Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Vzajemni skladi ali postopno varčevanje

Vzajemni skladi ali postopno varčevanje

Vsak mesec bi lahko dal cca 200 evrov na stran. Nisem dovolj finančno pismen, da bi se žogal s kriptovalutami ali vstopal na tuje finančne trge. rabim nekaj, kar bo moja kmečka pamet razumela – se pravi nek vzajemni sklad, ki bo namesto mene managiral moj denar, ali pa neko varčevanje, kjer dam vsak mesec neko vsoto na račun, pa se plemeniti.

Toliko sem se vedel pozanimati, da mi je jasno, da niso vsi skladi enako dobri in baje, da pri Generali obstajajo neke opcije, ki nimajo vstopne provizije. Jaz imam sicer navadni bančni račun na NLB in vem, da imajo oni precej teh variant – ampak berem, da se jih odsvetuje – ampak mi ni prav jasno zakaj.

 

Skratka vesel bom mnenj, ampak prosim, ne mi takoj na začetku povedat, da sem budalo, ker se pač ne spoznam na bitkojne in to. Pa hvala vsem za kak pameten nasvet.

Moje mnenje je tako, da moras najprej vedeti, koliko lahko varcujes (kar ze ves) in potem, zakaj varcujes.

Ce je to edini denar, ki ga lahko varcujes, bi jaz zadevo radelila glede na potrebe varcevanja, torej nekaj na bancni varcevalni racun, kjer ti bo denar vedno dostopen, nekaj v bolj varne sklade, en del pa malo bolj rizicno, ko se kupcek nabere, pa spet lahko razdelis ali porabis.

Vzajemni skladi so loterija. Lahko se ti vserje in imaš par e plusa ali pa dobiš ven manj, ko si vložil.

Najlažje je vlagat v neko bančno shemo s fiksno obrestno mero, kjer točno veš koliko dobiš po določenem času ven. Ne boš obogatel, bo pa tak denar ziher ostal. Poglej po bankah kje je trenutno najbolj ugodna varianta.

Takoj ko greš pa v neke tvegane naložbe, kar skladi so, pa se ne da predvidet kaj bo. Če se že pustiš prepričat v sklad, izberi enega srednjega, kar pomeni manj tveganj izgube in manj donosa. Pa ne priporočam vsakoletni dvig vložka za 2% kot je bla možnost včasih.

Kripto valute si za letos itak zamudil, po mojem skromnem mnenju. Vseeno se ti splača spremljat, kdaj bo vse skup padlo dol na izvorno ceno. Takrat vloži ene 100-200e v neko preverjeno zadevo za smešno nizko ceno in spremljaj dogajanje, recimo ko so cene 0,0001 itd. Za 200 e se verjetno ne boš sekiral, če bo šlo pa kdaj 1000% gor bo pa to več od vseh obrestnih mer.

Finančna pismenost ni nekaj s katero bi se človek rodil ampak se jo priučiš. Priučiš se jo z vlaganjem. Tako imaš vedno 2 možnosti – ali odgovornost zaupaš nekomu (za katerega niti ne veš koliko je odgovoren in zna), ali pa odgovornost prevzameš sam.

Drugače pa ni potrebno gledati mednarodne trge, tudi slovenski trg ni slab. Če vlagaš v SBI10, bo bolje kot da čepiš na denarju.

Eni še vedno posplošujete glede skladov. Skladi so loterija če vlagaš v visoko tvegane sklade. Vsi skladi niso visoko tvegani. Najslabše kar lahko naredi je vezana vloga z minimalno obrestno mero.

Jaz imam stvari razpršene. En del imam na depozitu na odpoklic (za kratkoročne potrebe). Za penzijo varčujem pri SOD (skladu obrtnikov in podjetnikov). Potem imam en del v Amundi skladih pri SKB. Je tudi mišljeno za dalj kot 1 leto. Malo gre dol, malo gor. Trenutno ven dobim, kar nekaj več kot sem vložila. Tretji del imam v kriptih, kupovala sem jih ko so bile nizke. Zdaj so visoke. Bitcoin občasno zaniha. Kupiš takrat ko pade in prodaš ko naraste. Če hočeš zdaj zaslužit z njimi, jih je treba redno spremljat.

Jaz sicer vlagam v tuje index sklade ker imajo nižje provizije in sledijo S&P500. Ne vem preveri če obstaja tudi kakšen slovenski sklad na tej podlagi, če nočeš prek tujih. Samo na slovenski trg jaz nebi vlagala. Imam sicer nekaj delnic slovenskih podjetij ampak ne preko skladov. Je pa boljše kot nič tudi to. Najslabše je imeti veliko denarja na banki z skoraj nula obresti. Dobesedno zgubljaš denar oz. vrednost.

To da dobiš manj ven kot vplačaš je pa malo hecno. Moji rastejo cca 6-8% letno povprečno zadnjih 15 let. Vmes je seveda parkrat padlo, ampak takrat ja ne boš ven jemal! To je varčevanje na dolgi rok. Ne ko so visoko kupit, ko padejo prodat. Da se izogneš paniki če je slabo stanje moraš imeti par plač na strani takoj dostopnih. Ne vse kar imaš v en koš vrčt. Tam najmanj 6 plač na račun, ostalo vlagaj.

Tisti ki jih jaz poznam da so manj dobili so vlagali v vzajemne sklade časovno omejene (recimo 10 ali 20 let). In seveda ker so vzeli ven pred iztekom so plačali “kazen” in davek + po možnosti so to jemali ven 2009 ali kakšna taka leta ko je bila najnižja vrednost. Jasno da so potem dobili manj ven. V to kar jaz vlagam nima omejitve, lahko jutri ven vzamem in ni nobene kazni. Davek na dobiček jasno je :).

Razen nekaterih dobrih se bodo tukaj vedno pojavljali isti odgovori:

– Skladi so tvegani, bejž stran! (To so ljudje, ki so kupili 2007/2008 na vrhu in potem takoj, ko je padlo, prodali, in seveda naredili minus. Če bi malo počakali, bi imeli danes visoke dobičke).

– Tuji skladi S&P 500! (Ena uporabnica, ki očitno pozna samo ta indeks, čeprav jih je mnogo več. Zgleda ima s slovenskimi, mogoče balkansko usmerjenimi skladi zgornje izkušnje in zdaj je ljubeča pripadnica S&P 500)

– Bitkojn bitkojn bitkojn (Privrženci, ki so virtualno že nekaj zaslužili, a večino tega niso še unovčili in bogsigavedi, kaj bodo dobili ven).

– Zlato (tisti, ki si mislijo, da so carji, ker imajo kakšno zlato ploščico doma).

 

Pomembne so pa naslednje stvari:
– razpršitev: ne vseh jajc v eni košari
– ob tem računaj, da si kot mlajši lahko privoščiš bolj tvegane naložbe in kot starejši greš v vedno bolj konzervativne
– tvoja nagnjenost k tveganju – osnova vsega. Če misliš izplačati, ko pade za 10-20 %, potem nisi naredil nič. Delniške naložbe so dolgoročne in le na dolgi rok prinesejo nekaj, na kratkega lahko seveda delaš izgubo.
– del sredstev, ki so dostopna bolj ali manj takoj in torej manj tvegana (če izgubiš službo in rabiš vzeti iz prihrankov)

Razmerja so zelo odvisna od tega, kako imaš stvari urejene. Kakšni so tvoji cilji in želje. Kako si nagnjen k tveganju. Ker če nočeš nič izgubiti nikoli, potem pač res daš denar na banko in tam izgubljaš.

Slovenske družbe za upravljanje, ki imajo sklade, imajo več produktov, kjer lahko mesečno vplačuješ tudi preko direktne bremenitve in ti gre znesek avtomatsko dol in ne rabiš nakazovati. Pri nekaterih lahko izbereš tudi več skladov za vlaganje in že tako razpršiš premoženje.

Glavno je, da začneš čimprej. Lahko si pa kaj o osnovah osebnih financ prebereš na spletu ali v kakšni knjigi, malo poglej obrestno obrestni račun, in resno si določi, koliko si pripravljen tvegati in kakšen del premoženja recimo pripravljen dati za najbolj tvegane naložbe in pripravljen tudi izgubiti.

Po vsej vaši logiki sodeč bi morali biti vsi miljonarji.

A zakaj niste?

Zaradi tega ker fantazirate in mislite da boste brez dela obogateli.

Ni čudno ,da je med vami dosti takih ki še za WC papir ne zaslužite.

Avtor sprašuje kaj je najlažje zanj, glede na to da nima pojma o tem, niti se mu ne da s tem ukvarjat trenutno.

Sori, najlažje je dat dnar v banko za par obresti, tut če so ušive. Vse ostalo je pa loterija, pa če se obrnete na glavo in hodte po trepalnicah. Vse ostalo moraš vsaj malo spremljat in ukrepat, če gredo stvari narobe. To pa piše, da se mu ne da.

Če so skladi tok super, mu pa predlagajte enga ane. A to so odgovori, ki jih vsak razume? 😛

Skladov se izogibam kot hudič križa. Zakaj? Ker niso narejeni, da jaz zaslužim, ampak da zaslužijo lastniki. Zanje dejansko ni nobenega tveganja.

Sicer to velja za vse naložbe, ampak trenutno so najbolj oderuške skladi in delnice. Naj jih imajo.

Če bi bila danes mlada in bi želela dolgoročno vložiti – eToro.

 

 

 

Odgovor na objavo uporabnika
vzajemni, 20.05.2021 ob 14:32

Jaz sicer vlagam v tuje index sklade ker imajo nižje provizije in sledijo S&P500. Ne vem preveri če obstaja tudi kakšen slovenski sklad na tej podlagi, če nočeš prek tujih. Samo na slovenski trg jaz nebi vlagala. Imam sicer nekaj delnic slovenskih podjetij ampak ne preko skladov. Je pa boljše kot nič tudi to. Najslabše je imeti veliko denarja na banki z skoraj nula obresti. Dobesedno zgubljaš denar oz. vrednost.

To da dobiš manj ven kot vplačaš je pa malo hecno. Moji rastejo cca 6-8% letno povprečno zadnjih 15 let. Vmes je seveda parkrat padlo, ampak takrat ja ne boš ven jemal! To je varčevanje na dolgi rok. Ne ko so visoko kupit, ko padejo prodat. Da se izogneš paniki če je slabo stanje moraš imeti par plač na strani takoj dostopnih. Ne vse kar imaš v en koš vrčt. Tam najmanj 6 plač na račun, ostalo vlagaj.

Tisti ki jih jaz poznam da so manj dobili so vlagali v vzajemne sklade časovno omejene (recimo 10 ali 20 let). In seveda ker so vzeli ven pred iztekom so plačali “kazen” in davek + po možnosti so to jemali ven 2009 ali kakšna taka leta ko je bila najnižja vrednost. Jasno da so potem dobili manj ven. V to kar jaz vlagam nima omejitve, lahko jutri ven vzamem in ni nobene kazni. Davek na dobiček jasno je :).

ja ne plačivam ovde ništa u ove skladove jer je to sve nezavisno i tvegano…

New Report

Close