Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek tinkara!!!

tinkara!!!

Spodnji post o cenah bolnice je po mojem dobra osnova za fini članek o tem kakkšne so cene bolnic za mamo, ki spremlja otroka. Slovenija je tako majhna pa tako različna.
Zakaj?
Saj vsi plačujemo zdravstvo.

Dobro, mi bomo plačali. Kaj pa starši, ki komaj shajajo in jim otrok zboli?

Namesto, da nam bi bili hvaležni, da nimajo dela s tolažbo otrok, da otrok hitreje okreva, če je starš z njim (manj plača zavarovovalnica za zdravljenje), da sestre nimajo toliko skrbi, da zdravnik lahko direktno mamo/očeta vse vpraša in razloži že na viziti…

Kakšna je to država?
A.

smo imeli, kolikor so nam številke pač povedali – oktobrska številka OiD, avtorica Helena Lovinčič, kopiram:

Pravica do sobivanja z otrokom v bolnišnici

Navzočnost in sodelovanje staršev sta za uspešnost otrokovega zdravljenja izredno pomembna. Tega se medicinska stroka zadnja leta še kako zaveda, zato staršem ne le dovoljuje celodnevne obiske, pač pa jih celo vzpodbuja, naj z otrokom ostanejo v bolnišnici ves čas zdravljenja. Pa bi bilo lahko še bolje, saj marsikateremu od staršev sobivanje v bolnišnici prepreči visoka cena.

Pred več kot petnajstimi leti sem morala le dobro leto starega sina pustiti na Pediatrični kliniki v Ljubljani, da bi ugotovili vzrok hude alergijske reakcije, pa imam še danes mučen spomin na tisti čas! Pa ne zato, ker bi tam z njim ne ravnali dobro, pač pa zato, ker so tedaj staršem, tako kot v vseh bolnišnicah, dovoljevali obisk le dve uri na dan. Sinko je bil premajhen, da bi mu lahko pojasnila, da ga nisem zapustila in da bo šel domov, takoj ko bo zdrav. Tako sva oba ves čas jokala.
Danes je k sreči drugače, tako otroci kot starši imajo pravico do tega, da kljub zdravljenju ostanejo skupaj, če je to le mogoče.

Kakšna je zakonodaja?
»Kadar je hospitalizirani otrok pretežno dojen, lahko mamica biva ob njem in ima krite vse stroške nastanitve in prehrane,« pravi Breda Butala z Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. »Ker pa določene bolnišnice nimajo dovolj postelj za mamice, tem zavod povrne potne stroške za pot, ki jo morajo narediti, da prinesejo mleko svojemu otroku. Verjetno so mamice s to pravico slabo seznanjene, saj na zavod dobimo le do štiri vloge letno. V teh primerih morajo bolnišnice izpolniti poseben obrazec, v katerem povedo, da nimajo prenočitvenih zmogljivosti in da ne gre za primer, ko mamica sama ni želela ostati pri otroku v bolnišnici, pač pa ima doma še druge otroke ali druge razloge za tako odločitev.«
Starši lahko bivajo v bolnišnici tudi zaradi usposabljanja za kasnejšo rehabilitacijo otroka doma. Eden od staršev otroka s poškodbami možganov ali hrbtenjače lahko z njim v bolnišnici biva do 30 dni letno, v primeru, da ima otrok kronično bolezen, kot denimo astmo, diabetes, pa je lahko eden od staršev v bolnišnici do 14 dni letno. V teh primerih staršem zavod krije 70 odstotkov nemedicinskih stroškov, ostalo morajo plačati sami.
»T. i. ‘Puckov zakon’ pa daje enemu od staršev pravico do nadomestila plače zaradi nege otroka tudi tedaj, ko je otrok v bolnišnici, in sicer v primerih hudih obolenj, kot so rak, hujše možgansko-mišične okvare, ali pa ob hujšem poslabšanju zdravstvenega stanja. Ta pravica, o kateri odloča zdravniški konzilij, pripada otrokom do 18. leta starosti,« dodaja Breda Butala.

Dejanske možnosti
»V stari kliniki na Vrazovem trgu imamo osem postelj, ki so namenjene predvsem doječim materam, ter dvanajst postelj na Ulici stare pravde,« dejansko stanje pojasnuje Biserka Marolt Meden, strokovna direktorica Pediatrične klinike v Ljubljani. »Veliko staršev pa preživi noč ob bolnem otroku kar na stolu ali zložljivi postelji. Starši vedno pogosteje zahtevajo sobivanje z otrokom, ko je ta hudo bolan, saj se zavedajo, da bivanje v bolnišnici za otroka pomeni stres, ki ga tako skupaj laže premagajo. Sicer pa je doplačilo staršev za nočitev z zajtrkom 4.570 SIT, s celodnevnimi obroki pa 6.940 SIT.«
V novi Pediatrični kliniki (zgrajena bo do konca leta 2006) naj bi bile možnosti sobivanja kar največje. »Ocenili smo, da bi potrebovali najmanj 40 postelj za starše,« pravi Medenova. »Pri tem smo upoštevali dolgotrajne hospitalizacije, mamice po porodu, ki potrebujejo primerno ležišče, vendar položaj v državi takšnih optimalnih razmer ne dopušča. Minister za zdravje dr. Dušan Keber zagotavlja, da bo mogoče na ležalnikih omogočiti sobivanje staršev za dve tretjini hospitaliziranih otrok, to je okoli 120. Preizkus vzorčnih sob pa je pokazal, da to ne bo mogoče, kajti ob dveh otroških posteljicah za dojenčke, kjer sta bila predvidena dva ležalnika, za oba ni dovolj prostora. Razmere pa bodo zagotovo boljše, imeli bomo kopalnico za starše v vsakem traktu ter prostor, ki bo namenjen staršem bolnih otrok in mladostnikov.«

Prim. prof. dr. Ivan Kranjc, strokovni direktor Splošne bolnišnice Maribor, pravi, da doječo mamico hospitalizirajo skupaj z otrokom, pri večjih otrocih so lahko mamice ves dan, na posebno željo in z doplačilom za hrano in posteljo v višini 6.500 SIT pa lahko ob otroku tudi prenočijo. Če zaradi prezasedenosti ni proste postelje, starši pa želijo ostati ob otroku, jim na voljo dajo stol. Obiski pri otroku so sicer po eno uro vsak dan popoldne, za starše pa po dogovoru ves dan. V intenzivni terapiji so pravila drugačna, vendar se trudijo zagotavljati navzočnost staršev pri posegu oziroma pregledu otroka po dogovoru s pediatrom.

V Bolnišnici Trbovlje, kjer je lahko skupaj z otroki 6 staršev dnevno, si želijo, da bi jih to možnost izkoristilo čim več, zato so, kot nam je povedala predstojnica pediatričnega oddelka, mag. Magda Lušič, temu ustrezno prilagodili doplačilo. Starši za prenočitev z zajtrkom odštejejo 1000 SIT dnevno, za vse obroke pa 2700 SIT. Sicer imajo lahko otroci obiske ves dan.

V Splošni bolnišnici Izola imajo 30 otroških postelj. Z dojenčki ostanejo vse doječe mamice in vedno poskrbijo, da je zanje postelj dovolj, sicer si jih sposodijo tudi na drugih oddelkih. Za sobivanje z večjimi, predšolskimi otroki pa se starši ne odločajo, saj je doplačilo za nočitev 4.000 SIT, skupaj z obroki hrane pa kar 7.000 SIT.

»Magna charta« za pravice otrok v bolnišnici iz leta 1988
Za boljšo seznanitev tako staršev kot zdravstvenega osebja s pravicami otrok naj bi bile te zdaj v obliki plakatov razobešene v vseh slovenskih bolnišnicah. Listina navaja:
1. Otroci naj bodo sprejeti v bolnišnico le tedaj, ko jim na domu ni mogoče zagotoviti ustreznega zdravljenja.
2. Hospitalizirani otroci imajo pravico, da so njihovi starši ali skrbniki kadarkoli ob njih.
3. Vsem staršem je treba zagotoviti možnost bivanja z njihovimi otroki in jih k temu spodbujati. Starši se nem sme obremeniti niti z dodatnimi stroški tega bivanja niti z izgubo dohodka.
4. Starši in otroci imajo pravico biti obveščeni o zdravstvenem stanu, slednji na način, primeren njihovi starosti in duševni zrelosti.
5. Otroci in starši imajo pravico do soudeležbe pri odločitvah, povezanih z zdravljenjem. Vsak otrok naj bo zaščiten pred nepotrebnimi zdravniškimi posegi in preiskavami.
6. Otroke naj v bolnišnicah oskrbujejo skupaj z vrstniki z enakimi razvojnimi potrebami.
7. Otroci naj imajo v bolnišnici možnost za igro, rekreacijo in šolanje, primerno njihovi starosti ter zdravstvenemu stanju.
8. Za otroke naj skrbi osebje, ki je šolano in usposobljeno tako, da se lahko ustrezno odziva na telesne, čustvene in razvojne potrebe otrok ter njihovih družin.
9. Osebje, ki skrbi za otroke v bolnišnici, naj zagotovi neprekinjeno nego.
10. Otroci naj bodo med zdravljenjem obravnavani z občutkom in razumevanjem; njihovo zasebnost je treba vedno spoštovati.

Pa še tole s strani Zveze potrošnikov – objava dec. 04 (čisto sveže :)))

Pozdravljeni!
Za svojega 14-mesečnega sina sem pri pediatrinji dobila napotnico za preiskave. Po informacijah naj bi preiskave trajale tri dni, zato bo moral otrok ta čas bivati v bolnišnici. Zanima me, ali lahko brezplačno bivam z njim v bolnišnici. Otroka še vedno dojim zjutraj in zvečer. Prosila bi tudi, da mi pojasnite, kako je s stroški prevoza, ki jih bom imela zaradi preiskav v bolnišnici. Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Helena iz okolice Sežane

Spoštovana ga. Helena,
glede na to, da svojega otroka dojite, imate v času otrokove hospitalizacije pravico, da bivate z njim v bolnišnici. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) v tem primeru krije stroške vaše prehrane in nastanitve. Takoj ob sprejemu v bolnišnico zdravniku oziroma zdravstvenemu osebju povejte, da otroka dojite, ter povprašajte, kako je z vašo prehrano in bivanjem z otrokom.
Po naših izkušnjah v zvezi s to pravico mamic v praksi nemalokrat nastanejo težave, saj si posamezni zdravstveni delavci različno razlagajo, kdaj ima mamica pravico do brezplačnega bivanja z otrokom. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja, kjer so opredeljene pravice zavarovancev, namreč določajo, da ZZZS krije stroške bivanja in prehrane matere otroka, ki je dojen. Nekateri kot pogoj za uveljavljanje pravice postavljajo starostno mejo otroka, do katere je potrebno, da je dojen, drugi število dnevnih podojev. Ker pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja v tem delu niso dovolj natančna, vam svetujemo, da se v primeru, ko menite, da imate pravico do brezplačnega bivanja z dojenim otrokom, pa vam v bolnišnici tega ne priznajo, takoj obrnete na svojo območno enoto ZZZS. Območna enota je dolžna o vaši pritožbi v tridesetih dneh izdati odločbo, v kateri ugotovi, ali je bila vaša pravica iz zdravstvenega zavarovanja kršena ali ne. Zoper to odločbo se lahko nato pritožite na Direkcijo ZZZS. O vaši pritožbi mora direkcija ZZZS odločiti takoj, ko je to mogoče, najkasneje pa v dveh mesecih od prejema vaše pritožbe.
Prav tako imate pravico do povračila stroškov prevoza, saj je vašega otroka na specialistični pregled v drug kraj napotil otrokov osebni zdravnik. Pred odhodom v bolnišnico si zato pri osebnem zdravniku priskrbite obrazec »Potrdilo o upravičenosti do potnih stroškov – spremstva«. Na obrazcu mora biti naveden dan oziroma čas, ko je bil vaš otrok na pregledu oziroma preiskavi v drugem kraju. Obrazec potrdite v bolnišnici, nato pa uveljavljajte povrnitev stroškov pri svoji območni enoti ZZZS ali pri delodajalcu. Obrazcu priložite vozovnico (za najkrajšo razdaljo med vašim domom in bolnišnico).
Zavod bo za vas kot spremljevalko stroške vozovnic povrnil v celoti. Za otroka potnih stroškov ne bo povrnil, saj je za tako majhnega otroka prevoz z javnim prevoznim sredstvom navadno še brezplačen. Če bosta potovala z osebnim avtomobilom, pa boste upravičeni do povračila stroškov v višini 10 odstotkov cene litra evrosuper bencina na kilometer v posameznem koledarskem mesecu. Vendar pa v tem primeru stroške prevoza v posameznem koledarskem mesecu do višine 3.525 SIT (3 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} minimalne plače v istem mesecu) krijete sami.
Če bi bil vaš otrok starejši in bi zanj morali plačati vozovnico za avtobus ali vlak, bi ZZZS za otroka povrnil stroške vozovnic v posameznem mesecu, zmanjšane za 3.525 SIT, za vas kot spremljevalko pa bi povrnil vrednost vozovnic v celoti.

Mag. Jana Huč Uršič, svetovalka ZPS

Hvala!
T.

New Report

Close