V Jugoslaviji je bilo življenje zelo dolgočasno in ljudje neumni
Resno. Kako ste lahko živeli v tej državi in bili tako neumni, da so vam prali možgane vsak dan? Če bi se jaz rodila v Jugi bi prvi dan, ko bi imela možnost zbežala na zahod. Saj ne rečem da je kapitalizem vredu zadeva, ampak vseeno 10000x boljši kot communism. Pa tiste bedaste rituale, ko ste jih imeli in častili Titeja?? Ja fak no. Po vsako stvar ste mogli it v Italijo ali Avstrijo, nič niste smeli pisnit čez državo ker so vas zaprli..
Pa še nekaj, nasplošno menim, da je moglo bit življenje pred 1990 zelo zelo bedno, brez tehnologije, Ja kaj si pa lahko počel ves dan kot delal, pil in gradil tiste ogromne bajte, ki se jih še danes ne moremo rešit?
Na kratko, v Jugi je bilo vse bedno.
Verjetno je bila podobna, samo da ni bilo interneta, pa da so imeli časopisi odgovorne urednike, ki so v pisma bralcev spustili samo tiste, ki so bili vsaj za silo pismeni. Dandanes lahko vsak kreten napiše čisto vse, pa imamo zmoten občutek, da je folk nasploh bolj butast. Po mojem niti ne, samo izbora ni več.
čez režim, Titeka, partijo se res ni smelo govoriti ☺
ostalo pa … po 1965 smo bili manj zaostali za (A), (D), .. kot danes ☺
Ni, da verjemaš: brali smo knjige v tujih jezikih An, Nem, Ru, … se sami učili tujih jezikov, hodili na tečaje za računalnike, programiranje, študirali v tujini, bili na delovnih praksah v tujini (jep, v ZDA pa samo tisti, ki NISO bili v partiji )
poslušali radio Luksenburg in delali pesmice po tem vzorcu nekje po 1970 smo imeli tudi barvne TV (si lahko misliš ☺)
Smo pa po 1975 zajebali državne finance (ne vem točno s čim – nekaj solidarnost z republikami, nekaj z ekstenzivno stanovanjsko gradnjo, nekaj z uvozom zahodnih tehnologij, avtomobilov … )
da ste imeli to možnost, se učiti in brati angleške knjige? in poslušati radio Luksemburg? To samo potrjuje, kako zelo ste si se želeli kapitalizma, ker v vaši državici ni bilo nič od niča.
Danes je to normalno, da poslušamo angleški radio, če nam to zapaše, ne pa kot vi, ker se vam je to zdel nek privilegij.
da ste imeli to možnost, se učiti in brati angleške knjige? in poslušati radio Luksemburg? To samo potrjuje, kako zelo ste si se želeli kapitalizma, ker v vaši državici ni bilo nič od niča.
Danes je to normalno, da poslušamo angleški radio, če nam to zapaše, ne pa kot vi, ker se vam je to zdel nek privilegij.
[/quote]
V avstriji si takrat že imel McDonalds in lahko na polno žrl junk food, medtem ko ste vi šele poslušali radio Luksemburg?
da ste imeli to možnost, se učiti in brati angleške knjige? in poslušati radio Luksemburg? To samo potrjuje, kako zelo ste si se želeli kapitalizma, ker v vaši državici ni bilo nič od niča.
Danes je to normalno, da poslušamo angleški radio, če nam to zapaše, ne pa kot vi, ker se vam je to zdel nek privilegij.
[/quote]
nope … to pomeni, da smo že takrat (kot danes) imeli več “svetov” – politične, delavne, študiozne … posameznike — sicer razpad Yuge sploh ne bi bil mogoč ☺
btw: svetovno infrastruktura takrat pač ni bila tako razvita kot je danes, ni bilo neta, …
Smo pa net imeli skoraj sočasno z “razvitim” svetom ☺
v partijo je šel (tako kot veliko drugih – pač normalna karierna pot tiste čase v JU/JS ) kasneje – ko se je vrnil s študija.
mislim da prof. B.M Zupančič (in še nekaj močnih kalibrov njegovega časa) ni bil nikoli v partiji je pa zelo levosučno usmerjen
[/quote]
Ne bo držalo. On sam pove, da so ga iz partije vrgli leta 1973 (kdaj je vstopil vanjo, blagohotno zamolči), doktoriral je pa leta 1976 na Brandeisu (Boston, MA). Tudi je zanimivo, da naj bi ga vrgli iz partije, pa je vseeno dobil službo kot asistent in kasneje profesor na najbolj rdečem od faksov, namreč na FDVju.
Teh partijskih kruhoborcev, ki za tvezijo, kako zelo jih je režim preganjal s tem, da jim je dajal službe na faksu, imam čez glavo dovolj…
Če odmislimo butast državni režim in nekaj propagande (to je tudi v ZDA, mimogrede), je bilo prav luštno. Ljudje so bili srečnejši. Avtov se ni zaklepalo, še hiše komajda. Bolj s(m)o znali cenit “male stvari” v življenju. Pa tudi če se je kaj kupilo čez mejo, s(m)o znali tudi to bolj cenit, ne pa zdaj, ko se lahko preseravaš prav z/v vsem in nisi več zadovoljen za več kot 5 minut.
Tehnologija je bila, je sicer napredovala z malo zakasnitve v primerjavi z bogatejšimi državami, a toliko pa spet ne, dosti se je tudi prešvercalo čez meje.
Nikakor (nam) ni bilo dolgčas, otroci s(m)o se ogromno igrali zunaj, “po svoje”, iznajdljivo in kreativno, celo igrače s(m)o si kdaj izdelali sami, bili dosti bolj povezani med sabo v živo, kot zdajšnji sončki elektronsko, ki samo še buljijo v telefone, zanemarjajo svoje kreativne potencialne in zabijajo življenje na FekalBuku.
Vsi praznoglavi Janševi hlapci, ki klatite neumnosti kot je prvi komentar se najprej naučite brati in si preberite osnovne stvari kako je bilo in ne ne stalno trobit laži in neumnosti! Tistih 34 centov, ki vam jih pastir daruje vas bo še drago stalo !
In zavedajte se resnice da niti Jugoslavija, še manj Slovenija do 1991 leta ni bila nikdar v nobenem postopku pri kateremkoli sodišču! Vse se je začelo 1991 leta, ko se je mafija prigrebla na oblast in številne sodbe, v veliki večini porazne za Slovenijo so postale srtalnica!
Poslušaj in glej kdaj so bile uničene vse dobre tovarne v Sloveniji. 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} je bilo NAMERNO uničenih v letih od 2004 do 2008 !!!
Otroci smo po cele dneve bili zunaj, bosi in se podili, igrali in uživali – do večera.
Danes otroka (nenadzirano ) ne spustiš ven (v večjih mestih) ………… tako da ne govori o tem, kako je bilo nekoč brezveze; dve vrsti jogurta je bilo in to je bilo prav fajn, ne pa zdej 100 vrst vsega, razvajenost na polno, nobene avtoritete nikjer ………. pa naši idelai so bili Sandokan, Tarzan ipd, vaši pa Kylie Jenner in ostali Katrashian klan!!!
Sem mama dveh odraslih fantov in že velikokrat sem jim povedala, da svoje mladosti nikakor ne bi zamenjala za njuno mladost. Res je bilo lepo.
Vsi tisti ,ki niste živeli v Jugi ( mlajši) bi bilo bolje , da ne smetite na monu, ker vse to kar poveste, ste prebrali ali pa izvedeli od tistih redkih , ki v Jugi niso bili zadovoljni, In verjemite, da teh je res malo.
Se pogovarjamo z vsemi narodnostmi in vsi pravijo, da je bilo prej življenje boljše (od Romunov, Bolgarov, Ddrovcev).
Npr. samo v Romuniji mislim, da je 96 procentov lastniških stanovanj.
Ni vse denar, je veliko tudi kvalitete življenja, ki ga živimo.
Po mojem mnenju ni bilo vse boljše, niti vse slabše, imam pa lepe spomine na takrat.