Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Za moža sem samo gospodinja

Za moža sem samo gospodinja

Odgovor na objavo uporabnika
fižolovka, 13.05.2022 ob 12:00

Kot, da se vrednoti človeka zgolj in samo potem, da hodi v službo ?! Ker delo je pa kaj- ali gospodinja leži cele dneve, ne dela …seveda gara, kot kmetica naprimer….samo ljudje ponižujejo, tista ,ki si v pisarni nohte lakira in še marsikaj je pa zlata vredna, ker ima službo ? Dajte, no dajte obsojat…verjamem, da bo gospa dobila priložnost, slej kot prej!

Že otroke učimo, da jih ocena v šoli ne določa kot človeka, šteje še marsikaj…

Ampak važno, da ima službo, nima veze, če je morilec kajne ?

Kdaj bomo to prerasli ?

Kaj ko bi raje snela rožnata očalca? Če nimaš lastnih prihodkov, si odvisen od nekoga, ki te finančno vzdržuje! Zakaj vpletaš v to poniževanje, veš samo ti. Verjetno zato, ker se sama ne ceniš. Verjetno bi bil čas, da tudi ti prerasteš te stereotipe. A v pisarnah se samo nohti lakirajo? Si že kdaj videla kakšno pisarno od znotraj? Zakaj čutiš potrebo po poniževanju drugih? Se zato kaj bolje počutiš? Očitno ne, torej začni delati na sebi in pusti druge.

Ni bistvo v delu, ampak v tem, da imaš prihodke, ki so tvoji ali ki jih ti ustvariš. Ker si tako vsaj malo bolj samostojen in nisi prepuščen na milost in nemilost drugemu. Tudi če se tistemu drugemu, ki služi, kaj zgodi, bo cela družina ostala brez prihodka. Kaj ti bo takrat pomagalo, da delaš doma? Bolj  malo, a ne?

vedno se moraš zanašati samo na sebe! So ženske brez plače, a vedno bodo morale marsikaj požret, saj so odvisne. jaz delam že od 17 leta, študij ob delu, se bližam 40-im letom delovne dobe… na pamet mi ne pride, da bi se zanašala na druge, ker ti vsak zlahka zabije nož med rebra

Moja mama je bila doma. Smo štirje otroci. Super je bilo ker nas je zjutraj pospremila v šolo, popoldan čakala z kosilom na nas. Bila je dobre volje večinoma, nezgarana, nikoli nismo letali nikamor, oče je bil zadovoljen, še vedno zadovoljno (in spoštljivo) živita sedaj oba doma.

Znanka je bila zdravnica, pri 35ih imela prvega otroka, pri 37ih dvojčka in pri 40ih še enega. Ostala doma. Tako živijo že več let in so krasna družina.

Sestrična je isto doma (prej delala kot natakarica) ima 3 otroke, meni zgledajo dosti bolj zadovoljni kot pri prvih dveh ko je še v službo hodila in je bila vedno utrujena.

Take ureditve družine lahko funkcjonirajo pri ljudeh ki se jim svet ne vrti okoli denarja in ki ne gledajo na ljudi čez denar. Takih slovencev je očitno zelo malo. Žensk in moških. Edino vrednost v ljudeh vidite v tem koliko denarja domov prinesete. Drugo je samoumevno in nepomembno. Za vas. Lestvica prioritet je za slovence tako simpl da bolj ne bi mogla bit. Prvo – denar. Drugo – več denarja kot sosed. Tretje – bajta. Četrte – avto. Potem počasi pridejo mogoče ljudje na vrsto.

nova
Uredništvo priporoča

Odgovor na objavo uporabnika
slovenci in denar, 13.05.2022 ob 13:30

Moja mama je bila doma. Smo štirje otroci. Super je bilo ker nas je zjutraj pospremila v šolo, popoldan čakala z kosilom na nas. Bila je dobre volje večinoma, nezgarana, nikoli nismo letali nikamor, oče je bil zadovoljen, še vedno zadovoljno (in spoštljivo) živita sedaj oba doma.

Znanka je bila zdravnica, pri 35ih imela prvega otroka, pri 37ih dvojčka in pri 40ih še enega. Ostala doma. Tako živijo že več let in so krasna družina.

Sestrična je isto doma (prej delala kot natakarica) ima 3 otroke, meni zgledajo dosti bolj zadovoljni kot pri prvih dveh ko je še v službo hodila in je bila vedno utrujena.

Take ureditve družine lahko funkcjonirajo pri ljudeh ki se jim svet ne vrti okoli denarja in ki ne gledajo na ljudi čez denar. Takih slovencev je očitno zelo malo. Žensk in moških. Edino vrednost v ljudeh vidite v tem koliko denarja domov prinesete. Drugo je samoumevno in nepomembno. Za vas. Lestvica prioritet je za slovence tako simpl da bolj ne bi mogla bit. Prvo – denar. Drugo – več denarja kot sosed. Tretje – bajta. Četrte – avto. Potem počasi pridejo mogoče ljudje na vrsto.

 

Zenska mora prvo spostovati sebe, da jo moski spostuje!

Gospodinja nisem postala samovoljno, tako je naneslo, na zacetku je bilo kar nekaj lovljenja z vseh strani in vseh vpletenih, a ker smo zreli ljudje, vemo kaj kdo prinese in odnese.

Imeti nekoga doma, ki poskrbi za vse, je velika razbremenitev druzinskih clanov, ki hodijo v sluzbo in solo. Ce moski tega ne vidi, ni vreden pol qurca!

 

 

Taki zakoni in ureditve krasno laufajo, dokler ne pride do težav. Kaj se pa zgodi takrat, pa vemo. Lahko greste od začetka brat temo oz. zapis avtorice.

Odgovor na objavo uporabnika
primeri dokler, 13.05.2022 ob 13:42

Taki zakoni in ureditve krasno laufajo, dokler ne pride do težav. Kaj se pa zgodi takrat, pa vemo. Lahko greste od začetka brat temo oz. zapis avtorice.

Noben zakon ni 50/50 kar se financ tiče. Bodimo realni, velika večina slovencev živi v mansardah, v podedovanih stanovanjih ali postavijo bajto na podarjeni/podedovani zemlji. In večina slovencev se tudi prička za premoženje ob ločitvi. Ne glede na to da oba delata. Bi bilo pa zanimivo videti raziskavo kje je več ločitev, ali pri družinah kjer je en doma in skrbi za dom in družino ali tam kjer oba delata. Skoraj vsak teden je tu gor tema kaj narediti ker si ne morejo privoščiti ločitve kao. Dve povprečni plači, tona kreditov. Ali pa en na povprečni, drugi na minimalcu, ali pa oba na minimalcu. V glavnem vedno finance na plano priletijo ob težavah. In ne nič dosti na boljšem ni ženska ob ločitvi če je prej delala za minimalca napram tisti ki je bila doma. Dobila bo isto kot ta ki je bila doma ob delitvi premoženja, če ga je kaj. Ta ki je bila doma tudi ne bo imela problem dobiti službo za minimalca. S tem da je prva 16 let za minimalca garala pa verjetno še doma vse sama naredila.

Odgovor na objavo uporabnika
noben, 13.05.2022 ob 14:38

Noben zakon ni 50/50 kar se financ tiče. Bodimo realni, velika večina slovencev živi v mansardah, v podedovanih stanovanjih ali postavijo bajto na podarjeni/podedovani zemlji. In večina slovencev se tudi prička za premoženje ob ločitvi. Ne glede na to da oba delata. Bi bilo pa zanimivo videti raziskavo kje je več ločitev, ali pri družinah kjer je en doma in skrbi za dom in družino ali tam kjer oba delata. Skoraj vsak teden je tu gor tema kaj narediti ker si ne morejo privoščiti ločitve kao. Dve povprečni plači, tona kreditov. Ali pa en na povprečni, drugi na minimalcu, ali pa oba na minimalcu. V glavnem vedno finance na plano priletijo ob težavah. In ne nič dosti na boljšem ni ženska ob ločitvi če je prej delala za minimalca napram tisti ki je bila doma. Dobila bo isto kot ta ki je bila doma ob delitvi premoženja, če ga je kaj. Ta ki je bila doma tudi ne bo imela problem dobiti službo za minimalca. S tem da je prva 16 let za minimalca garala pa verjetno še doma vse sama naredila.

Ne moreš primerjati oz. primerjave ne morejo biti relevantne, ker kadar ženska ne dela, se seveda ne loči, razen če ni pobudnik ločitve mož. Ne mešaj tu zraven premoženja ali delitve le-tega, to pride kasneje. Dejstvo je, da ženska nima nikakršnih prihodkov, je po letih doma težje zaposljiva, ponavadi nima socialne mreže, kar je dodaten problem pri “osamosvajanju” itd. Torej kam in kako naj gre? Brez denarja, brez dohodkov? Še enkrat, beri zapis avtorice (pa ni edini, ta je trenutno pač aktualen).

 

Že dolgo nismo hausfraen land (nekje po drugi vojni smo prenehali biti) in čisto prav je tako. Nikoli nismo imeli sistema, kjer bi ženske bile doma in skrbele za dom, moški pa hodili v službe, pri tem pa bi bila ženska preskrbljena tudi v primeru ločitve, smrti…. Od nekdaj so bile odvisne na milost in nemilost moža.

Še v Nemčiji se število gospodinj že dolga leta zmanjšuje, ker se zavedajo, da v primeru ločitve, bolezni, smrti potegnejo krepko takratko. Pri nas pa sploh to nima nobenega smisla – ena plača skoraj nikoli ni dovolj za normalno preživetje družine. Ja, imamo socialne transfere, s pomočjo se omenjene družine “šlepajo”, brez njih bi pocrkale. Samo kaj če bi tako parazitiranje (kruto, ampak realno če se strinjaš ali pa ne) prevzeli vsi? Misliš, da bi si še lahko država to privoščila? Niti slučajno. Tako da ne, take družine niso nič občudovanja vredne. Če pa se karkoli zgodi edinemu providerju v družini (če odmislimo ločitev, a ne), pa je ta familija večinoma velik socialni problem. Ženska, ki je dolga leta samo gospodinja, pač na trgu dela ni konkurenčna – nima znanja, nima izkušenj. Velika verjetnost pa je, da nima niti volje za službo. Zato, drage, prekleto dobro premislite, ali boste šle v to vlogo. Če imate nek finančni backup, potem ok, brez njega je pa to strel v koleno. Cenjeno pa to delo nikoli ni bilo in ne bo kaj veliko. Ker je to pač nuja, ki ga opravijo tudi vsi ostali – poleg službe. Jasno pa, da je treba najprej v glavi spremeniti miselnost – da to ni delo ženske, ampak vseh članov družine. Pa ni nobene hude utrujenosti.

Ja logično, da je manj ločitev v takšnih družinah, ki so praviloma precej tradicionalne in že s tega vidika ločitev kot nekaj sramotnega odpade oz. sploh ni mogoča (združitev pred bogom pa to). Drugi pa je finančni vidik, ki je za žensko, ki nima službe in tako lastnega prihodka, klavrn. preživnina je pri nas zanemarljiva (če je sploh dosojena), ženska ni navajena hoditi v službo, kje se bo šele znašla, da bi jo sploh našla. Res res redke uspejo resnično živeti same.

Veliko delujem kot prostovoljka in večina prostovoljcev je ali študentov, upokojencev ali pa žensk ki so “gospodinje”. Večina teh žensk, ki uradno ne delajo kar veliko prispevajo družbi/zastojn. Večina teh žensk ima tudi partnerje z višjim statusom (finančnim in družbenim). Tako da te ženske imajo krepko več vez in večje socialne mreže kot pa večina zaposlenih na nekih administrativnih položajih recimo. Slovenci si zelo smešno predstavljate gospodinje oz. ženske, ki ostajajo doma. Kot da so izolirane od sveta. Ja nekatere so, sploh ko so otroci majhni. Večina pa ni. V večini ostanejo doma ženske, kjer so zelo verni (taki se običajno ne ločujejo), imajo partnerje z zahtevno in dobro plačano službo (take večinoma nimajo problemov po ločitvi ker imajo svoj krog ljudi in veliko vez), ženske ki so brezposelne in so samo trenutno pač doma….v glavnem niso vse neke revice neizobražene in nesocializirane 🙂

Odgovor na objavo uporabnika
prostovoljstvo, 13.05.2022 ob 15:04

Veliko delujem kot prostovoljka in večina prostovoljcev je ali študentov, upokojencev ali pa žensk ki so “gospodinje”. Večina teh žensk, ki uradno ne delajo kar veliko prispevajo družbi/zastojn. Večina teh žensk ima tudi partnerje z višjim statusom (finančnim in družbenim). Tako da te ženske imajo krepko več vez in večje socialne mreže kot pa večina zaposlenih na nekih administrativnih položajih recimo. Slovenci si zelo smešno predstavljate gospodinje oz. ženske, ki ostajajo doma. Kot da so izolirane od sveta. Ja nekatere so, sploh ko so otroci majhni. Večina pa ni. V večini ostanejo doma ženske, kjer so zelo verni (taki se običajno ne ločujejo), imajo partnerje z zahtevno in dobro plačano službo (take večinoma nimajo problemov po ločitvi ker imajo svoj krog ljudi in veliko vez), ženske ki so brezposelne in so samo trenutno pač doma….v glavnem niso vse neke revice neizobražene in nesocializirane 🙂

no, potem pa komentiraj konkreten primer avtorice. kot prostovoljka imaš izkušnje oz. ji povej, kako je vse super ali pa svetuj, kaj naj naredi. na lepih primerih je lahko cvetje sadit.

A bejž no. V Sloveniji smo izjema, medtem ko v Muttiland vse te gospodinje jokajo, ko ostanejo same. Pa so vseeno malo bolj zaščitene, kot pri nas.

Takoj z glave vem za tri primere – ena je doma gospa profesorjeva (seveda v prvi in edini službi niso znali ceniti njenega potenciala in je bilo tisto delo zanjo žalitev, zato jo je hitro pustila – takoj, ko je zanosila) in ne, ni gladka. Zdaj, ko so otroci odrasli, si je morala omisliti cucka, da skrbi zanj bolj, kot za vse ostale, ki je ne potrebujejo več. Socializacija je resnično zelo vprašljiva. Ja, mož dobro zasluži, še s predavanji povsod naokoli v tujini, samo ona je pa katastrofa – nimaš se kaj, razen o cuckih z njo pogovarjati. Uporablja prostaške besede, je stalni jamrač,… v glavnem samo stran od nje.

Druga je tipična prava katoliško vzgojena žena, ki je ostala doma po prvem otroku (ima pa 4), ima pa tudi zdravstvene težave, tako da je itak nezaposljiva. Ta ima cerkveni krog – skavti, karitas in si tam krajša čas. Mož ni nič posebnega, ima en s.p. in ima za preživet. Mislim, pa da je zdaj že v penziji. Niso revni, so pa daleč od bogastva. predvsem socialni transferi so tisti, zaradi katerih so imeli normalen standard.

Tretja je gospa diplomatova. Z možem se seli po svetu in tam išče samo sebe. Otrok je ciganske sorte (itak so ga vedno selili naokoli) razkropljen po svetu (vsake par let se seli sedaj tudi sam) in sedaj že odrasel, tako da je sama večino časa. Ja, se ji pozna zelo, da nima stika z normalnim življenjem. Denarja jima ne manjka, ampak to je pa tudi vse.

Prva in tretja sta univerzitetno izobraženi, druga ima srednjo šolo in kljub temu, da imajo vse tri več kot dovolj časa zase, v resnici zase niso nič kaj naredile. So pravzaprav nazadovale – mentalno in čustveno. Vsaj tako jih vidimi tisti, ki imamo stike z njimi. Žal.

Pokliči. Za proizvodnjo ali delo,  kjer ljudi manjka ne rabiš izkufšen. Kajj? Nimaš izkušenj. Ne zavedaš, se jih. Glej reci, da si previjala dojenčke. Pa pajt v dom starih. Mogoče ne znaš napisati prošnje. Napiši vse, kaj si delala doma. Pucala tla itd. Kuhala? Pomivala posodo. Prošenj ne znaš pisat to je. Mož te, več kot očitno pošilja v službo. Več na sz. Lahko mi daš kontakt. Jaz sem rekla, da sem skrbela za taščo, ko je umirala. A si v prošnji napisala: 16 let sem ležala na kavču, nimam izkušenj ?? Takoj, so me vzeli.

Niso takšni časi, da bi igrali klasično vlogo družine, mati gospodinja, oče pa tisti, ki finančno vse podpira. Mož se lahko spremeni, zaljubi v drugo, umre ali pa zboli, da ni zmožen delat. Kaj boste potem? Pri 45 letih je malo težje dobro službo najt. Zanašat se, na večno cono udobja, je skrajno naivno. Ko vas doleti presenečenje pa jok in stok.

Pejt delat NPK za socialnega oskrbovalca. Boš takoj imela ponudbe, da boš zbirala.

Odgovor na objavo uporabnika
Simona176, 13.05.2022 ob 18:16

Pokliči. Za proizvodnjo ali delo,  kjer ljudi manjka ne rabiš izkufšen. Kajj? Nimaš izkušenj. Ne zavedaš, se jih. Glej reci, da si previjala dojenčke. Pa pajt v dom starih. Mogoče ne znaš napisati prošnje. Napiši vse, kaj si delala doma. Pucala tla itd. Kuhala? Pomivala posodo. Prošenj ne znaš pisat to je. Mož te, več kot očitno pošilja v službo. Več na sz. Lahko mi daš kontakt. Jaz sem rekla, da sem skrbela za taščo, ko je umirala. A si v prošnji napisala: 16 let sem ležala na kavču, nimam izkušenj ?? Takoj, so me vzeli.

pa kakšne to ven eni mečete… eno je v prošnji za DSO napisat, da si skrbel za ostarelega človeka kot pa, da si previjal dojenčke. jaz sem jih veliko (ne samo svojih), ampak odraslega človeka, še sploh nepokretnega pa niti pod razno ne znam previt. mi izkušnje z dojenčki pri tem nič ne pomagajo.

Za streznico bi jo komot vzeli. Če bi le hotela.

Imam 5 prijateljic, ki so doma kot vzdrzevane osebe. 1. Soseda: vodi knjige mozu, kateri ima S.p. Od letos svoje 3 otroke šola na domu.

2.  kolegica: Nikoli ni delala, tudi interesa nobenega. Samo kuha, vsi se redijo – 100kg + vsak. 2 srednjesolca.

3. kolegica: ima cca 15 let delovne dobe v zdravstvu, sedaj je ze 10 let doma kot gospodinja z enim osemnajstletnikom. V poletni sezoni čisti sobe in apartmaje po 8 ur dnevno

4. kolegica: Dala odpoved v Hofru po cca 13. letih zaradi izkoriscanja. Sedaj poleg gospodinjenja, vrta, dveh osnovnosolcev čisti stanovanja, podjetja na črno.

5. kolegica: Zaradi korone pristala ns zavodu z visoko odpravnino. Poleg 1 ze odrasle hcere se najstnica, gospodinjenja, vrt..  dela kot natakarica, čisti sobe, stanovanja. Zasluzi  vec kot prej, pa ni bil minimalec.

Poleg nastetih se 3 kolegice čistijo apartmaje poleg služb. Obe zivita v bloku. Brez vrta, zivali. Odrasli otroci oz. samohranilka z osnovnosolcem

Za čiščenje iščejo non stop( vsaj pri nas v turisticnem obmocju)

Ostane se delo v prehrambenih trgovinah in spremljevalec / negovalec ter tekoci trak.

Zelim ti vse dobro

 

Katera mu je pa kurbica?

Ljubica, ceni se malo bolj. Po moje je čas, da se temeljito pogovorita. Zdaj da bi norela in na vrat na nos kovčke pokala je absurd, ler če prav razumem si brez denarja. Poišči si službo, sprašuj me ljudmi. Mogoče ko jo dobiš ob tvoji dobri organizacijo on sploh ne bi rabil vedeti da delaš in tako narediš en lep kupček denarja ko prideš čas pa ga zapustiš. Želimti vse dobro.

no no dovolj zdej jo pa se ti dol tlaci, glavo gor pa siht iskat

Daj, bodi baba, usekaj po mizi in povej, da bi se brez tebe podrli že trije vogali hiše. Če je 16 let pometal s tabo, je skrajni čas, da mu pokažeš, da je tega konec. Izbori si pravice, ki ti pripadajo. Pa dokler boš njegove usrane gate prala naj bo kar lepo tiho.

To smo že slišali ali pa je več takih podobnih zgodb. Pač začneš v živilski trgovini in se povzpenjaš po lestvici. Minimalno 1.000 zih dobiš. Lp

grozno, mogoče se poskusi pogovoriti inn mu reči da ti to ni všeč ali pa naj bo on za nekaj časa gospodinja

Odgovor na objavo uporabnika
?, 15.05.2022 ob 17:03

grozno, mogoče se poskusi pogovoriti inn mu reči da ti to ni všeč ali pa naj bo on za nekaj časa gospodinja

Jaz bi absolutno menjala deda, poiskala si siht brez njegove vednosti in tako se pričneš vzpenjat, po lestvici, potem po drugih dedih:)

 

New Report

Close