Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Vitamin D3

Vitamin D3

Kaj a zdaj naj bi to jemali kar tako, na pamet, brez testov? Moja osebna pred leti ni hotela niti slišat in nekaj grozila s predoziranjem.

https://siol.net/trendi/zdravo-zivljenje/kar-80-odstotkom-slovencev-jeseni-in-pozimi-primanjkuje-vitamina-d-537958

No, sicer ga meni sigurno primanjkuje ker sem zelo malo zunaj, tudi poleti. Na teste pa ne mislim hodit, lahko tam še kaj staknem.

Saj ni obvezno.

Saj ni obvezno.
[/quote]

DDD Vem da ni DDD

Samo zanima me kaj drugi o tem mislite in kako ravnate. Jaz sem nekoliko previdna pri teh zadevah zaradi avtoimune.

nova
Uredništvo priporoča


Če vsaki stvari, ki jo vidiš v oglasu, verjameš in jo kupiš ?


Če vsaki stvari, ki jo vidiš v oglasu, verjameš in jo kupiš ?
[/quote]

Ne, ne verjamem in kupim vsako stvar, zato tudi sprašujem. Pa tule neki dohtarji z imenom in priimkom stojijo za tem. Kot sem že zgoraj napisala, sem zelo previdna glede raznoraznih dodatkov. Zdajle pravzaprav ne jemljem ničesar. Samo s pomarančami in mandarinami se bašem.

DDD Vem da ni DDD

Samo zanima me kaj drugi o tem mislite in kako ravnate. Jaz sem nekoliko previdna pri teh zadevah zaradi avtoimune.
[/quote]

Jaz ravnam tako – prebral cel kup študij v medicinskih bazah podatkov in tudi člankov, povprašal za mnenje 2 zdravnika in bil del ene študije o preskrbljenosti z D vitaminom. 2x bil na odvzemu krvi in analizi količine D vitamina v serumu – in vem koliko ga imam v krvi v posameznem obdobju leta.

Zdaj jemljem dodatno – količino pa merim glede na obstoječe formule in počutje.

Ne, ne verjamem in kupim vsako stvar, zato tudi sprašujem. Pa tule neki dohtarji z imenom in priimkom stojijo za tem. Kot sem že zgoraj napisala, sem zelo previdna glede raznoraznih dodatkov. Zdajle pravzaprav ne jemljem ničesar. Samo s pomarančami in mandarinami se bašem.
[/quote]
Če se drugače veliko gibaš zunaj, ne uporabljaš krem za sončenje, uživaš zdravo in pestro hrano….Poseganje po dodatkih ni nujno.

Jaz ravnam tako – prebral cel kup študij v medicinskih bazah podatkov in tudi člankov, povprašal za mnenje 2 zdravnika in bil del ene študije o preskrbljenosti z D vitaminom. 2x bil na odvzemu krvi in analizi količine D vitamina v serumu – in vem koliko ga imam v krvi v posameznem obdobju leta.

Zdaj jemljem dodatno – količino pa merim glede na obstoječe formule in počutje.
[/quote]

No hvala, to sem želela izvedet. Jaz sicer ravno zdaj ne nameravam letat okoli dohtarjev in laboratorijev. Tako da ne vem kaj bom.


Če se drugače veliko gibaš zunaj, ne uporabljaš krem za sončenje, uživaš zdravo in pestro hrano….Poseganje po dodatkih ni nujno.
[/quote]
Nekje od maja do septembra tole drži.
Preostali del leta žal ne.


Če se drugače veliko gibaš zunaj, ne uporabljaš krem za sončenje, uživaš zdravo in pestro hrano….Poseganje po dodatkih ni nujno.
[/quote]

Saj sem napisala da se malo gibljem zunaj.

Našo generacijo so vedno svarili pred soncem od enajste do četrte ure popoldne, da je takrat sonce premočno. Sedaj pa na sistematskem pregledu oziroma v referenčni ambulanti poudarjajo, da je potrebno od maja do sempembra biti prav vtem času vsaj petnajst minut na soncu brez zaščitnih krem, sicer pride do pomanjkanja D vitamina in posledično do osteoporoze.
Dodajajo kapljice Plivit-35 na teden, v enkratni količini ali pa 7 krat po pet kapljic.

Monkljovje je poštudiralo v temi pred dvema dnevoma, da D3 ni dober za njih, da mora bit obvezno D1 ali pa D2. 😁

Robi in podobni, recimo julka, ludi, pa lepo pokžaje, kako je “zdrava prehrana” vplivala na njih.😁 To bi bilo za v študijsko gradivo medicine, v kaj prehranjevalni ekstrem privede, sploh če je oseba že prej bila labilna in rada podlega raznim “študijam”..

S pomanjkanjem vitamina D se ti poruši imunski sistem, si bolj dovzeten za gripo in tudi za koronavirus.
Tako je to.


Nekje od maja do septembra tole drži.
Preostali del leta žal ne.
[/quote]
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.skufmslovenija.org/wp-content/uploads/Vitamin-D-iz-knjige-Hipokrat-je-bil-Kuhar.pdf&ved=2ahUKEwjEkMrFg-TsAhVHCxoKHS0_CrAQFjADegQIDhAB&usg=AOvVaw1Brtb4jtBk8Q85TXFeudgb


https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.skufmslovenija.org/wp-content/uploads/Vitamin-D-iz-knjige-Hipokrat-je-bil-Kuhar.pdf&ved=2ahUKEwjEkMrFg-TsAhVHCxoKHS0_CrAQFjADegQIDhAB&usg=AOvVaw1Brtb4jtBk8Q85TXFeudgb
[/quote]

Iz tvojega linka
 V zimskih mesecih je premalo sonca (v Sloveniji je to običajno od novembra do marca)

Iz tvojega linka
 V zimskih mesecih je premalo sonca (v Sloveniji je to običajno od novembra do marca)
[/quote]
Zato pa piše tudi, da lahko telo shrani D , če se ostali del leta dovolj gibamo zunaj ter kontrolirano sončimo.

Vsak pa naj sam presodi ali je njegovo izpostavljanje soncu dovolj ali ne in če ne, naj jemlje dodatke.
Oziroma se gre prej testirat.


Zato pa piše tudi, da lahko telo shrani D , če se ostali del leta dovolj gibamo zunaj ter kontrolirano sončimo.

Vsak pa naj sam presodi ali je njegovo izpostavljanje soncu dovolj ali ne in če ne, naj jemlje dodatke.
Oziroma se gre prej testirat.
[/quote]

Se shrani, res – ampak ne za pol leta!


Nekje od maja do septembra tole drži.
Preostali del leta žal ne.
[/quote]

Po moji izkušnji niti takrat ni dovolj. Pa sem čez poletje precej zunaj, brez majic in brez krem.
Meritev sredi septembra – 22 mikrogramov/liter.

Meritev sredi januarja – brez jemanja dodatkov – malce pod 10.

Se shrani, res – ampak ne za pol leta!
[/quote]
, if you get enough sun exposure in the summer, your body will make and store enough D to get you through the winter. This doesn’t work as well if you’re obese because body fat holds onto vitamin D tenaciously and doesn’t release it efficiently,says Michael Holick, Ph.D., M.D., an expert at Boston University.
https://www.drweil.com/vitamins-supplements-herbs/vitamins/storing-enough-vitamin-d/

jaz nikoli nisem jemala d vitamina, še otrokom ga nisem dajala ko naj bi ga … nimam občutka da bi imeli zaradi tega kakšne težave. lani pa sem začela jemati vitamin d čez zimo. ne vem če je kaj pomagalo, itak nisem velikokrat bolna. letos ga bom tudi …
je pa zadnjič nek zdravnik razlagal, da morajo biti ljudje s preveč kalcija zelo pozorni, pa še neki drugi … težave z jetri? ledvicami? pozabila …

mislim da je bilo na 24ur, pred par dnevi.

__________________________________________________ °°° Stay Hungry, Stay Foolish °°° [url]https://www.youtube.com/watch?v=JJ9IX4zgyLs [/url] ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Sem očitno sodelovala v isti raziskavi kot Rok:) Januarja izmerjen vit D je bil pod kritiko: vrednost 10! Takoj dobila kapljice in navodilo: 7.000ie / dan.
Zaradi raziskave, sem prenehala z jemanjem v času od maja in do septembra.
Ker je letos drugačno leto in zaradi korone delam večino časa od doma, sem se res držala priporočil, da sem čim več na soncu. Pa še firbec me je držal, kakšen bo rezultat.
Se pravi: veliko na soncu, v priporočenem času med 11.00 in 13.00 po 10-20min, pa še kasneje in prej zunaj, kratki rokavi, nobenih sončnih krem…Rezultat septembra: komaj komaj sem prilezla čez 20. Pa se mi je zdelo, da sem stalno na soncu:)
Septembra sem ponovno začela z dodajanjem in februarja grem samoplačniško na test, ker me pač zanima.

Kakšna je razlika med vitamin D3 in vitaminom D?

Priporočajo nam D3? “V njih na osnovi podatkov o izjemno visoki prevalenci hudega pomanjkanja vitamina D v slovenski populaciji pozno jeseni in pozimi svetujemo nadomeščanje vitamina D3 v preventivne namene z odmerki 20 do 50 mikrogramov na dan, pri čezmerno prehranjenih in tistih z debelostjo pa približno dvakrat večje odmerke.

D3 naj bi telo lažje/bolje absorbiralo oz uporabilo, ali nekaj takega.

A pomanjkanje vit. D kaže tudi na navadne prehlade (nevezano za korono)? Jaz že celo življenje trpim od jeseni in čez zimo za prehladi, sigurno po 4x na sezono. Ampak to taki prehladi, ko sem dobesedno 7 dni cela povožena in zanič. Ali mi nonstop teče iz nosa ali pa je tako zamašen, da komaj diham. Glavobol, rdeče in vneto žrelo, da komaj požiram, spremenjen glas. Malo kihanje, kašelj zelo redko. Z jemanjem vitamina D/D3 (??) bi se izboljšali običajni prehladi?

A pomanjkanje vit. D kaže tudi na navadne prehlade (nevezano za korono)? Jaz že celo življenje trpim od jeseni in čez zimo za prehladi, sigurno po 4x na sezono. Ampak to taki prehladi, ko sem dobesedno 7 dni cela povožena in zanič. Ali mi nonstop teče iz nosa ali pa je tako zamašen, da komaj diham. Glavobol, rdeče in vneto žrelo, da komaj požiram, spremenjen glas. Malo kihanje, kašelj zelo redko. Z jemanjem vitamina D/D3 (??) bi se izboljšali običajni prehladi?
[/quote]

Normalno, da bi se. D vitamin podpira imunski sistem. Če imunski sistem ne deluje v redu, si veliko prehlajen, vse pokasiras. Dlje traja, da okrevaš itd.

New Report

Close