Uvoz volilcev iz Argentine
Citiram iz današnjega Dnevnika:
Sproženi dvomi pred predsedniškimi volitvami: Od kje novih 24.330 volivcev? Od razpisa volitev za predsednika države se je število volilnih upravičencev povečalo za 24.330; predvsem na račun volilcev s stalnim prebivališčem v tujini
četrtek, 11.10.2007 08:25
Tekst: Meta Roglič, Marjeta Kralj
LJUBLJANA – »Glede na informacije, kaj se je dogajalo na zadnji seji državne volilne komisije, se pojavlja dvom, ali bodo predsedniške volitve ogrožene,« nam je včeraj dejal vodja poslanske skupine LDS Jožef Školč. Podobno po naših informacijah razmišljajo še v nekaterih strankah in že napovedujejo sprožitev ustreznih postopkov.
In kaj se je na torkovem zaprtem delu seje državne volilne komisije (DVK) dogajalo? Uradnih informacij včeraj nismo uspeli dobiti, po pripovedovanju nekaterih članov komisije je bil na seji s preglasovanjem sprejet sklep (predsednik DVK naj bi ga podpisal danes), da se vsem volilcem, ki so vpisani v evidenco volilne pravice in nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji, pošlje glasovnica za glasovanje po pošti ter volilna karta, ne glede na to, ali je volilec sporočil, da želi glasovati po pošti ali ne.
DVK je, tako naši viri, omenjene državljane že pred časom obvestila o možnosti, da glasujejo po pošti oziroma na diplomatsko-konzularnih predstavništvih, okoli pet tisoč se jih je odzvalo in DVK obvestilo, da želijo glasovati po pošti. Njim so poslali glasovnico in volilno karto, v prihodnjih dneh pa bodo glede na zadnji sklep DVK glasovnico in volilno karto prejeli tudi tisti, ki te želje niso izrazili. A ne vseh 73.000, kolikor jih je vpisanih v evidenco volilnih upravičencev, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji. Naslovi oziroma imena kar okoli 22.000 državljanov naj ne bi bili popolni in jim gradiva po pošti ni mogoče posredovati. Kar pomeni, da tudi glasovati po pošti ne bodo mogli. Pri nekaterih od skoraj 50.000, ki jim bodo volilno gradivo še poslali, ni jasno, ali še živijo na evidentiranem naslovu oziroma ali so sploh še živi.
Zato se v nekaterih strankah pojavlja vprašanje, kako je bila omenjena evidenca narejena. Izpostavljajo, da nimajo vsi enakih možnosti, in opozarjajo na določene zakonske nedorečenosti. Zakon o volitvah v državni zbor ne precizira, ali bi moral volilec, ki ima stalno prebivališče v tujini, obvestiti DVK, da želi glasovati po pošti, medtem ko zakon o evidenci volilne pravice to določa. Ker naj bi bilo v volilnem imeniku označenih le tistih 5000 volilcev, ki so za glasovnico zaprosili, se pojavlja tudi možnost, da bi kdo od preostalih skoraj 50.000 prejemnikov glasovnic glasoval dvakrat, in sicer po pošti ter na diplomatsko-konzularnem predstavništvu (DVK naj bi morebitno dvojnost glasovanja naknadno preverjala). Takšnih ali drugačnih zlorab pa naj bi sedanja rešitev dopuščala še kar nekaj.
Dodatne dvome sprožajo tudi podatki, da se je v zadnjih dveh mesecih število volilnih upravičencev bistveno zvišalo. Tako je bilo še ob razpisu volitev 20. avgusta letos volilnih upravičencev 1,696.473, pred dvema dnevoma pa 1,720.803. Večina tega porasta gre po naših podatkih na račun pospešenega evidentiranja državljanov s stalnim prebivališčem v tujini. Zato se že pojavljajo ugibanja, ali omenjeno dogajanje ni prikrojeno potrebam določene politične opcije (znano je, da ima desnica v tujini – še zlasti v Argentini – veliko več privržencev kot drugi politični pol).
Ali to drži in kaj se je dogajalo na seji DVK, smo včeraj poskušali preveriti tudi pri glavnem tajniku SDS Dušanu Strnadu, ki je kot član DVK na torkovi seji predlagal rešitev z množičnim pošiljanjem glasovnic, vendar o tem ni želel govoriti. Vsekakor pa 50.000 volilnih upravičencev, okoli katerih se pojavljajo dvomi, kot poudarjajo v političnih krogih, ni zanemarljiva številka in lahko, če stvari ne bodo razčiščene, sproži resne dvome glede izida volitev.
Mina, volitve morajo biti izvedene brez sence dvoma o poštenosti izvedbe le teh. Ne vem zakaj je bilo treba sedaj spreminjati dosedaj uveljavljeno prakso, ko so lahko v tujini glasovali na diplomatskih predstavništvih.Če so tako narodno zavedni se bodo pa ja potrudili in prišli na ambasade ter tam v miru volili.
Res je, vendar se ti ne zdi mal čuden da je prišlo do spremembe dva tedna pred volitvami? Povrhu pa jim manjka 50.000 naslovov. Ti volilci ne bodo dobili glasovnic na dom, drugi, kljub temu da niso zahtevali tega, pa bodo dobili liste domov.Ne vem kako ti razmišljaš v tej smeri, samo meni se to ne zdi pošteno.
O tem, komu vse je slovenska levica delila državljanstva, raje ne bomo.[/quote]
Ljudem, ki so delali in živeli v Sloveniji. Predvsem pa Sloveniji plačevali davke. In so si ga veliko bolj zaslužili kot neki Joseji Pedrosi Novaki, ki nikoli v življenju niso stopili na slovensko zemljo.
Kaj ima ta Jose Pedros Novak za odločat o tem, kdo bo predsednik Slovenije?
Sedaj se vidi, da visoke številke o povojnih pobojih ne štimajo, ko je toliko volilcev v argentinski diaspori. Ne vidim razloga zakaj nebi tudi oni volili, saj funkcija slovenskega predsednika tako ni kaj prida pomembna. Bolj je pomembna funkcija nadškofa. Tistega nam pa tako dpločijo, da se sami ne kregamo!
RKC svetuje svojim ovčkam…
http://24ur.com/elec/elec_article.php?article_id=3107521
… le koga imajo v mislih? Jelinčiča? Turka? Ne bi vedu…