Visoka šola za zdravstvo
Lep pozdrav,
ne želim provocirati, samo zakaj zaboga bi si nekdo želel na ta faks? Sama imam srednjo zdravstveno šolo. Delam v ambulanti, do doma imam deset minut. Zraven študiram drug letnik Organizacije in managementa.
V vsem tem času sem vedela eno samo stvar, da NE BOM delala ponoči. Saj ne rečem, tud z višjo se najde lahko en dober job, ki nima dežurstev samo taki so bolj redki. Denarja ni ne vem kaj, tko da če je res veselje do tega potem že, samo jaz vidim toliko slabega da ni res.
Delala sem na Kliničnem, kjer smo skupaj z višjimi kavo pile in vsako jutro same nismo mogle verjet, da smo prostovoljno prišle v službo. Utrujene smo bile tako, po 12 nočnih na mesec da se nam je mešalo.
Vem ni vse denar, da je veliko tudi osebno zadovoljstvo, samo imeti družine pri taki službi je res težko. Da ne govorim, kako neumno drag je tak faks. ČE bi že imela denar bi vpisala na DIF. Delala po sedem ur na dan in zaslužila več kot zasluži višja. To ima moj brat, pa je ves čas čakal, kdaj bo res začel delati. Po nekaj letih je ugotovil, da se to ne bo zgodilo. Vmes imel toliko časa, da je vpisal magisterij in sedaj ima tak job da ni res. No, samo moje mnenje.
Če se že vpišeš na faks, ko imaš družino, najdi nekaj kar te bo veselilo, pa da bo normalen delavnik pa mal več denarja tud ne bi škodil. Lp
M
Pri meni gre za neizmerno ” ljubezen ” do tega poklica in ker kot zdravstveni tehnik ne dobim v Mariboru zaposlitve. V treh letih sem samo 2x prišla do razgovora, vse ostalo je bilo negativno ali pa odgovora sploh nisem prejela. Ja in vidiš koliko sester ima službo, katero ne opravljajo z veseljem, tiste ki pa bi z dušo opravljale takšen poklic smo pa na zavodu.
lp
Ne razumem, kje si pa prej delala? Stara si 27 let, tri leta si brez službe. Šolo si končala pri 19. Za MAribor ne vem, vem samo da jih na Infekcijski Kliniki v Ljubljani rabijo ogromno. Kljub temu, da ni razpisa.
Mene je ljubezen do tega dela minila, ko sem delala osem vikendov zapored, ko sem imela 70 nadur na mesec in 12 nočnih. Potem sem se odločila in iskala službo v Zdravstvenem domu. Tu pa je pravljica in vsako jutro komaj čakam na moje paciente. Lp
M
Predavanja so ob petkih popoldan in sobotah dopoldan, vaje pa med tednom dopoldan ali popoldan, za nekatere vaje lahko termine izbereš sam. Mislim, da je po novem (evropskem) programu 2000 ur vaj več.
Sama sem redno zaključila študij kot višja medicinska sestra l. 98, sedaj pa po merilih za prehode študiram dalje. V 3. letnik sem se vpisala lani. Manjkata mi še izpit in diploma, pa bom dipl. med. sestra. Imam dva otroka (3,5 leta in 7 mesecev), trenutno sem na porodniškem dopustu. Če hočeš, se vse da. Ko sem se v aprilu pripravljala na izpit, ki mi še manjka, sem namesto na izpit tisti dan šla rodit. V kratkem pa bo tudi ta izpit pod streho.
Trdno sem prepričana, da s tem mojega študija še ne bo konec. Imam še nekaj želez v ognju…
Sicer pa delam v intenzivni enoti, en vikend na mesec prost, se zgodi, da delamo tudi po 5,6 tednov brez prostega dneva, nadur za dva meseca, v tem času sem imela tudi v 15 dneh 13 nočnih, do službe in nazaj se vozim dnevno dve uri.
V zdravstvene domove v glavnem jemljejo MS s srednjo izobrazbo, v bolnici prit kamor želiš, pa tudi ni enostavno – rabiš zveze…
Punce, kar pogumno, res je študij drag, vendar, če si to resnično želite, vam bo uspelo. Ne verjemite govoricam. V šoli je prav prijetno. Spoznaš nove prijetne ljudi, ki so si med seboj pripravljeni pomagati, vsaj pri nas je bilo tako. Ni bila pomembna ocena, temveč to, da smo opravili izpit, da smo šli naprej. Merila 2003/2004 smo bili krasna družba, pravi prijatelji. Hvala vsem sošolcem!
Torej, dekleta, letos ste že malček pozne, februarja pa kar po prijavnice in v šolo… Srečno!
Lanalu
Na infekcijsko kliniko me je povabila tudi glavna sestra, ker sem tam že delala, vendar bi morala stanovati v sestrskih domovih ali imeti stanovanje. Bila sem pri njih na razgovoru in mi ne morejo plačati potnih stroškov Maribor- Ljubljana in zato me ne morejo zaposliti. Najbolj ” smešna ” stvar pa je, da sem bila na razgovoru pri direktorci ptujskega doma starostnikov in so mi rekli, da sem predaleč doma. Takrat sem bila doma v občini Starše, katera je od Ptuja oddaljena cca. 15 km???
Delala sem že v mariborski porodnišnici, vojaški ambulanti, infekcijski kliniki in vsepovsod sem nadomeščala delavke na porodniški ali pa sem flikala bolniške. Nato sem sama zanosila in ostala brez službe in do sedaj v svojem poklicu nisem imela sreče. Opravljala sem seveda druga dela in v tem času naredila tudi certifikat iz masaže in specializacijo iz terapevtske masaže hrbtenice – športna masaža. Upam, da bom slej ko prej našla zaposlitev v zdravstvu, pa naj bo to bolnica, dom starostnikov ali zdravstveni dom.
lp
Pri 38 sem se vpisala na visoko zdravstveno, po 19 letih dela v specialistični ambulanti kot srednja medicinska sestra . Lani sem diplomirala. Zakaj ?
Z vstopom v EU bo zdravstveni tehnik počasi postal bolničar. V EU ne poznajo profila s srednjo izobrazbo. Pri nas že lahko opaziš, da se povečuje razlika v plačah med tehniki in diplomiranimi. Taka je soft verzija, tehnikom se plača dvigne za malo diplomiranim za več ( primerjaj izhodiščni faktor plač 2.40 s faktorjem 3.20). Najbolj kruto je to, da glavnino dela, ki ga v EU opravijo medicinske sestre pri nas opravljajo zdravstveni tehniki za plačo bolničarja.
Sama sem po vsem vložku dodatnih znanj pristala v situaciji, da moram v delo upeljati diplomirano med.sestro in potem prevzeti vlogo njene pomočnice. Hudo degradirano sem se počutila in še sreča, da sem našla denar za prvi obrok šolnine.
Študij ob delu je za nas stare med.sestre precej nezahteven. Učili smo se snov, ki smo jo imeli že v srednji šoli (pred usmerjenim izobraževanjem) in to iz knjig, ki sem jih našla na podstrešni. Zahtevnejši je del zdravstvena nega ( mi stari se težko učimo neke modele, za katere iz prakse vemo, da jih še dolgo nebo moč uporabiti pri delu). Študij poteka ob petkih popoldne in ob sobotah. Izpitni roki so vsi za redne študente in nekaj dodatnih za izreden študij. Študij sem zaključila v 3,5 leta. V našem razredu nista dokončala samo dva študenta.
Šolnina je glede na kvaliteto, zahtevnost študija hudo previsoka. Zaradi izredno visokega vpisa si seveda šola to lahko privošči. Sama sem študirala 1/3 sama, !/3 delodajalec, 1/3 sredstva iz občinskega sklada za izobraževanje. Delodajalcu sem dolžna služiti 4 leta, da odplačam šolnino.
Če imaš možnost, se le vpiši. 5 stopnja izobrazbe za mlajše od 40 let, je kot kamen, ki te vleče na dno plačilne liste v zdravstvu.
LP
Pozabila sem še tole !
Tudi sama sem delala na KC, pa na oddelku regionalne bolnišnice. Dela se tako kot so že predhodnice napisale. Na periferiji so plače še nižje kot v KC.
Vsaki svetujem čim dalj od bolnišnic. Sama sem rada medicinska sestra, ampak čas 1. svetovne vojne in nun je že davno mimo. Takega tempa ne zdrži noben normalen človek. In to naj bo neko zdravstvo, ki skrbi za zdravje. Kako lahko delodajalec pričakuje, da boš dobro delal in bil še prijazen po 24 urah neprekinjenega dela ali če imaš prost dan 1x na mesec.
Hvala vsem,ki ste si vzele čas zame in mi odgovorile.
Kar se želje tiče,je velika.Že ( ali pa šele ) 6 let delam v zdravstvu,kot srednja sestra.In ravno iz razlogov,ki jih je natančno opisala gospa pod imenom SESTRA + DIPL.,si želim diplome.Zakaj ravno ta študij?Delo me veseli.Res je veliko dela,nočnih in celodnevnih,ampak to,da mi ni težko iti v službo,pa tudi nekaj pomeni,kajne?
Me je pa strah samega študija,priznam.Denar bom že nekako spraskala.Ne bo lahko,bo pa motivacija več,da ne bom vrgla puške v koruzo.
Torej,še enkrat hvala!
P.S.Se vam oglasim,če mi uspe,da se vpišem v 1.letnik.
Za “mzver3”;žal nisem iz prekmurja,temveč iz gorenjske.