Najdi forum

Naslovnica Forum Koronavirus Zakaj govorijo o prihodnjem vrhu, če je bolnih ze cel teden vsak dan manj

Zakaj govorijo o prihodnjem vrhu, če je bolnih ze cel teden vsak dan manj

Treba je vsaj približno razumeti, kako neka epidemija poteka, da bi se dalo razumeti, v čem je štos vsega skupaj. Sicer sam nimam pojma o medicini, je pa nekaj srednješolske matematike dovolj za ponazoritev.

Prvi pomemben dejavnik je prenosljivost virusa (virulentnost). V praksi bi to lahko opredelili tako, da nekako opredelimo, kolikim stikom okuženi poda okužbo naprej. Pri SARS-CoV-2 je ta številka nekako med 2 in 3 v povprečju.

Naslednji potreben podatek so kapacitete zdravstvenega sistema in ocena, koliko obolelih potrebuje intenzivno nego. Po ocenah je to nekako 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (oz. 2 do 6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}). Slovenija menda razpolaga z nekaj več kot 500 posteljami, od tega okoli 60 na intenzivni negi. Skupna masa obolelih, ki jih Slovenija prenese je torej nekje med 1.000 in 3.000, da bi zdravstveni sistem mogel vzdržati pritisk.

Da bi ohranili vzdržnost bolnišničnih kapacitet je potrebno sploščiti krivuljo, o čemer se je v zadnjem času veliko govorilo. Kaj pa to pomeni v praksi? Kako v praksi “ploščimo krivuljo”? Tako, da poskusimo vplivati naprenašanje virusa. Koliko je treba torej sploščiti krivuljo?

Da bi vedeli, koliko je treba sploščiti krivuljo, je potrebno poznati potek bolezni. Oz. moči oceniti, koliko bo trajala. V povprečju bolniki na intenzivni negi zasedajo posteljo med 10 in 20 dnevi. Recimo takole čez palec 2 tedna. Da bi zdravstveni sistem vzdržal torej število primerov, ki potrebuje intenzivno nego ne sme narasti na več kakor 60. Torej v Sloveniji v dveh tednih ne sme biti več kakor 1.500 aktivnih primerov.

Zgornje številke predpostavljajo, da oboleli “pokurijo” vse razpoložljive kapacitete zdravstvenega sistema. Kar pomeni, da sistem ne more oskrbeti ostalih pacijentov. S tega zornega kota je potrebno poznati povprečno proste bolnišnične kapacitete, torej “rezervo”, ki jo normalno imajo. Ta naj bi znašala nekje 10 – 15 postelj na intenzivni negi. Torej je v Sloveniji za normalno delovanje sistema lahko znotraj časovnega okna dveh tednov lahko največ 250 do 350 obolelih/okuženih s SARS-CoV-2.

Koliko časa bi torej s tem tempom vse skupaj trajalo. Če rečemo 300 registriranih obolelih in navržemo še 2.700 (1:9) takšnih brez simptomov, ali z milejšimi, je to 750.000 prekuženih na leto. Torej bi na ta način potrebovali vsaj dve leti, da bi prišli na raven splošne prekuženosti. To pa je nevzdržno. Dve leti v karanteni?!? Pa ka’ si ti ja nor?

Torej se je treba poslužiti druge poti… Zaustaviti širjenje virusa do te mere, da začne število aktivnih okužb padati vse dokler to ne pade na sprejemljivo raven. In kje je ta sprejemljiva raven? Tam nekje, ko soslovenski infektologi zavzeli stališče, da je vrag vzel šalo in začeli z omejevanjem gibanja. To je bilo tam nekje okoli 15-20 marca 8vi veste bolje kot jaz). Koliko je bilo takrat okuženih? Ja tam koli 200 in nekaj a ne. 🙂

Kdaj boste lahko torej zapustili karanteno? Točno takrat. Ko bo število aktivno obolelih nekje na tej ravni. Nisem zdravstveni strokovnjak, zato ne vem točne številke, a kot smo do sedaj že dvakrat ugotovili: ko število aktivnih okuženih pade na raven nekje 200 ali 300 posameznikov. Kdaj to bo?

Če začne danes padati število primerov za polovico… jih bo čez 2 tedna 500 in čez 4 tedne 250. In po štirih tednih boste končno spet lahko – s krepkimi omejitvami – vendar deležni nekih življenjskih navad, ki jih tako zelo pogrešate. A kot rečeno – s strogimi omejitvami. Pozabite na fusbal tekme, koncerte, kino, opero, gledališče,… Še vedno bo treba vzrževati distanco, še vedno nositi maske.

Če torej danes nehate sitnariti in končno vzamete zadevo resno, ter se spravite na Wuhanski tip karantene, boste v enem mesecu iz “ta hud’ga” ven. A ker niste Kitajci, bo verjetno trajalo kak teden dlje. Recimo še kakih 6 do 8 tednov, odvisno predvsem od tega, kako dobro boste poskrbeli, da se prenos okužbe ustavi… in kako svobodni boste po tem, bo odvisno od tega, kako disciplinirano boste skrbeli, daštevilje ne poskočijo v nebo… Kajti kakor hitro bo po sprostitvi število novookuženih na dan preseglo številko 10 in se začelo dvigati proti 20, verjemite mi… ne bo druge, kakor da “ponovite vajo”.

Imate izbiro. Odločitev je vaša.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Meni je zanimivo, da veliko okuženih, ki imajo partnerje, partnerji niso zboleli. Zanimivo. Tudi Camilla od princa Charlesa, ne. Hehe.

Kot po vsakih volitvah. Čeprav jih sedaj ni bilo.


Jaz sem se prejšnji teden nekam slabo počutila, mrazilo me je, 37,8 vročina. Malo mi je teklo z nosa, poklicala za vsak slučaj zdravnika… ne dela, imam koncesionarja… na odzivnik je povedal, da do ukinitve ukrepov ne obratujejo, v nujnih primerih naj se obrnem na nekoga drugega. Klicala tistega drugega, sem si rekla, kaj pa, če je korona, ta drugi pa se ni oglašal, petkrat sem klicala v dopold. času. Še dobro, da je trajalo par dni, karkoli že je bilo. Sploh ne vem, kam klicat, če je res kaj narobe.
[/quote]

112. Sedaj kličejo vsi, tudi če kihnejo. Že prej je bilo na Mon brati, da ste na urgenco hodili povprek. Ampak, prej vas ni brigalo niti v obočajni gripi ali virusu. Hodili ste v službo z virusi in vročino, pljučnico ipd..po razglasitvi epidemije se želite pa vse krislizirati. Kje je odgovornost? Če ne bi bilo ukrepa, bi zniževala zdrave z ‘normalnim virusom Dvojna morila imate sedaj.

Koliko ljudi poznate, ki ima korono? Jaz le enega, pa mi je to dovolj. Gre za žensko, ki ni starejša, nima nobene pridružene bolezni, nekadilka in v precej dobri telesni kondiciji. Zdaj je po dveh tednih stalne vročine in 1 mesecu ležanja še vedno komaj sposobna priti do WCja. Okrevala bo še dolgo… Kljub mržnji do JJ, tokrat do potankosti upoštevam navodila in se držim stran od vseh. Če vam dol visi za Jj, menda verjamete mladim zdravnikom, ki vas prosijo, da ostanete doma?! Jaz jim verjamem, da kapacitet in respiratorjev za velik izbruh ni dovolj. Jim vi ne?

Tale zapis je pa malo passe. Saj ne gre za to, ali se hočemo okužiti ali ne. Da se nas veliko bo, je dejstvo. Razen če boš prostovoljno eno leto v karanteni. Ves preostali svet se bo začel čez par tednov odpirat in PRIČAKOVANO je, da se bodo ljudje okužili – ampak toliko, da zdravstveni sistem vzdrži. Kaj ti hočeš ali ne, je torej popolnoma nepomembno.

Vseeno se polaga del upanja na prihajjače toplejse vreme in s tem javno zivljenje na odprtem, veci del se zacne dejavno dogajati v zunanjem prostoru, v naravi pa sploh. In s tem se stvari kar krepko obrnejo – karantene v tem smislu ni vec, distanco zunaj je pa tudi bistveno lazje vzdrzevati. Kar pripomore tudi k psihicnemu razpolozenju, ki se obrne od tesnobe na optimizem. Nenazadnje biti ves cas v ‘zaporu’ na dolgi rok pomeni katastrofo. Dogajanja na prostem pa prinese vec plusov kot minusov.


No lazes. Tisti, ki ima vročino več kot deset dni in se stanje ne izboljsuje, ga sprejmejo v bolnico in če se še slabša intenzivna.

En mesec ležanja, je imela prva v Sloveniji 😁. In ne kajenje, ni dokazano, da vpliva na potek bolezni. Drugače ne kadim, da ne boš mislila, da kaj zagovarjam. Sploh ne vedo zakaj nekdo nima simptomov, nekdo mili, nekdo umre. No je več teorij.

Če gledaš tabelo okuženih po občinah vidiš, da je v polovici občin samo 1 okužen. Resno? Kaj ni virus zelo nalezljiv?

Jaz sem dobila menstruacijo, bruham, glava boli, ginekolog rekel, da sprejemajo samo nosečnice in bolne ženske. Zmeraj dobim, če imam tako močne bolečine, zdaj ne😓. Nimam jih doma več. Hormon mi je naredil stalo. Ravno zdaj. In vse že naredila preiskave za estrogen in ostalo vse ok.

To ste vi karantenci naredili, da nikamor ne moremo. Samo vi ste krivi, paničarji, hudobni.

Zdravljenje na intenzivni negi traja od 3 do 6 tednov.

Zdravljenje na intenzivni negi traja od 3 do 6 tednov.
[/quote]

Čisto mozno. Naslanjal sem se na nemške/kitajske podatke. V principu niti nisem namena neke strogo določljive napovedi, bolj predstaviti koncept ravnanja, ki bi omogočilo nek kompromis med ekonomskimi in zdravstvenimi interesi. Čisto poljudno, da povprečen Janez Slehernik lahko razume. 😉

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Zakaj, zato ker delajo po planu, cela štorija o virusu pa je izmišljena, ponarejena s pomočjo medijev. Mediji kažejo in poročajo o polnih bolnicah, ljudje pa to preverjajo in snemajo prazne, recimo. To je samo eden od primerov, kako zavajajo.

https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=aVFC5n-KnuA&fbclid=IwAR368q3eACcG5wNX4S7HrZ0NAVarApSyYmPqftjp333NUvbRNKFAPQBJ2tM&app=desktop
[/quote]
Ti ze ves imbecil kako je vse fake, lol.

Pa robija, matjazka, onota poberi. Skupina forumskim imbecilov, od a do z.

Zakaj, zato ker delajo po planu, cela štorija o virusu pa je izmišljena, ponarejena s pomočjo medijev. Mediji kažejo in poročajo o polnih bolnicah, ljudje pa to preverjajo in snemajo prazne, recimo. To je samo eden od primerov, kako zavajajo.

https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=aVFC5n-KnuA&fbclid=IwAR368q3eACcG5wNX4S7HrZ0NAVarApSyYmPqftjp333NUvbRNKFAPQBJ2tM&app=desktop
[/quote]
V UK v medijih najdeš podatke zdravstvenih delavcev, ki so umrli zaradi koronavirusa. Z imenom in priimkom, imenom zdravstvene ustanove, v kateri so delali, starostjo, fotografijo. Vse je tam. Misliš, da so si kar izmislili neke neobstoječe ljudi? Da so vsi zdravstveni delavci del zarote, da bi se to sploh dalo izvesti? Gre pa za aktivno prebivalstvo, ki bi sicer imelo še dolgo življenje pred seboj, ne za starostnike ali že prej resno bolne ljudi.

V UK to sedaj počno zato, ker so ti zdravstveni delvci tam tretirani kot narodni heroji, saj se je narod začel zavedat, da gre zares.


V UK v medijih najdeš podatke zdravstvenih delavcev, ki so umrli zaradi koronavirusa. Z imenom in priimkom, imenom zdravstvene ustanove, v kateri so delali, starostjo, fotografijo. Vse je tam. Misliš, da so si kar izmislili neke neobstoječe ljudi? Da so vsi zdravstveni delavci del zarote, da bi se to sploh dalo izvesti? Gre pa za aktivno prebivalstvo, ki bi sicer imelo še dolgo življenje pred seboj, ne za starostnike ali že prej resno bolne ljudi.

V UK to sedaj počno zato, ker so ti zdravstveni delvci tam tretirani kot narodni heroji, saj se je narod začel zavedat, da gre zares.
[/quote]

Dejansko po najnovejših podatkih kaže celo, da je stopnja bolezni odvisna od tega, kako močno si se okužil z virusom. S kakšno koncentracijo si prišel v stik. Tako da ta obolevnost mogoče ne kaže na hudo nevarnost virusa, ampak hudo nevarnost v primeru velike koncentracije. Za te smrti pa je v vsakem primeru kriva pomanjkljiva oprema. Ne drzni si zvračati odgovornost na ljudi.

Dejansko po najnovejših podatkih kaže celo, da je stopnja bolezni odvisna od tega, kako močno si se okužil z virusom. S kakšno koncentracijo si prišel v stik. Tako da ta obolevnost mogoče ne kaže na hudo nevarnost virusa, ampak hudo nevarnost v primeru velike koncentracije. Za te smrti pa je v vsakem primeru kriva pomanjkljiva oprema. Ne drzni si zvračati odgovornost na ljudi.
[/quote]
Niti slučajno nikjer ne zvračam odgovornosti na ljudi in tega tudi nikjer v mojem zapisu ni moč prebrati.
Informacijo, ki jo omenjaš, poznam. Da je kriva pomanjkljiva oprema, je brez dvoma res.

Očitno bom morala malo bolje podati kontekst mojega zapisa Markotu. Marko že nekaj dni tu po forumu širi svoje mnenje, da je novi koronavirus en navaden nateg. In v tem kontekstu je tudi podan moj odgovor na njegov zapis: pandemija obstaja, ni nateg, ne gre za neko navadno virozo, ljudje umirajo (tudi mladi in prej zdravi, če so bili izpostavljeni), posledice so resne. To je bistvo mojega zapisa, napisala sem ga pa Markotu, da bo morda dojel, da vse skupaj ni hec, ni izmišljotina in ni le nek medijski spin.


Niti slučajno nikjer ne zvračam odgovornosti na ljudi in tega tudi nikjer v mojem zapisu ni moč prebrati.
Informacijo, ki jo omenjaš, poznam. Da je kriva pomanjkljiva oprema, je brez dvoma res.

Očitno bom morala malo bolje podati kontekst mojega zapisa Markotu. Marko že nekaj dni tu po forumu širi svoje mnenje, da je novi koronavirus en navaden nateg. In v tem kontekstu je tudi podan moj odgovor na njegov zapis: pandemija obstaja, ni nateg, ne gre za neko navadno virozo, ljudje umirajo (tudi mladi in prej zdravi, če so bili izpostavljeni), posledice so resne. To je bistvo mojega zapisa, napisala sem ga pa Markotu, da bo morda dojel, da vse skupaj ni hec, ni izmišljotina in ni le nek medijski spin.
[/quote]

In ti boš iz prve roke vedela, kaj je res in kaj ni res. Od gripe, virusov, plučnjice so že od nekdaj ljudje umirali in vedno bodo, ne vem zakaj je sedaj taka panika. Pri nas je lansko leto umrlo več ljudi zaradj gripe kot letos gripa+ korona. Kdo je tuki nor? Dejte že začet razmišljat s svojo glavo,možgane imate da z njimi razmišljate mater vam trapasto.

Virus ne bo izginil, oktobra spet pride, in potem spet in spet….in sli bomo preživeli ovcice.

In ti boš iz prve roke vedela, kaj je res in kaj ni res. Od gripe, virusov, plučnjice so že od nekdaj ljudje umirali in vedno bodo, ne vem zakaj je sedaj taka panika. Pri nas je lansko leto umrlo več ljudi zaradj gripe kot letos gripa+ korona. Kdo je tuki nor? Dejte že začet razmišljat s svojo glavo,možgane imate da z njimi razmišljate mater vam trapasto.
[/quote]
Sami genijalci, ki z vstrajnimi primerjavami z gripo mislite, da dokazujete superiornost svojega razmisljanja.

A ste se slucajno toliko poglobili, da se zavedate razlik med gripo in COVID-19? No, genijalci, se zavedate ali ste le naslove brali?

A se genijalci slucajno zavedate, da je v najbolj prizadetih krajih smrtnost zadnje tedne 5-6x smrtnosti povprecja zadnjih let? Vseh smrtnosti v tistih krajih! Ne le smrtnost od gripe. Kako se to ujema z vaso genijalno primerjavi z gripo? In kaj mislite, da bi se zgodilo, ce bi sirom sveta dovolili ponovitev te zgodbe? No, genijalci, kaj se je zgodilo z vaso vztrajno primerjavo z gripo? Z vasim superiornim razmisljanjem?

Nic niste vi superiorni. Ste zgolj omejeni neinformirani blejavci, ki se oprijemate za slamce tistega kar vam ustreza. Seveda, ce primerjas okuzenost in smrtnost na nivoju drzave, po vseh teh silnih ukrepih za zajezitev sirjenja okuzb, dobis vodeno sliko in stevilke, ki podpirajo vase trditve, da je vse fake, gripa, bla bla. Cim pa se poglobis v podrobnosti, dogajanje v krajih kjer se je virus ze uspel izrazito razsiriti, vidis tisto kar vi se vedno ne zelite videti. Toliko o vasi superiornost in npr. moji nezmoznosti razmisljanja.

Vas bo zanimivo brat čez dva tedna, ko boste taisti, ki zdaj pravite, da moramo ostat v svojih mišjih luknjah in smo vsi, ki imamo dovolj, izdajalci, obrnili ploščo in začeli govoriti, da se moramo začet odpirat in popuščat ukrepe. 🙂

New Report

Close