Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek včeraj začela veljati novela zakona ZPIZ 2E

včeraj začela veljati novela zakona ZPIZ 2E

To je bila doba, ko bi bila nekomu v delovnem razmerju priznana porodniška ali je bilo to znižanje starosti zaradi nege otroka?

Če se je izplačal tisti neizplačan del nesorazmerja že v času upokojitve, nanašal pa se je seveda za nazaj za čas v delovnem razmerju, se lahko zahteva ponovna odmera pokojnine.
[/quote]

tako je bilo, hvala, bom poskusila, pa četudi za 5 eurov 🙂

To je bila doba, ko bi bila nekomu v delovnem razmerju priznana porodniška ali je bilo to znižanje starosti zaradi nege otroka?

[/quote]Priznali so dobo za skrb za otroka do enega leta (7 mesecev in 24 dni),ker sem se potem takoj zaposlila v prosveti, prej pa sem bila zavarovana ali po možu ali kot študentka??? To so omogočili z odločbo po zpiz1, ki jo imam od leta 2010. Če bi mi upoštevali teh sedem mesecev, bi se lahko upokojila starostno. Leta sem že presegla (61,7 let). do polne pokojnine pa mi manjka ravno teh 7 mesecev. (zdaj sem v predčasni z velikimi odbitki do 63,6 let).
LP


Res jim gre za Slovence, bravo!
Oni so bili predlagatelji ukradene dobe, buča!

Priznali so dobo za skrb za otroka do enega leta (7 mesecev in 24 dni),ker sem se potem takoj zaposlila v prosveti, prej pa sem bila zavarovana ali po možu ali kot študentka??? To so omogočili z odločbo po zpiz1, ki jo imam od leta 2010. Če bi mi upoštevali teh sedem mesecev, bi se lahko upokojila starostno. Leta sem že presegla (61,7 let). do polne pokojnine pa mi manjka ravno teh 7 mesecev. (zdaj sem v predčasni z velikimi odbitki do 63,6 let).
LP
[/quote]

Zavarovana po mozu ali pa kot studenka si bila zdravstveno, ne pokojninsko.

Zavarovana po mozu ali pa kot studenka si bila zdravstveno, ne pokojninsko.
[/quoteAmpak zanima me, zakaj sem dobila od spiza odločbo, na kateri piše da se to obdobje šteje v zavarovalno dobo. po 189. členu. Čemu bi potem to potrebovala?
Hvala za razumevanje LP

Super, pomeni, da grem eno leto in 2 meseca prej v penzijo
!

Kolikor razumem, ce si vlozila zahtevek pred 1.1.2013, naj bi veljalo, vendar kot doba z dokupom in ne kot redna delovna doba
https://www.zpiz.si/cms/?id=2&inf=279, za redno starostno upokojitev pa se uposteva samo redna delovna doba in zdaj po spremembi, ki velja od letos, doba, ki se je samostojno placevala.

Točno tako, z novim zakonom se lahko spreminjajo stvari za naprej, ne pa za nazaj in zaradi tega sem bila iskreno povedano, precej presenečena nad odločitvijo Ustavnega sodišča.

In tudi ko sem pisala na OZS glede obveznega zavarovanja za upokojence z dejavnostjo, sem bila neprijetno presenečena, ker so zakon podpirali (pa čeprav so čez dobro leto ugotovili, kaj so podpirali in začeli nasprotovati) – dejansko so napisali celo to, da so taki upokojenci z dejavnostjo (po starem) nelojalna konkurenca in zato podpirajo zakon.
[/quote]

Z novim zakonom se lahko spreminjajo stvari za naprej in ne za nazaj, To pomeni, da če si do 31. 12. 2012 plačeval prostovoljno pokojninsko zavarovanje ti to ne priznajo kot delovno dobo. Čeprav je bila vložena Novela o zakonu, ki sta jo vložila DS in Desus, se ni nič spremnilo in ostaja vse po starem. Ali si prav razlagam, ali narobe?

Z novim zakonom se lahko spreminjajo stvari za naprej in ne za nazaj, To pomeni, da če si do 31. 12. 2012 plačeval prostovoljno pokojninsko zavarovanje ti to ne priznajo kot delovno dobo. Čeprav je bila vložena Novela o zakonu, ki sta jo vložila DS in Desus, se ni nič spremnilo in ostaja vse po starem. Ali si prav razlagam, ali narobe?
[/quote]

Ne, ZPIZ-2 je za nazaj razveljavil tako placano dobo, s to novelo so to dobo “vrnili” in se prizna kot redna doba, ne mot doba z dokupom. Po 1.1.2013, odkar velja nov zakon, pa ostaja to doba z dokupom (saj je tudi v zakonu natancno zapisano, da je to taka doba).

Ne, ZPIZ-2 je za nazaj razveljavil tako placano dobo, s to novelo so to dobo “vrnili” in se prizna kot redna doba, ne mot doba z dokupom. Po 1.1.2013, odkar velja nov zakon, pa ostaja to doba z dokupom (saj je tudi v zakonu natancno zapisano, da je to taka doba).
[/quote]

za odgovor. Lep večer ti želim. 😉


Res jim gre za Slovence, bravo!
Oni so bili predlagatelji ukradene dobe, buča!
[/quote]

SDS ne rabi penzij, oni sumljive bosanske kredite vzamejo in kufre skrite gotovine odprejo, briga njih.

To je bila doba, ko bi bila nekomu v delovnem razmerju priznana porodniška ali je bilo to znižanje starosti zaradi nege otroka?
[/quote]Hvala za odgovor in lep pozdrav. Ampak vseeno ne razumem, zakaj moram imeti odbitke do 63,5 leta, če mi do starostne penzije manjka le sedem mesecev (39 in 1 mesec sem oddelala). LP

Ker ti manjka 7 mesecev delovne dobe za redno upokojitev 🙁

Aja, imas moznost se kje zaposliti za teh 7 mesecev + dodatne 4 mesece? Se reaktiviras in potem zahtevas ponoven izracun pokojnine…

Ne, ne vzamejo ti odpravnine. Le do nove nisi upravičena.

Kako pa je s pokojnino, če imaš 10 let delovne dobe? Si lahko kako doplacujes, če si brezposeln, da prideš do penzije?

Za redno upokojitev se taka plačevana doba, od 1.1.2013, ne upošteva pri izpolnjevanju pogojev.
Se pa upošteva pri predčasni upokojitvi, kjer pa so trajni odbitki, če se upokojiš pred 65 letom starosti,

http://www.seniorji.info/POKOJNINE,_FINANCE_IN_PRAVNI_NASVETI_Pogoji_za_upokojevanje_v_2018

Ne razumem čisto dobro. Moj mož je sklenil pogodbo o prostovoljnem obveznem pokojninskem zavarovanju kot občan 1.10.2012, ko je imel 34 let 6mes delovne dobe. Pogodbe leta 2013 ni prekinil, plačuje še sedaj, torej že 5 let in 10 mes. To pomeni da se mu šteje vseh 5 let in 10 mes kot delovno dobo, ali samo 3 mesece do 31.12.2012? Ali gre lahko v penzijo tudi po ZPIZ_1, ali pa po ZPIZ_2 predčasno do 60 leta starosti t.j. do septembra 2019 z malusi in do kdaj mora plačevati prispevek ali lahko že neha?

Čas plačevanja do 31.12.2012 se mu bo upošteval kot redna doba, čas plačevanja po 1.1.2013 pa kot doba z dokupom (ki se ne upošteva v pokojninski dobi, ki jo je potrebno izpolniti kot pogoj za redno upokojitev).

Tule je lepo razloženo https://www.dolenjskilist.si/2018/01/01/188340/novice/novice_splosno/Za_starostno_upokojitev_je_letos_treba_imeti_40_let_pokojninske_dobe_brez_dokupa/

A s 50 evri na mesec mate delovno dobo. Absurd. Ta zakon ne more zdržati. Na evropskem sodišču bo padel. Se v Tanzaniji ne bi uspel.

Tisti, ki so ali ki plačujejo, plačujejo toliko, kot je v zakonu določeno in če plačajo tako, jim te dosežene pravice noben drug zakon ne sme odvzeti.

Je predložil tak zakon, da si lahko s 50 evrov upravičenec do odkupa pokojninske dobe. Potem si lahko doma in ti teče pokojninska doba za nekaj centov vplačila.. Enako, kot tistim, ki delajo.. Nonsenz.

Pa saj jim zdaj ne …

New Report

Close