Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek ventil pri radiatorju

ventil pri radiatorju

Naj mi kdo pove, če ve, prosim. Ali pokoriš kaj manj kurilnega olja, če imaš ventil pri radiatorju čisto malo odprt (da ni odprt do fula)?

Seveda se pozna ,če so ventili dobri se to pozna .Ali je ful odprto ali samo malo odprto .

Ne, s pripiranjem navadnega ventila v želji in na način, da bi v prostoru imela enako stopnjo primerne temperture nič ne prihraniš. Prihraniš edino v primeru, da ventil zapreš in radiator ne greje.

Za prihranke in regulacijo temperature v prostoru moraš imeti na radiatorju nameščen termostatski ventil. Delovanje tega ventila je drugačno od delovanja navadnega ventila.

Gorazd, lahko prosim malo razložiš, zakaj se pri termostatskem ventilu prihrani, pri navadnem pa ne? A ni stvar taka, da oba spuščata vročo vodo v radiator glede na to, koliko ventil “dovoljuje”? Samo, da termostatski meri temperaturo, navadni je pa čist mehanski? Hvala 🙂

@Bibaaa, seveda lahko.

Termostatski ventil deluje tako, da z regulacijo pretoka sproti kontrolira temperaturo v prostoru. Ko je dosežena željena temperatura, ventil zapre pretok vode.
Poenostavljeno povedano to pomeni, da imaš v prostoru stalno temperaturo naprimer 22C in temperatura niha le za naprimer 0,3C. Navadni ventil pa tega ne omogoča.

Ponavadi je temperatura prostorov v hišah, na način radiatorskega ogrevanja, še vedno krmiljena s sobnim termostatom. Ki pa regulira toploto le z ozirom na prostor, v katerem je nameščen.
Če je nameščen v dnevni sobi, se temperatura celotne hiše prilagaja temperaturi dnevne sobe (poenostavljeno povedano). Če pa so na radiatorjih nameščeni termostatski ventili, pa lahko reguliramo toploto v vsakem prostoru drugače. V spalnici bo tako naprimer 16C, v otroški sobi 23C, v kabinetu 21C v sobi za goste po potrebi itn…..

Pogoj za najvišje prihranke pri porabi energenta in najboljši izkoristek, povezan z delovanjem termostatskih ventilov pa je hidravlično uravnoteženje sistema – zlasti ko gre za hišo v nadstropjih.


Če boš navaden, mehanski ventil priprla, boš prav tako prihranila, saj s priprtjem zmanjšaš pretok skozi radiator, kar pomeni, da v časovni enoti skozi radiator kroži manj tople vode in s tem je manj izgube energije.

Podobno je, kot če bi imeli pipo odprto na ful ali pa samo na pol. V primeru, ko je priprta pipa, bo v časovni enoti izteklo manj vode in izgube bi bile manjše.

Ok, jaz sem tole s termostatskimi ventili razumela, ampak okoli navadnih pa ne razumem.

Če imam navaden ventil, ki ima narisanih 5 stopenj, potem predvidevam, da če ga dam na 1, da manj kuri, kot če dam na 5, če le ventil dobro dela. Torej naj bi pri 1 manj pokuril kot pri 5. Ni tako? Čemu potem številke na ventilih, če je vse en klinc al imaš na 1 ali na 5?

Če imam navaden ventil, ki ima narisanih 5 stopenj, potem predvidevam, da če ga dam na 1, da manj kuri, kot če dam na 5, če le ventil dobro dela. Torej naj bi pri 1 manj pokuril kot pri 5. Ni tako? Čemu potem številke na ventilih, če je vse en klinc al imaš na 1 ali na 5?

Če daš ventil na stopnjo ena od 5, seveda “manj kuri”. To pa iz razloga, ker tudi manj greje.

Problem je logistični. Če imaš nastavljeno temperaturo “za v radiatorje” na kotlu na 55C, ti bo črpalka tako ogreto vodo pošiljala v radiatorje.

Ko bo temperatura v prostoru dosegla 22C, kot jo imaš nastavljeno na termostatskem ventilu, se bo ventil “zaprl” in s tem vodi preprečil kroženje po radiatorju ter jo “preusmeril” mimo radiatorja v obtok. (odvisno od sistema napeljave)..

Pri navadnem ventilu pa, tudi če ga imaš nastavljenega na stopnjo 2 od 5 in v prostoru temperatura doseže 22C, bo črpalka še vedno pošiljala vodo v radiator, temperaura v prostoru pa se bo zviševala – seveda v primeru, da je ohlajanje skozi strop tla in stene počasnejše od hitrosti dovajanja toplote v prostor.

Razumem zdaj. Torej na starih ventilih jaz sama ročno uravnavam moč gretja in manjšam in višam, kakor se mi zdi, na termostatskih pa to dela v povezavi s termostatom in določilom temperature na njem.

Tako je.
Termostat prevzame vlogo človeka s termometrom v roki, ki bi z odpiranjem, pripiranjem in zapiranjem navadnega ventila cel dan stal pri radiatorju in na tak način skrbel, da bi bilo v prostoru stalnih 22C 🙂


Ravno zato pa se bo zviševanje temp. pri neki nastavitvi ventila umirilo. Saj ne živimo v idealno izoliranih prostorih, ampak se z višanjem temperature, tudi višajo izgube.
Zato je razlika, če ventil damo na max ali pa recimo na tri, saj je treba upoštevati tako dovedeno energijo oziroma toploto v radiator, kot izgube skozi stene in okna…..

New Report

Close