Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Za dodatnih petnajst šol debelih otrok v SLOVENIJI!!!

Za dodatnih petnajst šol debelih otrok v SLOVENIJI!!!

Za dodatnih petnajst šol debelih otrok in cele generacije gibalno manj sposobnih

https://val202.rtvslo.si/2022/05/vroci-mikrofon-380/

a za reklamo raznih fitneserjev, kot je omenjeni članek še niste slišali?

Po moje je največji problem vedno večja debilizacija ljudi, ko se nas uči, da smo čisto za vse absolutno nesposobni in vsak drek naj bi rabili plačevati profesionalca, da bi nam povedal, kaj in kako naj jemo, kako naj hodimo, kako naj gremo srat, kdaj moramo iti spat……

Je bilo te dni po radiu nekaj o tem. Če je temu res tako (jaz tega v svojem okolju, pri sorodnikih, pri sošolcih mojih otrok ne opažam) so v prvi vrsti krivi starši, potem pa šole, ki niso sposobne v zadnjih dvajsetih letih organizirati izvenšolskih športnih dejavnosti za otroke, ki ne vodijo v tekmovanja…, večkrattedenske treninge…kajti vsi otroci, ki jih starši nismo mogli oz. hoteli vozit čez vikende in popoldneve po tekmah so odpadli, ker na rekreativni ravni ne obstaja praktično nič.

In ta teden je bila ena oddaja na to temo na Valu 202 in je gospod, ki je komentiral slabe rezultate športnega kartona na koncu dejal, da dokler se ne bodo občutno polnili razni športni klubi situacija ne bo boljša. Jaz pa pravim, da naj začnejo razmišljati tudi o organizaciji športov na rekreativni ravni.

 

nova
Uredništvo priporoča

Moji otroci bi z veseljem hodili 3x na teden na igrišče igrat fuzbal. In to z biciklom. Mislite, da je tam kaj otrok? Nope. Vsi so ali doma ali v glasbenih ali pa po klubih. Za klube so naši preveliki luftarji – tam velja samo zagriženost in tekmovalnost in hardcore trening in gestapo režim. Hvala lepa. Kam je šla spontana igra, da se malo sprelafajo?

Odgovor na objavo uporabnika
malo manj, 19.05.2022 ob 10:03

Moji otroci bi z veseljem hodili 3x na teden na igrišče igrat fuzbal. In to z biciklom. Mislite, da je tam kaj otrok? Nope. Vsi so ali doma ali v glasbenih ali pa po klubih. Za klube so naši preveliki luftarji – tam velja samo zagriženost in tekmovalnost in hardcore trening in gestapo režim. Hvala lepa. Kam je šla spontana igra, da se malo sprelafajo?

Ni več te igre odkar mora biti vsaka aktivnost otrok nadzorovana, plačljiva, odkar se starši bojijo desetletnika pustiti na igrišče, pustiti, da gre z biciklom po vasi z ostalo mularijo itd. Pred 30. leti se je mularija igrala zunaj, večina jih je bila fit, cele dneve so bili zunaj na nogometnih, rokometnih, košarkarskih…. igriščih, se furali z bicikli itd. Debeli so bili redki. Zdaj jih pa okoli razvažate po dejavnostih, tista urica ali dve trikrat na teden in ob sobotah, vmes pa sedenje za računalnikom ali ležanje in buljenje v telefon. Pa nažiranje. Moji niso imeli cajta se prenažirat, se jih je klicalo domov na večerjo, pa je bilo treba zaropotat, da so prišli, ob takem času kot je zdaj, ocene skoraj zaključene, pa to so bili od prihoda domov iz šole do osmih zvečer zunaj, nabijali žogo, biciklirali, se podili po gozdu…Ja, itak so bile tudi bojne rane, sin je enkrat, ko je delal akrobacije na biciklu padel v robidovje in prišel domov totalno spraskan. Pa kolena potolčena, pa prebite arkade…ampak tako se razvija motorika, socialne veščine in še pa še. Pol se pa jokate in krivite šolo, kako ne skrbi za motorični razvoj mularije. Bolj skrbi kot v preteklosti, ampak kaj pa naj šola, če jih doma zavijate v vato in nikamor ne smejo razen na organizirane aktivnosti kako urico popoldan.:)

Odgovor na objavo uporabnika
jaz pa tako, 19.05.2022 ob 10:01

Je bilo te dni po radiu nekaj o tem. Če je temu res tako (jaz tega v svojem okolju, pri sorodnikih, pri sošolcih mojih otrok ne opažam) so v prvi vrsti krivi starši, potem pa šole, ki niso sposobne v zadnjih dvajsetih letih organizirati izvenšolskih športnih dejavnosti za otroke, ki ne vodijo v tekmovanja…, večkrattedenske treninge…kajti vsi otroci, ki jih starši nismo mogli oz. hoteli vozit čez vikende in popoldneve po tekmah so odpadli, ker na rekreativni ravni ne obstaja praktično nič.

In ta teden je bila ena oddaja na to temo na Valu 202 in je gospod, ki je komentiral slabe rezultate športnega kartona na koncu dejal, da dokler se ne bodo občutno polnili razni športni klubi situacija ne bo boljša. Jaz pa pravim, da naj začnejo razmišljati tudi o organizaciji športov na rekreativni ravni.

 

Se strinjam, prav ukvarjanje s športom na rekreativni ravni se zanemarja. Mlajši otroci hodijo na razne krožke, ki še niso pravi treningi, in ob tem uživajo v športu. Potem pa ti treningi postanejo vedno pogostejši in bolj intenzivni, običajno čez vikend potekajo še tekme in se vse skupaj marsikomu zameri. A ko hočeš otroka vpisati na kaj, kjer bi se lahko s športom ukvarjal kot rekreacijo, skoraj ni možnosti. Tako otrok nima nekega rednega športa, s katerim bi se ukvarjal. Mlajše otroke še vidiš popoldne zunaj na igriščih, večjih pa ne, ker popoldneve večinoma namenijo učenju ali se družijo na drugačne načine, ki ne vključujejo gibanja (sedijo na klopci, grejo na pijačo). In to ni dobro za nikogar, ne le za otroke z višjo težo.

Mlajše otroke še vidiš popoldne zunaj na igriščih, večjih pa ne, ker popoldneve večinoma namenijo učenju. Če se družijo, se usedejo na klopco, grejo na pijačo, zato se

Živimo na vasi v slepi ulici. Sosed levo 1 otrok, pri nas 2, sosed levo 3 otroci. Čez teden nikjer nobenega – celo popoldan so parkirani v šoli ali na dejavnostih. Poleti čepijo vsak v svojem bazenu in vsak na svojem trampolinu. Pošljem naše k sosedu, ki je sam – ni šans – ja če bi šla jaz zraven – same niti slučajno. Da se te naši malo družijo vsaj jih pač voziš kam ali pa koga pobaviš – ampak glede na to, da prihajam domov ob 17 nimam ravno volje vsak dan nekam še otrok frjuksat.

Odgovor na objavo uporabnika
Rekreativna raven, 19.05.2022 ob 10:22

Se strinjam, prav ukvarjanje s športom na rekreativni ravni se zanemarja. Mlajši otroci hodijo na razne krožke, ki še niso pravi treningi, in ob tem uživajo v športu. Potem pa ti treningi postanejo vedno pogostejši in bolj intenzivni, običajno čez vikend potekajo še tekme in se vse skupaj marsikomu zameri. A ko hočeš otroka vpisati na kaj, kjer bi se lahko s športom ukvarjal kot rekreacijo, skoraj ni možnosti. Tako otrok nima nekega rednega športa, s katerim bi se ukvarjal. Mlajše otroke še vidiš popoldne zunaj na igriščih, večjih pa ne, ker popoldneve večinoma namenijo učenju ali se družijo na drugačne načine, ki ne vključujejo gibanja (sedijo na klopci, grejo na pijačo). In to ni dobro za nikogar, ne le za otroke z višjo težo.

Mlajše otroke še vidiš popoldne zunaj na igriščih, večjih pa ne, ker popoldneve večinoma namenijo učenju. Če se družijo, se usedejo na klopco, grejo na pijačo, zato se

Klubom se za rekreativce jeb… čas zapravljati, ker samo od tekem in uspehov tekem dobijo določena sredstva. To je problem. Že če vidiš objave na straneh klubov, vedno so samo objave: Tonček državni prvak, Maja tretje mesto na zadnjem prvenstvu… nikoli ne piše poglej ga Miha pa hodi že polnih 10 let na treninge v klub. Šole imajo po trikrat tedensko športno in izbirne predmete za šport in to je to – potem grejo domov in jeb… se nam za vas. V vsak klub, kamor pripelješ 12 letnika ti trener začne nabijati: Joj malo pozni ste za tekme… moral bi pri 6 ali 7 letih začeti, nimam kadra ker se ukvarja s tekmovalno skupino… Tukaj je bistvo problema.

 

bistvo problema je samo denar. Ker samo denar pri športu v resnici šteje, kaj potem, če so zaradi preforsiranja večinoma vsi invalidi, nekaj jih fršlok na igrišču, glavno, da se služi in pere denar. Vsi ti članki so samo promocije raznih ljudi, ki bi radi denar od staršev. Ker so sami očitno prebutasti, da bi se znali razgibati. Ker če greš peš v trgovino, je to izguba časa. Če pa se v trgovino pelješ z avtom, potem pa greš na isto relacijo teči, si pa športnik in si naredil nekaj zase.

Jaz tudi tega ne opažam v svojem okolju, pa smo se ravno preselili in ne tam, kjer smo živeli prej, ne tu, ni problemov z debelostjo. Večina otrok je celo čistih trlic, suhcev, je pa res, da jih veliko ne mara telovadbe v šoli ali preko nje dobijo celo odpor do gibanja, kar je slaba popotnica za življenje.

Odgovor na objavo uporabnika
Ne opažam, 19.05.2022 ob 10:53

Jaz tudi tega ne opažam v svojem okolju, pa smo se ravno preselili in ne tam, kjer smo živeli prej, ne tu, ni problemov z debelostjo. Večina otrok je celo čistih trlic, suhcev, je pa res, da jih veliko ne mara telovadbe v šoli ali preko nje dobijo celo odpor do gibanja, kar je slaba popotnica za življenje.

Jaz tudi ne opazim pretirano debelih, opazim pa gibalno šibke. Dokler se bo 3 letnike z vozičkom – marelo vozilo ven ne bo nikoli bolje. Ko otrok shodi, HODI, dajte si to v glavo in ne potrebuje vozička zaradi sebe ampak zaradi mame, ki želi imeti mir v trgovini. In potem poslušam nekega očeta: Sem bil 2 ure s hčerko zunaj… Ja in kje sta bila? Ja v mestu. Ja in kaj sta delala? Ja kaj pa naj delava: z vozičkom sem jo peljal čez mesto. Ja in zakaj voziček? In odgovor: Jaz ne bom letal za njo… WTF

In enako je z večjimi otroci – vozakanje vse naokrog, nikamor več jih ne spustite na kolesu, skiroju itd…

 

Odgovor na objavo uporabnika
Res je, 19.05.2022 ob 10:46

Klubom se za rekreativce jeb… čas zapravljati, ker samo od tekem in uspehov tekem dobijo določena sredstva. To je problem. Že če vidiš objave na straneh klubov, vedno so samo objave: Tonček državni prvak, Maja tretje mesto na zadnjem prvenstvu… nikoli ne piše poglej ga Miha pa hodi že polnih 10 let na treninge v klub. Šole imajo po trikrat tedensko športno in izbirne predmete za šport in to je to – potem grejo domov in jeb… se nam za vas. V vsak klub, kamor pripelješ 12 letnika ti trener začne nabijati: Joj malo pozni ste za tekme… moral bi pri 6 ali 7 letih začeti, nimam kadra ker se ukvarja s tekmovalno skupino… Tukaj je bistvo problema.

 

Bistvo problema je, da ne pustite več otrok, da bi se sami zunaj igrali in nabijali žogo, to je bistvo problema. Za take rekreativne zadeve so sošolci, sosedje in prijatelji na šolskem ali drugem igrišču, to je to!!

Spustite otroke spet na zrak, pa ne bodo več ne debeli ne zdolgočaseni! A je prav nujno treba metati denar v klube, da se vaš mulc malo razlaufa, ali kako?

Odgovor na objavo uporabnika
moona, 19.05.2022 ob 11:01

Bistvo problema je, da ne pustite več otrok, da bi se sami zunaj igrali in nabijali žogo, to je bistvo problema. Za take rekreativne zadeve so sošolci, sosedje in prijatelji na šolskem ali drugem igrišču, to je to!!

Spustite otroke spet na zrak, pa ne bodo več ne debeli ne zdolgočaseni! A je prav nujno treba metati denar v klube, da se vaš mulc malo razlaufa, ali kako?

Je pa zanimivo, več ko je igrišč zgrajenih v mestih, po vaseh itd., manj je mularije na njih. Mi smo se po gradbiščih igrali, po gozdovih…kakšna igrišča. Okej, bila so neka igrala za malčke, ampak igrišče je bilo samo eno, pri šoli. Zdaj pa so v istem kraju igrišča za igre z žogo, tenis igrišča, kolesarske proge…ni da ni. In vse bolj ali manj sameva.

Potrebno je oboje. Prav je, da gre otrok ven, se razlaufa in druži z vrstniki, ampak kot je že nekje zgoraj napisano: ne družijo se vsi zunaj tako, da se gibajo. Večji otroci pogosto zgolj posedajo skupaj, zato to, da grejo ven, nič ne pomaga – še vedno se ne bodo gibali. Najstniki popoldne ali med vikendom tudi nočejo več kam iti s starši (recimo v hribe, na kolesarski izlet itd.), zato je to, da se nekam vpišejo in se s športom ukvarjajo na tak način, za marsikoga edina rešitev. Ampak ker obstajajo samo klubi, ki hočejo sforsirati otroke v resne športnike, tudi to ni opcija. Zato se potem vedno manj otrok giba, sploh najstnikov, srednješolcev.

Otrok bo šel sam od sebe ven in si poiskal družbo, če mu bo dolgčas. Skinit tv in telefon.

Odgovor na objavo uporabnika
Oboje, 19.05.2022 ob 11:09

Potrebno je oboje. Prav je, da gre otrok ven, se razlaufa in druži z vrstniki, ampak kot je že nekje zgoraj napisano: ne družijo se vsi zunaj tako, da se gibajo. Večji otroci pogosto zgolj posedajo skupaj, zato to, da grejo ven, nič ne pomaga – še vedno se ne bodo gibali. Najstniki popoldne ali med vikendom tudi nočejo več kam iti s starši (recimo v hribe, na kolesarski izlet itd.), zato je to, da se nekam vpišejo in se s športom ukvarjajo na tak način, za marsikoga edina rešitev. Ampak ker obstajajo samo klubi, ki hočejo sforsirati otroke v resne športnike, tudi to ni opcija. Zato se potem vedno manj otrok giba, sploh najstnikov, srednješolcev.

Točno tako! Že leta iščem program, kamor bi za nek normalen znesek vpisala svoji hčerki, ki nimata predispozicij za vrhunskega športnika. Pa so programi za rekreativno vadbo samo za malčke ali odrasle (aerobika in podobno). Tako da jima dam doma neke posnetke vadbe na youtube ali pa naredita vaje za ogrevanje ali gresta ven malo žogo brcat, tekat in delat stoje in kolesa…

Je kolegica vpisala sina na ples in ob vpisu dejala, da si sin želi samo rekreativno plesat brez nastopov in tekmovanj. So rekli, seveda, ni problema. Po enem mesecu so poklicali mamico in ji dali ultimat, ali bo fant hodil na tekmovanja in plesal v prvi vrsti ali pa ne bo mogel hoditi na plesne.. (ker mu gre zelo dobro, ker je talentiran). In ga je izpisala, ker si tega ni želel.

Res je , da se otrok ne spusti več ven, da bi se sošolci, sosedje, prijatelji,…igrali, družili, kolesarili, igrali badminton, namizni tenis, med dvema ognjema…kot smo se v preteklosti, ja tak čas, ko se je šola zaključevala je bil najbolj brezskrben, cele dneve zunaj, nič helikopterskih staršev non stop za ritko, igre in domišljija…(kot v filmu Sreča na vrvici, recimo ).

Danes pa vidim tudi sebičnost pri nekaterih glede druženja, da rajši otroke vozakajo vsenaokrog, kakor, da bi se med sošolci, sosedje v ulici, naselju igrali, včasih smo si pozvonili, daj pridi ven, gremo tja pa tja, danes se že starši vpletajo in odločajo kako in kaj…

Tudi mi imeli težave, preselili v nov okoliš, saj v razredu je spoznala fajn dekleta, samo popoldan pa za ven it ni bilo nobene, vse so nekako starši komandirali, da niso šle malo ven, na igrišče, kolo, ali hodit naokoli…in tako sem zato, da ni bila samo noter zabita jaz hodila naokoli z njo, peš, obdelali okolico, badminton, žoganje…vse sorte, kar smo mi pri takih starostih ali še manj ( druga do tretja triada o.š.) samostojno delovali…

Pa da ne bo pomote, kolikokrat sem ji dobesedno težila, kako, da ni nobenega za ven, povabi to in to…in primerjala z mojimi časi, ko si dobil družbo za ven brez problema…enkrat je komaj ven spravila sošolko, da gresta na sladoled in malo ven, ona je komaj sladoled pojedla , je že morala domov, komanda staršev, pri drugi so raje kupili domači fitnes, kot, da gredo ven…no, potem v devetem je končno našla ljubiteljico pešačenja in raziskovanja narave… in sta obdelali pešaka marsikaj. Rekreativno je pa plavala enkrat tedensko, samo družba je tam tisto uro, ostalo pa znajdi sam.

Tako, da problematika je večplastna in se bo še marsikaj pokazalo.

Je kolegica vpisala sina na ples in ob vpisu dejala, da si sin želi samo rekreativno plesat brez nastopov in tekmovanj. So rekli, seveda, ni problema. Po enem mesecu so poklicali mamico in ji dali ultimat, ali bo fant hodil na tekmovanja in plesal v prvi vrsti ali pa ne bo mogel hoditi na plesne.. (ker mu gre zelo dobro, ker je talentiran). In ga je izpisala, ker si tega ni želel.

Pri nas podobna zgodba, le da je bila v igri košarka.

sebičnost ja, staršev, važno, da naš igra nogomet in vse živo , samo, da se gre ven igrat , na igrišče z sošolcem, sosedom, to pa ne !

ne znam točno opredeliti ali je sebičnost, vzvišenost, permisivna vzgoja, helikopterski starši, nadzorovanje otroka non stop, strah pred poškodbami, ugrabitvami, pedofili, trend časa…veliko vprašanj, čas pa pokaže, da tako kot je zdaj ni dobro za otroke.

pa da ne bodo pribijali, da je treba otroke psihologom vlačit, ker zadnje čase se sliši samo to- karkoli že je- pejte k psihologu, katastrofa do kam smo prišli, kajne ?

ja, film Sreča na vrvici, lepo ponazarja čase otrok.

ko bi te generacije vsaj delček občutile.

Odgovor na objavo uporabnika
jaz pa tako, 19.05.2022 ob 12:24

Je kolegica vpisala sina na ples in ob vpisu dejala, da si sin želi samo rekreativno plesat brez nastopov in tekmovanj. So rekli, seveda, ni problema. Po enem mesecu so poklicali mamico in ji dali ultimat, ali bo fant hodil na tekmovanja in plesal v prvi vrsti ali pa ne bo mogel hoditi na plesne.. (ker mu gre zelo dobro, ker je talentiran). In ga je izpisala, ker si tega ni želel.

Pri nas podobna zgodba, le da je bila v igri košarka.

Ja valda, če imaš 1 trenerja, da se bo ta ukvarjal s pripravami na tekmovanje ne pa z rekreativci.

Sicer pa od kdaj rekreativci rabijo trenerja?

Zberite se starši, najamite telovadnico ali igrišče in pripeljite otroke 2x tedensko pa naj brcajo žogo. VAm pa tudi ne bi škodilo, da bi malo z njimi brcali.

Aja vi bi nekoga, da jim pokaže pravila in finte? Ta je zaseden s tekmovalci. Njegov dan pa ima žal samo 24 ur. In od tega jih mora nekaj preživet v službi in nekaj z ženo in svojimi otroci.

Zahvalite se janšistom fašistom, ki so dve leti nezakonito zapirali dejavnosti in otroke ter omejevali gibanje. Menda vse v imenu zdravja.

 

tako je -Robi- vse načrtno, razmišljam, če ima kmalu ex ministrica za šolstvo vsaj malček vesti kaj je sproženo…

zadnjič videna tam pri čakanju volilnih rezultatov pri Počivavšku, se je nekaj zvirala ob mizi z pijačko…ogabno !

tole z gibanjem na dvorišču je začaran krog. Moj otrok bi tudi raje na vaškem igrišču igral košarko, a ker tam ni nikoli nikogar, pač hodi na treninge, čeprav nima žekje, da bi bil novi Dončič. Na srečo hodi v “normalen” klub, kjer ni gestapo režima, je pa že nastal problem, ker ga lahko vozimo samo 2x na teden, treningi so pa 3x.

Sem prepričana, da je še veliko otrok v vasi, ki bi bili zunaj, a kaj pa vem, ne znajo se zmeniti, ne znajo kar malo viseti pred hišo, kot smo to počeli včasih, ko sem šla pred blok in toliko časa kar nekaj bluzila. Manjši še, druga in tretja triada nikakor.  Isto je s telefoni – mojim otrokom jih lahko vzamem in jih naženem ven oz se družit s prijatelji, ampak tudi ti prijatelji so na telefonih in v svojih sobah.

simona je zase že poskrbela, za otroke ji pa nikoli ni bilo mar !

odgovarjala tako ne bo za kazniva dejanja nad otroki, vsekakor pa  bo karma ali nekakšna naravna pravičnost naredila svoje ob pravem času !

New Report

Close