveze s hrano, pijačo. Je zelo zoprno in sem se zato že začela izogibati potovanjem. Ima kdo kakšen preverjen nasvet?

 

Ni odločilno samo to, kaj “ješ piješ in kako dobro umiješ” na licu mesta dopusta.

 

Fašeš že lahko  kar lepo prej, med potjo – sploh po avjonih, javnih wcjih na bencinskih v tujini, tudi ko kupuješ kavo in jo piješ iz šalice, pa drugo pijačo direkt iz kozarcev – ponekod sploh ne dajo na sterilizacijski cikel dovojl dolgo, ker jim zmanjkuje steklovine ali pa šparajo praček, elektriko, vodo, kjer je frekvenca. In fašeš viruse, bacile kar lepo od drugega s takim prenosom ( tudi žličke za kavo – eni samo splaknejo pod tekočo vodo, obrišejo z viledo dol kakšno bstojno šminko ) in fliknejo na sušilni del kavnega aparata. Videno.

Mene na potovanjih popolnoma zapre, lahko jem karkoli, ne spravim nic iz sebe prvih par dni, vcasih tudi 5-6, potem pa komaj kaj, toliko da se malo sprosti napetost,da me ne raznese.

Pri meni je to psiha.

Odgovor na objavo uporabnika
psiha?, 09.05.2022 ob 16:01

Mene na potovanjih popolnoma zapre, lahko jem karkoli, ne spravim nic iz sebe prvih par dni, vcasih tudi 5-6, potem pa komaj kaj, toliko da se malo sprosti napetost,da me ne raznese.

Pri meni je to psiha.

Oba primera sta povezana z psiho. Nekateri ljudje ne prenesejo potovanj, sprememb okolja in to ni nič posebnega. Univerzalnega recepta za odpravo teh težav enostavno ni…

Pri meni isto! Zaprtje do konca, s tem da doma redno vsak dan normalno odvajam. Čim pridem drugam, ni šans. Pa to ni prehrana, smo bili tudi v apartmajih, kjer smo kuhali tako kot doma, pa je bilo isto. Jaz vzamem s seboj tiste svečke za odvajanje in ko je res hudo in sem tako napihnjena, da je joj, uporabim svečko. V 15 min deluje. Je pa dober tudi čaj za odvajanje, ampak to ni za dopust, ker ne veš, kdaj bo prijelo. Ponavadi v 6 do 12 urah po pitju čaja, ampak če hodiš po raznih ogledih itd., te lahko prime ravno nekje, kjer ni wcjev, pa si v klincu.

je pa res, to je potovalno psihično zaprtje. Najbrž ima avtorica pa v obratno smer.:) Dvomim, da gre za viruse, po moje je tudi psiha.

Ja, eno in drugo je zoprno, čeprav mojo drisko z veseljem zamenjam za zaprtje 🙂 Meni se to dogaja tudi če grem samo na Hrvaško in potujem z mojim avtom. Res ne vem več, kaj naj naredim…

Odgovor na objavo uporabnika
kjhbgtftd, 09.05.2022 ob 16:24

Ja, eno in drugo je zoprno, čeprav mojo drisko z veseljem zamenjam za zaprtje 🙂 Meni se to dogaja tudi če grem samo na Hrvaško in potujem z mojim avtom. Res ne vem več, kaj naj naredim…

Tudi meni se zaprtje dogaja tudi če grem v apartma v toplice.:) Jaz bi pa s tabo zamenjala. Bi se basala z unimi linuxi al kaj so že, banano itd.:) Pa če sem v apartmaju, kaj me briga, če štirikrat na dan serjem. Samo če pa sploh ne serješ, je pa počutje fajn zanič, ves čas si napihnjen, slabo se počutiš, nisi okej.

Čeprav gre večinoma za psiho, zaradi katere ima veliko ljudi težave pri potovanjih ali dopustih (torej bodisi driska bodisi zaprtje), ti priporočam probiotike. Seveda moraš zeloooo paziti, kaj in kdaj ješ, tam naj bo kar vojaška rutina, pa izloči stvari, ki poženejo (kava, pomarančni sok, veliko sadja, pa seveda sadje kot ločen obrok in nikoli po prehrani), ampak poleg tega pa si nabavi še probiotike, ki so proti driski. Pa začni jih jemat že nekaj časa prej.

Ker pa gre za psiho, bi bilo premisliti nekaj narediti tudi na tem področju. Kaj točno bi tebi pomagalo, ne vem, ampak če greš že z nekimi afirmacijami in umirjanjem, yt meditacijami ali dihalnimi vajami, bi morda malo pomagalo. Izgubiti nimaš nič.

Odgovor na objavo uporabnika
ma ja, 09.05.2022 ob 16:32

Tudi meni se zaprtje dogaja tudi če grem v apartma v toplice.:) Jaz bi pa s tabo zamenjala. Bi se basala z unimi linuxi al kaj so že, banano itd.:) Pa če sem v apartmaju, kaj me briga, če štirikrat na dan serjem. Samo če pa sploh ne serješ, je pa počutje fajn zanič, ves čas si napihnjen, slabo se počutiš, nisi okej.

A ti res misliš, da driska pomeni samo Pač štirikrat na dan serjem?

Očitno se ne zavedaš, kaj pomeni, ko te stisne sredi avtoceste, na plaži, kjer ni stranišč. Pa ne le stisne, tudi črviči in zvija in boli. Ne, ni tako enostavno. Ne eno in ne drugo.

Probiotiki obstajajo pa tudi za zaprtje. Namesto da govoriš o Linexu, pojdi v lekarno ali na spletu poišči primerne za tebe. Pa seveda jesti veliko vlaknin, sadja in zelenjave, pa tekočine, pa zdrave prehrane, čimmanj ogljikovih hidratov in sladkarij ter mleka, pa enako kot pri driski – vojaška rutina pri prehranjevanju in po pravih kombinacijah.

Odgovor na objavo uporabnika
probiotiki, 09.05.2022 ob 16:53

A ti res misliš, da driska pomeni samo Pač štirikrat na dan serjem?

Očitno se ne zavedaš, kaj pomeni, ko te stisne sredi avtoceste, na plaži, kjer ni stranišč. Pa ne le stisne, tudi črviči in zvija in boli. Ne, ni tako enostavno. Ne eno in ne drugo.

Probiotiki obstajajo pa tudi za zaprtje. Namesto da govoriš o Linexu, pojdi v lekarno ali na spletu poišči primerne za tebe. Pa seveda jesti veliko vlaknin, sadja in zelenjave, pa tekočine, pa zdrave prehrane, čimmanj ogljikovih hidratov in sladkarij ter mleka, pa enako kot pri driski – vojaška rutina pri prehranjevanju in po pravih kombinacijah.


Točno to. Gre za zvijanje, za krče, za bolečine in predvsem neprestan strah kje me bo zvilo.

Res, tisockrat raje sem zaprta kot tole…. 🙁

 

Glej, saj sem imela že kdaj drisko.:) In so različne vrste. Lahko je res huda, da te ves čas črviči in boli in hodiš na skret vsakih 15 min, lahko pa greš pač štirikrat dnevno na stranišče in to je to. Dvomim, da ima avtorica prvo obliko, ker to pa je res posledica kakšnih klic, ko na koncu samo še vodo odvajaš. To je bolezen dejansko, ko si v postelji in ne moreš nič.

Glede navodil meni, sem poskusila vse, res vse. Ja, tudi probiotike za zaprtje, vlaknine itak ves čas jem, saj pravim, da doma redno odvajam. Štos je v tem, da že naslednji dan ko sem na dopustu, ne grem na WC, pa čeprav do takrat lahko še nič ne jem, zagotovo pa nič drugega kot ponavadi. Potem pa itak začnem z vsem, od probiotikov do zgolj takih zadev, ki naj bi odpirale…nič ne pomaga! Nekajkrat sem začela s probiotiki že dva dni pred odhodom, v trenutku ko pridem drugam, zaprtje, pa lahko ne vem kaj pojem. Pomaga samo svečka in pa odvajalni čaj. Nekajkrat sem se pa sčistila že pred odhodom, namensko, z odvajalnim čajem, tako da ni ostalo nič več, naslednji dan smo šli na dopust, prve tri dni itak nisem šla na stranišče, ampak ni bilo sile, ker sem se itak spucala, no potem sem potrpela še 4 dni brez sekreta in potem doma takoj ko sem prišla domov, me je pognalo na WC.:)) Glej, sploh nisem napeta, živčna itd. na dopustu, čisto sproščena, vesela, uživam… ne gre za to, da bi občutila kakšno tesnobo, napetost… Mah ne vem, tako pač je, sem se navadila na to.

Odgovor na objavo uporabnika
kjhbgtftd, 09.05.2022 ob 17:13


Točno to. Gre za zvijanje, za krče, za bolečine in predvsem neprestan strah kje me bo zvilo.

Res, tisockrat raje sem zaprta kot tole…. 🙁

 

Ojoj, pa ravno sem napisala, da najbrž ni to, da bi te non stop črvičilo.:(

Pa kako to zgleda? Kolikokrat na dan potem dejansko moraš na stranišče? A to te prime kot npr. pri trebušni gripi, ko po vsaki jedi laufaš na WC ali kako?

Odgovor na objavo uporabnika
ma ja, 09.05.2022 ob 17:17

Ojoj, pa ravno sem napisala, da najbrž ni to, da bi te non stop črvičilo.:(

Pa kako to zgleda? Kolikokrat na dan potem dejansko moraš na stranišče? A to te prime kot npr. pri trebušni gripi, ko po vsaki jedi laufaš na WC ali kako?

Ne crvici me non stop. Ko pa me prime moram vsaj 3x na wc, s krci in bolecinami. Ni lustno, res ne. Cela ‘seansa’ traja nekje 1 uro. V tem casu moram biti blizu wc-ja. Tako je vsake par dni ponavadi… Doma nikoli oz. zelo zelo redko.

Vsaka sprememba ima pac nek vpliv na nas. Na ene bolj, ne ene manj. Zato tudi ni nekega univerzalnega recepta, ki bi veljal za vse ljudi, za vse situacije, za vse… Lahko pa clovek poskrbi, da potovanje ni prevec stresno. Seveda, ce se dovolj dobro pozna in ve kaj ga dela stresnega. Podobno velja tudi glede fizicnih naporov, spanja, bioritma, hidracije, prehrane, higiene, itd. Kombinacija povecanega stresa, spremembe bioritma, pomankanja spanja, drugacne prehrane, … v drugacnem okolju z drugacnimi bakterijami ni nujno trivijalnost.

Zadeve pa sso se bolj kompleksne. Mnogi med nami npr. ne prenesemo najbolje dolocenih zivil brez, da bi se tega v primarnem okolju zavedali. Potem pa gremo nekam drugam, drugacna prehrana, in… problemi. Nadalje, vodo… Ne le da tekoca voda ni vsepovsod pitna, ponekod je tako “kontaminirana”, da zna pri obcutljivih posameznikih ze umivanje zob, kopanje, tusiranje, … povzrociti razne prebavne tezave. Podobno pa lahko velja tudi za hrano, ki se jo z isto vodo pere. Vse to pac zahteva doloceno prilagoditev okoliscinam, ce zelimo zmanjsati verjetnost problemov. Pac, pazis kam gres, cesa se dotikas, kje z rokami saris, … ne le kaj kje jes ali pijes. Nadalje pa je pametno, ce je clovek cim bolje pripravljen na razlicne scenarije, Za to pa se lahko gre tudi posvetovati s kaksnim zdravnikom, ki mu je potovalna medicina blizu.

 

 

 

 

 

Sem mislil, da sem eden redkih, ki se ukvarja z to težavo glede pogostega odvajanja – občasno driske.  Meni se je začelo to dogajat ko je bila prvič razglašena epedimija ca covid19, sploh tisti čas, ko sem dobil  odpoved v službi zaradi covida19…zaj če je to kaki vzrok nevem.

    Sploh je probelm, ko to pride ob nepravem času in na nepravem mestu. Jaz naprimer imam težavo, ko recimo vem, da gremo na neki izlet, morje, bazen, obisk…itd… Lahko rečem vedno moram iti na wc preden gremo. Včasih že sedimo v avtu pa moram nazaj….tudi med vožnjo moram kje vstavit (če je to bencinska po možnosti, da ni zaklenjen wc hehe). Res pa je, da sem elergičen na določeno hrano, ki še raziskujem (čakam, da grem na testiranje), kar ni enostavno določiti kaj točno me požene. Sem pa dal na stran kavo, več ali manj mlečne izdelke… Mislim, da bo še potrebno izločiti kakšne kekse, čokolade, naplošno določeno hrano. Po vsej vrjetnosti je pa težava tudi z psiho. Lp

sigurno je psiha. jaz sem nekaj dni zaprt, če sem nekje drugje kot doma, enostavno me ne prime. kako to spremeniti ne bi vedel, je pa dobro, če se na to pripraviš, kakor se le da, kar te bo tudi bolj umirilo in bo reakcija manj intenzivna.

Ja, tudi jaz imam težave s prebavo na potovanjih. Ponavadi sploh ne grem na 2, če grem za en teden. Enostavno ne gre. Tudi če grem v Egipt, Maroko in jem vse po vrsti. Nič.

Seveda je to psiha in pri tebi tudi. Jaz se sploh ne trudim več, ker vem, da bom en teden zaprta in tako pač je. Ko smo bili na jadranju, pa je bilo najbolj grozno. Mislim, da 10 dni nisem šla. V vodo, kamor so ostali packi hodili sploh ne bi mogla in znala, v wc na katameranu pa tudi ne, ker je obupno majhen in vse se sliši in vonj ostane še tri dni.

Za drisko pa vzemi oglje, pa probiotike, pa važno da veliko piješ. Pa mogoče za živce Dominor.

Ha, še ena možnost, ki je vedno delovala pri mojemu kolegu, ki je imel sicer podobne driska težave; S sabo steklenica ali dve domačega alkohola in vse in vedno razkužiti z njim – tudi usta in želodec.

Ščetka za zobe se je namočila s tem, žlička od kave tudi – preden je z njo pomešal kavo, itd… vmes ga je pa še malo cuknil. Ravno trezen potem sicer ni bil – a driske tudi ni bilo.

Enkrat poskusi, pa boš videla če bo bolje. Potem lahko pa prilagajaš.

Tudi jaz imam podobne težave…torej imam obdobje, ko lahko pojem čisto vse in je ok, pride pa obdobje, ko moram po vsakem obroku na wc. Driska, krči v trebuhu…. Velikokrat se mi zgodi ravno takrat preden grem kam ali na dopust, na koncert, na kaksen obisk….v glavnem ob nepravem času. Zgodilo se mi je že, da smo se morali na poti na morje ustavit na skoraj vsaki bencinski črpalki. Res neprijetna zadeva.  In res bi 100krat raje imela leno črevo, zaprtje…kot pa to drugo skrajnost. 🙁 Lahko rečem, da sem res že obupana…. Ne vem če gre pri meni tudi za psiho ali pa kombinacijo zaužitih živil, ki mi ne ustrezajo.

Zdravnica sicer pravi, da je to sindrom razdrazljivega črevesja…sedaj še grem za vsak slučaj na test laktozne intolerance…

 

Vedno na pot z medicinskim ogljem, ki pomaga v enem dnevu, včasih malo več.  Začnem  JEMATI že doma kak dan pred odhodom.  Vse piše v navodilih. Tablete se zdrobi  v prah in z malo vode popije. To je stres, tudi podzavesten na menjavo okolja. Lahko se imaš zelo super, pa težava vztraja.

 

Preberi si o IBS: sindrom razdražljivega črevesja. Je zelo stress-related in lahko, da se ti takrat okrepijo simptomi.

Isti problemi in ni problem hrana ampak samo psiha. Meni pomaga šipkov čaj že kakšen dan prej.

Oglje mi ne pomaga ker to je bolj za zastrupitve in ne psiho in cena je visoka.

Z mano povsod potujejo tablete Hidrosec, dobijo se v lekarni, to pomaga skoraj vsakič. Drugače pa je edino na recept in tisto stisne tako kot mora.

Je pa tako da noben ta recept ne pomaga vsakič, ker je problem v psihi!

Odgovor na objavo uporabnika
Punca655, 21.05.2022 ob 19:38

Preberi si o IBS: sindrom razdražljivega črevesja. Je zelo stress-related in lahko, da se ti takrat okrepijo simptomi.

Razdražljivo črevesje imaš ob vsakem stresu, težavah, malo drugačna prehrana.. Ne more biti razdražljivo črevesje, če imaš celo leto normalno prebavo, potem pa samo en teden na leto dopusta ali dva pa totalno zaprtje ali driska.

Kdor ima razdražljivo črevesje, ga ima tudi drugače med letom, ne samo na dopustu. Mene prime zaprtje izključno in samo, ko grem na dopust. Lahko tudi v Slovenijo, lahko jem vse isto kot doma, smo v apartmaju, ampak zaprtje je tu.

probiotike in prebiotike začni jemati že kakšen dan prej.

Čustva so doma v črevesju.

New Report

Close