Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Vprašanje za mojstre: Sveder mi je ostal v betonu

Vprašanje za mojstre: Sveder mi je ostal v betonu

ponavadi prešiftajo ladjo. Z enega priveza na drugega.
V vašem primeru bi pomenilo, da premaknete, vrnete sosedu kar celo steno z bor masino. 🤣

Hvala za nasvet-e.

Res je, delal sem skoraj prvič. Sicer sem tik pred tem že zvrtal nekaj luken in je šlo, tako da sem zaradi te presenečen. Kaj sem sploh delal? Pred časom sem zbetoniral te stene, v katere potem vrtam luknje v natančni izmeri železja armature, katere bom vtaknil v lukne. Pač sem skušal biti popoln. Zadeva je že zašolana, opaži so že položeni, nameraval sem le še – plast betona na ravnino, nato armaturo, katere KONCE vtaknem v LUKNE in zabetoniram še to armaturo. Ne bo pa debelo več kot 15 cm (ni potrebe, ne bo hude obtežbe). Po njej se bo hodilo, kaj postavilo. Skratka hočem, da bo tisti del lep, lepo narejen.

Na kaj moram paziti pri mešanici betona iz mešalca, da se mi ne bo potem vrhna plast kdaj kasneje luščila? Da naj bo bolj suha? Mešanici za zadnjo plast vedno dodam malo mivke….

Vesel oče, ki silno nerad nekoga prosi za pomoč….in vse rad naredi sam.

V vašem primeru bi pomenilo, da premaknete, vrnete sosedu kar celo steno z bor masino.

Ej, to je ideja!

Kako se nisem tega spomnil sam? Ah, ta moj IQ …., kako me je sram! Vem natančno, kaj je pred 500 leti bilo, tu pa ….

Se bom danes lotil tega podviga. To bo sosed vesel!

Vesel oče, ki se drži načela: OSREČUJ – IN BOŠ SREČEN!

Delaš ploščo, po kateri se bo hodilo?
Pritrdil jo boš pa z armaturi v steno?

še ena ideja..
električne 230V štemarce (makita-milwakee-dewalt..) imajo mali navor na začetku vrtilne hitrosti..
probaj dobiti kako baterijsko,-kako vpetje pa imaš/sds/sds-max..??..tolk da ustrezno zgrabi sveder-
pa s tako ki tudi “štema” obrni smer vrtenja..pa pazi na roke, ker ti bo hotel strgat iz rok..
je pa verjetno res, kot pravo oni zgoraj, da si naletel na armaturo in ti je zato prijelo sveder
jaz bi z druge strani zvrtal luknjo do svedra,
če te prav razumem ni nobene ovire/škode da to narediš, lahko celo z krono 20/30mm..
a maš to stene 20cm al 40cm ?

Če ven gleda naj bo pa za obešalnik 🙂
Nasvete si pa že dobil od rahljanja s kladivom za mm, vpenjanja močneje v bormašino/makitom al kj maš in obračanja, zmanjšanja trenja med svedrom in steno (meni je enkrat šlo z nekim sprejem ala wd 40 in kasneje kot je nekdo rekel s sedanjem prahu).
Sem pa že kak vijak tudi po žensko s fleksom odrezala.
Al pa pokliči kolega, ki ti je zadevo posodil, mogoče ma on kako dobro.

Me prow zanima kaj je ta učeni Baltazar naumil😆🤣😆

Če ven gleda naj bo pa za obešalnik :)

To bo pa bolj težko, saj je le 3 cm od spodnje plošče (tal). Lahko sicer 6 ur dnevno, ko je položaj planeta drugačen in postanejo naša tla naš strop…..

Vrtalnik JE akumulatorski.

Danes sem delal druge stvari in še nič rešil….

Vesel oče, včasih kot Baltazar …. pa ne tale iz Stare Zaveze:

1 Kralj Baltazar je priredil veliko gostijo svojim tisoč velikašem, in skupaj s temi tisoči je pil vino. 2 V vinjenosti je Baltazar dal prinesti zlate in srebrne posode, ki jih je njegov oče Nabuhodonozor (prvotno slovensko NEBOGNECESAR) odnesel iz templja v Jeruzalemu, da bi iz njih pili kralj, njegovi velikaši, njegove soproge in njegove stranske žene. 3 Tedaj so prinesli zlate in srebrne posode, ki so jih odnesli iz templja, hiše božje v Jeruzalemu, in pili iz njih kralj, njegovi velikaši, njegove soproge in njegove stranske žene. 4 Pili so vino in slavili bogove iz zlata in srebra, brona, železa, lesa in kamna.

Skrivnostna roka piše

5 Ob isti uri so se prikazali prsti človeške roke in so pisali nasproti svečniku na pobeljeni steni kraljeve palače; kralj je opazil dlan roke, ki je pisala. 6 Tedaj je prebledelo kraljevo obličje in njegove misli so ga prestrašile, kolčni zgibi so popustili in njegova kolena so klecala. 7 Kralj je glasno zaklical, naj pripeljejo vedeže, kaldejce in zvezdarje. Kralj je spregovoril in rekel babilonskim modrecem: »Kdorkoli prebere to pisanje in razloži njega pomen, ta bo oblečen v škrlat, nosil bo zlato verižico na vratu in vladal bo kot tretji v kraljestvu.« 8 Prišli so vsi kraljevi modreci, a niso mogli pisanja brati in ne kralju razložiti njegovega pomena. 9 Tedaj se je kralj Baltazar zelo prestrašil, njegovo obličje se je spremenilo in njegovi velikaši so se zmedli.

Nasvet kraljice-matere // Že tedaj so imele ženske veliko moč

10 Zaradi klicev kralja in njegovih velikašev je stopila kraljica v hišo gostije. Kraljica je spregovorila in rekla: »Kralj, živi na veke! Tvoje misli naj te ne plašijo in tvoje obličje naj se ne spreminja! 11 V tvojem kraljestvu je mož, v katerem je duh svetih bogov. V dneh tvojega očeta so našli v njem razsvetljenje, razsodnost in modrost, kakor modrost bogov. Kralj Nabuhodonozor, tvoj oče, ga je postavil za predstojnika čarovnikov, vedeževalcev, kaldejcev in zvezdarjev, prav tvoj oče, o kralj. 12 Kajti Danijel, ki mu je kralj dal ime Baltazar, je človek izrednega duha, znanja in razsodnosti v razlaganju sanj, v razjasnjevanju ugank in v reševanju težkih vprašanj. Naj torej pokličejo Danijela, on razlago oznani!«

Danijel pred kraljem

13 Tedaj so Danijela pripeljali pred kralja. Kralj je spregovoril in Danijelu rekel: »Si li ti Danijel, eden izmed Judovih ujetnikov, ki jih je kralj, moj oče, pripeljal iz Judovega? 14 Slišal sem o tebi, da je duh bogov v tebi in da so našli pri tebi razsvetljenje, razsodnost in izredno modrost. 15 Pravkar so bili pripeljani predme modreci in čarovniki, da bi prebrali to pisanje in mi razodeli njegov pomen, pa niso mogli povedati, kaj pomeni. 16 O tebi pa sem slišal, da moreš dajati razlage in reševati težka vprašanja. Ako torej moreš prebrati pisanje in mi njega pomen razložiti, boš oblečen v škrlat, nosil boš zlato verižico na vratu in vladal boš kot tretji v kraljestvu.«

Danijelov govor

17 Tedaj je Danijel odgovoril in pred kraljem rekel: »Tvoji darovi naj ostanejo tebi in svoja darila daj drugemu! Toda pisanje preberem kralju in njega pomen razložim. 18 O kralj, Bog Najvišji je dal kraljestvo, veličino, čast in veličastvo Nabuhodonozorju, tvojemu očetu. 19 Zaradi veličine, ki mu jo je dal, so se tresla vsa ljudstva, narodi in jeziki ter trepetali pred njim. Kogar je hotel, je mogel ubiti, kogar je hotel, je mogel ohraniti pri življenju; kogar je hotel, je mogel povišati, in kogar je hotel, je mogel ponižati. 20 Ko pa se je prevzelo njegovo srce in se je njegov duh zakrknil v predrznosti, je bil pahnjen s kraljevega prestola in njegovo dostojanstvo mu je bilo odvzeto. 21 Iz družbe ljudi je bil vržen in njegovo srce je postalo podobno živalskemu; pri divjih oslih je bilo njegovo bivališče, travo so mu dajali jesti kakor govedu, rosa neba je močila njegovo telo, dokler ni spoznal, da ima Bog Najvišji oblast nad človeškim kraljestvom in da nadenj postavi, kogar hoče. 22 Tudi ti, njegov sin Baltazar, nisi ponižal svojega srca, dasi si vse to vedel, 23 ampak si se vzdignil zoper Gospoda nebes. Posode njegovega templja si dal prinesti predse, in ti si pil vino iz njih s svojimi velikaši, svojimi soprogami in svojimi stranskimi ženami. Slavil si bogove iz srebra in zlata, brona, železa, lesa in kamna, ki ne vidijo, ne slišijo in nimajo razuma. Toda Boga, v čigar oblasti je tvoj dih življenja in vsa tvoja pota, nisi častil. 24 Zato je poslal dlan roke in je bilo napisano to pisanje.

Razlaga pisanja

25 To je pisanje, ki je bilo napisano: Mene, tekel, parsin. 26 To pa je razlaga besed: Mene: preštel je Bog tvoje kraljestvo in mu naredil konec. 27 Tekel: tehtan si bil na tehtnici in prelahek najden. 28 Parsin: razdeljeno bo tvoje kraljestvo in dano Medijcem in Perzijcem.«

Spolnitev prerokovanja

29 Tedaj je Baltazar ukazal, in oblekli so Danijela v škrlat, mu deli zlato verižico na vrat in nad njim razglasili, da bo kot tretji vladal v kraljestvu.

30 Isto noč je bil umorjen Baltazar, kaldejski kralj.

Sedaj mi je malo bolj jasno zakaj mojega ni domov več ur, kadar gre kolegu pomagat… Pa naj še kdo reče, da ženske kompliciramo. Iz enega svedra cel roman…

Ja, Roman z naslovom: Sveder :))))

Velikokrat nekdo na tem Forumu nekaj vpraša, sledijo odgovori takšni in drugačeni, potem pa oseba ponikne, ne vemo, je rešil, kako je rešil, so bili nasveti pravi, se je ujezil, jo je premagal jok….

No, jaz pa, ker ravno rad kaj kronološkega zastavim, slovesno sporočam, da sem hvaležen za vaše nasvete, da so mi pomagali, da sem se ravnal po njih in REŠIL SVEDER.

Tako da bo Epilog romana Sveder takle:

Bog je slišal in uslišal mojo molitev. Poslal mi je nasproti neznane dopisovalce in dopisovalke Foruma, katere se je dotaknila moja stiska ter so z vso skrbnostjo proučili situacijo okoli svedra ter v Duhu prejeli moč, jo oplemenitili in poslali za mojo pomoč.

Aja, rešil sem sveder. Ravnal sem se po vaših nasvetih … zvrtal luknje okoli njega in opazil, ker ima globoko vijačnico (ugrez) je jasno prišla ena železna štanga o,5 cm vanjo…..(štangca). Pa malo štemal, da so se tiste luknje tam okoli svedra združile v eno (ne vem, kako bi to zgledalo pri ženskah…..) in uspelo mi je. Pa je bil sveder samo 5 cm globoko v betonu.

Prmejsvderc!

Ja kdo bi si mislil, na kaj je treba vse paziti….me je mama že v otroštvu opozarjala, da ne bi kdaj pri kakšni ženski iz dveh lukenj eno naredil, no, pri tem primeru pa sem to moral storiti. Beton pač ni ženska oz. njen najprivlačnejši del prelestnega telesca….

Želim tih petkov večer in glasno soboto (v smislu oznanjevanja, debat, duhovne glasbe…..). Pri meni bo “pel” mešalec.

Vesel oče

P.S. Še podatki: Prmejsvedrc dolg okoli 45 cm.

Porkamašinca: Milwaukee
Code: 4474 21 01 002352 L2015
18 V
n= 0~1400 / min
Steel: 13 mm
Concrete: 26 mm

Winnenden Germany

Še malo zgodovine, da postavimo zadeve v čas in prostor: // Wind se pa ja slovensko sliši,saj smo za nekatere Windisch…..

The earliest record of Winnenden is found in a document of 1181 where Gottfried of Schauenburg-Winnenden is mentioned as a witness testifying that Emperor Friedrich I held the castle in the town. Around 1200 the castle, which was then called Windin, came into the possession of Heinrich of Neuffen. In 1277 it was transferred to Konrad von Weinsberg. On 10 October 1325 the castle and town were sold to Württemberg.

In the German Peasants’ War Winnenden was first under the control of the Armer Konrad or the peasants’ army, but by 1519 it was under the control of the Swabian League. In 1616 an epidemic took the lives of approximately half of the population of Winnenden. During the Thirty Years’ War the city was pillaged twice, in 1638 and 1643, and Imperial, French, and Swedish troops occasionally occupied Winnenden during this conflict. Around the same time the town’s castle became the seat of the Württemberg-Winnental line of the House of Württemberg.

In March 2008, Winnenden and the nearby town of Backnang jointly hosted the World Individual Debating and Public Speaking Championships in cooperation with the German Debating Society. The competition was conducted at one of Winnenden’s high schools, the Lessinggymnasium, and at a high school in Backnang, the Max-Borngymnasium.

1293 The village was first mentioned on 22 July 1293. At that time the abbey of Lorch agreed with Graf Eberhard to protect “Bruningswilar”, as it was called then.
1443 the Schenkin of Winnenden inherited “Bruningswilar”.
1542 15 families lived in Breuningsweiler.
1600 the village had 30 households with 150 people living there.
1829 the town hall was built.
1886 The fire department was founded.
1909 the “Brestling” (strawberry) was brought to Breuningsweiler. As a result, Breuningsweiler is also known as “Brestlingsweiler“.
1911 Breuningsweiler got electricity.
1922/1923 The church was built.
1939 The census of population from 1939 showed that 293 people lived in Breuningsweiler.
1968 The fire department of Breuningsweiler acquired a fire engine.
1970 The gymnasium was built by the sports club.
1972 Breuningsweiler was suburbanized to Winnenden on 1 January 1972.

Kaj vse bi nam bilo prihranjeno ce bi partizani leta 45 poknali tvojega starega fotra….tako pa …brezveze….v glavo si zabij sveder bumbar

Poritizani bolj težko, kajti njegov sin iz prvega zakona je bil mimogrede partizanski komandir….

Delaš ploščo, po kateri se bo hodilo?
Pritrdil jo boš pa z armaturi v steno?
[/quote]

Ob tem opisu sem pa tudi jaz skoraj dol padla, še zdaj ne vem, a sem prav razumela. A to ni noben opazil, vsi so se le v ta sveder zapičil?
Veseli oče, tako se med obstoječe stene NE dela plošč. Ne more plata viset na armaturi, ki si jo vtaknil v luknje, no.

Plata ima trdna tla. Le moja kaprica (beri popolnost) je želela povezavo z navpično steno oz. z vsemi 4 stenami okoli. Konce mreže vtaknem v luknjice, povežem (morda bom jutri to varil) z mrežo, ki je v betonu, dobro ozemljim in zabetoniram. Pač sem si tako zamislil. Ker sem ravno iz Elektrotehnike na ta način želim prelisičiti zgoščenost Elektromagnetnih silnic, ki so na robovih gostejše. Razumljivo?

Ma da sem zaščiten do frekvence 100 GHz!

Za Faradayevo kletko ste že slišali? Ne? Pa vdorno globino? Sploh ne?

Malo razlage:

Pri frekvenci nič teče (enosmerni) tok po celotnem preseku kovinskega vodnika. Z
naraščajočo frekvenco električno polje v kovinskem vodniku usiha eksponencialno od roba
vodnika proti sredini
, zato tudi jakost toka usiha eksponencialno. Kako globoko bo tekel tok v
kovinskem vodniku je odvisno od električne prevodnosti in permeabilnosti kovine vodnika,
hkrati pa tudi od frekvence. Pojav, kjer izmenični tok teče pri (visokih) frekvencah le na
tankem sloju na površini vodnika, imenujemo kožni pojav (ang. »skin effect«). Električna
prevodnost, permeabilnost in frekvenca so vse obratno sorazmerne debelini sloja, kjer teče
tok. Debelini oziroma globini plasti, kjer jakost toka pade na 1/e od začetne vrednosti (na
površini vodnika), pravimo vdorna globina .

Pri tem upoštevam:

Fe: =10,3*106 S/m, r=4000

in pa

Frekvenca Ag Cu Al Fe
100 Hz 6,4 mm 6,7 mm 8,2 mm 0,25 mm
10 kHz 0,64 mm 0,67 mm 0,82 mm 25 m
1 MHz 64 m 67 m 82 m 2,5 m
100 MHz 6,4 m 6,7 m 8,2 m 0,25 m
10 GHz 0,64 m 0,67 m 0,82 m 25 nm

Tabela: Vdorna globina v srebrnem, bakrenem, aluminijastem in železnem vodniku v odvisnosti od frekvence.

∇ ∙ 𝐷 = 𝜌
∇ ∙ 𝐵 = 0
∇ × 𝐸 = −𝜕𝐵/𝜕𝑡
∇ × 𝐻 = 𝐽 +𝜕𝐷/𝜕𝑡

Ob upoštevanju:

V primeru odprtine v oklopu (mreži) lahko
frekvenco, pri kateri se elektromagnetno valovanje nemoteno širi skozi odprtino,
opredelimo kot mejno frekvenco fc (ang. cuttoff frequency). Elektromagnetno
valovanje nižjih frekvenc od mejne frekvence fc prehaja skozi odprtino dušeno. Za
okroglo odprtino je mejna frekvenca 𝜆c = 3,412 d, pri čemer je d premer odprtine. Za
pravokotno odprtino je mejna frekvenca 𝜆c = 2 a, pri čemer je a enak daljši stranici
prehoda. Ustrezno mejno frekvenco fc izračunamo kot fc = c0/𝜆c, pri čemer je c0
hitrost svetlobe. Dušenje se z nižanjem frekvence povečuje. Prehajanje
elektromagnetnega valovanja skozi odprtino lahko dodatno zmanjšamo, če odprtino
podaljšamo, na primer okroglo odprtino podaljšamo v cev. Obstaja pravilo, da naj bo
dolžina podaljšane odprtine štirikratnik premera okrogle odprtine oziroma največje
dimenzije odprtine z drugačno obliko
.

Pri izbiri materialov za izdelavo oklopa moramo biti pozorni na njihovo
obstojnost. Problema kovinskih materialov sta galvanska korozija in oksidacija. Do
galvanske korozije pride, ko prideta v stik dve dovolj različni kovini, ki tvorita
galvanski člen. Na primer zlato, srebro in baker imajo v takem členu vlogo katode in
se med galvansko korozijo ne porabljajo. V primeru cinka je le ta anoda in se med
galvansko reakcijo porablja. V tabeli so podani električni potenciali za
posamezne kovine v primerjavi s standardno vodikovo elektrodo. Večja kot je
potencialna razlika med dvema kovinama, ki tvorita galvanski člen, bolj
problematična je galvanska korozija. Kovina, ki ima v paru nižji električni potencial,
predstavlja anodo, in se med galvansko korozijo porablja. Kovina z višjim
potencialom predstavlja katodo in se ne porablja.

Kovina Električni potencial [V]
Magnezij -2,37
Aluminij -1,67
Mangan -1,19
Cink -0,76
Krom -0,74
Železo -0,44
Nikelj -0,24
Kositer -0,14
Svinec -0,13
Vodikova elektroda +0,00
Baker +0,34
Srebro +0,80
Platina +1,20
Zlato +1,50

Tabela: Električni potencial kovin v primerjavi s standardno vodikovo elektrodo.

Kovine, ki se uporabljajo za izdelavo oklopov, so med življenjsko dobo
izpostavljene kisiku iz ozračja. Na njihovi površini poteka proces oksidacije. Kisik iz
ozračja kemijsko reagira s kovino in nastane oksid. Tak oksiden sloj lahko pri
določenih vrstah kovine občutno zmanjša učinkovitost oklopa. Ker jih bom zabetoniral, se bom oksidaciji izognil.

Glavna prednost železa pred bakrom in aluminijem je feromagnetnost. Zato je
zelo primeren za dušenje magnetnega polja nizkih frekvenc. Ker je relativno dober
električni prevodnik, je primeren tudi za dušenje električnega polja. Obdelava je
mogoča z relativno preprostimi postopki. Trajne spoje je priporočljivo variti, saj
samo tako lahko zagotovimo časovno stabilnost spoja. Velik problem pri železu je
oksidacijo oziroma rjavenje. Za razliko od bakra in aluminija, kjer se oksidacija
konča, ko sloj doseže določeno debelino, se ta pri železu nikoli ne ustavi. Zato
moramo vedno zagotoviti ustrezno zaščito železa pred rjavenjem.

Da je Faradayeva kletka dovolj učinkovita zaščita, ki se že dolgo časa uporablja in ker gre za simetrično geometrijo mi ni bilo treba računati parcialnih diferencialnih enačb, s katerimi bi opisal posamezen končni element pri določenih robnih pogojih.

MKE (metodo končnih elementov) poznate? Kaj pa FEBI (Final Element Boundary Integral Approach)?

Saj to je že stara stvar. Preberite si za lažje spanje:

William W. Cooley, “Low-Frequency Shielding Effectiveness of
Nonuniform Enclosures”, IEEE, Transactions on electromagnetic
compatibility, izdaja EMC-10, št. 1, 1968.

Joseph Weiber: Properties of metals used for RF shielding

Na FE nas je s tem matral dr. Peter Kokelj. Moj zadnji izpit…..


Vesel oče
, jutri dokončam in potem – varen vseh sevanj!

Smo slišali za Faradeyevo kletko in ti zato povemo, da z armaturo v talni plošči tega ne ustvariš. Boš delal to (armature) še v vseh stenah in stropu? Ter povezal vse? Kaj pa kak radiator v prostoru? In cevi zanj?

Talna plošča v steno pa se ne sidra tako, da zabetoniraš ploščo med stene na opaž, položiš nanjo armaturo, ki jo potisneš v steno in daš na vrh izravnavo.

Oča, pa toliko modruješ tu gor, sam pa ne znaš popravljati in montirati stvari. Naletel si na železo, ga delno prevrtal in zdaj im železo špičasta konca v obliki polmesca. Da bi to ven dobil, bi rabil si vzeti čas in eksperimentirati. Najboljši način so rolcange, kjer poskušaš nasproti odvijati. Drugi način je ta, da probaš s tem svedrom vrtati dalje in tako dolgo, da železo prevrtaš v tope konce in bo sveder šel ven, če ti ga ni škoda, ga odreži ztran s fleksom ali pa ga s kladivom odlomi, zakitaj in naredi kje zraven novo luknjo, malo bo zamaknjeno. Imaš pa še opcijo, da tik ob svedru z drugim svedrom zvrtaš luknjo -da ne uničiš ob tem oba svedra, je možnost zelo majhna – vsaj ven ga boš dobil. V glavnem, eksperimentiraj, tako se najbolje učiš.

Smo slišali za Faradeyevo kletko in ti zato povemo, da z armaturo v talni plošči tega ne ustvariš. Boš delal to (armature) še v vseh stenah in stropu? Ter povezal vse? Kaj pa kak radiator v prostoru? In cevi zanj?

Jaz pa vam kot inženir povem, da ja.

Namreč, v vseh stenah in stropu imam armaturo, samo poden je ni imel. Gre za adaptacijo stare hiše, ki sem jo pred leti kupil in jo počasi obnavljam, rihtam. 19.3.1942 je bila požgana. Marsikaj sem moral podreti in na novo narediti. Poden je kamnit, pravzaprav je živa skala. Čisto kraški teren. Odtod te moje domislice, da bi bil rad v kletki. Če ne zlati pa vsaj Faradayevi.

To bo Faradayterapija.

Rad pa bi na vrtu toliko in tako globoko izkopal, da bi prišel pod živo skalo, če je to sploh možno. In naredil podzemeljsko dvorano.

Razmišljam o speleoterapiji kot moji turistični ponudbi (poleg “kožaric”, katere imam na parceli že bolj ali manj izgotovljene)

Lahko me obiščete in še kakšno rečemo. Sem na Kureščku, rel. blizu cerkvice sv. Nikolaja. Redkokdo ve zanjo. Spoznate me po dveh metrih (tel. višine).


Vesel oče

Lahko me vidite jutri s sinom pri maši (Svetišče Marije Kraljice Miru) ob 15.00. Pride tudi Alenka Jeraj…..

http://www.kraljicamiru.si/

http://zupnija-ig.rkc.si/voscilo-zena-deklet-dveh-vasi

A ti lepo piše, da v železo do fi 13? Zakaj torej rineš 14???

Ke če bi ti povedal enostavno kje si doma pa pridemo mi to pogledat? B;)

Potem jo pa vprašaj, če ti pride sveder ven potegnit. Ona ali pa kopriva.

New Report

Close