Varstveni dodatek in odpoved dedovanja
Spoštovani
Skrbim za mamo alkoholičarko z diagnozo dekompenzirana jetrna ciroza. Ima malo pokojnino in tako smo zaprosili za varstveni dodatek, saj za nas vzdrževanje njenega stanja predstavlja kar velik finančni zalogaj. Vendar pa je mama pred leti z dedovanjem po svojem očetu pridobila neko malenkost premoženja. To premoženje si deli s petimi dediči, ki se dejansko ne morejo nekako dokončno med sabo zmeniti. Premoženje ni veliko, prodati ga ne more ker ni odmerjeno, poleg tega ni dosti vredno, nobeden od ostalih dedičev pa ga noče prevzeti. Mene po pravici povedano niti ne zanima, saj je na drugem koncu Slovenije in imam sama dosti za sebe. Moje vprašanje je naslednje: ko bo mama umrla bo ta delež vseeno postal del dedovanja. Ker prejema varstveni dodatek bo to premoženje seveda predmet vračanja dedičev. Ali se mi v primeru, da se dedovanju odpovem odpišejo tudi vse obveznosti, ki bi nastale po mamini smrti ali bi še vedno morala vrniti pridobljeni varstveni dodatek?
Spoštovani,
v primeru odpovedi dedovanju sodišče poišče zakonite dediče po Zakonu o dedovanju, ki bodo dedovali. Dedič se lahko odpove dediščini z izjavo, ki jo poda sodišču do konca zapuščinske obravnave. Taka odpoved velja tudi za potomce tistega, ki se je odpovedal, če ni izrecno izjavil, da se odpoveduje samo v svojem imenu. V kolikor obstaja pasiva zapuščine (dolgovi kot npr. vračila izplačanih varstvenih dodatkov) je dedič odgovoren za zapustnikove dolgove do višine vrednosti podedovanega premoženja, zato odpoved dedovanju v vašem primeru nima smisla. Skrajšano: Vračilo te obveznosti lahko zahtevajo od vas kot dediča le do tiste višine, kolikor je vredna zapuščina po pokojni materi.
Spoštovani, tašča prejema največji varstveni dodatek za bolnega moža.Tast ima premoženje, a je izgubil opravilno sposobnost, tako da je lastnina sedaj taščina oz. zastopa ona.Kako je to v nadaljevanju z vračilom varstvenega dodatka, saj ona trdi da ga ne bo enkrat potrebno vračati? Hvala za odgovor in lep dan
Spoštovani,
dejstvo, da je tast izgubil opravilno sposobnost in ima skrbico, ob tem pa ima premoženje, ne pomeni, da prejetega varstvenega dodatka ob smrti vašega tasta ne bo potrebno vrniti iz zapuščine po njem. Običajno oziroma ob izdajanju odločb po novi zakonodaji, ki ureja to področje, se na premoženje upravičenca do varstvenega dodatka vpiše plomba, s katero se prepove razpolaganje in obremenitev do višine prejetih prejemkov v korist RS. V kolikor je vaša tašča premoženjsko stanje tasta namerno prikazala napačno, lahko tudi zanjo is tega nastanejo določene posledice (seveda, v kolikor jih bo izplačevalec tega dodatka uveljavljal).
Lepo pozdravljeni!
Forum je zaprt za komentiranje.