Najdi forum

Splash Forum Arhiv Knjižni molji in pravopis Vezaj med priimkoma

Vezaj med priimkoma

Kaj je bolj pravilno:
ga.Kovač-Novak ali
ga.Kovač Novak

So kakšna pravila, kdaj se vstavi vezaj in kdaj ne? Je pomen tega vezaja res “in” ?

hvala, b

Kakor si/boš dal/a vpisati v matično knjigo. Sam zagovarjam enojen priimek, saj tako ni dvoma, kako ga pravilno zapisati. Absolutno se mi zdijo butasto (predvsem skrajno nepraktično) imeti dve, tri imena in nato po možnosti zraven še dva priimka.

Aja, vezaj ne pomeni “in-a”.

Pred leti, se spomnim, so vztrajno “popravljali” priimke v Kovač – Novak. Bog ne daj, da je kak lektor kje videl Kovač-Novak ali Kovač Novak, prava obsedenost je bila z nestičnostjo vezaja. Uf, kje so ti časi. 🙂

V glavnem, ja, tako kot ima posameznik priimek, tako je prav. Ne moremo nekoga preimenovati, samo zato, ker priimek ni pisan po bogve kakšnih standardih. Če se že piše vezaj, naj se piše nestično ali pa se ga kar opusti, ampak o tem mora oseba razmišljati tedaj, ko se vpiše v matično knjigo (po poroki npr.), ne pa da lektorji veleumno “popravljamo” priimek te osebe.

Nataša Purkat, moderatorka foruma Al' prav se piše Lektor'ca | www.lektorica.si | [email protected] Prosim, uporabljajte iskalnik!

Nataša, hvala.
Kaj pa bi bilo pravilno, no, “pravopisno”?

Spomnim se namreč, da so nas na faksu enkrat učili, da naj bi ta vezaj pomenil “in” – torej naprim,er, kulturno-zgodovinski pomen (namesto kulturen in zgodovinski pomen..)..

Ja, vezaj uporabljamo v pomenu ‘in’, in sicer v primerih kot rdeče-modra srajca ali pa (klasične :)) Ljutomersko-Ormoške gorice. Vendar vezaj nima vedno samo pomena ‘in’, posebno v primerih: novic STA-ja ne želijo komentirati ipd.

O pravilnosti pri priimkih je težko razpravljati. Pravilno je tisto, kar ima oseba zapisano v matični knjigi, kot je že pojasnil ah, ne pa to, kar lektor popravi glede na pravopis.

S podobnimi dilemami (navzkrižju s pravopisom) se srečamo tudi v drugih primerih: npr. OŠ Janez Novak – po pravopisu pa bi se šola morala imenovati OŠ Janeza Novaka. In da bo absurd večji, vidiš nato po lekturi zapisano v OŠ Janeza Novaka imajo novega ravnatelja. In ta šola sploh ne obstaja. 🙂

No, toliko o tem, kaj je pravilno in kaj ne. Pravopis lahko nekaj usmerja, priporoča, vodi, ampak če se nekdo odloči za določen zapis npr. priimka, tako pač je.

Nataša Purkat, moderatorka foruma Al' prav se piše Lektor'ca | www.lektorica.si | [email protected] Prosim, uporabljajte iskalnik!

najlepša hvala in lp

Pravopis konkretno v pravilu 429 pravi: nestični vezaj se pri priimkih v zadnjem času opušča. In res ga skoraj ni več videti.

Če je nekdo vprašal, ker se bo poročil in se mora odločiti, kako ga bodo vpisali v matično knjigo, pa še ni dobil odgovora.

Mislim, da smo rekli. Kakor se bo odločil, tako bo pisano in tako bo uporabljal.

Smo odgovorili, nismo pa borga opomnili na pomen velike začetnice in nestičnosti ločil.

Kaj vse lahko nastane iz dobronamernega, čisto jasnega in preprostega vprašanja…

Filip, vseeno hvala za konkreten odgovor. Sicer sem še vedno prepričan, da nekaj manjka, ampak za zdaj zadošča.

Aja, še to, da pomirim duhove: ne, koren vprašanja ni vezan name, na žalost (ali, hm, na srečo)

Mene pa zanima, kako je z vezajem pri dveh priimkih iste družine. Če partnerja nista poročena in se navede priimek družine. Torej, družina Novak Horvat ali Novak-Horvat?

Si prav razlagam, da je prav zapis brez vezaja? Ker je to ena družina, nista to dve družini?
Hvala za odgovor. 🙂

New Report

Close