Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Večni problem z obdarovanjem

Večni problem z obdarovanjem

Rada podarjam, ampak kaj kupiti, mi pri določenih osebah res dela problem.

Če so rojstni dnevi, obletnice, skratka nek razlog za obdarovanje, si pri meni dragih osebah beležim njihove želje itd…včasih pa mi zmanjka idej. Kmalu bo december in letos bi rada imela spisek in to opravila že prej.

Kaj podarjate vi bližnjim/dragim in kaj malo manj bližjim?

Odvisno za koga gre, otroci imajo spiske, ena moja ima že drugo leto spisek, medtem, ko je najstarejši sin totalno neizbirčen oziroma mu je vse všeč.

Staršem kaj uporabnega, kar povesta, da rabita, včasih tudi kakšen zlatnik oziroma ploščico.

Prijateljem ponavadi skupna večja darila oziroma tudi denar.

V krogu družine imamo dogovor, da se obdaruje samo otroke, kar niti ni nek hud strošek niti ni težko izbrat, ker imamo samo 4 otroke za obdarovat, vse punčke, ena šolarka in 3 predšolske.

Odrasli se ne obdarujemo sploh, si pa izberemo en datum v decembru, rezerviramo omizje v izbrani restavraciji in se vsi zberemo na poznem kosilu. Nas je 20 (16 odraslih in 4 otroci) in se imamo vedno super. Strošek si na koncu razdelimo. Prav za praznike se redko vidimo, vsi smo radi takrat doma, v krogu svoje družine. Se pa pokličemo.

Prijateljice se tudi raje dobimo na pijači in čveku, smo 4, ki se res že leta družimo, ampak zdaj imamo vsaka svojo družino, službe, obveznosti in se res redko zgodi, da se vse 4 zberemo na kup. Tako, da december je rezerviran za druženje, obdarujemo se pa ne.

Rojstni dnevi pri nas podobno, si čestitamo, nimamo pa navade kupovat nekih daril. Če kdo praznuje in smo povabljeni, je največkrat tako, da vsi gosti zbiramo denar in kupimo en šopek/čokolado in damo kuverto zraven.

Najraje ne bi nič, ampak ker se spodobi, poskusim kaj uporabnega. Vedno pa ne vem, kaj bi to bilo, tako da takrat kak darilni bon ali pa kar denar. Ne vem, ali je kul drugim, izhajam pa iz sebe in ne maram navlake, zato naj v tem primeru obdarovanec izbere sam. Uporabno darilo je tudi kaka dogodivščina, da človeka kam pelješ, ali pa mu podariš neko izobraževanje. Samo to pa pride od 100 eur naprej in ni za vsakogar primerno. Tukaj pa se moje ideje končajo.

Starejši kot smo, si podarjamo čas, se pravi, gremo kam skupaj. Tako družina kot prijateljice.

Mlajšim otrokom kaj iz seznama želja, staršem uporabno.

Za krst, obhajilo pa zlatnino.

Meni je darilni bon izhod v sili. Čeprav so pa uporabni, če ne veš kaj bi.

Se potrudim, da je bolj osebno.

Moji dve hčerki sta že v rosnih letih od dedka vsako leto dobivali zlatnike. Je rekel, za avto ali študij, zdaj je že pokojni. Ampak se mi je zdelo lepo. Ali bosta obdržali za spomin, če bo pa kdaj zagustilo, pa prodali.

Sine je ob svojem rojstvu prejel poseben naložbeni srebrnik s podobo zmaja, saj se je rodil v letu zmaja. Sedaj, deset let kasneje, je tudi sam navdušen nad to izvirno idejo. Ker je bilo tudi meni to zanimivao, sem svojim bližjim za okrogle rojstne dneve kupila enako. Mami za 60 zlatnik, bratu nekaj sebernikov …

Pri nas si podarjamo gled ena trenutne želje, soproga ima rada kaj od kozmetičnih tretmajev, hčeri sta najstnici in so to običajno kakšna oblačila, sin je star 20 in je bolj kompleksen, vedno ima neke posebne-dobre, naložbene želje.

Jaz pa nisem zahteven:)

Odgovor na objavo uporabnika
Maja775, 07.11.2023 ob 10:14

Sine je ob svojem rojstvu prejel poseben naložbeni srebrnik s podobo zmaja, saj se je rodil v letu zmaja. Sedaj, deset let kasneje, je tudi sam navdušen nad to izvirno idejo. Ker je bilo tudi meni to zanimivao, sem svojim bližjim za okrogle rojstne dneve kupila enako. Mami za 60 zlatnik, bratu nekaj sebernikov …

Iskreno, ne vem, kako bi reagirala, če bi mi nekdo podaril zlato ali srebro, ko sem bila mlajša. Takrat si vedno želiš nekaj kar je trenutno srčna želja.

Vsekakor pa je dobra naložba za danes.

p.s. pa je to kaj obdavčeno, če ti nekdo podari zlato palico recimo?

1. kupujem to, kar si obdarovanec želi in vedno še nekaj malega po moji želji-ampak skladno z obdarovancem.

2.omenjate zlato-super darilo, ampka če nekomu ne pomeni, bo morda zgrešeno, ga pa vedno lahko proda in je za hude čase. Je pa varno pred inflacijo.

3. zlato ni obdavčeno, kar je plus:)

Rojstvo, krst, diploma, konec osnovne, poroka bližnjih – zlato. Zakaj? Ker je skorajda vedno varno, ne izgublja vrednosti.

Hčeri smo za konec osnovne kupili posebno zlato verižico in zlatnik – panda, ker je že od malega nora na pande. Njena reakcija je bila, kaj naj s tem…ko sva ji povedala kakšna je vrednost in da to lahko vedno proda, sploh če jih ima več in je to skrita rezerva, je dojela namen.

Sicer pa smo z darili radi izvirni, radi podarimo naše fotografije na platnu, kakšen dogodek, koncert itd.

Odgovor na objavo uporabnika
anonimna222, 07.11.2023 ob 10:09

Moji dve hčerki sta že v rosnih letih od dedka vsako leto dobivali zlatnike. Je rekel, za avto ali študij, zdaj je že pokojni. Ampak se mi je zdelo lepo. Ali bosta obdržali za spomin, če bo pa kdaj zagustilo, pa prodali.

Kje pa se kupuje take zlatnike, poleg zlatarn?

Odgovor na objavo uporabnika
jesenka822, 07.11.2023 ob 12:42

Kje pa se kupuje take zlatnike, poleg zlatarn?

Jaz tukaj https://zlatopoposti.si/kategorija-izdelka/nalozbeni-zlatniki/

Hojla. Saj ni vedel, je bil premajhen, sedaj, ko se zaveda mu je všeč. Uf, to pra res ne vem, če je obdavčeno. 🙂

Ko sem bila mlajša, se mi je zdelo vedno brezveze dobivati ali podarjati za darila zlatnino. Zdaj pa iskreno, ko grem proti 50, zelo rada dobim za rojstni dan ali obletnico poroke kakšen lep zlat obesek, zlate uhane, verižico ali zapestnico …..

Ne vem pa, kaj bi naredila z zlato palico oz zlatnikom. Verjetno takoj ‘unovčila’ zdaj v teh časih, ko je vse noro drago, da bi s tem denarjem kupila kaj konkretnega ….

Mi imamo kar tradicijo, da ob rojstvu bližnjih podarimo kakšno to ploščico. Investicija in lepa pozornost, pa še ne izbublja vrednosti. Ko bo dovolj velik pa naj naredi kar hoče, investera naprej ali pa zamenja za kriptote al karkol bo že takrat in 😀

Ko smo mi prodajali, nam nihče ni nič rekel. Niti, ko smo kupovali, da bi morali kam prijavljat. Pač zlato kot zlato. Kar je plus glede na to, da sedaj banke in razne institucije gledajo prilive kot sokoli in ti lahko še kriptovalute naredijo štalo.

Se pa verjetno izplača malo mešano nabavit. V teh časih nikol ne veš …

kje pa lahko najdem preprosto razlago, s čim sem obdavčen kot fizična oseba če prodam naložbeno zlato oz. kaj moram naredit, da nisem obdavčen (mogoče doba držanja zlata…?)

Koliko pa stanejo ti zlatniki? in kje se jih da kupiti? ali zlato drži ves čas isto ceno ali se spreminja vrednost zlata?

Odgovor na objavo uporabnika
zlatniki …, 07.11.2023 ob 14:19

Koliko pa stanejo ti zlatniki? in kje se jih da kupiti? ali zlato drži ves čas isto ceno ali se spreminja vrednost zlata?

različne cene za različno težo

recimo…

od nekaj deset evrov pa do nekaj tisoč

A kdo ve kako je z dedovanjem zlatnine? Davčna verjetno za to ne ve, kot za sredstva, ki so na računu, ali nepremičnine.

Nimam dovolj denarja za zlato bi se mi pa lepo zdelo, če bi nekaj takšnega dobila. Tudi če bi bila malenkost. To se mi zdi izkaz spoštovanja in ljubezni. Aj stari, usliši me!

 

Pri nas je navada, da si med bližnjimi podarjamo kakšen vrednostni papir, kripto  ali kakšen zlatnik, odvisno za kakšno obletnico ali namen gre. Imamo same ekonomiste v familiji, ki nobenemu nič ne manjka in potem je to to.

Zlato za fizicne osebe ni obdavceno, torej imate lahko na kupe zlatnine doma, tudi ko prodate, je vse zabelezeno in vse uradno in ni obdavceno.

Tema je zaprta za komentiranje.

New Report

Close