Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek V ŽIVO: Dress code v šolah?

V ŽIVO: Dress code v šolah?

Kako bi šele žarela v uniformi 😉

Opozorila bi tudi, da je dress code povsem nekaj drugega kot uniforma.

Dress code je pravilo, kako se primerno obleči za določeno priložnost. Uniforma pa je prisila in zateranje identitete. Zakaj mislite, da so policaji v uniformah in vojaki in varnostniki in duhovniki? Zato, ker morajo misliti enako!!! Ker predstavljajo določena pravila in ideologijo!

Tako, razmislite o tem!
Uniforma je svojevrstna tiranjija!!!

Se strinjam, kljub temu pa m,enim, da bi mlade v šoli morali seznaniti (če jih že starši ne) s pravili primernega oblačenja
Meni je vseeno, če sosedova punca hodi po ulici kot prodajalka ljubezni, v razredu pa tako (lahno) odeta nima kaj delati.
Zakaj mislite, da je za šolo vse dobro?[/quote]

kaj je za koga primerno oblačenje? za orto muslimane so vse ženske v sloveniji neprimerno oblečene. razen seveda tistih treh, ki hodijo okoli v burki. oblačenje je postranska zadeva, razlog, da se ukvarjamo s tem, je v tem, da se potem s pomembnimi, bolečimi temami ni potrebno ukvarjat. pesek v oči raji, še enkrat.

in uniforme ne bodo zmanjšale razlik, povečale jih bodo, ker bodo otroci iz bogatih družin lahko imeli pet uniform in bodo vedno urejeni in čisto oblečeni, medtem, ko si bodo otroci iz socialno ogroženih družin lahko omislili verjetno le eno samo, pa še tista bo zguljena in ponošena od pranja.
da ne govorim o dodatnem strošku…

uniforme. Tako oblečene kot sem na praksi videvala osnovnošolke ni nikamor podobno. Pa če bi imeli v barvah in vzorcih različne po šolah se na kakšnih masovno obiskanih krajih mularija še težje izgubi.
PRESERAVANJE z oblačili je pa itq znamenje, da starši posvečajo pozornost napačnim stvarem in otroke podkupujejo z denarjem, ker časa zanje pač nimajo.

če bi različne šole imele različne uniforme je slabost ta da bi se kazale razlike med unimi iz ljubljane bežigrad in unimi iz zg. kungote… tu vidim slabost

Hvala vsem za izjemno zanimivo debato. Kljub temu, da se je Oddaja v živo zaključila vabljeni, da nadaljujete z izmenjavo mnenj in izkušenj.

Vsem šolarjem in učiteljem pa želim kar se da lepo in uspešno šolsko leto.

[youtube]abqZU5OVkKk[/youtube] Nikoli obupati 5 sekund pred čudežem ( Maginja Blinkita)

vprašanja, ki bi si jih morali postavljati so, kako ustvarit bolj učinkovito šolo, kako zvišat nivo znanja, kako ugotovit, kaj je balast in kaj potrebno znanje, ne pa koliko centimetrov nad kolenom je še primerno za krilo.[/quote][/b]

Ja, to, ne pa postavljat bedasta vprašanja o uniformah. Se pač vidi izobraženost ljudi, to je MONu itak že pravilo, da so čisto običajen rumeni tisk.

Menim, da pišeš bedarije! Zelo bedaste bedarije! In se vidi, da si očitno ena mlada nepoučena in z ogromno željo po iskanju sebe z načinom oblačenja… whatever!!

Menim, da z uniformo ne bi bilo nič narobe, verjetno bi se vsaj 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} staršem zmanjšalo eno berem (obleke).
Kolikor sem že prepotovala in videla sveta in gledala po TV sem ugotovila da ima skoraj 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} razvitega sveta uniforme v šolah, in celo v vrtcih.
V vrtcih so to predvsem trenirke, take zelo luštne, enostavne, mehke in zelo uporabne. Imajo celo enake pelerine. Razlikujejo se pa od vrtca do vrtca in šole do šole. V barvah ali pa v dizajnu.
V šolah imajo tudi na izbiro, hlače ali krilo, so tudi bombažne obleke, so majčke ali srajčke in puloverčki ali brezrokavniki, in reklci (ampak ne povsod, nekatere šole nimajo reklcov).
In menim, da se razlika med tistimi, ki imajo zelo zelo veliko (takih pri nas ni) in tistimi ki imajo zelo zelo malo, porazgubi. Seveda so vidne razlike že samo po urejenosti in čevljih in modnih dodatkih, frizurah…
ampak, tisti ki nima, je pa rešen za te šolske in vrtčevsek obleke… to je ena velika skrb manj.

In ne, to ni bilo pred 20. leti na Kitajskem, to je danes, tu, sedaj, v Ameriki, na Japonskem, tudi Kitajskem, Rusiji, Indiji, po Evropi in Afriki… ej, povsod…
Tko da ne buč tukaj kotalit.
Vsekakor je to prednost in ne slabost.
Tist, ki bo hotel bit sexi in privlačen in provokativen, ali unikaten… bo to lahko ustvaril tudi z uniformo. brez skrbi.
en tak zelo lep primer je, če se ga spomnite, Princ z Bel Aira, sej smo ga vsi gledal… kako so tam več al manj vsi beli bogataši oblečeni v uniforme, on je pa izstiopal tako, da si je obrnil reklc navzven, in razpel kravato… evo, postal je unikaten, kljub uniformi.
In ja, sej res. Ponavadi nimajo uniform tiste šole, k si jih sploh ne morejo privoščiti, oz, starši, ki si jih ne morejo ali nočejo privoščiti. Na žalost.

[/b]

Ja, to, ne pa postavljat bedasta vprašanja o uniformah. Se pač vidi izobraženost ljudi, to je MONu itak že pravilo, da so čisto običajen rumeni tisk.[/quote]

a ti si se pa ravnokar naučila besedno zvezo rumeni tisk in s pridom to uporabljaš? bravo.


zdaj si pa ti predstavljaj revno družino s tremi šoloobveznimi otroki.
kaj ti misliš, da če bodo za vsakega kupili eno uniformo, pa bo problem obleke rešen, ali kaj? da bodo otroci cel teden v enih in istih oblačilih kaj misliš, koliko uniform bo treba nabavit za vsakega, da bodo lahko v šolo hodili normalno in čisto oblečeni, tako, kot sedaj, ko pač nosijo lahko recimo poceni obleke iz KIKa, podarjene obleke… vsaj čisti so lahko.

v zahodnem svetu imajo uniforme na privat šolah. da se vidi od daleč, da so pa nekaj več. v javnem šolstvu uniform ni.

uniforme bi šolo podražile, razlike v socialnem statusu pa bi dobesedno kričale. zdaj imajo revni otroci pač lahko poceni oblačila. če bi uvedli uniforme, bi hodili okrog pa umazani in fejst ponošeni. to je rešitev?

kaj pa za učitelje?…..bele hlače, spodaj pa sp. hlače z rdečimi srčki?

Mhm, prav o tem govorim. Na zahodu imajo tiste šole uniforme, ki predstavljajo status in so del tradicije. na Kitajskem so bili pa vsi milijoni ljudi enako napravljeni in to je tisti šmorn, ki ga uniforma prinese. Na zahodu je njihova uniforma del tradicije in je že s tem deloma osmišljena. Pri nas je bila pa ta tradicija kdaj? V 50 letih so imeli vsi učenci v jugi modre halje, ko so hodili v šolo. Modre halje so simbolizirale narod proletariata! Potem se je končno z začetkom 60h začela liberalizacija tudi kar se oblačil tiče. V južnih republikah precej kasneje, oni so še dolgo nosili bodre halje v šolo. Še sredi sedemdesetih let.

Princ z Bel Aira je pa holivudska komedija, ki ne odraža realnega stanja. Upam, da veš, da ni vse res, kar vidiš na televiziji. Se pa strinjam s tabo, da je dobra komedija.

Zanima me, če si kje v tujini živela, ker jaz sem in vem, kako starši in otroci mrzijo uniforme. Za turista zgleda to kjut, za realno življenje je pa to tlaka.

In še to. Hvala, ker me imaš za mlado. Me prav veseli. Sicer imam doma dva osnovnošolca in imam precej stroškov z njima, tudi garderobo. Ne kupujem znamk, še HM si redko privoščimo. Svoja otroka pa opozorim, kaj je primerno za šolo in kaj ne. In to je dolžnost staršev, da otroke naučijo dress code za šolo, ne pa diktira uniforme, dej no, kot pod Marijo Terezo. No, tudi takrat šolske uniforme na našem ozemlju ni bilo, razen v Nunski gimnaziji. Uniformiranje nikoli ne prinese dobrih rezultatov, ker kakor obrneš, je dikatura. Otroke je treba spodbujati, da razvijejo lastno identiteto – tudi skozi oblačila. Vsi tukaj naštevajo izzivalne najstnice, ne vidijo pa, da je nešteto najstnic in najstnikov, ki niso izzivalni, ampak so kreativni in iščejo svoj slog in so pri tem povsem spodobni.

Tvoje utemeljevanje je kar nekaj in ker si se osebno spravila name, ti še jaz osebno prišepnem:

Če meniš, da bi moral otrok imeti vedno enaka oblačila, mu kupi tri komade enakih hlač, 5 majic/srajc, če hočeš en rekelc in pulover in naj hodi vedno enak v šolo.

Srečno!

in seveda bi te uniforme spadale v paket BREZPLAČNE OSNOVNE ŠOLE?

nimam nič proti uniformam, ampak starše nas že krepko lupijo pri ostalih šolskih potrebščinah, kaj bi bilo šele z uniformami?…..

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

sem ZA uniforme

Sem ZA uniforme.

Mhm, prav o tem govorim. Na zahodu imajo tiste šole uniforme, ki predstavljajo status in so del tradicije. na Kitajskem so bili pa vsi milijoni ljudi enako napravljeni in to je tisti šmorn, ki ga uniforma prinese. Na zahodu je njihova uniforma del tradicije in je že s tem deloma osmišljena. Pri nas je bila pa ta tradicija kdaj? V 50 letih so imeli vsi učenci v jugi modre halje, ko so hodili v šolo. Modre halje so simbolizirale narod proletariata! Potem se je končno z začetkom 60h začela liberalizacija tudi kar se oblačil tiče. V južnih republikah precej kasneje, oni so še dolgo nosili bodre halje v šolo. Še sredi sedemdesetih let.

Princ z Bel Aira je pa holivudska komedija, ki ne odraža realnega stanja. Upam, da veš, da ni vse res, kar vidiš na televiziji. Se pa strinjam s tabo, da je dobra komedija.

Zanima me, če si kje v tujini živela, ker jaz sem in vem, kako starši in otroci mrzijo uniforme. Za turista zgleda to kjut, za realno življenje je pa to tlaka.

In še to. Hvala, ker me imaš za mlado. Me prav veseli. Sicer imam doma dva osnovnošolca in imam precej stroškov z njima, tudi garderobo. Ne kupujem znamk, še HM si redko privoščimo. Svoja otroka pa opozorim, kaj je primerno za šolo in kaj ne. In to je dolžnost staršev, da otroke naučijo dress code za šolo, ne pa diktira uniforme, dej no, kot pod Marijo Terezo. No, tudi takrat šolske uniforme na našem ozemlju ni bilo, razen v Nunski gimnaziji. Uniformiranje nikoli ne prinese dobrih rezultatov, ker kakor obrneš, je dikatura. Otroke je treba spodbujati, da razvijejo lastno identiteto – tudi skozi oblačila. Vsi tukaj naštevajo izzivalne najstnice, ne vidijo pa, da je nešteto najstnic in najstnikov, ki niso izzivalni, ampak so kreativni in iščejo svoj slog in so pri tem povsem spodobni.

Tvoje utemeljevanje je kar nekaj in ker si se osebno spravila name, ti še jaz osebno prišepnem:

Če meniš, da bi moral otrok imeti vedno enaka oblačila, mu kupi tri komade enakih hlač, 5 majic/srajc, če hočeš en rekelc in pulover in naj hodi vedno enak v šolo.

Srečno![/quote]

Hvala enako, srečno tudi vam…
Drugače pa
lalalaal.. zeh zeh zeh…

pa kaj ti misliš da mam jaz za enega otroka 15 hlač in 23 trenerk in 45 majc???
Hahahaa….
ammm…
res pa je da niso vse enake, so pa podobne :). Žal. Nimam izbire. Pač.
In ja, osnovnošolci so zelo premladi, da bi se iskali v oblekah in z njimi celo izražali. Redki so ti primerki, ki to zmorejo in lahko in se jim to da. Pogledam sebe na slikah v OŠ.. o madona, se točno vidi, da mi je dol visel za obleke. In mojim sošolkam enako. Vsaj po videzu sodeč :)).
In če se ozrem malo po pisarni, vidim, da jih ima kar nekaj majco in hlače od včeraj en celo od predvčerišnjem :)). ajej… vendar diši. Neverjetno. Waw, so izumili pralni prašek pri njih??
Ne, ni potrebe, da smo vsi vsak dan drugače oblečeni, ne ni potrebe da so otroci v vrtcih in šolah vsak dan drugače oblečeni… ne za to ni potrebe… to je umetno narejena potreba, pritisk okolice, ki veleva, da si v najmanjšo mero umazanc, smrduh in revež, če imaš morda iste hlače 2 dni zapored. “Kaj bodo pa drugi rekl” ” Kaj bo pa učiteljica/vzgojiteljica rekla (si mislila)”
Sej sm brala ne dolg časa nazaj, ko je ena mamca tuki spraševala, če druge oblečejo svoje otroke v iste obleke dva dni zapored… in kako so se našle ene, k so jo takoj razglasile za umazanko (seveda pod pogojem, da ni obleka umazana, polulana, prešvicana).
To je marketing, modna industrija, verjetno tudi glasbena industrija… ki nam narekuje, kdo smo in kako bomo izgledali…al sem Metal, Emo, Raper, bogsigavedi, kaj vse je še, pa jst tega ne poznam :))…. ne mi rečt, da se otroci iščejo in se v Emo prepoznajo :)). No seveda se… sej to je pa ja trend sedaj, ali se motim??

Menim, da po tem nimamo potrebe, vsaj realne ne, imamo neko materialno, marketinško, potrošniško potrebo, ker so nas tako prisilili in navadili.
Če avto ne bi bil tako presneto drag, bi si ga kupovali vsako leto, ker bi nam pač boj pasal na čevlje.

Aja, ti tudi vsak let drugo torbo kupiš otrokoma, ker stare pa res ne moreta imeti :)).

Namesto da otroke naučimo, da so strpni do drugih, prijazni, da cenijo svojo lastnino in da jo čuvajo… jih učimo, da so eni navadni zaplankani potrošniki.

Mhm, prav o tem govorim. Na zahodu imajo tiste šole uniforme, ki predstavljajo status in so del tradicije. na Kitajskem so bili pa vsi milijoni ljudi enako napravljeni in to je tisti šmorn, ki ga uniforma prinese. Na zahodu je njihova uniforma del tradicije in je že s tem deloma osmišljena. Pri nas je bila pa ta tradicija kdaj? V 50 letih so imeli vsi učenci v jugi modre halje, ko so hodili v šolo. Modre halje so simbolizirale narod proletariata! Potem se je končno z začetkom 60h začela liberalizacija tudi kar se oblačil tiče. V južnih republikah precej kasneje, oni so še dolgo nosili bodre halje v šolo. Še sredi sedemdesetih let.

Princ z Bel Aira je pa holivudska komedija, ki ne odraža realnega stanja. Upam, da veš, da ni vse res, kar vidiš na televiziji. Se pa strinjam s tabo, da je dobra komedija.

Zanima me, če si kje v tujini živela, ker jaz sem in vem, kako starši in otroci mrzijo uniforme. Za turista zgleda to kjut, za realno življenje je pa to tlaka.

In še to. Hvala, ker me imaš za mlado. Me prav veseli. Sicer imam doma dva osnovnošolca in imam precej stroškov z njima, tudi garderobo. Ne kupujem znamk, še HM si redko privoščimo. Svoja otroka pa opozorim, kaj je primerno za šolo in kaj ne. In to je dolžnost staršev, da otroke naučijo dress code za šolo, ne pa diktira uniforme, dej no, kot pod Marijo Terezo. No, tudi takrat šolske uniforme na našem ozemlju ni bilo, razen v Nunski gimnaziji. Uniformiranje nikoli ne prinese dobrih rezultatov, ker kakor obrneš, je dikatura. Otroke je treba spodbujati, da razvijejo lastno identiteto – tudi skozi oblačila. Vsi tukaj naštevajo izzivalne najstnice, ne vidijo pa, da je nešteto najstnic in najstnikov, ki niso izzivalni, ampak so kreativni in iščejo svoj slog in so pri tem povsem spodobni.

Tvoje utemeljevanje je kar nekaj in ker si se osebno spravila name, ti še jaz osebno prišepnem:

Če meniš, da bi moral otrok imeti vedno enaka oblačila, mu kupi tri komade enakih hlač, 5 majic/srajc, če hočeš en rekelc in pulover in naj hodi vedno enak v šolo.

Srečno![/quote]

Hvala enako, srečno tudi vam…
Drugače pa
lalalaal.. zeh zeh zeh…

pa kaj ti misliš da mam jaz za enega otroka 15 hlač in 23 trenerk in 45 majc???
Hahahaa….
ammm…
res pa je da niso vse enake, so pa podobne :). Žal. Nimam izbire. Pač.
In ja, osnovnošolci so zelo premladi, da bi se iskali v oblekah in z njimi celo izražali. Redki so ti primerki, ki to zmorejo in lahko in se jim to da. Pogledam sebe na slikah v OŠ.. o madona, se točno vidi, da mi je dol visel za obleke. In mojim sošolkam enako. Vsaj po videzu sodeč :)).
In če se ozrem malo po pisarni, vidim, da jih ima kar nekaj majco in hlače od včeraj en celo od predvčerišnjem :)). ajej… vendar diši. Neverjetno. Waw, so izumili pralni prašek pri njih??
Ne, ni potrebe, da smo vsi vsak dan drugače oblečeni, ne ni potrebe da so otroci v vrtcih in šolah vsak dan drugače oblečeni… ne za to ni potrebe… to je umetno narejena potreba, pritisk okolice, ki veleva, da si v najmanjšo mero umazanc, smrduh in revež, če imaš morda iste hlače 2 dni zapored. “Kaj bodo pa drugi rekl” ” Kaj bo pa učiteljica/vzgojiteljica rekla (si mislila)”
Sej sm brala ne dolg časa nazaj, ko je ena mamca tuki spraševala, če druge oblečejo svoje otroke v iste obleke dva dni zapored… in kako so se našle ene, k so jo takoj razglasile za umazanko (seveda pod pogojem, da ni obleka umazana, polulana, prešvicana).
To je marketing, modna industrija, verjetno tudi glasbena industrija… ki nam narekuje, kdo smo in kako bomo izgledali…al sem Metal, Emo, Raper, bogsigavedi, kaj vse je še, pa jst tega ne poznam :))…. ne mi rečt, da se otroci iščejo in se v Emo prepoznajo :)). No seveda se… sej to je pa ja trend sedaj, ali se motim??

Menim, da po tem nimamo potrebe, vsaj realne ne, imamo neko materialno, marketinško, potrošniško potrebo, ker so nas tako prisilili in navadili.
Če avto ne bi bil tako presneto drag, bi si ga kupovali vsako leto, ker bi nam pač boj pasal na čevlje.

Aja, ti tudi vsak let drugo torbo kupiš otrokoma, ker stare pa res ne moreta imeti :)).

Namesto da otroke naučimo, da so strpni do drugih, prijazni, da cenijo svojo lastnino in da jo čuvajo… jih učimo, da so eni navadni zaplankani potrošniki.[/quote]

Ne razumem, kaj si se spravila name, vidim pa, da ne razumeš bistva! Ne gre za potrošništvo, tudi sama sem zakrknjena nasprotnica potrošništva. Sem močno proti pranju možganov! Vendar pa pranje možganov poteka na več prefinjenih načinov. Tudi unformiranje je eden od njih! Uniforma je pranje možganov, samo ti tega še nisi slišala, ker o potrošništvu vsi vrabci čivkajo, uniforma je pa nekaj novega.

Ne govorim o higieni, ne govorim o preseravanju, govorim o običajnem napravljanu, učenju estetike itd. Nimamo prenatrpanih omar, sprejmemo tudi ponošena oblačilat itd. Ok? A razumeš, da govorim o čisto navadni svobodi oblačenja. Če mi danes paše obleči zeleno, oblečem zeleno, ne pa da mi diktirajo, da moram imeti vsak dan sivo (ali pa rdeče).

Tiste, ki to gledate samo iz praktičnega vidika (ne bo treba toliko oblek, kar seveda ni res. Potrebne bodo ravno tako + uniforma, ker se bo otrok doma preoblekel), najbrž nimate izkušenj z uniformami. In tudi, nikar ne misli, da je tako krasno imeti uniformo. Sem jo nosila v službo celih 8 let in vem, kako je to stalno prati in skrbeti, da imaš dovolj na zalogi, vedno zlikano, očiščeno, urejeno. Rezervo s sabo, če se kaj zamaže itd. Materiali so taki kot jih izberejo drugi, briga jih, če se ne lika lepo, če se ne pere lepo itd. In pazi, še ena potrošniška finta. Prekleto boš preklinjala, ko boš vrtela stroj samo za uniformo, ker ne boš imela kaj zraven dat, uniforma mora biti pa oprana in urejena, pa še čakala boš, da jo boš zlikala, da bo zjutraj pripravljena. Kje je tukaj potrošniška ozaveščenost? Mar se z energijo ne varčuje?

In prosim, bodi toliko pametna, da ne podajaš zaključkov o meni osebno, ker to sploh ni pomembno ( pa še zelo se motiš). Pomebni so argumenti za ali proti uniformi.

Jaz govorim iz psihološkega in praktičnega vidika, ti pa iz potrošniškega, sicer spreobrnjenega pa vendar.

Vse kar je potrebno, je, da otroke naučiš, da se priložnosti primerno oblečejo. Za šolo spodobno, za gledaliče lepo itd.
In še osebna replika, ker me malodane napadaš v svojih postih. Kako boš učila otroke strpnosti, ko pa si sama tako nestrpna? Ops, oprosti :))))

O katerih solah v VB je to govora?

http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Schoolslearninganddevelopment/SchoolLife/DG_4016078

jst jih vidim v uniformah hodit okrog. 😉

Edina ‘uniforma’, ki sem jo v življenju kdaj nosila, je bila pevskem zboru. Ozek puli in krilo. Mora na kvadrat!! Obleči dekletu puli, ko mu ravno poganjajo prsi in bi najraje hodil naokoli v plašču, je sadizem. Ravno tako mučenje s krilom – če imaš najraje hlače.

Kaj točno prinesejo dobrega uniforme? A vi veste, kakšno veselje bi imeli fantje s krili? Pri nas nobena ni upala nositi krila, ker ga je imela ves čas čez glavo! Vi bi pa cel razred punc tako opremili?

Saj ste nori.

New Report

Close