Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek To bi morala vedeti vsaka ženska, pa ne – pogovor s strokovnjakinjo

To bi morala vedeti vsaka ženska, pa ne – pogovor s strokovnjakinjo

Ste med tistimi, ki si redno samopregledujete prsi ali to počnete bolj občasno, ko se spomnite, pa niti ne veste, kako in kdaj? Potem ne zamudite naše Javne tribune, kjer lahko o vseh vprašanjih diskretno in iskreno spregovorite z zdravnico z dolgoletnimi izkušnjami.

Če ne veste, kako, kdaj, kako se tega lotiti, kako se morda pogovarjati o tem s hčerko, vas vabimo, da se nam pridružite na Javni tribuni in o vsem tem spregovorite z zdravnico.

Pogovor začnemo v sredo, 22. marca, ob 13.15 uri, vprašanja lahko postavite že zdaj.

Saj vem, da je to priporočljivo in dobrodošlo, ampak meni meseci tako letijo, da se uspem pogledati glih ene dvakrat na leto. Ni ravno optimalno in si želim, da bi bila bolj redna. Imate kakšne nasvet zame, ki sem bolj pri lenih?

Pozdravljeni.

Prejela sem poziv Zore za mamografijo. Zakaj nimajo možnosti za UZ saj nosim le B košarico a moje dojke so se zelo polne in jih res ne želim “prešati z mamografijo”.

Pregledujem pa se nekajkrat mesečno, kar pod tušem, ko sem namiljena.

Predvsem me zanima, zakaj Zora nima možnosti UZ pregleda, da se pregleda tudi okolica do pazduh.

 

Lp

So lahko napete in bolece dojke, ne le pred, ampak po mendtruaciji znak za preplah? Jemljem kontrapecijske tabletke in zadnje case opazam, da se cas obcutljivosti podajsuje, drugih sprememb nesem opazila

Kako locit med npr zamaseno lojnico in bulico ki mora skrbet? Kdaj it in k kateremu zdravniku?

Bisem ravno redna pri pregledovanju. Zal pri 40 sele bolj spremljam. H kateremu zdravniku mi priporocate, da grem in katero preizkavo priporocate? Na koliko casa?

Vsako jutro jim rečem dobro jutro , kepo služijo v zdravju. Prav res 🥰😊

Mene pa bolj zanima, kje v lj dobiti ginekologa 🥺 že vrsto let nisem upala, zdaj pa bi bil skrajni čas, ker moj prvi ginekolog je par let nazaj umrl in sem ostala brez.

lep pozdrav, zanima me, kako se pravilno pregledujemo, oz. kje se lahko čim bolje naučimo.

Hvala

moje prsi redno pregleduje moja boljša polovica.

Na brada icah imam majhne kot mozoljčke bele pikice, obcasno si jih stisnem, ker me motijo. Je to znak česa? Včasih izginejo pa se pojavino nove

Sama res nisem najbolj vešča pri pregledovanju, imam pa dve najstniški hčerki. Imate kakšen nasvet, kako se lotiti, kako razložiti njima. Vem, zgledi vlečejo, vendar kar ne vem, kje začeti. Z mamo žal nisem imela te predaje znanja?

koliko žensk si pri samopregledovanju odkrije raka? Sem brala, da je za to bolj priporočljiv mamogram? Ampak ali ta škodi zdravju?

Že več kot dvajset let nisem bila pri ginekologu in me zanima, kakšno je vaše mnenje glede tega v povezavi z zdravjem raka dojk. Verjetno so oni tisti, ki največ odkrijejo oziroma vsaj nekako svetujejo. Kje pa dobiš znanje, če ga ne obiskuješ.

Pozdravljeni v tem prijetno toplem dnevu,

preden zapustimo pisalno mizo ali pametni telefon in odhitimo na svež zrak, je priložnost za pogovor z izkušeno zdravnico iz ZD Ljubljana, Majo Milohnoja Berčič, dr. med. spec., ki deluje v Centru za bolezni dojk.

Dr. Milohnoja Berčič in ekipa Centra, dobrodošli na javni tribuni!

Lahko začnemo.
Zdravnica bi z nami eno uro. Začela bo z odgovori na že prejeta vprašanja, hkrati pa lahko še vedno postavite svoje vprašanje.

Pozdravljeni, z vami sem Maja Milohnoja Berčič iz Centra za bolezni dojk Zdravstvenega doma Ljubljana. Z veseljem odgovorim na vaša vprašanja.

 

*** Maja Milohnoja Berčič, dr. med. spec., *** Center za bolezni dojk Zdravstvenega doma Ljubljana *** https://www.zd-lj.si/ ***

Odgovor na objavo uporabnika
sonce je, 21.03.2023 ob 16:33

Saj vem, da je to priporočljivo in dobrodošlo, ampak meni meseci tako letijo, da se uspem pogledati glih ene dvakrat na leto. Ni ravno optimalno in si želim, da bi bila bolj redna. Imate kakšne nasvet zame, ki sem bolj pri lenih?

Spoštovana gospa, če imate še redni menstrualni ciklus je najbolje, da se pretipate šesti do enajsti dan ciklusa, če vzamemo prvi dan menstruacije za prvi dan ciklusa. Kako naj vas prepričamo, da bi bili bolj “vestni”? Na koledarju si napravite križce in če kak mesec preskočite, ne bo nič hudega. Nikakor se ne tipajte tik pred menstruacijo, kajti takrat je žlezno tkivo dokaj nabreklo.

*** Maja Milohnoja Berčič, dr. med. spec., *** Center za bolezni dojk Zdravstvenega doma Ljubljana *** https://www.zd-lj.si/ ***

Kako pa ločiš zatrdlino, ki je lahko nevarna od tistih, ki so zaradi vozlov in kakšnih drugih tkiv prsi?

Odgovor na objavo uporabnika
Onaona, 21.03.2023 ob 17:02

Pozdravljeni.

Prejela sem poziv Zore za mamografijo. Zakaj nimajo možnosti za UZ saj nosim le B košarico a moje dojke so se zelo polne in jih res ne želim “prešati z mamografijo”.

Pregledujem pa se nekajkrat mesečno, kar pod tušem, ko sem namiljena.

Predvsem me zanima, zakaj Zora nima možnosti UZ pregleda, da se pregleda tudi okolica do pazduh.

 

Lp

Pozdravljeni, v programu DORA se iščejo znaki, ki napovedujejo morebitni karcinom in le-ti so vidni edino na mamografiji. Vsekakor je v programu Dora, če je potrebno, organiziran tudi ultrazvok in kljub gostemu tkivu bi vsekakor z opozorilom, da morajo biti nežni, na vašem mestu pristala na mamografijo, če ne na dve leti, pa vsaj na tri leta. Z leti, ko se dojka stara, postaja vedno manj gosta in vedno bolj idealna za mamografijo.

*** Maja Milohnoja Berčič, dr. med. spec., *** Center za bolezni dojk Zdravstvenega doma Ljubljana *** https://www.zd-lj.si/ ***

Odgovor na objavo uporabnika
Wo, 21.03.2023 ob 18:08

So lahko napete in bolece dojke, ne le pred, ampak po mendtruaciji znak za preplah? Jemljem kontrapecijske tabletke in zadnje case opazam, da se cas obcutljivosti podajsuje, drugih sprememb nesem opazila

Lahko bi to bil znak kakšnega hormonskega disbalansa. Pacientki z bolečino v dojki moramo verjeti in to bolečino diagnostično obdelati. Morda gre za cistične spremembe? Svetovala bi obravnavo v ustreznem Centru za bolezni dojk ter slikovno diagnostiko.

*** Maja Milohnoja Berčič, dr. med. spec., *** Center za bolezni dojk Zdravstvenega doma Ljubljana *** https://www.zd-lj.si/ ***

Odgovor na objavo uporabnika
Billy370, 21.03.2023 ob 18:10

Kako locit med npr zamaseno lojnico in bulico ki mora skrbet? Kdaj it in k kateremu zdravniku?

Zamašena lojnica (kožna cista) se z dvigom kože dvigne od podlage. Zatrdlina v dojki pa ostane v žleznem tkivu in se z dvigom kože ne premakne. Če to zatipate, greste lahko k družinskemu zdravniku ali ginekologu, ki bo opravil klinični pregled in vas ustrezno napotil naprej.

*** Maja Milohnoja Berčič, dr. med. spec., *** Center za bolezni dojk Zdravstvenega doma Ljubljana *** https://www.zd-lj.si/ ***

Mama in babica sta imeli obe raka na dojki, stari obe okoli 50 let, stara sem 23 let, samopregledujem se, a vseeno me zanima kdaj moram biti bolj pozorna? In na kaj? Jemljem OK

Pozdravljeni, ena gospa mi je rekla, da se rak v dojki ne premika. Opisala mi je, da ga začutiš kot nek zarastek, kot bi bila neka kost, bula iz reber. In da se ne premika, je kot bi bil pritrjen na rebra. Je to res? Ali se nevarna zatrdlina premika, ali je res pri miru? Hvala in lep pozdrav, Anja

Odgovor na objavo uporabnika
Selma130, 21.03.2023 ob 18:15

Bisem ravno redna pri pregledovanju. Zal pri 40 sele bolj spremljam. H kateremu zdravniku mi priporocate, da grem in katero preizkavo priporocate? Na koliko casa?

Svetujemo najprej samopregledovanje dojk, če je v družini prisoten karcinom dojke, vsekakor obisk v CBD-ju (Center za bolezni dojk), pa tudi, če imate dolgotrajno farmakoterapijo (imunosupresivno, psihofarmake, hormonsko terapijo…). V primeru tipne zatrdline, bolečine, spremenjene kože, izcedka pa vsekakor pregled pri družinskem zdravniku ali ginekologu in nadalje v CBD.

*** Maja Milohnoja Berčič, dr. med. spec., *** Center za bolezni dojk Zdravstvenega doma Ljubljana *** https://www.zd-lj.si/ ***

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 4476, 21.03.2023 ob 23:04

Mene pa bolj zanima, kje v lj dobiti ginekologa 🥺 že vrsto let nisem upala, zdaj pa bi bil skrajni čas, ker moj prvi ginekolog je par let nazaj umrl in sem ostala brez.

Seznam prostih ginekologov ima ZZZS.

*** Maja Milohnoja Berčič, dr. med. spec., *** Center za bolezni dojk Zdravstvenega doma Ljubljana *** https://www.zd-lj.si/ ***

New Report

Close