Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek zahteva za ugotovitev pokojninske dobe

zahteva za ugotovitev pokojninske dobe

Slišala sem da moramo vsi ki imamo otroke ta obrazec oddati na ZPIZ do konca leta.
Je to res in zakaj je to potrebno?

Hvala za kakršnokoli informacijo.

Po ZPIZ informacijah je zaželjeno, da oddajo tiste, ki so rodile pred letom 2000 in v času poroda oz.porodniške niso bile zaposlene.

Po ta trenutek še veljavni zakonodaji se namreč v takem primeru (porod v času, ko mama ni bila pokojninsko zavarovana, torej v službi – bila npr.študentka, dijakinja, nezaposlena) prizna 1 leto pokojninske dobe.

Po novi zakonodaji tega menda ni več in tudi za nazaj ne bo mogoče uveljavljati.

Barca, mi lahko poveš kako to uredim, ker sem za obrazce nepismena.
Rodila sem 1997 leta in v tem času sem bila brezposelna, brez prihodkov.

Se da ta zadeva urediti po emailu?

Sem malo iskala po SPIZ strani, pa ne najdem, a je kak obrazec tam za tole zadevo ?

Točno tako kot je zgoraj napisano. Preberite si na ZPIZ-ovi strani.

Zanimivost je tudi ta, da brezposelni za del.dobo po novem od 1.1.2013 plačujemo po 185..EUR, ampak pozor v marcu 2014 pa novo zvišanje (20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} povprečne brutto plače v SLO), kar trenutno znese okrog 300 EUR. Nemogoče.

Ali kdo ve, kakšen je postopek da bi se samozaposlila kot gospodinja.

Hvala

Kako pa naj si plačujem del. dobo, če ne dobivam nič denarja od nikogar?

Barca, se pravi mora moja mama, ki je rodila 1978 leta in takrat ni bila zaposlena tudi oddati obrazec, ce zeli uveljavljati to leto? Hvala.

Obrazec dobiš tam kjer so vsi obrazci.

JA, IN ČE UVELJAVIŠ TO ZA OTROKA, JE TREBA PLAČAT??! JAZ TAKO RAZUMEM IN SICER NEKAJ ČEZ 24{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} OD 6O{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} POVPREČNE PLAČE V PREPRETEKLEM MESECU??. sE MOTIM. hVALA.

Kako pa naj si plačujem del. dobo, če ne dobivam nič denarja od nikogar?[/quote]
Če prej nisi mislila na to, da lahko ostaneš brez službe in varčevala, potem ti ne preostane drugega kot da se postaviš za cesto in se prostituiraš. Za prispevke za delovno dobo se bo hitro nabralo.
Druga možnost je, da te vzdržuje mož ali kak ljubimec.

Jaz sem takrat, ko sem bil zaposlen varčeval, sedaj pa kurim prihranke.

pred 2000 ali tudi 2000?

Nujno obvestilo za starše!

Ste rodili otroka pred letom 2000 in takrat niste bili zaposleni ali drugače pokojninsko zavarovani? Veljavni pokojninski zakon vam omogoča, da za čas skrbi za otroka v prvem letu njegovega življenja za vsakega takega otroka, uveljavite pravico do enega leta dodane pokojninske dobe, kar vam bo ob upokojitvi še kako prav prišlo. Novi zakon to pravico ukinja, zato jo lahko uveljavite le še do konca letošnjega leta. Če je v prvem letu za otroka skrbel oče (je bil doma z otrokom in ni bil zaposlen ali drugače pokojninsko zavarovan), lahko to pravico uveljavi oče, lahko pa tudi mati in oče vsak en del (skupaj največ eno leto). Pravico uveljavite na svoji območni enoti Zavoda (ZPIZ), pri čemer potrebujete obrazec »Zahteva za ugotovitev pokojninske dobe«, ki ga dobite na ZPIZ ali na spletu: http://www.zpiz.si (na dnu rubrike »Obrazci« pod naslovom »Drugo«)in delovno knjižico.

Če te pravice še niste uveljavili, pohitite, saj to lahko storite samo še do konca letošnjega leta.

Za matere, ki so rodile v letu 2000 ali kasneje in takrat niso bile zaposlene, je pokojninsko zavarovanje urejeno skupaj s starševskim dodatkom, do katerega so upravičene v prvem letu otrokovega življenja, in jim ni treba storiti nič.

ali vi pridete do tega novega zakona, jaz ne več, Prosim,če ga kdo ima. Hvala.

hvala ampak govora je tudi o očetu in ta tega tudi v letu 2000 ni imel.

Mislim, da moraš osebno na ZPIS in tam dati vlogo.

In ja, če si rodila leta 1997 in si bila takrat nezaposlena, se ti prizna eno leto pokojninske dobe. Brez doplačila!
Imaš pa še pravico pod ugodnejšimi pogoji kupiti čas za nego otroka do dopolnjenega 3.leta starosti.

Bila v ponedeljek na ZPIZ-u, tam sem dobila obrazec, ga izpolnila in takoj oddala v vložišču. S seboj imejte delovno knjižico in kopijo rojstnega lista od otroka.

LP in srečno

Da vam bo v pomoc tukaj dobite zeljeni obrazec , upam, da sem vam s tem pomagala.
lp.

http://www.zpiz.si/wps/wcm/connect/zpiz+internet/zpiz/prvastran/uveljavljanjepravic/obrazcivlog/obrazci

never give up:) Good night, Good night! Parting is such a sorrow That I shall say good night till it be morrow W.Sh.

Ne, eno leto, kolikor traja porodniška, je brezplačno.
Dodatno pa se plača uveljavljanje nege otroka do 3.leta starosti, če v tem času niste bile zaposlene – pa še ta odkup je bolj ugoden kot pa klasičen odkup.

tudi jaz bila na zpizu izpolnila obrazec s svojimi podatki in otrokovimi podatki, nobenega rojstnega lista nobene del. knjižice, na vlogo za vsak slučaj napisala tel. št, če bojo še kaj rabili in to je to

Podobno moja mama par let nazaj, brez mojega rojstnega lista, je pa še imela delovno knjižico, ker so se takrat še uporabljale.

kaj pa vojska za moške, a je to tudi treba uveljavit do konca leta ?

a mi lahko pomagate pri izpolnitvi tegale obrazca…na začetku vpišeš sebe, potem pa spodaj otroka in pač vpišeš čas zunaj del. razmerja zaradi rojstva in datume??? nevem katere..nbič mi ni jasno in na zpizu se nihče ne oglasi 🙁

New Report

Close