Najdi forum

Splash Forum Arhiv Finance in kriptovalute Triglav ne izplačuje polic?

Triglav ne izplačuje polic?

Pozdravljeni,

zanima me ali ima še kdo izkušnjo namenskega zavlačevanja predčasnega izplačila življenjskega zavarovanja na Zavarovalnici Triglav. Nam so najprej v poslovalnici dali napačno informacijo, da nam ni treba priložiti nobenih dokumentov k prošnji za izplačilo (kasneje so nam dejali naj jih dodamo, a vmes je tekel čas), nato niso potrdili prejema dokumentov, ki smo jih poslali po elektronski pošti (čeprav smo v poslovalnici preverili in so nam ustno potrdili, da so zadevo dobili) in jih tudi niso upoštevali pri obravnavi. To zavlačevanje lahko resno ogrozi finančno stanje zavarovanca (odvzem nepremičnine) o čimer pričajo tudi poslani dokumenti. Pozna kdo odvetnika, ki se ukvarja s takimi primeri?

Sem malo preveril. Če imate polico klasičnega ŽZ, za katere veljajo splošni pogoji ŽZ-25/1, piše naslednje:

3) Odkup zavarovanja po (1) odstavku tega clena se lahko zahteva v naslednjih primerih:
1) izselitev iz Republike Slovenije,
2) smrt upravicenca ali ožjega družinskega clana,
3) 100% trajna invalidnost ali izguba poslovne sposobnosti ali težja bolezen zavarovanca,
4) razveza zakonske zveze pri vzajemnem zavarovanju zakoncev.
(4) Odkup zavarovanja pa je možen tudi iz drugih razlogov, ki jih doloci zavarovalnica.

Obligacijski zakonik pravi sledeče:
_____________________________________
Odkup

978. člen

(1) Kadar je pogodba o življenjskem zavarovanju sklenjena za vse življenje zavarovalca ali zavarovane osebe, mora zavarovalnica zavarovalcu na njegovo zahtevo izplačati odkupno vrednost police, če se bile do tedaj plačane vsaj tri letne premije.

(2) V polici morajo biti navedeni pogoji, ob katerih sme zavarovalec zahtevati izplačilo njene odkupne vrednosti, ter način, kako se v skladu z zavarovalnimi pogoji ta vrednost izračunava.

(3) Pravice odkupa ne morejo uveljavljati upniki zavarovalca in tudi ne zavarovalni upravičenec; odkupno vrednost pa zavarovalnica upravičencu na njegovo zahtevo izplača, če je določitev upravičenca nepreklicna.

(4) Ne glede na prejšnji odstavek sme odkup police zahtevati upnik, ki mu je bila polica izročena v zastavo, če z zastavo zavarovana terjatev ob zapadlosti ni poravnana.

Predujem

979. člen

(1) Kadar je pogodba o življenjskem zavarovanju sklenjena za vse življenje zavarovalca ali zavarovane osebe, lahko zavarovalnica zavarovalcu na njegovo zahtevo izplača vnaprej del zavarovalne vsote do odkupne vrednosti police, ki ga zavarovalec pozneje lahko vrne.

(2) Od prejetega predujma mora zavarovalec plačevati določene obresti.

(3) Če zavarovalec zamudi s plačilom zapadlih obresti, se ravna, kot da je zahteval odkup.

(4) V zavarovalni polici morajo biti navedeni pogoji za predujem, možnost, da se na račun predujma prejeti znesek lahko vrne zavarovalnici, obrestna mera in posledice, če ne bi bile plačane zapadle obresti, kot je to določeno v zavarovalnih pogojih.
__________________________

Iz tega sledi, da je vse odvisno od zavarovalnice, če želi opraviti odkup. Odvisno ali so zanjo pravi razlogi za to. Taki pogoji, kot so, so kruti in tako polico ni za podpisati. Po mojem mnenju je to nepošteno in sporno iz več vidikov. Za 20 ali 25 in še več let sklenemo zavarovanje, ki ima tudi varčevalni del in do izteka (npr. 25 let) ne moremo do svojega denarja. Na koncu obdobja pa si lahko za privarčevano kupimo en sendič, ker je vse izničila inflacija in stalno nižanje realne vrednosti denarja.

Prosil bi, da nas obvestite, kako ste uspeli, če boste sploh uspeli opraviti odkup police.

Lp,

____________________________________________________________________ Navada ravnanja z denarjem je pomembnejša od njegove količine. Stojim vam ob strani. Janez Tomc, mag. [email protected]

Morda pa bi se lahko pri zavarovalnici pozanimali, ali je možno uveljavljati spremenjene okoliščine, nastale po sklenitvi zavarovalne pogodbe (npr. znatna izguba dohodka, brezposlenost) kot razlog za odkup, če so pri vas seveda izkazane.

112. člen OZ

(1) Če nastanejo po sklenitvi pogodbe okoliščine, ki otežujejo izpolnitev obveznosti ene stranke, ali če se zaradi njih ne da doseči namena pogodbe, v obeh primerih pa v tolikšni meri, da pogodba očitno ne ustreza več pričakovanjem pogodbenih strank in bi bilo po splošnem mnenju nepravično ohraniti jo v veljavi takšno, kakršna je, lahko stranka, ki ji je izpolnitev obveznosti otežena, oziroma stranka, ki zaradi spremenjenih okoliščin ne more uresničiti namena pogodbe, zahteva razvezo pogodbe.

(2) Razveze pogodbe ni mogoče zahtevati, če bi bila morala stranka, ki se sklicuje na spremenjene okoliščine, ob sklenitvi pogodbe te okoliščine upoštevati ali če bi se jim bila lahko izognila oziroma, če bi njihove posledice lahko odklonila.

(3) Stranka, ki zahteva razvezo pogodbe, se ne more sklicevati na spremenjene okoliščine, ki so nastale po izteku roka, določenega za izpolnitev njene obveznosti.

(4) Pogodba se ne razveže, če druga stranka ponudi ali privoli, da se ustrezni pogodbeni pogoji pravično spremenijo.

(5) Če sodišče razveže pogodbo zaradi spremenjenih okoliščin, naloži na zahtevo druge stranke stranki, ki je razvezo zahtevala, da povrne drugi stranki pravičen del škode, ki ji je zaradi razveze pogodbe nastala.

____________________________________________________________________ Navada ravnanja z denarjem je pomembnejša od njegove količine. Stojim vam ob strani. Janez Tomc, mag. [email protected]

New Report

Close