Velikonočni zajec
Živim že precej let v LJ, sem pa po rodu s Primorske. Veliko običajev smo sicer tam imeli okoli velike noči, sedaj mi sinko iz vrtca prinese (zame) novo informacijo, da veliknočni zajec za veliko noč prinaša sladkarije. Jaz vem za potico, iz Italije smo v času socializma veselo uvažali ona velika, šlesteče zavita čokoladna jajca s presenečenjem(razočaranjem) v sredini, slišala sem tudi že, da ponekod skijejo pirhe (kokošja jajca?) in jih otroci potem iščejo … Tole z zajcem in sladkarijami pa mi ni znano. Berem na internetu, da je velikonočni zajec nemška pogruntavščina, razširjena po celi Evropi. Trad. z(nosi) jajca. Sklepam, da so sladkarije že kaka novodobna izpeljava (podobno kot pri Miklavžu). Imate to tradicijo kje v Sloveniji? Vesela bom razsvetljenja.
Na Gorenjskem te navade nimamo.
Brala sem pa že kot otrok črtico Prežihovega Voranca o navadi, ko nosijo otroci potičke s pisanicami in denarjem v njih (rajniš) družinam, s katerimi so v botrini. Te navade takrat pač nisem razumela.
Te zajce, piščance in skrivanje daril in pirhov, imajo menda v navadi na Štajerskem in Koroškem.
Kot rečeno, na Gorenjskem te navade ni bilo nikoli. Smo pa štrucali, trkali in izmenjavali pirhe, to počnemo še danes. Imamo pa navado, da na veliko soboto zjutraj obdarimo s pirhi, pomarančami in denarjem tiste, ki nam prinesejo blagoslovljeni ogenj.
Pa fantje so pobirali (jih še) pirhe od deklet po vaseh.
LP
zanimivo…res nikjer zajec ne nosi daril? pri nas nastavi na balkonu (ker smo pač v bloku), pri babicah pa pusti na vrtu, na krošnjah dreves, v grmovju, ob deblu…od sladkarij, igrač, oblačil…doma kaj večjega, tam pa nekaj “manjših” stvari, da je več za iskat sosedi in prijatelji si izmenjamo špirhe, sadje + kakšna malenkost za otroke
No ja, v bistvu je to, da starši čim več potrošimo……….Jaz sem (sedaj sta že mal prevelika) naredila iz tega igrico iskanja. Različne stvari sem nastavila okoli hiše., začelo pa se je z vprašanjem na listku, ki sta ga morala razvozlati, da sta prišla do prve nagrade. Pri vsaki nagradi ju je čakala naslednja uganka itd….je pa res, da si to lahko privoščim, ker živim v hiši s precejšnjo parcelo.
Nagrade so bile predvsem sladkarije, so se pa vmes našle povsem koristne stvari (od barvic do šolskih copat)……
Sem z goriškega konca in meni ter mojim sestram so starši in nona, ko smo bile majhne, skrivali tista majhna čokoladna jajčka po travi okrog hiše. Meni je to logično in lep običaj že iz otroštva. Sedaj ta jajčka iščejo moji otroci in nečaki in so tudi vsi navdušeni. So pa vedno to samo majhna čokoladna jajčka, nikoli kakšna druga sladkarija, niti navadni pirhi, kaj šele obleke ali igrače
Tudo v Prekmurju /vsaj v ravenskem delu/, je običaj da se otrokom pirhi, pa kaka malenkost skrije na vrtu, od botrov krstnih in birmanskih, pa se dobi kaka malenkost…no tudi pri tem, je že nastalo veliko pretiravanj. Jaz sem darilo od boter dobila tako dolgo, dokler nisem dobila svojih otrok, zdaj pa njima pipada dar ))))))))))
Tu na Primorskem: ajdovskem, pa tašča vsako leto znova,čeprav smo ji že 1000rekli, da ne, kupi una italijanska gromozanska jajčka s kot je ena že napisala razočaranjem in čokolado, ki je niti za peko ne moreš porabiti/ se uno “zlato-srebro” s folije kar na čokolado prilepi/, kaj šele,da bi ga kdo pojedel
Ja in v Prekmurju skrije pirhe in une malenkosti na vrtu Zajček!!
Hvala za luštne ideje … skrita mala čokoladna jajčka nekje na prostem (na vrtu) bomo poskusili izvesti. Naloge v stilu skriti zaklad so lep namig … tudi, če otroci sami še ne berejo.
Ja, iItalijanski gromozanski pirh tudi nas že čaka pri noni
Darila – obleke in igrače – pa upam, da vseeno ostanejo miklavžem, dedekmrazom, božičkom, rojstnimdnevom ipd ipd ipd.