Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek vprašanje za najemnike

vprašanje za najemnike

Ker se odločamo za najem stanovanja imam še nekaj vprašanj:

– kako imate urejeno pogodbo – ste prijavljeni in on od tega plačuje davek ali ste v najemu na črno?
( nama je predlagal, da bi naredili uradno pogodbo za min. najemnino, ostalo pa bi plačevali kar tako)

– ste prijavljeni na tem naslovu ( stalno, začasno) in ste imeli zaradi tega kakšne komplikacije?
( nama je rekel, da naju ne more prijaviti, česar pa ne razumem, saj naj bi imel vse urejeno glede lastništva)

– ali je običajno predplačilo za eno leto + varščina 3x najemnina?

– koliko imate proste roke pri urejanju ( razne slike, navi kosi pohištva..)

– imajo najemodajalci svoj ključ od stanovanja?

– kako pogosto hodijo na razne kontrole oz. oglede stanovanja?

– mogoče še kakšen nasvet, kaj naj pred najemom razčistim z najemodajalcem, da ne bomo imeli kasnejših nesporazumov?!

100000000000 x HVALA za ODGOVORE

– kako imate urejeno pogodbo – ste prijavljeni in on od tega plačuje davek ali ste v najemu na črno?
PRIJAVLJENA

– ste prijavljeni na tem naslovu ( stalno, začasno) in ste imeli zaradi tega kakšne komplikacije?
ČE SI NA TEM NASLOVU VEČ KOT 6 MESECEV , SE MORAŠ ZA STALNO PRIJAVIT

– ali je običajno predplačilo za eno leto + varščina 3x najemnina?
NE, NI OBIČAJNO, JAZ SEM PLAČALA SAMO VARŠČINO, KI ZNAŠA 3 NAJEMNINE

– koliko imate proste roke pri urejanju ( razne slike, navi kosi pohištva..)
IMAM POVSEM PROSTE ROKE

– imajo najemodajalci svoj ključ od stanovanja?
NE

– kako pogosto hodijo na razne kontrole oz. oglede stanovanja?
NIKOLI

mI TULE NEKAJ “SMRDI”……..ups črke…….. Nekaj ne štima, če pravi, da vas ne more prijavit.

glede predplačila; absolutno preveč. Znanec oddaja tako, da se ob vselitvi plača najemnina za 1. mesec (torej se plačuje najemnina v naprej) in pa za zadnji mesec (nekoč v prihodnosti. Lahko se ji reče tudi varščina)

Bila sva uradno prijavljena, zato sva se tudi prijavila na tistem naslovu…

Ne razumem tega, če bosta imela uradno pogodbo, zakaj vaju ne bi mogel prijaviti???????? Potem bosta na črno ali kako?????

Plačala sva varščino, ki je znašala 3 mesečne najemnine.

Pri urejanju sva imela popolnoma proste roke, ključ je imel svoj, vendar sva midva takoj zamenjala ključavnico, ker po pogodbi lahko hodi na kontrole…. ampak te mora prej obvestit….nikoli ni imel te želje………….

Ko sva se vselila v stanovanje, sva videla, da stvari ne delujejo tako kot bo morale………vse sva naredila sama, čeprav je bil to njegov strošek…………no sem se mu maščevala, ker nisem plačala zadnjega obroka najemnine, sicer je poskušal nekaj sitnariti, pa sem mu rekla, da se naj obrne na mojega odvetnika in je bila zgodba končana.
,
Midva sva imela srečo, ker sva vztrajala, da podpiševa pogodbo za nedoločen čas, z enomesečnim odpovednim rokom, ker je najemodajalec imel željo, da podpiševa za vsako leto posebej, midva pa sva se spokala ven po 7 mesecih….

Vso srečo

– kako imate urejeno pogodbo – ste prijavljeni in on od tega plačuje davek ali ste v najemu na črno?
( nama je predlagal, da bi naredili uradno pogodbo za min. najemnino, ostalo pa bi plačevali kar tako)
Na pogodbi je zabeležen dejanski znesek najemnine, vse ima prijavljeno.

– ste prijavljeni na tem naslovu ( stalno, začasno) in ste imeli zaradi tega kakšne komplikacije?
( nama je rekel, da naju ne more prijaviti, česar pa ne razumem, saj naj bi imel vse urejeno glede lastništva)
Prijavljeno imamo začasno bivališče.

– ali je običajno predplačilo za eno leto + varščina 3x najemnina?
Mi nismo dali nič predplačila, res pa smo morali kar nekaj denarja vložiti v popravila, predno smo se lahko vselili.

– koliko imate proste roke pri urejanju ( razne slike, navi kosi pohištva..)
Popolnoma proste roke. Je ni stene v dnevnih prostorih, ki bi bila gola. 🙂

– imajo najemodajalci svoj ključ od stanovanja?
Ne, ključavnice smo zamenjali.

– kako pogosto hodijo na razne kontrole oz. oglede stanovanja?
Pridejo 1x letno, pa še to ne v hišo, samo zunaj oberejo sadno drevje.

– mogoče še kakšen nasvet, kaj naj pred najemom razčistim z najemodajalcem, da ne bomo imeli kasnejših nesporazumov?!
Jaz v stanovanje nekoga, ki že na začetku tako muti ne bi šla.

LP

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)

Huh, tole se bere pa točno tako kot moja zgodba v prejšnjem stanovanju. :((((( Upam, da niste naleteli na isto, ker ti lahko svetujem samo: bejž od tam, je škoda živcev. Mi smo najeli nadstropje hiše z ločenim vhodom, lokacija Ljubljana Moste Polje.
Dvojne pogodbe so na tak način kar pogosta praksa, kolikor sem se pogovarjala o tem na raznih koncih, čeprav ni po reglcih. Vsekakor vztrajajte, da dobi vnaprej plačan samo znesek po uradni pogodbi, ostalo pa sproti. Pa poskušajte znižati najemnino vnaprej na minimum. Oziroma jo lahko pogojujete tudi s prijavo – ne morete se obvezati, da boste nekje plačali kup denarja za eno leto, potem pa niti bivališča tam ne boste mogli urediti. To, da vam ne dovoli prijave (niti začasne) je hudo čudno. Sploh če je pripravljen del dohodkov prijaviti. POzanimaj se pa na UE, ali je taka najemna pogodba dovolj, da sama urediš začasno prijavo, ali potrebuješ še dovoljenje lastnika. Ne spomnim se več postopka, da bi ti pomagala.
Pri prejšnjih “normalnih” najemodajalcih ogledov ni bilo, v stanovanje so prišli, ko so prišli po najemnino, če smo bili tako dogovorjeni, ali pa na ogled kakšnih napak, ki smo jih sporočili. Tudi sicer ne verjamem, da bi kdo ravno po omarah šnofal. Ti ogledi so v bistvu neka varovalka za najemodajalce v primeru, da kdo v stanovanju kakšno veliko škodo povzroča. Tudi glede opremljanja ni bilo nikdar težav. Vsekakor se pa dogovorite oziroma vprašajte. Stanje stnovanja, ko ga zapustite, je običajno vnaprej znano, če je a vmes v zidu kakšna luknja pa ne bi smelo biti težav.
Najemodajalec običajno ima ključ od stanovanja, saj je konec koncev njegovo. Ogledi so dovoljeni po zakonu 2x letno, vendar ob najavi. Lahko zamenjaš ključavnico, če nima namena hoditi v stanovanje s svojim ključem niti opazil ne bo, če pa bo, pa imaš lep argument, da ste to naredili točno zato, da ne bo kdo vstopal v stanovanje brez vašega privoljenja.

Midva sva si hotela uredit stalno bivališče, pa nam je na upravni enoti rekla, da mora prit lastnik in naju on prijavit, ker je on potem odgovoren za naju in seveda tega nekako nisva mogla in nisva zahtevala od lastnika, ker sva vedela da bo to samo začasno in sva si na osnovi pogodbe, ki sva jo podpisala uredila začasno bivališče. Ključe stanovanja je imel tudi on, v stanovanje ni hodil, samo, če smo se dogovorili za plačilo najemnine, sva šla pa tudi midva k njim plčat. Enkrat se je zgodilo, ker se je nekaj pokvarilo pri centralni kurjavi in je prosil, če lahko pripelje majstra dopoldan, ker naju ni doma in sva dovolila. Midva z lastnikom nisva imela nobenih problemov imela sva problem, ker je bil v bližini lokal in en kup hrupa…

jaz nisem potrebovala lastnika zraven; saj pa imaš pogodbo.

Oddajamo povsem novo stanovanje z nadstandardno opremo.
Človeka imamo prijavljenega, plačujemo davek.
Prijaveit na tem naslovu se najemnik ni želel, ker je še vedno prijavljen doma.
Najemnino nam plačuje za pol leta v naprej + 3 mes. varščina. Plačilo v naprej je predlagal sam, ne mi – zato smo mu najemnino znižali, (in tudi zato, ker je zelo soliden človek).
Tudi slike lahko obeša.
Imamo ključ, a nikoli ne hodimo na obisk, smo pa vabljeni.

Ena iz Zagorja, tudi mi nameravamo v prihodnosti oddati opremljeno stanovanje in me zanima, kaj pomeni nadstandardna oprema?
Ali je najemnina za opremljeno stanovanje višja kot za neopremljeno?

kako imate urejeno pogodbo – ste prijavljeni in on od tega plačuje davek ali ste v najemu na črno?
prijavljena, pogodba kot da sem tam zastonj, da ima on najemnino na črno in ne plačuje davkov
ključ ima naš, vendar ko sem se vselila, sem morala jaz kupiti novo ključavnico
karkoli je za popraviti, je moj strošek
za njega je itak vse OK (okna, ki se ne dajo vredu odpirati, pokvarjene rolete,…

včasih so bili bolj prijazni in smo ju povabili na kavo, zdaj že dolgo ne.
če brez moje vednosti hodi v stanovanje, ne vem.

sedaj mi je prepovedal uporabo orbitreka, ker on počiva.
Dejstvo je, da stanujem nad njim in dejstvo je, da on počiva 23 ur na dan.

IŠČEM 2-SOBNO STANOVANJE V SG ALI OKOLICI, KJER SE JE MOŽNO ZA STALNO PRIJAVITI

K.

Ne kavč za 50.000, ampak za 250.000 sit (ups, jaz sem še vedno pri sit)
Omara za … me kar glava zaboli, ker takšne še doma nimam.
Pa klima.
Opremljeno stanovanje je dražje.

Če sta plačala 3 mesečne najemnine za varščino in vidva nista plačala zadnjega obroka, potem je on še vedno na plusu za 2 najemnini.

Ali se morda motim?

Stalno prebivališče, ti lahko uredi samo lastnik. Za začasno, pa ne vem.

Hvala za odgovor

– kako imate urejeno pogodbo – ste prijavljeni in on od tega plačuje davek ali ste v najemu na črno?

Jaz sem bila prijavljena začasno, mož ne, ko se je rodil sin smo se vsi trije prijavili za stalno. Potrebno je lastnikovo sogalsje, ki mora biti notarsko overjeno, če je pisno, ali pa mora biti lastnik prisoten pri prijavi. Tudi pogodba mora biti uradna, overjena pri notarju. Stroške notarja in overitve sva krila midva, ker je bilo to pač v najinem interesu.

Imela sva pogodbo z 2/3 zneskom (realna, ne simbolična cena), za preostalo tretjino smo sklenili aneks in ga dajali na roke. Brez pisnega dokazila nikomur niti centa!

– ste prijavljeni na tem naslovu ( stalno, začasno) in ste imeli zaradi tega kakšne komplikacije?

Lastnik oz. pooblaščenec lastnika te s tvojim soglasjem seveda lahko prijavi. Problem je, da te pa ne more sam odjavit iz stalnega bivališča in dokler ti ne dobiš drugega stalnega bivališča v državi, imaš tam stalno prebivališče. Tako se nekomu, ki oddaja, zelo lahko zgodi, da ima tam prijavljenih bataljon ljudi, od teh se eden zapufa – pridejo rubit na stalni naslov. DOživela sama v tem istem stanovanju. Komaj, da niso odnesli MOJE sedežne!!!! Ta človek je na tem naslovu še zdaj prijavljen!

– ali je običajno predplačilo za eno leto + varščina 3x najemnina?

Ne, midva sva plačevala sproti + 1 mes najemnina za varščino.

– koliko imate proste roke pri urejanju ( razne slike, navi kosi pohištva..)

Slike – po želji in volji, pohištvo tudi, edina zahteva je bila, da se odvečno pohištvo shrani tako, da se na njem ne dela škoda in se po zapustitvi stanovanje vrne na običajno mesto. Za večje investicije (okna, propadajoča balk. ograja) smo se dogovarjali. Običajno je lastnik dal nek okvirni proračun, nosil stroške (predložila račun), midva pa sva dela izvedla.

– imajo najemodajalci svoj ključ od stanovanja?

ja, z našim soglasjem.

– kako pogosto hodijo na razne kontrole oz. oglede stanovanja?

1 x letno, po vnaprejšnji napovedi in vprašannju, če sme prit in kdaj naj pride.

– mogoče še kakšen nasvet, kaj naj pred najemom razčistim z najemodajalcem, da ne bomo imeli kasnejših nesporazumov?!

100.000 stvari, samo zdajle mi nič ne pade na pamet 🙁

Ni res. jaz sem prijavila stalno prebivališče, na podlagi najemne pogodbe.

Samo še to bi dodala. Če imaš najemno pogodbo se brez problemov lahko stalno prijaviš na tem naslovu.

Lp

Podatki so iz leta 2003, v LJ je bilo tako. Če je to po novem spremjeno, se opravičujem za dezinformacijo. Lastnica najinega stanovanja je živela na Malti, brat je bil (notarsko overjeno!) pooblaščen, da jo je zastopal, pa ni smel dovoliti najine stalne prijave, kljub overjeni pogodbi. Dobiti smo morali notarsko overjeno “dovolilo” od lastnice z Malte v angleščini, ga dat sodno prevest in predložit. Šele potem smo se lahko vsi 3 stalno prijavili.

Ta tvoj najemodajalec je pa kar zahteve, ni kaj 🙂

Pri nas je tako:

– kako imate urejeno pogodbo – ste prijavljeni in on od tega plačuje davek ali ste v najemu na črno?
*imamo uradno pogodbo,

– ste prijavljeni na tem naslovu ( stalno, začasno) in ste imeli zaradi tega kakšne komplikacije?
*če želimo lahko prijavimo začasno ali stalno prebivališče, a nam ni v interesu,

– ali je običajno predplačilo za eno leto + varščina 3x najemnina?
*če plačaš vnaprej za 1 leto, naj ti zniža najemnino vsaj za 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} če ne več! Pri nas je 1 mesec predplačila + 1 mesec varščina

– koliko imate proste roke pri urejanju ( razne slike, navi kosi pohištva..)
*pri večjih posegih se obvesti lastnika, sicer ne

– imajo najemodajalci svoj ključ od stanovanja?
*žal da

– kako pogosto hodijo na razne kontrole oz. oglede stanovanja?
*po pogodbi, 2x letno s predhodno najavo,

– mogoče še kakšen nasvet, kaj naj pred najemom razčistim z najemodajalcem, da ne bomo imeli kasnejših nesporazumov?!
*če je stanovanje opremljeno in tudi sicer, pofotkajte in mu predložite vse fotke s poškodbami na pohištvu, ploščicah, parketu, da ne bo trdil, da ste jih povzročili vi!

tinca

Mislim, da je odvisno, ali imaš najemno pogodbo sklenjeno za določen ali nedoločen čas. Če je za nedoločen čas, potem zagotovo lahko sam prijaviš stalno prebivališče.

kako imate urejeno pogodbo – ste prijavljeni in on od tega plačuje davek ali ste v najemu na črno?

Dvojne pogodbe so zelo razširjene

– ste prijavljeni na tem naslovu ( stalno, začasno) in ste imeli zaradi tega kakšne komplikacije?
( nama je rekel, da naju ne more prijaviti, česar pa ne razumem, saj naj bi imel vse urejeno glede lastništva)

Prijava stalnega ali začasnega prebivališča nima nobene veze s samim lastništvom stanovanja. Načeloma lastniki ne komplicirajo s prijavo začasnega bivališča (če je najemna pogodba prijavljena davkariji), koplicirajo pa s prijavo stalnega prebivališča, ker najemnika brez njegovega pristanka ne morejo potem sami odjaviti, marsikateri najemnik pa ni ravno perla.

– ali je običajno predplačilo za eno leto + varščina 3x najemnina?

odvisno od lokacij oz. od ponudbe in povpraševanja po najemniških stanovanjih določenega tipa na določeni lokaciji. V Centru Ljubljane jo lahko odneseš še bistveno slabše.

– koliko imate proste roke pri urejanju ( razne slike, navi kosi pohištva..)

Pri nas je prepovedano lepljenje po pohištvu, zabijanje žebljev v pohištvo, vrtanje lukenj v steno (odgovarjamo za škodo). Za vsak poseg v opremo ali stananovanje moramo dobiti soglasje. Naš najemodajalec nam do zdaj ni kompliciral in je požegnal še vse kar smo ga prosili.

– imajo najemodajalci svoj ključ od stanovanja?

Da. Tiste, ki zgoraj pišejo, da so menjale ključavnico, zelo verjetno kršijo najemno pogodbo. V naši pogodbi eksplicitno piše, da se menjava ključavnice (brez vednosti in pristanka lastnika) šteje kot nedovoljen poseg v stanovanje in s tem kršitev najemne pogodbe, zaradi katerega lahko lastnik zahteva izselitev brez odpovednega roka.

Priznati pa moram, da nismo opazili, da bi nam kdo šaril po stanovanju, ko nas ni. Osebno menim, da ga ni čez fer odnos na obeh straneh.

– kako pogosto hodijo na razne kontrole oz. oglede stanovanja?

Kontrole zaradi same kontrole nismo imeli še nikoli. Lastnik je prišel v stanovanje samo takrat, ko si je prišel ogledat kakšno pokvarjeno zadevo. V pogodbi (in v Stanovanjskem zakonu) pa je določba, da je to treba najemniku dopustiti 2x letno.

No, mi smo zamenjali ključavnico kljub podobnemu določilu v pogodbi. V stanovanju je bil dvakrat brez naše vednosti – o tem smo bili kasneje tudi pisno(!) obveščeni oziroma se mu je to na pol pomotoma zapisalo v eni od kasnejših korespondenc. Pa tudi po zamenjavi ključavnice je poskušal priti v stanovanje. Dokler se on ne drži pogodbe se je tudi mi ne moremo.

Nam so menjavo ključavnice najprej svetovali ravno najemodajalci, ker se je mesec pred našim prihodom iz hiše odselila druga familja. Če pa nekje ključ zahtevajo (lastniki nepremičnine), se pa še vedno lahko zamenja, če je taka želja, se pa pač da duplikat ključa njim.

LP

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)

New Report

Close