Najdi forum

Splash Forum Arhiv Nepremičnine Tujci in nepremičnine

Tujci in nepremičnine

Kar nekaj vprašanj je bil na to temo…

Pogoje za pridobitev lastninske pravice tujcev na nepremičninah v Republiki Sloveniji določa Zakon o ugotavljanju vzajemnosti (Uradni list RS, št. 9/99). Zakon ureja način in postopek ugotavljanja vzajemnosti, kot pogoja za pridobitev lastninske pravice tujcev na nepremičninah v Republiki Sloveniji.

Vedno, ko tujec pridobiva lastninsko pravico na nepremičninah v Republiki Sloveniji, ne glede na ostale pogoje pridobivanja lastninske pravice tujcev na nepremičninah, določene z zakonom ali z mednarodno pogodbo, se vzajemnost ugotavlja po Zakonu o ugotavljanju vzajemnosti, razen če s tem zakonom ni drugače določeno. Vzajemnost se ugotavlja za vsako nepremičnino posebej, ki je vpisana v zemljiško knjigo ali samostojno ali skupaj z ostalimi nepremičninami v posamičnem zemljiškoknjižnem vložku.

Določbe tega zakona se ne uporabljajo, če sta z zakonom ali z mednarodno pogodbo, ki urejata pogoje za pridobitev lastninske pravice tujcev na nepremičninah, določena drugačen način in postopek ugotavljanja vzajemnosti.

Vzajemnosti ni treba ugotavljati za pridobitev lastninske pravice na podlagi pravnega posla, sklenjenega namesto razlastitve, če je razlastitveni upravičenec država.

Vzajemnosti ni treba ugotavljati za pridobitev lastninske pravice na nepremičnini na podlagi pravnega posla menjave, če sta predmet menjalne pogodbe istovrstni nepremičnini, ki ležita na enakovrstnem območju v Republiki Sloveniji in sta po površini enaki oziroma je nepremičnina, ki jo z menjavo pridobi tujec, manjše površine.

Vzajemnost ugotavlja pravosodno ministrstvo, ki o obstoju vzajemnosti odloči z odločbo. Pravnomočno odločbo o ugotovitvi vzajemnosti mora tujec priložiti k predlogu za vpis lastninske pravice tujca na nepremičnini v zemljiško knjigo. Odločba velja eno leto od dneva, ko je bila pravnomočna odločba vročena tujcu ali njegovemu pooblaščencu.

Ko davčni organ v postopku odmere ugotovi, da je vložena napoved za odmero davka na promet nepremičnin, kjer se kot kupec nepremičnine pojavi tujec, ter da je po zgoraj navedenih pogojih treba pri vpisu v zemljiško knjigo predložiti odločbo o ugotovitvi vzajemnosti, z omenjenimi dejstvi seznani zavezanca. Zavezanec lahko svojo vlogo dopolni. Za čas nastanka davčne obveznosti je v primeru, da je k napovedi priložena odločba o ugotovitvi vzajemnosti, potrebno šteti dan, ko je odločba postala pravnomočna, čeprav je bila pogodba sklenjena prej.

Če stranka noče dopolniti vloge z omenjeno odločbo, se ji davek na promet nepremičnin odmeri na podlagi napovedi, ki ji je priloženo dokazilo o lastništvu in listin, na podlagi katerih se nepremičnina prenaša. Če se pozneje zaradi nezmožnosti vpisa v zemljiško knjigo pride do sporazumnega razdrtja pogodbe, ima zavezanec pravico zahtevati, da se mu plačani prometni davek brez obresti vrne.
lp

Naši znanci iz Australije bi kupili nepremičnino. Notar jim je svetoval naj ustanovijo podjetje, katero bi kupilo to nepremičnino, mi pa smo to odsvetovali zaradi kasnejših problemov v vezi dovoljenj za delo, bivanje .. Ali obstaja načelo recipročnosti tudi za državljane Australije ? Hvala za odgovor.

Kolikor je meni poznano lahko v RS kupujejo nepremičnine naslednje osebe (pravne in in fizične) z državljanstvom oz. sedežem v državah: vseh državah, ki so članice EU, ZDA in Hrvaška.
Zanimiv je tudi tisti odstavek, ki govori o menjavi zemljišč.
Za vse ostale pa velja nasvet notarja.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close