Zahteva za sodno varstvo ali izvržba?
Pozdravljeni
Po pošti sem dobil plačilni nalog MOL-a za prehitro vožnjo.
V pravnem pouku piše, da lahko v roku 8 dni vložim zahtevo za sodno varstvo..
Problem pa je sledeči: sem študent in trenutno težko naberem skupaj celo za sprotne stroške (stanovanje, prehrana). Zanima pa me, ali lahko z zahtevo sodnega varstva, plačilo (sicer upravičene kazni) prestavim? Kakšne so lahko posledice neupravičene zahteve za sodno varstvo? Ali je v primeru zavrnitve treba plačati celoten znesek ali samo polovičko?
Če kazni ne plačam in ne vložim zahteve za sodno varstvo sklepam, da bo prišlo do izvržbe, izterjave (ali kakorkoli se že reče tem stvarem). Zanima me, po kolikšnem času se to zgodi in kako stvar poteka? V roku enega leta bom študij končal in (če bog da) se tudi zaposlil. Takrat mi verjetno ne bo problem plačati tistih 250 eurov. Ali v primeru, da ne plačam lahko računam, da se mi obesijo na prvo plačo, ki jo bom prejel? Ali se lahko obesijo tudi na nakazilo študentskega servisa, ki ga občasno prejmem? Ali mi lahko denar kadarkoli in brez opozorila vzamejo iz tekočega računa? Mi lahko tekoči račun celo blokirajo?
Skratka, zanima me vse okoli tega in prosim, če lahko nek pravnik oz. kdorkoli se malo bolj razume na te stvari malo pokomentira.
Pa hvala že v naprej.
Spoštovani!
Vprašanje je sicer iz področja prekrškovnega prava, zato najbolj natančnega odgovora na vaše vprašanje ne morem dati. Vsekakor vam svetujem, da se posvetujete še s kakšnim specialistom, ki mu je problematika prekrškov bolj poznana. Moj odgovor pa je naslednji:
Vložitev zahteve za sodno varstvo odloži učinkovanje prekškovne odločbe. To je izrecno določeno v 59. členu Zakona o prekrških (ZP-1). Z vlaganjem pravnih sredstev lahko potencialno dosežete tudi zastaranje postopka. Postopek bo zastaral v 2 letih od storitve prekrška (če pristojni organi v postopku ne opravijo nobenih dejanj) oziroma v vsakem primeru po preteku 4 let od storitve prekška (42. člen ZP-1).
Boste pa v primeru, če vložite zahtevo za sodno varstvo in z njo ne boste uspešni, morali plačati celoten znesek globe. V 56a. členu ZP-1 je namreč izrecno določa, da če kršitelj ne vloži zahteve za sodno varstvo, plača samo polovico izrečene globe, če jo plača v osmih dneh po pravnomočnosti odločbe.
Izrečena globa se izterja v postopku in po predpisih davčne izvršbe (8. odstavek 57. člena, 1. odstavek 202. člena). Bojim se, da bo pristojni davčni urad ob prvem dohodku, ki ga boste prejeli brez posebnega obvestila zarubil del vaše plače. V kolikšnem času se bo to zgodilo, je težko napovedati.
Lep pozdrav,
M.
Pozdravljeni,
imel sem blokiran račun s strani upnika, po enem letu so izvržbo ustavili, ker ni bilo dotoka denarnih sredstev na račun in se niso mogli poplačat. Sedaj je sodišče naročilo izvržbo premičnih stvari; živim v stanovanju, kateri lastniki so starši, tudi avto je pisan nan njih. Kaj mi pa morejo???
Prosim za pomoč.
Hvala za odgovor.
Lp
Cico
Forum je zaprt za komentiranje.