Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Učenje programiranja

Učenje programiranja

Se popravljam: od 1998 in ne 1988. Profesionalno se s tem prezivljam tam od 1998/99, amatersko pa sem res zacel s C64-II tam nekje ’87.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Ne bo držalo, sva najmanj dva. Saj meni je programiranje v osnovi super, sem tudi dipl. inž. rač. ampak trenutno stanje na trgu dela pač ni preveč rožnato. Očitno si starejša generacija, ki si je našla neko razmeroma dobro delovno mesto in ti ni hudega. Recimo jaz sem dosti mlajši in dobro poznam trenutno situacijo in pač, če mene kdo vpraša ali naj se vrže v programerske vode ali ne, mu to odsvetujem iz že prej omenjenih razlogov. Saj se tudi zdaj še da dobiti kakšno ok službo ampak večina jih je poden. Da tistih, ki nimajo niti diplome, sploh ne omenjam. Njim pa res ostane le še največji poden podna. Pač globalizacija je naredila svoje… sicer pa saj vidiš, še pri Boeingu so najemal pocen programerje iz Indije, ki so jim zakuhal kar so pač jim ampak stanje se zaradi tega itak ne bo spremenilo… je ceneje izplačati odškodnine žrtvam kot pa najeti sposoben domač kader in ga temu primerno tudi plačati.

Imaš primere kod tud po netu in kopiraš, youtube, torrenti… Tako smo mi začeli, “pokradli” stuff in postavili stran ter kasneje še “preview app”, samo text in slike smo spremenili. Noben nima zares pojma o kodingu. Stran in obe aplikaciji laufata že 2 leti, keš se obrača, treba se je znajt.

Hitro se naučiš nekaj SPACATI. Za narediti kaj resnega, pa da res razumeš zakaj se kaj gre, so pa potrebna leta in leta ampak to se danes tako ne ceni. Važno, da se nekaj na hitro spaca in drago proda. 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} slovenskih firm dela po principu “pacanja”. Saj ko pogledaš izobrazbeno strukturo vodstva, ti hitro postane jasno kam pes taco moli. Saj bi vam lahko tule začel naštevati slovenska podjetja ter izobrazbeno strukturo takšnih “pacačev” in njihove kompetence ampak vem, da bi zelo hitro fasal kakšno tožbo.

Ne bo držalo, sva najmanj dva. Saj meni je programiranje v osnovi super, sem tudi dipl. inž. rač. ampak trenutno stanje na trgu dela pač ni preveč rožnato. Očitno si starejša generacija, ki si je našla neko razmeroma dobro delovno mesto in ti ni hudega. Recimo jaz sem dosti mlajši in dobro poznam trenutno situacijo in pač, če mene kdo vpraša ali naj se vrže v programerske vode ali ne, mu to odsvetujem iz že prej omenjenih razlogov. Saj se tudi zdaj še da dobiti kakšno ok službo ampak večina jih je poden. Da tistih, ki nimajo niti diplome, sploh ne omenjam. Njim pa res ostane le še največji poden podna. Pač globalizacija je naredila svoje… sicer pa saj vidiš, še pri Boeingu so najemal pocen programerje iz Indije, ki so jim zakuhal kar so pač jim ampak stanje se zaradi tega itak ne bo spremenilo… je ceneje izplačati odškodnine žrtvam kot pa najeti sposoben domač kader in ga temu primerno tudi plačati.
[/quote]

Ne vem no… sodeč po mojih LinkedIn in Xing “predalih s sporočili” je povpraševanja še vedno ogromno. Predvsem strojegradnja in farmacija sta izredno perspektivni področji že kar nekaj zadnjih let.

Sam sem leta 2012, ko mi je doma prekipelo, poslal idejo, kako rešiti projekt (Fleet Management, Nordic Shipping) dobil projekt “na slepo”. Resda je bila situacija taksna, da so nujno potrebovali PM-a, saj je tedanji odhajal k Bing-u v ZDA, ampak…

Tudi projekt pri Cargo Bull-Schmitz sem dobil praktično po prvi telefonijadi. Enako pri Hoppe Boardmesstechnik. Schin, Eni in Oxea so me povabili sami (po priporočilih). Skratka… zaenkrat je dela več kot dovolj.

Je pa res, da programiranje ni nekaj enotnega. Jaz sem “človek fabrike” in uživam, ko delam nekaj, kar pripomore k lažjemu doseganju ciljev v proizvodnji. Tako delam predvsem vmesnike za izmenjavo podatkov med različnimi sistemi. Nekdo drug bi se ob tem zgolj namrdnil.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Ne bo držalo, sva najmanj dva. Saj meni je programiranje v osnovi super, sem tudi dipl. inž. rač. ampak trenutno stanje na trgu dela pač ni preveč rožnato. Očitno si starejša generacija, ki si je našla neko razmeroma dobro delovno mesto in ti ni hudega. Recimo jaz sem dosti mlajši in dobro poznam trenutno situacijo in pač, če mene kdo vpraša ali naj se vrže v programerske vode ali ne, mu to odsvetujem iz že prej omenjenih razlogov. Saj se tudi zdaj še da dobiti kakšno ok službo ampak večina jih je poden. Da tistih, ki nimajo niti diplome, sploh ne omenjam. Njim pa res ostane le še največji poden podna. Pač globalizacija je naredila svoje… sicer pa saj vidiš, še pri Boeingu so najemal pocen programerje iz Indije, ki so jim zakuhal kar so pač jim ampak stanje se zaradi tega itak ne bo spremenilo… je ceneje izplačati odškodnine žrtvam kot pa najeti sposoben domač kader in ga temu primerno tudi plačati.
[/quote]

Ko mi nekdo reče, da pozna programerske vode zavijem z očmi. Programiranje je interdisciplinarna veda in je zaradi tega zelo širok pojem. In če se nekdo hoče naučiti programiranja, še ne pomeni, da hoče postati profesionalni programer. Če si v fohu, ki ga razumeš si lahko s programerskim znanjem stvari olajšaš in s tem pridobiš na produktivnosti. Jaz v tem vidim neko vrsto evolucije. Če je imel človek pred leti prednost, če zna uporabljati računalnik, je danes/jutri prednost to, da znaš programirati.

Ko govoriš, o tem da delo na trgu ni rožnato me zanima, v katero področje se uvrščaš?

Ni vredno.

V tako kratkem času te ne bodo naučili nič več kot vodiči na Youtube.

Še največ se naučiš z delom, ko pozno v noč ves zafrustriran popravljaš sintakso in brskaš po Stackexchange in Githubu za izsek kode, ki bi ti
koristil a naposled se ti le u*erje. Nihče ne ve kaj se je zgodilo, nihče ne ve kako se je zgodilo, koda dela in doživiš katarzo v oravem pomenu besede. Dokler ti se zaradi pozabljenega semicolona (;) v vrstici 247 program sesuje kot šipa na kamnu.

Si vis pacem, para bellum.

Pa se dejansko res kaj naučiš potem in potem uporabljaš ali so to samo osnove?

Tečaji te učijo samo sintakse. (Kako zapisati if, while stavke, definirat funkcijo, class, kaj je terka, seznam, array,…) Sintaksa je reč, ki jo osvojiš najkasneje v dveh tednih, če vsaj dve uri na dan delaš vaje in prebiraš dokumentacijo

To je najlažji del.

Problem je kako iz teh “sestavin” skupaj zložiti svojo kodo. Tu pa prideta v pomoč matematika in logika.

Si vis pacem, para bellum.

Jaz ne bi rekel, da tečaj ni vreden nič. Je pa definitivno instant varianta in bo treba krepko pljuniti v roke, zavihati rokave in kot je napisal kolega zgoraj – obnoviti zalogo kave in v zavetju noči vaditi, vaditi in še enkrat vaditi. Na takšnih tečajih se da v grobem pridobiti neko sliko, kaj programiranje je in riskirati za to dvesto evrov ni nujno stran vržen denar. Je pa potrebno zavedanje, da takšen tečaj ne naredi programerja. Zgolj olajša prve korake v – kot pravi

excell
– izredno široko tvarino.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Če bo začela s kačo [Python3], bodo vodiči na youtube izjemno hiter uvod ki si ga lahko pogleda večkrat in to zastonj. Okoli 4-5 ur traja ,da se predela vse osnove. Sledijo še razni moduli itd. ki oa so zgodba zase ampak nič strašnega ko obvladaš osnove.

Ampak za nekoga, ki niti za programiranje ni slišal so tu W3 Schools in Codecademy, kjer se ti spletna stran interaktivno posveti in te sili spisati manjše projekte, ki jih preveri. Poleg tega ni abstraktnih razlag. Vse je nazorno predstavljeno, da si človek lahko predstavlja.

Si vis pacem, para bellum.

Če bo začela s kačo [Python3], bodo vodiči na youtube izjemno hiter uvod ki si ga lahko pogleda večkrat in to zastonj. Okoli 4-5 ur traja ,da se predela vse osnove. Sledijo še razni moduli itd. ki oa so zgodba zase ampak nič strašnega ko obvladaš osnove.

Ampak za nekoga, ki niti za programiranje ni slišal so tu W3 Schools in Codecademy, kjer se ti spletna stran interaktivno posveti in te sili spisati manjše projekte, ki jih preveri. Poleg tega ni abstraktnih razlag. Vse je nazorno predstavljeno, da si človek lahko predstavlja.
[/quote]

Kako hiter uvod bodo ti vodiči je odvisno od njenega začetnega znanja matematike in logičnega sklepanja. Če ji to ne leži bo učenje kar težka pot.

Kot je že nekdo tu povedal: greš na tečaj in te naučijo abecedo. Ali pa si s tem že dober za novinarja, ki bo služil z pisanjem člankov ?
Je pa res, da brez abecede pa “ni variante”.
Pa še moj pristop ko želim osvojiti novo okolje (nov programski jezik, nov operacijaki sistem): navadno si zamislim kako igrico (običajno dokaj kompleksno, vsekakor bolj kot “3 v vrsto” – ta je navadno dostopna v kakem “tutorial”-u).
In če mi uspe kot sem si zamislil (logika + UI), potem si domišljam, da obvladam osnove okolja. Si pa za tak “task” običajno določim od enega tedna do enega meseca.

Povsem mozno. Potemtakem si uporabnik (odjemalec) in se ne ukvarjaš s programiranjem baz podatkov. Verjetno pripravljaš takšna ali drugačna poročila.
[/quote]

Recimo. Samo če znaš to, ni noben problem tudi ostale stvari ki si jih naštel, navsezadnje rabiš to znanje da najdeš kaj po tistih tabelah in pogledih. Samo postane dolgočasno ko delaš samo to in definitivno bi kaj več

Moj fant pa programira pametne pogodbe in dobro plačanega dela mu ne manjka. Pa več jih je, pritožuje se pa noben. Če imaš znanje ki odstopa od večine, ti gre dobro.

Na tem IRC kanalu bi vam znali svetovati https://discord.gg/HnSGT7XG

Tu živi Akademija Koda.

Objava čaka odobritev

New Report

Close