TRAJANJE DELOVNEGA ČASA
Zanima me, kako je s trajanjem delovnega časa. Ali lako šef zahteva, da se moram pred delom preobleči v delovno obleko in nato žigosati čas nastopa dela, ki pa MORA biti 15. minut pred uradnim začetkom dela. V kolikor to ne bo tako, bo odbil uro ali pa še več? Seveda teh 15 minut ni plačano.
Ni nobena težava v tem, tudi če pridemo pol ure pred uro v službo ampak gre za velik mobing in popolnoma nesperejemljivo obnašanje predpostavljenih, stalno zmerjanje, grožnje da nam bo zdrobil glave in vse pobil, vključno z našimi družinami, na sestanku nas vse po vrsti zmerja, da ga delamo nervoznega in naj se poberemo… itd da niti ne naštevam več.
Kot rečeno ni težava v tiste pol ure ampak v samem obnašanju. Smo javni zavod kjer so predpostavljeni že pred časom sindikat dobesedno prepovedali, vse je bilo že napovedano, da bo šlo več kot polovica delavcev na cesto, a se je to potem umirilo. Šefi pa se množijo dobesedno vsak teden, vsak ko pride napove še enega a prav nihče ne rešuje stvari, ki bi bile nujno potrebne za vsaj približno normalno delovanje podjetja, kar tudi sami vedo in priznajo.
Res je, da so to smrkavci iz šole brez vsakih izkušenj in brez olike, a vseeno če se že ponašajo z nekimi DR. in mag nazivi, bi se lahko naučili vsaj OSNOVNE OLIKE!
Toliko za boljši pogled v staje, zanima pa me kot rečeno le začetek delovnega časa in ali res moram delati zastonj, čeprav za to ni nobene potrebe, ampak je to potrebno za višji ego določenih šalabajzerjev.
Lep pozdrav in hvala lepa!
Zakonska definicija delovnega časa je ohlapna in zelo splošno opredeljuje obdobje, ki se všteva v delovni čas. V skladu z njo je delovni čas (torej plačan čas) efektivni delovni čas (čas, v katerem delavec dela, kar pomeni da je na razpolago delodajalcu in izpolnjuje svoje obveznosti iz pogodbe o zaposlitvi), čas odmora in čas upravičenih odsotnosti z dela.
Ne glede na to, da v zakonu ni izrecno napisano, pa je upoštevajoč pravno teorijo (in zlasti pravno mnenje Inštituta za delo pri Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani) potrebno razumeti pod efektivnim delovnim časom tudi tisto obdobje, ko delavec sicer ne dela, se pa že nahaja v prostorih delodajalca in mu je na voljo, da se bodisi pripravi ali zaključi svoje delo na način in po organizacijskih pravilih, ki jih določa delodajalec. Postopanje vašega delodajalca torej ni pravilno.
Forum je zaprt za komentiranje.