uvoz rabljenega avta iz Nemčije
Pri uvozu vozila iz tujine je pomembno, da vozilo izpolnjuje emisijsko direktivo 94/12/ES. Starost vozila načeloma ni pomembna, vendar je treba poudariti, da so proizvajalci pričeli s proizvodnjo vozil, ki ustrezajo omenjeni direktivi zelo različno, večinoma leta 1998. Svetujemo vam, da se pred nakupom želenega vozila pozanimate ali le-to izpolnjuje zahtevano direktivo in od proizvajalca oziroma zakonitega zastopnika v Sloveniji pridobite potrdilo o izpolnjevanju omenjene direktive.
pa še malo daljši odgovor:
Lastnik vozila mora strokovni organizaciji poleg računa predložiti dokumente o vozilu, ki so bili ob nakupu oziroma pri rabljenem vozilu do njegove odjave veljavni v državi njegovega izvora (COC dokument=dokument o skladnosti, izdan v državi nakupa vozila, registracijski dokument, prometno dovoljenje,…). Na omenjenem COC dokumentu mora biti navedena emisijska direktiva. V kolikor omenjena direktiva ni navedena, si mora kupec od proizvajalca predmetnega vozila ali njegovega zastopnika pridobiti dokument o izpolnjevanju emisijske direktive.
V kolikor vozilo nima enotne evropske homologacije, je potrebno opraviti postopek homologacije v Sloveniji.
Lastnik vozila mora poleg računa predložiti zahtevane dokumente s tehničnimi podatki o vozilu in dokazila o skladnosti vozila s posamičnimi tehničnimi specifikacijami ali enakovrednimi predpisi. Dokazila o skladnosti so lahko seznam homologacij sestavnega dela, nacionalno potrdilo o skladnosti iz države izvoza, potrdilo v EU priglašene tehnične službe, … V kolikor predloženi podatki ne zadoščajo za ugotovitev skladnosti vozila, strokovna organizacija zahteva od lastnika vozila, da predloži dodatna dokazila.
Tudi v tem postopku strokovna organizacija najprej identificira vozilo. To pomeni, da ugotovi istovetnost vozila s podatki v dokumentaciji vozila, ki jo mora lastnik vozila priložiti. Tako zbere potrebne tehnične podatke o vozilu, nato pa preveri njegovo skladnost z zahtevami tehničnih specifikacij, ki se nanašajo na konkretno vozilo. V primeru, ko strokovna organizacija ugotovi, da ima vozilo ES-homologacijo, preneha z nadaljnjim ugotavljanjem skladnosti vozila s tehničnimi specifikacijami.
Oceno tehničnega stanja vozila, njegove celovitosti in skladnosti s Pravilnikom o napravah in opremi vozil v cestnem prometu, opravi strokovna organizacija po postopku, ki se uporablja za vozila, predhodno registrirana v eni od držav EU. V kolikor je vozilo uspešno prestalo to preverjanje, strokovna organizacija izda lastniku vozila potrdilo o skladnosti posamično odobrenega vozila, s katerim ga ta lahko pri registracijskem organu registrira. Postopek identifikacije vozila stane približno 100 EUR.
Ko je vozilo pripeljano v Slovenijo, ga je torej potrebno peljati na eno od spodaj naštetih pooblaščenih strokovnih organizacij, ki so pristojne za identifikacijo in oceno tehničnega stanja vozil:
• JP Ljubljanski potniški promet, d. o. o. – Celovška 160, Ljubljana
• RTI, d. o. o. v Mariboru – Cesta k Tamu 14, Maribor
• Štajerski avto dom, d. o. o.– Tržaška 38, Maribor in
• AVTOPLUS, d. d. – Istrska cesta 55, Koper.
Postopek registracije lahko opravite pri organizacijah, ki opravljajo tehnične preglede ali na najbližji Upravni enoti.